Лош ефирен звук на радиостанциите.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
Stani
1000+
1000+

Re: Лош ефирен звук на радиостанциите.

Мнениеот Stani » 07 Юни 2016, 22:07

Първо слушах на телефона от тук:
https://play.google.com/store/apps/deta ... ions&hl=bg
и звука беше с срязани високи и компресия,но после проверих от тук:
http://xn--80aamqckndeis.blogspot.bg/20 ... nline.html
и се изненадах защото звукът наистина е добър,но високите са леко намалени!
Преди години когато нямаше БОЕ преди това DANS FM на 99,4MHz в Самоков ловех ''CITY''от София на 99,7MHz и звукът му беше добър.
''Energy'' от тук:
https://play.google.com/store/apps/deta ... ions&hl=bg
се чува много добре. На VIVACOM също звучи добре. Ефирната Софийска честота на ''Energy'' не мога да я чуя заради силният сигнал на ''DARIK''89,7MHz от Боровец.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 07 Юни 2016, 23:22

tufata написа:Защо радио Сити звучи добре през същата система, девиация? И не само, а много други местни радиа!
Щом съм успял да докарам звук там, явно мога доста, без да се нарушава нормите за девиация.
Отделно техниката им е супер не скъпа и прехвалена, точно заради което свири.
А и спри да месиш амплитудата +/-30дб в динамичния толеранс, спрямо девиацията. Това са различни неща.

Щом радио City ти е критерия за звук, значи определено имаме различни разбирания. В Сърбия е пълно с радиа с подобен звук като обработка и качество.
И за такива като теб има смартфони. Картите памет са евтини и една такава от 32 GB може да запази цялата музикална колекция от създаването на City до сега, и то в 320 kbps.
А както е тръгнало няма да се учудя ти да станеш представителна личност на Аудио Ендженерите :Devil :Clap в страната и да го докараме на ниво ФМ радио в Сърбия, ама без хубавия обхват.
rfan написа:M3gaboy , миналата година бях в Италия и да ти кажа звука на FM радиостанциите беше много добър
,явно техниката им е 5 цифрена сума , а да не говорим стидията им как са оборудвани

Италианците даже са що-годе нисък клас на фона на пионерите от Холандия да кажем. Или Англия. Но са сравними с Румънските, ако си ги чувал. Нашенците, които горе долу докарват това ниво спроед мен са PowerFM, Картра, и Витоша (отчасти). Донякъде се справят и от големите вериги, но там е мешаница и много зависи от града и локацията ти.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 08 Юни 2016, 08:26

Палър ФМ и Катра са на добро ниво! Но не съм ги коментирал, понеже това не са глобални в страната радиа.
Витоша има какво да се иска.
Целта беше да обсъдим това което се лови масово в градовете.
Сити точно във високите има малко за до оправяне, но с тази техника - толкова! Може да се пресилят нещата, но ще стане не реално както в Фреша.
Точно това се стремях да има динамика, а не компресиран звук както масово се прави. Най-дразнещо е да се слуша, как всички песни звучат честотно почти еднакво. Ежедневното слушане на радио придава еднотипно звучене на изпълнителите, а те реално нямат това за цел, като всеки е записал своето по даден начин.
Факта е, че може да се излъчи добър сигнал, относително верен, без да има проблем с девиацията за която казваш.
След като говориш за горе споменатите радиа, интересно как все още твърдиш, че Н-джой имат звук.
Скоро е на път да оправя и Витошата.
Тогава мисля, че Н-джой тотално ще се затрият сред слушателите на нещо което наистина чуващите.
Философ пълен!
rfan
Нов
Нов

Мнениеот rfan » 08 Юни 2016, 22:01

Туфа, Powеr fm отдавна не е на нивото на което беше в началото
Плейлиста на това радио е от 300 песни най-много и въртят едно и също и прекалено много реклами има и това е дразнещо -не може рекламния ти блок да е от 10 минути и то 2 пъти на всеки час да е така
Звука лично в моята кола на авто-ресийвъра звучи доста зле , понеже е даден както казах повече Loudness и оттам идва проблема , на места криви , отделно доста често им спира сигнала от студиото и автоматично се включва при предаватела накакъв микс денс хитове и това не е много добра идея според мен
Песните се теглят от нета откъдето им падне и понякога с ниска компресия както при Микса.
Като правиш радио го прави с пари ,не да отбиваш номера ,имам информация ,че част от техниката на Power fm е от предното радио Атлантик-хит микс , но не съм на 100% сигурен :D
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 09 Юни 2016, 08:09

rfan написа:Туфа, Powеr fm отдавна не е на нивото на което беше в началото
Плейлиста на това радио е от 300 песни най-много и въртят едно и също и прекалено много реклами има и това е дразнещо -не може рекламния ти блок да е от 10 минути и то 2 пъти на всеки час да е така
Звука лично в моята кола на авто-ресийвъра звучи доста зле , понеже е даден както казах повече Loudness и оттам идва проблема , на места криви , отделно доста често им спира сигнала от студиото и автоматично се включва при предаватела накакъв микс денс хитове и това не е много добра идея според мен
Песните се теглят от нета откъдето им падне и понякога с ниска компресия както при Микса.
Като правиш радио го прави с пари ,не да отбиваш номера ,имам информация ,че част от техниката на Power fm е от предното радио Атлантик-хит микс , но не съм на 100% сигурен :D

