DAB и DAB+ в България.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
ShukiBG
500+
500+

Re: DAB и DAB+ в България.

Мнениеот ShukiBG » 18 Май 2019, 14:09

qwerty1 написа:
Джорджи™ написа:
qwerty1 написа:Защото това ми излезна в Google. Предимството на DAB+ е, че ще има повече радиостанции, но аз още твърдя, че покритието и звука няма да бъдат по-добри от FM.

Даже в центъра на София радиата ПРЪЩЯТ!

София е доста голям град, не ми давай пример за него. Просто в София трябва да се вдигнат мощностите.

Еми аз ще ти дам един пример ! В град Кубрат, Разградско (малка община), радио Фокус с мощност 500W на 96.7, който се излъчва от Кубратската Водонапорна кула пръщи из града, а извън него слушам румънска станция с РДС (виж в темата за Разград). За да го слушам с добър сигнал, кой в тази държава ще сложи 10kW, за да слушам бг реч без да имам ядове ? ДАБ+ е страхотна технология, който се надявам да стъпи по-скоро в България. Един национален мукс с 16 канала от най-слушаните в бг (освен хоризонт и частни радиостанции) ще ни пасне страхотно..
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 18 Май 2019, 14:21

Тези, които искате да се спре FM и да се пусне DAB+, като се пусне DAB+ ще искате да се върне FM-а, но връщане назад няма. Помнете ми думата.
Джорджи™
500+
500+

Мнениеот Джорджи™ » 18 Май 2019, 14:30

qwerty1 написа:Тези, които искате да се спре FM и да се пусне DAB+, като се пусне DAB+ ще искате да се върне FM-а, но връщане назад няма. Помнете ми думата.

Защо да помним думата на човек, който не разбира. Даже няма да ти се сърдим. Ти не си виновен.
С ФМ се горят поне 20,000 вата мощност само в София. С ДАБ+ сметката за ток ще е значително по-ниска. Ако един 1000 вата предавател стигне.
ShukiBG
500+
500+

Мнениеот ShukiBG » 18 Май 2019, 14:47

qwerty1 написа:Тези, които искате да се спре FM и да се пусне DAB+, като се пусне DAB+ ще искате да се върне FM-а, но връщане назад няма. Помнете ми думата.

Аз не искам да се спира ФМ. Най-добре да имаме ДАБ и ФМ на еднакво ниво. Тогава всеки ще може да си прецени какво да слуша. Ние тук искаме да имаме ДАБ, както всяка европейска държава, а не само ФМ. Щом сме в Европейски съюз, всички държави в съюза трябва да покажем, че сме единни заедно...
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 18 Май 2019, 15:09

Джорджи™ написа:

Защо да помним думата на човек, който не разбира. Даже няма да ти се сърдим. Ти не си виновен.
С ФМ се горят поне 20,000 вата мощност само в София. С ДАБ+ сметката за ток ще е значително по-ниска. Ако един 1000 вата предавател стигне.

Ти не разбираш, не аз. С ФМ наистина се горят към 15 000 вата в по-големите градове, но пък има повече предимства отколкото ДАБ+. На ДАБ+ единственото му предимство е, че могат да излъчват повече радиостанции на една честота. Недостатъците на ДАБ+ са, че сигурно мощностите ще бъдат слаби и покритието ще е ужасно, и освен това е почти сигурно, че звукът няма да е от най-добрите (щом на запад звукът е като от кутия, едва ли у нас ще е по-различно.). А и не знам дали местните радиостанции ще излъчват цифрово, местните телевизии спряха да излъчват ефирно, откакто пуснаха DVB-T. А и ние да не сме някоя голяма държава, че да минем на ДАБ+. Не съм сигурен също дали по селата ще има качествено покритие на цифровото радио, както и по магистрала Тракия.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 18 Май 2019, 15:31

Джорджи™ написа:

Проблема не е в сметката за тока ,,, друга де е и проблема не е на техническо ниво .. а на пазарно
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 18 Май 2019, 15:32

Не съм сигурен също дали по селата ще има качествено покритие на цифровото радио, както и по магистрала Тракия.[/quote]

Точно покритието ще е по население над 20хил души после се оправяй ..
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 18 Май 2019, 15:36

Иначе ДАБ+ може да се въведе само в София ,Пловдив,Варна ,Бургас като за начало без да се инвестира за да се види какъв ще бъде интереса и то за срок от 2г. с т.нар временни лицензии .. Виваком имат техническа готовност да предложат услугата ,, и да бъдат качесни 16 радия като трябва да са в тестов режим . (т.е да не плащат)
Последна промяна 1 на ЖОРО, променена общо 18 пъти
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 18 Май 2019, 15:38

ЖОРО написа:Иначе ДАБ+ може да се въведе само в София ,Пловдив,Варна ,Бургас като за начало без да се инвестира за да се види какъв ще бъде интереса и то за срок от 5г. с т.нар временни лицензии .. Виваком имат готовност да предложат услугата ,,

Това ще бъде добре да се направи тестово ДАБ+ излъчване и ако бъде успешно да стартира за постоянно или ако не бъде успешно да се спре.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 18 Май 2019, 15:40

Той теста технически ще е успешен в това спор няма , Виваком имат най добрата инфраструктура , никой друг не може да се похвали с такава..
проблема е на пазарно и потребителско ниво . , но някой не го разбират

Сигнала към мултиплексите се разпространява чрез сателит пак може да се качи на DVB-T честотата и от там да се модулира в T-DAB+
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 18 Май 2019, 15:43

ЖОРО написа:Той теста технически ще е успешен в това спор няма , Виваком имат най добрата инфраструктура , никой друг не може да се похвали с такава..

