Лош ефирен звук на радиостанциите.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
Stani
1000+
1000+

Re: Лош ефирен звук на радиостанциите.

Мнениеот Stani » 28 Апр 2016, 09:34

Вероятно това е радио тип "пеещ компютър", в моя град имаше такова,но поне звукът му беше добър,радиобизнесът у нас особено в по малките градове замира,просто няма бъдеще,има много такива радийца на доизживяване.
Аватар
BestRadio
1000+
1000+

Мнениеот BestRadio » 28 Апр 2016, 19:30

Плейлистата е около 2 часа дълга и се повтаря до безкрай - нови денс хитове и малко ретро. През 15 минути има рекламен блок, но с едни и същи клипове - на 4-5 фирми, повечето с бартерни уговорки. В делник има няколко емисии от 9 до 14 часа и 2-3 включвания на една водеща, която меко казано е далеч от медиите.
Аватар
RadioMIXX
Нов
Нов

Мнениеот RadioMIXX » 28 Апр 2016, 19:58

m3gab0y написа:
RadioMIXX написа:Не, няма никакъв процесоринг и всичко е аналогово - интерфейс Digigram PCX924 -> конзола D&R Airlab -> лимитер-компресор Eela audio ea801 -> дистрибутор (не се сещам за модела) -> тук се дели на две:
1 отива в релейката (аналогова) -> приемащата релейка -> предавател Siel
2 интерфейс Digigram VX222 закачен на комп, който стриймва.

Днес погледнах, че и на входа на предавателя единият канал е с 1.5db по-ниско ниво. Нещо по трасето прави проблем...

Погледни си лимитера - струва ми се, че има нещо гнило там - ако с такъв pre-emphasis отива в предавателя, ще имате проблеми със девиацията и обхвата, най-вече там, където има смущения от сгради и други радиа на същата или близки честоти и по местата, където обхвата е "на ръба".
С малко е, но може да ви изиграе лоша шега в определени ситуации, най-вече там, където обхвата е по-слаб. Всичко това с уговорката, че аудиото от стрийма отива към предавателя в този вид без допълнителна преработка по пътя. Добавка: tilt-а си личи доста на песните с повечко бас - сигурен ли си, че си си калибрирал входа/изхода на аудиото правилно?
Изображение
p.s. настройте си стрийминга и машината- ако имате затруднения - пишете да ударя 1 рамо. Не е добра идея да се хоства на Windows, и не е добра идея в съседство да има UPnP с което недоброжелателите може да ви създадат неприятности.

Май съм го обяснил грешно... Трасето (~10км.) е аналогово релейно т.е. това, което излиза от пулта един вид директно влиза в предавателя, като преди него е единствено лимитер-компресора. Стрийма НЕ отива в предавателя. Този tilt, за който говориш най-вероятно е от mp3 компресията и няма много общо с това, което излиза на ефир. ;)
Иначе, преди малко мернах и мисля, че девиацията е добре.
Изображение
Аватар
RadioMIXX
Нов
Нов

Мнениеот RadioMIXX » 28 Апр 2016, 21:46

BestRadio написа:Плейлистата е около 2 часа дълга и се повтаря до безкрай - нови денс хитове и малко ретро. През 15 минути има рекламен блок, но с едни и същи клипове - на 4-5 фирми, повечето с бартерни уговорки. В делник има няколко емисии от 9 до 14 часа и 2-3 включвания на една водеща, която меко казано е далеч от медиите.

Благодарим за анализа! :D
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 28 Апр 2016, 21:50

RadioMixx ,колегата имаше предвид радио Метроном ,но щом и вие разпознахте себе си ,значи и при вас положението е подобно :D
Аватар
RadioMIXX
Нов
Нов

Мнениеот RadioMIXX » 28 Апр 2016, 22:07

rfan, ако бях по-вулгарен щях да кажа, че пак се изцепи кат' тако'а на мокър пясък, но няма да го кажа. :D
След всички простотиЙ, които изплямпа, станах мнителен. ;)
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 28 Апр 2016, 22:38

