Лош ефирен звук на радиостанциите.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
tufata
100+
100+

Re: Лош ефирен звук на радиостанциите.

Мнениеот tufata » 06 Юни 2016, 15:36

Ето точно това, че са обосновани, до това с претенции системно изпълните и това как им звучат гласовете и изобщо музиката.
Аз ако съм един изпълнител, ще се жалвам, че това което съм произвел не е предадено и излъчено в състоянието в което съм го създал.
Ще претендирам за не реално звучене несъответстващо на оригинална. Това по един начин до някъде е равностойно на реплика на дадена песен.
Всичко това е до стандарт на живот в поколенията и в критериите на законите.
За човек които не различава дали слуша музика на касетофон или скъпа система, е излишно да се иска от него тълкуване на разлика. 90% от хората да не кажа и повече, реално не знаят коя песен как трябва да звучи и кой е реалният й акустичен вариант.
Много хора ядат продавани храни с какво ли не в тях, и са им супер вкусни. Е аз не мога.

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходен пост
Философ пълен!
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 06 Юни 2016, 16:19

tufata написа:Аз ако съм един изпълнител, ще се жалвам, че това което съм произвел не е предадено и излъчено в състоянието в което съм го създал.
Ще претендирам за не реално звучене несъответстващо на оригинална. Това по един начин до някъде е равностойно на реплика на дадена песен.

Ти си претендирай- това няма как да стане, не и на FM, не и със сегашните стандарти. Може би на DAB+ при 256+KBPS LC-AAC и то при условие, че пускат само студио мастери може да се постигне нещо близко до това, което искаш. Сети се, че в реалния живот това няма как да стане.

Като искаш качествена храна- отгледай си я сам ;)
И понеже претендираш, че си разбирач- искам да си докажеш знанията тук и да видя твоя резултат в този сайт: https://pae.izotope.com/

Ако от тук не проумееш защо звука въобще се обработва преди да стигне до ухото ти (независимо през какъв източник) не мисля, че ще е добра идея да продължиш да пишеш в тази тема.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 06 Юни 2016, 16:41

Защо да не може да стане през FM? Нали вече коментирахме нещо което е тествано, когато е подаван сигнал директно от доказан източник и обосновах, че на ФМ сендва отлично качество. Колегата Стани го потвърди и от него тест.
Както общо има сайта с реалността. Звук може да се обработва по много причини. Много хора използват корекции дори и на система която свири правилно. Това не значи, че са нужни.
На Н-джоя да кажем върви поне за Ловеч, на 192к горе по стриима, е какво от това? Това показва само, че може да се предаде с добра горна граница, без така лоша компресия.
Компресията под свиване в даден битрейт, принципно свива звука предимно в горната граница, високи честоти, а не толкова като динамика. В случая за което говорим е не реален звук, поради деформации от неправилно нагласена техника, а не в това, че е свита горната граница поради нисък битрейт.
Щом говори за 256к или ДАБ+, явно още не разбираш къде е проблема и за какво говоря. :)

Философ пълен!
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 06 Юни 2016, 16:52

Ти и Стани май не искате да спазвате стандартите за FM като например девиация.
И аз мога да ти пусна невероятен звук на FM без да спазвам стандарта, но тези правила си имат добра причина да са измислени.

Искам да пуснеш едно парче със 30+ децибела динамика по FM без компресия и да спазиш девиацията и да го направиш слушаемо на радио за левче намиращо се на 80км от предавателя, намиращо се на шумния пазар по време на техническия тест на сирената, намираща се на 15 метра от приемника. >:D

Хайде сега чакам резултатите от теста.
Манджоя не е критерии за звук за мен, особено фийда за твоя град, който не е 192к
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 06 Юни 2016, 17:11

Защо намесваш девиацията с входния сигнал на предавателя, като реално ние честоти и амплитуда извън конкретния спектър няма да пускаме? Това просто че ще променим динамиката, няма да се отрази на дефиницията. При това, ако трябва може да се намали нивото.
Аз така помня, преди шефа на Алфа и след това на Бг Он Еър как ми се караше като идваха да мерят девиацията, че била завишена та да тичам да намаля предавателя. Не е точно така, все пак на повечето си има графика и се вижда както реално се случва до към 75Кхц.

