DAB и DAB+ в България.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
fresh0601
Нов
Нов

Re: DAB и DAB+ в България.

Мнениеот fresh0601 » 04 Май 2020, 10:49

Stani написа:По заведенията и кафетата се слуша предимно от интернет, вече никой не слуша fm-a, където няма нищо, а и там къде го има е некачествено. В три заведения в моя град звучат три различни радиа от интернет, лаптопче на барчето свързан със уредба.

В Пловдив е качествено покритието, но въпреки това, се слуша предимно както казваш онлайн.
Аватар
Джорджи™
1000+
1000+

Мнениеот Джорджи™ » 05 Май 2020, 18:20

Вчера започна подготовката за изключване на ФМ. През 2022 г. обществените и през 2023 г. най-късно частните радиостанции.

OFCOM стартира информационна кампания DAB+ за излизане от UKW

FM честотите трябва да бъдат изключени в Швейцария най-късно до края на 2024 г. Швейцарската федерална служба за комуникации (OFCOM) започна нова информационна кампания DAB+ за подготовка и подкрепа на населението за преминаване към цифрово радиоприемане.

Източник: http://www.radiowoche.de/bakom-lanciert ... -ausstieg/

https://translate.google.com/translate? ... usstieg%2F

Bakom и Scholz & Friends стартират информационна кампания за излизане от UKW

Дигиталното радио чрез DAB+ става все по-популярно. FM честотите ще бъдат изключени в Швейцария най-късно в края на 2024 г. Федералната служба за комуникации (OFCOM) стартира нова информационна кампания DAB+ за подготовка на населението за преминаване към цифрово радиоприемане. Цената от около пет милиона франка за цялата продължителност ще бъде покрита от приходите от данъка по радиото и телевизията.

По-добро качество на слушане, по-широк спектър от програми, по-голяма област на излъчване: Благодарение на тези предимства технологията DAB+ замени аналоговите ултракъси вълни (FM) като стандарт за слушане на радио в Швейцария. DAB+ вече е най-използваният канал за разпространение на радиопрограми в Швейцария. Само около 15 процента слушат радио изключително чрез FM.

Източник: https://www.horizont.net/schweiz/nachri ... ieg-182748

https://translate.google.com/translate? ... ieg-182748
#StopFMBulgaria
Страни в Европа с DAB+ покритие: SR, NM, GR, RO, HU, CZ, SVK, UKR, CRO, SLO, PL, AUS, DEU, SUI, NOR, SWE, DK, FR, BE, NL, LUX, UK, IRL, IT, ESP, MLT, TU...
Изображение
Аватар
Джорджи™
1000+
1000+

Мнениеот Джорджи™ » 05 Май 2020, 18:21

ogibo написа:С години плановете на мобилните операторе са с включени мегабайти. Ползвай ги.

НИКОГА !
#StopFMBulgaria
Страни в Европа с DAB+ покритие: SR, NM, GR, RO, HU, CZ, SVK, UKR, CRO, SLO, PL, AUS, DEU, SUI, NOR, SWE, DK, FR, BE, NL, LUX, UK, IRL, IT, ESP, MLT, TU...
Изображение
Аватар
Джорджи™
1000+
1000+

Мнениеот Джорджи™ » 05 Май 2020, 20:18

Stalker написа:Джорджи
И от политика ли взехте да разбирате? Навярно сте били наред с политиците подписвали договорите и сте наясно с всяка точка в тях?
България при влизането си в Европейския Съюз не е подписвала никакви договори задължаващи я да спира FM излъчването, както нямаше "директива" задължаваща я да изключи аналоговите си телевизии понеже е в "общ единен пазар". Всяка страна членка сама за себе си решава дали да ратифицира законово дадено нещо спуснато от Брюксел или не. Вижте си писанията срещу 5G как сами Ви оборват в твърденията за "общия единен пазар". А реакторите бяха спряни само поради едно - че са стари руски реактори и ЕС ги счита за ненадеждни. Но с политиката до тук - това не е форум на blitz или pik. Това е технически форум за радио и телевизия.

Казвате, че българите били "арогантни, невъзпитани и враждебни"?
Четейки Вашите мнения с какво мнение трябва да останат читателите за Вас? Във всяко ваше мнение има обиди, заяждания, груб тон. Не уважавате събеседниците Ви и винаги пишете на "ти", а не на "Вие". Това ми прилиа на "Крадеца вика дръжте крадеца".
По темата за DAB+ Тук и да се напъвате да пишете няма да го въведете. Единствено ще си останат с "тестовто излъчване" в София докато могат да си покрият разходите. Историята ще се повтори както тестваха DRM излъчването в Костинброд.
Желаещи за DAB+ български водещи радиостанции няма.

Ще го атакуваме по всички възможни организации и ще съдим България, ако трябва.

Нямате право за разхищавате ресурси с ФМ. По-напред в темата съм дал сметки колко се харчи за електроенергия с ФМ и колко с DAB+.
DAB+ харчи 10% от електроенергията на ФМ.

Аз не знам какъв е този инат и сте се заинатили, че с ФМ ще спре развитието на радиоиндустрията в България.

На мен не ми пука за "водещите" радиогрупи в България.

Тук става въпрос за липса на свободна конкуренция, и за наличието на корупция и диктатура.

Щом има желаещи за DAB+, тяхно законно право е да си изпълняват дейността.

От друга страна се знае, че Република България има ( НА КНИГА) държавна политика по отношение на цифровизирането на радиоразпръскването на радиопрограми. Такава политика има и тя е приета с Решение № 149 от 11 март 2015 г. на Министерски съвет.

