DAB и DAB+ в България.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
qwerty1
500+
500+

Re: DAB и DAB+ в България.

Мнениеот qwerty1 » 19 Май 2019, 17:33

Джорджи™ написа:
ЖОРО написа:Точно , няма с какво да ме накараш да си купя даб .. бъдещето е в оналйн стрийминга.. ДАБ се слага където населението е над 10млн души .. а ние сме едва 4.9 млн с пенсионерите които им е все едно през какво ще слушат Хоризонт.. ама то требе акъл . като се правят стратегии . ако беше 2002 ра можеше да се въведе като стандарт, все пак тогава нета беше 110 пъти по бавен . колкото днес.

Въпрос - как точно ще гарантираш достъпа до интернет на пенсионерите и ще ги цакаш ли с 25 лв всеки месец за нет?

В днешно време даже и пенсионерите имат интернет (или поне тези, които са с по-нови телефони)
Джорджи™
500+
500+

Мнениеот Джорджи™ » 19 Май 2019, 17:38

qwerty1 написа:В днешно време даже и пенсионерите имат интернет (или поне тези, които са с по-нови телефони)

Еми добре. Значи пенсинерите си слушат БНР и Дарик онлайн.

Оставете
Metro Dance Radio
Metro Virtuoso Radio
Metro Solid Rock Radio
Metro Hits Radio
Metro Hits-64
Metro Groove Radio
Radio Vox
Radio Vox Max
Radio Dance With Me
Radio Silver

от https://dab.bg/%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8 ... %B8%D1%8F/

да излъчват през ДАБ+.
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 19 Май 2019, 17:39

Джорджи™ написа:
qwerty1 написа:В днешно време даже и пенсионерите имат интернет (или поне тези, които са с по-нови телефони)

Оставете
Metro Dance Radio
Metro Virtuoso Radio
Metro Solid Rock Radio
Metro Hits Radio
Metro Hits-64
Metro Groove Radio
Radio Vox
Radio Vox Max
Radio Dance With Me
Radio Silver

да излъчват през ДАБ+.

И ще ги слушат стотина човека...
Джорджи™
500+
500+

Мнениеот Джорджи™ » 19 Май 2019, 17:40

qwerty1 написа:И ще ги слушат стотина човека...

Ами нищо, това ще си бъде наш проблем. Ти ще си слушаш твоите радиа онлайн стрийминг и ФМ, ако искаш.
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 19 Май 2019, 17:47

Джорджи™ написа:Ами нищо, това ще си бъде наш проблем. Ти ще си слушаш твоите радиа ФМ, ако искаш.

Е, нали предлагаш спиране на ФМ, как да ги слушам тогава, ако се спре ФМ излъчването?
Джорджи™ написа:ФМ трябва да се спре, защото е морално остаряла технология на 100 години.
И да пуснете ДАБ+ и по-бързо.
nradkov
500+
500+

Мнениеот nradkov » 19 Май 2019, 18:03

ЖОРО написа:............. НЯМА ДА ИМА ДАБ+ НЕРАЗБРА ЛИ .. Т-----Р ВЕЧЕ СЪМ ПУСНАЛ СТАТИЯ ЗА ТОВА. ТАКА ЧЕ АДИОС НА ДАБА ..

Много красиви слова се леят тук! Моля за линк към статията, че ми стана интересно. Някои колеги наблюдавам са претърпяли катарзис за половин година :Hmmm
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 19 Май 2019, 18:50

rfan написа:Всички знаем ,че България не е готова още за Dab+
Хората нямат пари за ядене ,обаче Dab+ е по важен да стартира. Виждаме,че Fm радиото като цяло не се слуша ,а за Dab няма интерес към него...
Защо се натискате да стартира ,явно някой пак иска да тегли кредити по позната схема и после да не ги връща ... Защото едва ли частните радиостанции ще плащат за Dab+ която не се слуша поради скъпи радио приемници и високи суми .Единствено БНР и това измислено радио Deep без история ли ще слушаме на Dab+?

Съгласен съм за всичко, но не съм съгласен с това, че FM радиото не се слуша.
ShukiBG
500+
500+

Мнениеот ShukiBG » 19 Май 2019, 19:45

Джорджи™ написа:

Еми добре. Значи пенсинерите си слушат БНР и Дарик онлайн.

Оставете
Metro Dance Radio
Metro Virtuoso Radio
Metro Solid Rock Radio
Metro Hits Radio
Metro Hits-64
Metro Groove Radio
Radio Vox
Radio Vox Max
Radio Dance With Me
Radio Silver

да излъчват през ДАБ+.

Дано се възобнови това ДАБ+ излъчване в София ! Миналата година, месец май няколко дена имаше излъчване на някои от посочените станции, обаче после изчезнаха. Надявам се най-накрая ДАБ+ да победи и да започнем да слушаме и ние, както всяка европейска държава ! Само тези хейтъри пречат за успешното и скорошното му стартиране...
Сега нашите отлагат стартирането на ДАБ, обаче ми е много интересно когато дойде края на 2020. Тогава искат, не искат ще го пуснат..
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 19 Май 2019, 19:47

Джорджи™ написа:Казвам ти, че звукът на ДАБ+ при мен сега е перфектен.