А аз не ти разбирам логиката. Хем казваш проблема е в девиацията, хем в това че се ползва компресия в по малко от 256к.
Девиацията няма значение и с това на колко км ще се лови. Това къде ще се лови зависи от RF-а и силата на вече модулираният сигнал.
Сега аз ти казвам какво съм виждал да пише лично аз. Кой какво мисли, че е е друго! Ще видя и в Плевен как е, но е излишно.
Проблема не е там бре човече! Нали ми праща уж връзка от студиото записана? Е там звука е със същия скапан както на ФМ в цялата страна.

Философ пълен!
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 06 Юни 2016, 17:18

По слабо ниво на нч.сигнал по малко изкривявания,премодулация,но и много слабото ниво също не е добре,изисква повече увеличение на volumeto на приемника ;)
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 06 Юни 2016, 17:31

Ами ако нивото не преминава 0дб няма проблем.
Аз няма как да оставя предавателя на -10дб, че някъде била висока девиацията, и слушателя. да надува до дупка за да чуе.
Аз до колко знам точно за такова нещо бяха погнали ТВ у нас. Разлика в нивата на реклами и предавания.
Абе дай да правим нови закони... само така ще се оправи, като 90% от радиата спрат! :D

Философ пълен!
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 06 Юни 2016, 17:41

Е-е браво,бе! Ние затова ли се радвахме, че дойде "демокрацията" , че има повече от 3 радиостанции в ефира, има някаква конкуренция, а ти взе да ги спираш!!! :o
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 06 Юни 2016, 18:01

Демокрацията си беше много по-добре всичко! :D

Философ пълен!
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 06 Юни 2016, 18:39

Задачка за "разбирачите" : :)
Разликата между сигнала предизвикващ 75kHz и 20kHz девиация в предавателя e около 15dB.
Пита се: - с каква ултра, хай 192kBps, 384kbps, WAV или каквито там други аудиоформати за пренос сте прочели в уикипедия, скорост трябва да се пренася сигнала, така, че без компресия да се излъчват студийните записи, да не се чува тихо, и девиацията да не надхвърля 75kHz. :Clap
Подсказка: - разлика от 2-3 dB аудиосигнал след демодулация или 10-15 кХз девиация ще се долови ясно и от най-нетренираното и отдавна немито ухо ( имам предвиг не пегел а динамичен сигнал ) .
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 06 Юни 2016, 19:11

Няма отговор на това макар, че не знам кого точно питаш :D
Защо намесвате единици кб като компресия, с Кхц?! И в 160кб може да има 18Кхц, и в 320кб или флак пак ще има 18кхц.. Разлика ще има в динамиката.
Философ пълен!
rfan
Нов
Нов

Мнениеот rfan » 06 Юни 2016, 20:55

Gakal, разлика има как може да ми сравняваш ниска компреся с висока , да не говорим ,че във Flac формат почти няма загуба в качеството говоря за над 700 kbps аудио което е съизмеримо с Wav
Проблема е ,че масово радиостанциите не инвестират в качествена техника и ново оборудване ,ами карат с техника или втора употреба или крадната от някое фалирало радио
Да не давам пример ,щото Микса карат още с техниката на радио Гларус , гледам скоро са си купили уж нови микрофони и за пулта твърдят ,че не бил стария на радио Гларус , но ме съмнява :D
Другото което е не им се плаща за мобилен интернет и затова пускат или аналогов сигнал през рилейка или плащат за най-ниския план интернет и излъчват с ника компресия
Както и да е българските станции са на много ниско ниво!!!
Благодаря за вниманието
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 06 Юни 2016, 21:42

tufata написа:Аз до колко знам точно за такова нещо бяха погнали ТВ у нас. Разлика в нивата на реклами и предавания.