Както и да е, това радио не е в цялата страна и е без ефект да се прави подобрение там, което да се оцени широко.
Философ пълен!
newdx-burgas
Нов
Нов

Мнениеот newdx-burgas » 17 Юни 2016, 22:22

Нещо има пипано по звука на радио Веселина. В Бургас звучеше малко глухо сега като че ли има компресор или за бъркам нещо ;D
Аватар
runo radio
Нов
Нов

Мнениеот runo radio » 22 Юни 2016, 21:49

Тук в Перник и четирите местни станции ("Фокус", "България Он Ер", "Енджой" и "Кракра") се приемат с некачествен звук. :-[
Последна промяна 1 на runo radio, променена общо 14 пъти
rfan
Нов
Нов

Мнениеот rfan » 22 Юни 2016, 22:22

newdx-burgas написа:Нещо има пипано по звука на радио Веселина. В Бургас звучеше малко глухо сега като че ли има компресор или за бъркам нещо ;D

Да има подобрение звука
Обаче на радио Микс звука продължава да е зле ,след като им казахме и тук имат човек
Радио Микс пипнете малко еквалайзера ,защото като говорите и съскате казах ви и не само вие ,ами и песните
Някой колега от Бургас нека потвърди ,че после да не кажете ,че си измислям
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 23 Юни 2016, 14:58

runo radio написа:Тук в Перник и четирите местни станции (Фокус, България Он Ер, Енджой и Кракра) се чуват зле. :-[

Там си имате (почти) целия софийски ФМ ефир + малко бонуси от Дупница и с добър тунер ви излиза символа на града- радио Ултра и като бонус получавате и радио Вега+, което лично на мен ми допада, въпреки, че е прекалено разнообразно от към песни/стилове.
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
runo radio
Нов
Нов

Мнениеот runo radio » 23 Юни 2016, 17:55

Имаме си, ама Витоша всичко заглушава от София и за тази работа си трябват стабилен тунер и антена, за да се чуят като хората. На 92,6 "Ултра" от Благоевград се чува на места из града перфектно. Даже до скоро и от Перник се излъчваше пиратско бая време, ама вече изчезна. Искаха да го върнат законно на 107,9 на честотата на "Кракра", но не знам защо не успяха. Да, "Ултра" символ е на града, за жалост. Аз не го харесвам и никога не съм го харесвал това радио, както и музикалния му стил. Има и доста сръбски станции тук, особено в Рударци (на село). "Белами" например се хваща на 3 честоти - 99.1, 104.4 и 104.8, а за националните да не говорим. Това са читави предаватели, а не тези върху блоковете, които излъчват смешно малка мощност и дори не могат да обхванат целия град. Нашенските предаватели РРТС връх Виден и РРТС връх Ботев се хващат на доста голямо разстояние. В половината страна се хващат турски станции. В Бургас примерно се приемат като местни.
Средновълновият обхват тук е пълен с румънски станции, които даже с детекторен приемник вечерно време се ловят. "Хоризонт" от Видин и македонското радио тук се ловят по-добре през деня. После се заглушават от румънците. Дълговълновият обхват е като цяло празен, вечерно време излизат няколко румънски станции.
Последна промяна 3 на runo radio, променена общо 17 пъти
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 23 Юни 2016, 21:47

''Имаме си, ама Витоша всичко заглушава от София''
И как става това,може ли да обясниш?
'' Дълговълновият предавател е като цяло празен''
Той отдавна не излъчва!
rfan
Нов
Нов

Мнениеот rfan » 24 Юни 2016, 02:38

Radio Mixx ,май са подобрили леко звука , но продължава съскането ,явно този който им настройва звука е леко глух
В Бургас заради топлото време има нашествие на турски станции и днеска радио Микс на моменти беше заглушавано от турска станция ,особено на плажа :D
Явно трябва да купуват нов предавател ,че този явно е слаб и лятото ще имат проблем с турските станции и не само те де :D
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 25 Юни 2016, 09:32

С по-мощен предавател е по-добре, но при прохождение местните станции се смущават и от далечни предаватели, а това е интересно за любителите на DX !
Може би по черноморския бряг продължителното лятно присъствие на много чужди радиосигнали пречи на българските радиостанции, но това сигурно се компенсира с присъствието на много и хубави курортистки ! :)
rfan
Нов
Нов