Само че тук, където е снимано видеото не е перфектен.
https://m.youtube.com/watch?feature=you ... 0NsDPt2Sgk
ShukiBG
500+
500+

Мнениеот ShukiBG » 19 Май 2019, 19:58

qwerty1 написа:

Eми аз се намирам наблизо до Букурещ и целогодишно си слушам ДАБ от там и съм си доволен от качеството на звука. Всички станции са си с битрейт 192kbps. Този клип е заснет с джобно радио, което има една тонколонка с моно звук: https://www.youtube.com/watch?v=Lr6ClJ2u93c

Стандартът там е ДАБ, а не ДАБ+ (когато се мине на ДАБ+, звукът най-вероятно ще се подобри, обаче и сега съм си доволен)...
az
500+
500+

Мнениеот az » 19 Май 2019, 20:43

qwerty1 написа:

Tи правиш ли разлика между DAB и DAB+? И точно UK, ли даваш за пример, където масово излъчват на DAB и то моно? Я виж как е положението в Германия, където са изградили модерни мрежи на DAB+.
Последна промяна 1 на az, променена общо 19 пъти
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 19 Май 2019, 21:00

az написа:
qwerty1 написа:

Ти правиш ли разлика между DAB и DAB+? И точно UK, ли даваш за пример, където масово излъчват на DAB и то моно? Я виж как е положението в Германия, където са изградили модерни мрежи на DAB+.

Не ми се спори за глупости. Само казвам, че не си прав.
az
500+
500+

Мнениеот az » 19 Май 2019, 21:13

qwerty1 написа:
az написа:
qwerty1 написа:

Ти правиш ли разлика между DAB и DAB+? И точно UK, ли даваш за пример, където масово излъчват на DAB и то моно? Я виж как е положението в Германия, където са изградили модерни мрежи на DAB+.

Не ми спори за глупости. Само казвам, че не си прав.

Как въобще може да мислиш, че от 32kbps DAB+ може да извадиш някакъв свестен звук? А причината за това е, че огромната част от тези радиостанции имат достъп до ефир само през DAB/DAB+ и се блъскат като сардели на MUX. А на някои явно и не им се иска да плащат повече. Това обаче не означава, че ДАБ+ е по-зле от FM. Просто въпрос на стрийм и др. параметри.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 19 Май 2019, 23:29

az написа:
qwerty1 написа:
az написа:
qwerty1 написа:

Не ми спори за глупости. Само казвам, че не си прав.

Как въобще може да мислиш, че от 32kbps DAB+ може да извадиш някакъв свестен звук? А причината за това е, че огромната част от тези радиостанции имат достъп до ефир само през DAB/DAB+ и се блъскат като сардели на MUX. А на някои явно и не им се иска да плащат повече. Това обаче не означава, че ДАБ+ е по-зле от FM. Просто въпрос на стрийм и др. параметри.

той като качество е ок ама от 80Kbps HE-AACv.2 нагоре .
Джорджи™
500+
500+

Мнениеот Джорджи™ » 21 Май 2019, 17:42

qwerty1 написа:Съгласен съм за всичко, но не съм съгласен с това, че FM радиото не се слуша.

С течение на времето ще се слуша от все по-малко и по-малко хора. Самото движение на нови продукти, които поддържат ДАБ+ и спирането на производство на устройства, които приемат ФМ, ще го ускори.
qwerty1 написа:Не ми се спори за глупости. Само казвам, че не си прав.

Не ти се спори, защото си слаб и опорната ти точка издиша. За какво въобще пишеш, след като не те интересува и си слушаш интернет стрийминг на телефона?
rfan
100+
100+

Мнениеот rfan » 21 Май 2019, 18:06

Много време не бях влизал тук и пак чета простотии
Обяснете ми как компресиран звук , ще е по качествен от Фм некомпресиран примерно?
Например имаш радио и до предавателя стриймваш във Flac формат с минимални загуби в качеството и включваш директно към Фм предавателя, втория случай орязан звук дали до 32 или 80 kbpss срещу 700kbpss при Flac формат
Въпроса е кой звук ще е по качествен този от Фм или от ДАБ+?Нали тук сте се събрали любители на радиото
Това е като едно времешните аналогови фотоапарати които и до ден днешен правят по качествени снимки от дигиталните които компресират снимките :)Според мен трябва да не се спира Фм ,защото в България народа е беден и няма пари за Даб радиоприемници
Последна промяна 2 на rfan, променена общо 21 пъти
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 21 Май 2019, 18:07

Джорджи™ написа:
qwerty1 написа:Съгласен съм за всичко, но не съм съгласен с това, че FM радиото не се слуша.

С течение на времето ще се слуша от все по-малко и по-малко хора. Самото движение на нови продукти, които поддържат ДАБ+ и спирането на производство на устройства, които приемат ФМ, ще го ускори.