Да ама файда няма,рекламите пак са с по високи децибели,те просто така са "записани" за да бумтят в главите на хората!
gakal написа:Задачка за "разбирачите" : :)

Не разбирам :)
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 06 Юни 2016, 21:54

rfan,
Някога работеше там един свако ми, помня им стикера кръгъл с гларус :D
Философ пълен!
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 06 Юни 2016, 21:56

Stani,
Няма как да разбираш, те са различни неща. Все едно да говорим за W и dB! :)
Философ пълен!
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 07 Юни 2016, 13:22

rfan написа:Gakal, разлика има как може да ми сравняваш ниска компреся с висока , да не говорим ,че във Flac формат почти няма загуба в качеството говоря за над 700 kbps аудио което е съизмеримо с Wav
Проблема е ,че масово радиостанциите не инвестират в качествена техника и ново оборудване ,ами карат с техника или втора употреба или крадната от някое фалирало радио
Да не давам пример ,щото Микса карат още с техниката на радио Гларус , гледам скоро са си купили уж нови микрофони и за пулта твърдят ,че не бил стария на радио Гларус , но ме съмнява :D
Другото което е не им се плаща за мобилен интернет и затова пускат или аналогов сигнал през рилейка или плащат за най-ниския план интернет и излъчват с ника компресия
Както и да е българските станции са на много ниско ниво!!!
Благодаря за вниманието

Първо:на не малко наши радиа още от студиото излиза съмнителен звук;
второ: преносите не си ги плащат :Drunk там далаверата е друга;
трето: не се спазват сумати норми (в това число девиация и правилно свързване и настройка на цялата верига за излъчване) и, особено определени станции са със кофти звук, ужасен обхват, яко прекъсвания и не на последно място - няколко честоти >:D

Туфата иска да се праща 30+дб динамика по FM без никакъв процесинг и то минимум директен студио мастер - е това никъде няма как да стане. А ако се спазят правилата - звука пак ще е орязан, тих с кофти бас, и леко глух в сравнение с входа, а обхвата ще падне значително и фоновия шум ще се вдигне сериозно, отписвайки масовия слушател на мига.

Аз съм убеден, че дори да пуснем радио, което да е изпипано до такава степен, че да е съпоставимо с най-добрите на планетата- Туфата пак ще реве, че звука му бил компресиран и звучи зле на уокмена му в рейса докато пътува за Плевен!
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 07 Юни 2016, 14:54

Megaboy ти знаеш ли изобщо с какво къде пътувам и на какво слушам, че да коментираш не вярни неща? Май просто го правиш от това, да кажеш нещо!

Защо радио Сити звучи добре през същата система, девиация? И не само, а много други местни радиа!
Щом съм успял да докарам звук там, явно мога доста, без да се нарушава нормите за девиация.
Отделно техниката им е супер не скъпа и прехвалена, точно заради което свири.
А и спри да месиш амплитудата +/-30дб в динамичния толеранс, спрямо девиацията. Това са различни неща.
Философ пълен!
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 07 Юни 2016, 18:01

tufata написа:Защо радио Сити звучи добре....

Нямам възможност да го слушам ефирно,но онлайн съм го слушал и звукът му е компресиран с изрязани високи ако и ефирно е така ;D . ''Energy'' има перфектен звук от това което чувам онлайн всяко радио трябва да звучи така! ''Алфа'' също е с добър звук!
rfan
Нов
Нов

Мнениеот rfan » 07 Юни 2016, 18:43

M3gaboy , миналата година бях в Италия и да ти кажа звука на FM радиостанциите беше много добър
,явно техниката им е 5 цифрена сума , а да не говорим стидията им как са оборудвани
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 07 Юни 2016, 19:31

Stani,
Може ли линк да видя от къде го слушаш?
Ефирно бие по звук всичко излъчващо този формат музика, макар че има още какво да се желае!
Високи има когато има в песните, а не постоянно и непрекъснато като в Н-джоя.
Философ пълен!

Назад към