Така всеки има право на мнение ,ако вие бяхте достатъчно умни ще ше да се вслушате в моя съвет и да си оправите звука
Ето и днес в колата пуснах радио Микс около 18 часа и какво да ви кажа мъжкия глас е мега зле , говори -тафталогии и незнае горкия какво да каже и веднага след това пусна Донна Съмър и песента пак беше свалена от някой сайт и с ниска компресия и ми говорите за качествен звук !!!
Аз никога не съм си позволявал да кажа нещо не вярно !
Айде късмет ви желая , толкова си можете вие :D

Edit: Георги
Премахнат ненужен цитат на предходен пост
CrazyT
100+
100+

Мнениеот CrazyT » 30 Апр 2016, 22:36

RadioMIXX Вие каква длъжност заемате в това радио ?
Аз имах мое радио с 12 волата и карах 4 километра.Излъчвах наживо от дискотеката където работих на висока честота.Това е преди 10 години.Незнам защо не спирате да се оправдавате ! Идеята на форума е да се пише.Щом на вас не ви харесва ок.Ама надейте да заблуждавате за обхвата с граници,компресори и додуци !!! От личен опит знам,че аудио входа може само да накара приемника да изкриви но не и предавателя да намали или да си увеличи разстоянието.

Работил сам за радия.В момента транслирам по-поръчка в 1080п.Имах и нещо като телевизия.
Как един не се оплака с обхвата или приемането ?
Виж във форума един пич продава предавател с трансмитер.Искаше му 100 лв.
Белким ти се оправи обхвата !

П.С. Как е възможно да мислиш вместо мен защото съм ти видял сайта ? Защо мислиш,че сам каун и нямам мое мнение ?! Като всеки път го изразявам !!!
Ако искаш помощ ти е получаваш,ако търсиш похвали направи си форум,като ЦИФРОНИМ !!!
Той банва защото не му отърва и не си спазва обещанията !
А в неговия форум критиката е табу !
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 01 Май 2016, 10:43

RadioMIXX, обидите не са аргументи ! :D
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 03 Май 2016, 01:15

CrazyT,
С 12W се покриват доста повече от 4км. Ако става въпрос за панелна джунгла и предавателя е в най-ниския 4-етажен блок заобиколен от 21-етажни такива- тогава може.
Аз с този красавец от Драгалевци покривах ефективно 1/3 от София или цял Перник от кв. Църква: http://www.fmuser.net/content/?498.html
Обхвата на предавателя зависи и от това, което излъчва в ефир. При правилно подаден MPX може значително да се намалят смущенията на ръба на обхвата и да се увеличи ефективното покритие. Особено значително ще е за предаватели с голяма мощност и на високо. Но и с малките трансмитерчета ще помогне - от три блока покритие ще се чува и на четвъртия, където иначе съска.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 03 Май 2016, 11:40

''С 12W се покриват повече от 4км.''

Тка е,с един келав трансмитер за кола и закачена антена към него "хвърля" на 150м.
Изображение
Последна промяна 1 на Stani, променена общо 20 пъти
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 03 Май 2016, 12:01

С този трансмитер покривах 500 метра, като е захранен от адаптер на 12 волта и запоен за антена отворен дипол:
http://www.dx.com/p/fm-transmitter-full ... yhoavl96ow

С усилвател за кабелна (от силните) мяташе на 2.5км

Даже приемаше MPX и си лъчех Stereo + RDS :) При спазена девиация (добре обработен звук) и с multipath clipper вдигах обхвата на около 600м и на 3км с усилвателя.
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 03 Май 2016, 13:20

Хи хи,то и аз съм ги правил тези работи :D но не са редни,иначе преди години покривах цял град,даже собственикът на бившето радио DANS FM ми прави забележка,че смущавам предавателя му,който отначало излъчваше експериментално :D През 90сетте с един приятел бяхме сглобили едно транзисторно предавателче,качено на мачта на покрива на къщата му и се ловеше чак в поделението на Рельовската вишка и военните се чудели какво е това ''Радио Гласът на Самоков'',така го бяхме кръстили :D
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 04 Май 2016, 11:34

В България може ли да се използва законно FM трансмитер с малка мощност до 0.5 W
(като CZE-05B за около 60 USD).
Част от описанието: Той е предназначен за театри, кина, зали, хотели, Shopping Center, правителствени сгради, бизнес паркинги, туристически атракции, гласови съобщения, селско радио , външна реклама, дейности на открито, ориентиране ......

http://bg.fmuser.net/content/?616.html
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 04 Май 2016, 12:18

Принципно разрешената мощност е 0.10вата
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 04 Май 2016, 12:28

Дефакто е колкото реши комисията. Закона може да се тълкува по различен начин ;)
Т.е. може да те вкарат в затвора за 10г и да отнесеш 300к лв глоба за трансмитер в колата ти с покритие 2 метра.