Не ти се спори, защото си слаб и опорната ти точка издиша. За какво въобще пишеш, след като не те интересува и си слушаш интернет стрийминг на телефона?

За първото май си прав, а за второто - интересува ме, защото когато нямам интернет, а не съм забравил слушалките ми, слушам FM през телефона.
ShukiBG
500+
500+

Мнениеот ShukiBG » 21 Май 2019, 18:29

qwerty1 написа:
Джорджи™ написа:

За първото май си прав, а за второто - интересува ме, защото когато нямам интернет, а не съм забравил слушалките ми, слушам FM през телефона.

FM радиото вече изчезва от смартфоните. Те новите смартфони вече нямат 3.5mm жак за слушалки, пък за FM радио да не говорим. И моят терефон има FM радио като твоят, но много рядко ми се налага да го включвам. Много малко нови модели ги правят с FM радио (най-вече китайските, не толкова известни марки). Хората или си слушат радио в колата или си купуват портативни приемници като мен. Аз имам джобно радио Sony XDR-P1DBP и си го нося в джоба като телефон. Бъдещето е в ДАБ...

Аз съм напълно против за слушането на интертет радиа. Те погубват удоволствието от DX-инга. На мен ще ми е много по-интересно да се опитвам да хващам ДАБ и ФМ станции като се качвам по ,,чукарите" на града (например Разград, където живея), отколкото с един клик да си пускам станциите. Аз изобщо не очаквам да чуя в последните 10 години ДАБ в малки градове като Разград. Дано поне в последните 5 години да чуя някакво ДАБ+ излъчване от София ! ДАБ от Букурещ си го ловя от години около Разград (дори на високото и в самият град) и съм си много доволен от качествената музика, програма и звук на излъчващите радиостанции. Мощността е малка, но е достатъчна за прием в покрайнините на Разград (на около 120км от столицата Букурещ). Все пак говоря за излъчваща мощност 250вата от една точка на излъчване..
Последна промяна 1 на ShukiBG, променена общо 21 пъти
qwerty1
500+
500+

Мнениеот qwerty1 » 21 Май 2019, 18:36

ShukiBG написа:
qwerty1 написа:
Джорджи™ написа:

FM радиото вече изчезва от смартфоните. Те новите смартфони вече нямат 3.5mm жак за слушалки, пък за FM радио да не говорим. И моят терефон има FM радио като твоят, но много рядко ми се налага да го включат. Много малко нови модели ги правят с FM радио (най-вече китайските, не толкова известни марки). Хората или си слушат радио в колата или си купуват портативни приемници като мен. Аз имам джобно радио Sony XDR-P1DBP и си го нося в джоба като телефон. Бъдещето е в ДАБ...

Аз съм напълно против за слушането на интертет радиа. Те погубват удоволствието от DX-инга. На мен ще ми е много по-интересно да се опитвам да хващам ДАБ и ФМ станции като се качвам по ,,чукарите" на града (например Разград, където живея), отколкото с един клик вече да сш пускам станциите. Аз изобщо не очаквам да чуя в последните 10 години ДАБ в малки градове като Разград. Дано поне в последните 5 години да чуя някакво ДАБ+ излъчване от София ! ДАБ от Букурещ си го ловя от години около Разград (дори на високото и в самият град) и съм си доволен...

Моя телефон е нов и корейски, но си има радио. Просто някои модели телефони нямат радио, за да се плаща за платени приложения за музиката.
ShukiBG
500+
500+

Мнениеот ShukiBG » 21 Май 2019, 18:39

qwerty1 написа:
ShukiBG написа:
qwerty1 написа:
Джорджи™ написа:

FM радиото вече изчезва от смартфоните. Те новите смартфони вече нямат 3.5mm жак за слушалки, пък за FM радио да не говорим. И моят терефон има FM радио като твоят, но много рядко ми се налага да го включат. Много малко нови модели ги правят с FM радио (най-вече китайските, не толкова известни марки). Хората или си слушат радио в колата или си купуват портативни приемници като мен. Аз имам джобно радио Sony XDR-P1DBP и си го нося в джоба като телефон. Бъдещето е в ДАБ...

Аз съм напълно против за слушането на интертет радиа. Те погубват удоволствието от DX-инга. На мен ще ми е много по-интересно да се опитвам да хващам ДАБ и ФМ станции като се качвам по ,,чукарите" на града (например Разград, където живея), отколкото с един клик вече да сш пускам станциите. Аз изобщо не очаквам да чуя в последните 10 години ДАБ в малки градове като Разград. Дано поне в последните 5 години да чуя някакво ДАБ+ излъчване от София ! ДАБ от Букурещ си го ловя от години около Разград (дори на високото и в самият град) и съм си доволен...

Моя телефон е нов и корейски, но си има радио. Просто някои модели телефони нямат радио, за да се плаща за платени приложения за музиката.

То е добре да има ФМ радио в телефоните, обаче както виждаме, все по-малко производители добавят ФМ радио в смартфоните си...

Назад към