Мнениеот rfan » 26 Юни 2016, 19:24

Да колега ,хубавите курортистки компенсират слабите радио станции по Южното черноморие,за мен си остават посредствени медии без каквото и да е концепция!!! :D
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 26 Юни 2016, 23:25

runo radio написа:Имаме си, ама Витоша всичко заглушава от София и за тази работа си трябват стабилен тунер и антена, за да се чуят като хората. На 92,6 Ултра от Благоевград се чува на места из града перфектно. Даже до скоро и от Перник се излъчваше пиратско бая време, ама вече изчезна. Искаха да го върнат законно на 107,9 на честотата на Кракра, но не знам защо не успяха. Да, Ултра символ е на града, за жалост. Аз не го харесвам и никога не съм го харесвал това радио, както и музикалния му стил. Има и доста сръбски станции тук, особено в Рударци (на село). Белами например се хваща на 3 честоти - 99.1, 104.4 и 104.8, а за националните да не говорим. Това са читави предаватели, а не тези върху блоковете, които излъчват смешно малка мощност и дори не могат да обхванат целия град. Нашенските предаватели РРТС връх Виден и РРТС връх Ботев се хващат на доста голямо разстояние. В половината страна се хващат турски станции. В Бургас примерно се чуват като местни.
Средновълновият обхват тук е пълен с румънски станции, които даже с детекторен приемник вечерно време се ловят. Хоризонт от Видин и македонското радио тук се ловят по-добре през деня. После се заглушават от румънците. Дълговълновият предавател е като цяло празен, вечерно време излизат няколко румънски станции.

Според мен факта, че надуха качествено предавателя на радио Ултра в Благоевград и излиза дори в Люлин (!!!) е достатъчен и могат да пренебрегнат липсата на локалния предавател за Перник. Не помня последно къде беше но скоро пак си излъчваше. И да не забравяме, че другия символ на града (Гоуфо) идва с едни много хубави FM тунери, които успешно приемаха радио Ултра дори в Люлин, Младост, Студентския град и на други места в столицата. Е, сега това няма как да стане, но поне до първия тунел на магистралата имат стабилен сигнал на всеизвестното радио, а пък и като порядъчни DX машини тези тунери съвсем спокойно си "ловят" алтернативата за столицата - 104.4 там, където Дарик все още не го смущава.

За нашите частни станции на морето не мисля, че законите ни ще им позволят да си направят мрежата така, че да няма смущения от Турците през лятото. Хубав пример е предавателя на Дарик радио, който излъчва с мощност поне 10 пъти по-голяма от регионалните радиа и пак не смогва на инвазията, която влиза с над 50 децибела откъм плажа.
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
djpapy
100+
100+

Мнениеот djpapy » 05 Юли 2016, 00:02

Моля, некой от радио Фреш да вземе да оправи предавателя за Сливен 105.7 FM
От около година /както смениха предавателя/ са изрязани високите и го чувам като 22kHZ - даже и той ще е по добър от тази пумия която звучи в ефир...
От предавателя на Deva Broadcast до летище Бършен почти нищо не се лови читаво. Радио 1 94.7 е със смущения, а лошото му братче на 98.0 /Радио 1 РОК/ се лови с мнооги мъкаааа....
За регионалната прорама на фокус даже не искам да коментирам.
Но има и една радио станция която държи на качеството си, и това е радио Витоша. Предавателя е разположен на идеалната позиция! Имаш не прекъснат обхват от Кермен, Нова Загора, Ямбол и по магистралата почти след Карнобат.
Та МОЛЯ оправете ФЕРЕЕШ ! :Drunk
kikiface
500+
500+

Мнениеот kikiface » 05 Юли 2016, 20:49

Потвърждавам оплакването, юни месец, когато бях на Обиколна практика се оказа, че в Сливен е почти неслушаумо. ;)
София, жк Овча Купел 2, бл. 9. Тук е високо и чист въздух.
Аватар
BestRadio
1000+
1000+

Мнениеот BestRadio » 06 Юли 2016, 00:13

Фреш отдавна си е неслушаемо радио, аудитория има там, където няма конуренция или просто слушатели от сантимент продължават да си го слушат. Гергов си изпълни мисията да превърне Фреш в сянка на Енджой - но повече от 10 години програмата реално е загубила облика си от силните си години.
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 06 Юли 2016, 08:12

Фреш макар, че е загубено от преди 12г, НДжой му е много под възможностите и традициийте, като трудно може да го стигне!
Философ пълен!
Аватар
runo radio
Нов
Нов

Мнениеот runo radio » 31 Юли 2016, 17:25

Stani написа:''Имаме си, ама Витоша всичко заглушава от София''
И как става това,може ли да обясниш?
'' Дълговълновият предавател е като цяло празен''
Той отдавна не излъчва!

Дълговълновият обхват, грешка на езика! :Wall