Бях свидетел въпросните как "хващат" трансмитер за кола на носеща (излъчващ тишина) с ефективно покритие около десетина метра.
Човека си беше забравил трансмитера включен и отишъл да пазарува в голяма верига, в близост до контролната кула на КРС. След час имаше патрулки и бус пред и зад колата му.
Видях как си му изготвиха акт за 100 бона, защото заглушавал БНР и самолетите, както и военните в рамките на километри а през 1 ред коли, където бях паркирал аз вече съскаше (на свободна честота). :Devil

Но пък има и много начини да ги избегнеш, но ще отидем в прекалено голям офтопик.
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 04 Май 2016, 13:32

m3gab0y престани да говориш глупусти , за кар трансмитер още никой не е глобен !
Аватар
Велев
100+
100+

Мнениеот Велев » 04 Май 2016, 14:00

m3gab0y написа:Дефакто е колкото реши комисията. Закона може да се тълкува по различен начин ;)
Т.е. може да те вкарат в затвора за 10г и да отнесеш 300к лв глоба за трансмитер в колата ти с покритие 2 метра.

Бях свидетел въпросните как "хващат" трансмитер за кола на носеща (излъчващ тишина) с ефективно покритие около десетина метра.
Човека си беше забравил трансмитера включен и отишъл да пазарува в голяма верига, в близост до контролната кула на КРС. След час имаше патрулки и бус пред и зад колата му.
Видях как си му изготвиха акт за 100 бона, защото заглушавал БНР и самолетите, както и военните в рамките на километри а през 1 ред коли, където бях паркирал аз вече съскаше (на свободна честота). :Devil

Но пък има и много начини да ги избегнеш, но ще отидем в прекалено голям офтопик.

Мегабой, извинявай ама ти сам вярваш ли си наистина???? На колко си години?
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 04 Май 2016, 14:42

За трансмитер от кола лъчещ на двайсетина метра не би трябвало да те глобяват,ако не си му усилвал мощността,да му закачаш антени и усилватели,а с такава минимална мощност не може да смутиш военните. Един познат има фирма и предлага сателитна телевизия в курорта Боровец и ми е споделял,че са го хващали да излъчва телевизии без платен лиценз и то не един или два пъти,при което са му съставяли актове,някой от които даже и не е плащал. Иначе примерно както аз съм го правил с по голяма мощност,идват сканират ефира,взимат ти предавателя и ти съставят акт според излъчваната мощност,чак пък затвор и то 10години,те престъпниците за убийства не могат да вкарат за толкова години,но "за милиони няма закони,за кокошка няма прошка'',така че в България всичко е възможно.
Лошото в случая е че когато искаш да откриеш законно радио,не ти разрешават,а те принуждават да даваш заявление за откриване на конкурс,който я спечелиш,я не!
Аватар
tufata
100+
100+

Мнениеот tufata » 04 Май 2016, 15:01

m3gab0y написа:И може би за повече, ако доставчика му не предприеме мерки. В противен случай ще се играе по Наказателен Кодекс защото същия праща куп неграмотни писма до всички институции за "да спрете чалга радиото" и този е потенциално опасен да е сред обществото в този вид.

И, все пак, да продължим темата - за кое според вас радио, особено от големите, важи проблема с "лошия звук" от различните предаватели по градовете и онлайн?

Хм може би и за по-малко!
Не си ти човека който да определя кой до кога и с какви права ще е.
Но сега и нещо лично: внимавай къде какво пишеш, защото щом рака си така запознат с наказателния кодекс, трябва да знаеш, че носиш отговорност за това което пишеш - клевета, набеждаване и тн...
Ако някой нещо ти е казал от никоя медия, може да го цитираш, и докажеш, ако не просто внимавай!
Няма нищо срамно в това която каза, че съм казал, да им го кажа, но все още не съм. Не говори от чуждо име още повече за не верни неща и то публично.
Хайде сега по същество.
Философ пълен!

Назад към