Нямах предвид технически, а имах предвид колко хора ще слушат това ДАБ+ излъчване, дали е добре за България и други подобни.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 18 Май 2019, 15:44

qwerty1 написа:
ЖОРО написа:Той теста технически ще е успешен в това спор няма , Виваком имат най добрата инфраструктура , никой друг не може да се похвали с такава..

Нямах предвид технически, а имах предвид колко хора ще слушат това ДАБ+ излъчване, дали е добре за България и други подобни.

Отговора е не повече от 150 :D :D :D :D :D от интусиазирани радио любители .. всичко е навсякъде онлайн ..
Джорджи™
500+
500+

Мнениеот Джорджи™ » 18 Май 2019, 15:47

qwerty написа:вукът няма да е от най-добрите (щом на запад звукът е като от кутия, едва ли у нас ще е по-различно.)

Ти на мен ми казваш как АЗ СЛУШАМ радиото в момента. Май не те слуша главичката.
Казвам ти, че звукът на ДАБ+ при мен сега е перфектен.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 18 Май 2019, 15:48

Джорджи™ написа:
qwerty написа:вукът няма да е от най-добрите (щом на запад звукът е като от кутия, едва ли у нас ще е по-различно.)

Ти на мен ми казваш как АЗ СЛУШАМ радиото в момента. Май не те слуша главичката.
Казвам ти, че звукът на ДАБ+ при мен сега е перфектен.

При теб може да е перфектен , в БГ няма да перфектен :D :D
az
500+
500+

Мнениеот az » 18 Май 2019, 15:49

В софийските задръствания и с наличните DAB+ приемници в момента в по-новите коли, мисля, че потенциалните слушатели ще са над 1000. В скоро време (и като се разчуе) доста повече. Така предполагам. Вероятно има някакви начини да се разбере колко ще е аудиторията.
Последна промяна 1 на az, променена общо 18 пъти
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 18 Май 2019, 15:49

ЖОРО написа:
qwerty1 написа:

Отговора е не повече от 150 :D :D :D :D :D

Ако тези 16 радиостанции са добри и качеството на сигнала е добро и ако се намалят малко цените на приемниците може и да станат малко повече слушателите.
Последна промяна 1 на qwerty1, променена общо 18 пъти
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 18 Май 2019, 15:50

qwerty1 написа:
ЖОРО написа:
qwerty1 написа:

Ако тези 16 радиостанции са добри и качеството на сигнала е добро и ако се намалят малко цените на приемниците може и да станат доста слушателите.

Тези 16 радиостанции ще бъдат БНР 1,2 Дарик и всичките най големи радия от радио веригите друго няма да има

Хоризонт,
Ботев
Дарик
Витоша
Н-Джой
Фреш
ФМ+
Радио 1
БГ Радио
Бтв Радио
Меджик ФМ
Дъ Войс
Зи РОК
Вероника
Веселина
Нова Нюз.
City
и така станаха 17 х 80Kbps =1.36Mb/s
Последна промяна 1 на ЖОРО, променена общо 18 пъти
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 18 Май 2019, 15:55

ЖОРО написа:
qwerty1 написа:
ЖОРО написа:
qwerty1 написа:

Ако тези 16 радиостанции са добри и качеството на сигнала е добро и ако се намалят малко цените на приемниците може и да станат доста слушателите.

Тези 16 радиостанции ще бъдат БНР 1,2 Дарик и всичките най големи радия от радио веригите друго няма да има

Хоризонт,
Ботев
Дарик
Витоша
Н-Джой
Фреш
ФМ+
Радио 1
БГ Радио
Бтв Радио
Меджик ФМ
Дъ Войс
Зи РОК
Вероника
Веселина
Нова Нюз.

А Фокус, Сити и Енерджи няма ли да ги има и тях?
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 18 Май 2019, 15:57

qwerty1 написа:
ЖОРО написа:
qwerty1 написа:
ЖОРО написа:
qwerty1 написа:

Хоризонт,
Ботев
Дарик
Витоша
Н-Джой
Фреш
ФМ+
Радио 1
БГ Радио
Бтв Радио
Меджик ФМ
Дъ Войс
Зи РОК
Вероника
Веселина
Нова Нюз.

А Фокус, Сити и Енерджи няма ли да ги има и тях?

Фокус ги забрави , говорим за тест не за постоянно излъчване .
Джорджи™
500+
500+

Мнениеот Джорджи™ » 18 Май 2019, 15:57

ЖОРО написа:Проблема не е в сметката за тока

Проблем е, защото трябва да отговаряш на изискванията на директивата на ЕС за енергийна ефективност.

Назад към