Радио Гама-Видин и още седем фирми печелят многократни дела срещу СЕМ И КРС за получаване на лицензия за цифрово радио!Въпреки, че Върховният административен съд е посочил по член 116 т. Е КАК СЕ ИЗДАВА ЛИЦЕНЗИЯ, СЕМ ВРЪЩАТ ОТГОВОР, ЧЕ НЯМА УКАЗАНИЯ КАК СЕ ИЗДАВА ЛИЦЕНЗИЯ!!!

https://bnppress.com/2020/05/04/%D0%BC% ... bJ2f9Bb3JE
#StopFMBulgaria
Изображение
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 05 Май 2020, 21:03

Посочи кои са тези желаещи за Даб+?
Аватар
Джорджи™
1000+
1000+

Мнениеот Джорджи™ » 05 Май 2020, 21:16

Stani написа:Посочи кои са тези желаещи за Даб+?

Аз бих искал, колегите от dab.bg - Digital audio Bulgaria LTD
ET DIP TRADING
Radio Gamma Vidin

и още няколко фирми, чиито имена не знам.

Аз не искам да излъчвам през интернет, защото търсенето и проникването на интернета е много слабо и никой няма да ми слуша радиото.

Тук се получава пълен цирк - ФМаджиите хем твърдят, че радиото в България умира и не ги интересува ефира, хем не дават ефира да се ползва от желаещите.
#StopFMBulgaria
Изображение
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 05 Май 2020, 21:22

Джорджи™ написа:
Stani написа:Посочи кои са тези желаещи за Даб+?

Аз бих искал, колегите от dab.bg - Digital audio Bulgaria LTD
ET DIP TRADING
Radio Gamma Vidin

и още няколко фирми, чиито имена не знам.

Аз не искам да излъчвам през интернет, защото търсенето и проникването на интернета е много слабо и никой няма да ми слуша радиото.

Тук се получава пълен цирк - ФМаджиите хем твърдят, че радиото в България умира и не ги интересува ефира, хем не дават ефира да се ползва от желаещите.

По скоро няма желащи заради това, че излиза много скъпо и второ няма оператори да предлагат такова излъчване освен тестовото в София, където засега също няма желаещи. Един Даб ще реши проблемите със смущенията и припокриващите се честоти.
Аватар
Джорджи™
1000+
1000+

Мнениеот Джорджи™ » 05 Май 2020, 21:23

Stani написа:По скоро няма желащи заради това, че излиза много скъпо и второ няма оператори да предлагат такова излъчване освен тестовото в София, където засега също няма желаещи. Един Даб ще реши проблемите със смущенията и припокриващите се честоти.

Ще искат предоговаряне на цените. В Украйна дават цифров ефир безплатно на желаещите.

Държавата определя цените и влияе на това.
#StopFMBulgaria
Изображение
Аватар
partyfm
100+
100+

Мнениеот partyfm » 06 Май 2020, 09:38

Здравейте,
В Украйна не е безплатно излъчването в DAB+, по информацията която казаха по време на конкурсите за местата в мултиплекса в Киев. Излиза около 2000 евро на месец за излъчване с 2 предавателя(синхро мрежа) обща мощност 3000W, излъчването се осъществява от държавна фирма (КРРТ) която се занимава с излъчване на радио, тв програми и не само. Но не забравяйте че в Киев официално има около 3 милиона, неофициално са 2 пъти повече. А иначе в Киев на FM излъчват 34 станции,а на стария обхват излъчват 2 станции, DVB-T/T2 се излъчват 51 тв програми ( 2 музикални в 1080p, 1 новинарски в 720p )
Аватар
dab+
Нов
Нов

Мнениеот dab+ » 06 Май 2020, 10:53

Желаещи радио станции да се качат на DAB+ има много, но както казвам за пореден път СЕМ се правят,че са глухи и слепи ! >:( >:( >:(
Всички проблеми идват от СЕМ!
Аватар
nvr
1000+
1000+

Мнениеот nvr » 06 Май 2020, 11:45

И КРС също.Заради тях са слабите предаватели(тоест те определят колко да е мощността им)
Подкрепям стартирането на DAB+ излъчването в България
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 06 Май 2020, 14:02

nvr написа:И КРС също.Заради тях са слабите предаватели(тоест те определят колко да е мощността им)

В дадения случай проблема е СЕМ. Явно трябва проблема да стигне до Страсбург и Брюксел, за да се решат нещата.
Аватар
dab+
Нов
Нов

Мнениеот dab+ » 06 Май 2020, 14:14

СЕМ загуби две дела заради това,че не издава лиценз за Цифрово радио (DAB+) съда им разпореди да започнат издаването им, и те го преместиха в другия крачол, какъв е съда та на мен да ми разпорежда >:(
СЕМ са света е светих те са над всички и над всичко ! >:(
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 07 Май 2020, 09:39

Малко да се полюбуваме на сръбски Даб
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 07 Май 2020, 21:24

Ами това ни остава за северозападните ни райони и други подходящи места, след като нямаме наш мукс. Доволно звучи слушайки го през усилвател, естествено никакви шумове и... както аналоговата FM! Кога ще ги стигнем съседите?
ShukiBG
500+
500+

Мнениеот ShukiBG » 08 Май 2020, 00:13

popovp написа:Ами това ни остава за северозападните ни райони и други подходящи места, след като нямаме наш мукс. Доволно звучи слушайки го през усилвател, естествено никакви шумове и... както аналоговата FM! Кога ще ги стигнем съседите?

Ние пак да се радваме, че винаги имаме сигнал от съседите. Аз винаги имам достъп до 12А от Букурещ, често пътувам през Варна и понякога вадя 12В от Истанбул, а ти целогодишно си вадиш 12В от Истанбул. Аз лично предпочитам да слушам турски ДАБ+, отколкото наш ! И да ни пуснат какво ще слушаме ? Двете БНР-та, Дарик, една Веселина (от доста време ми е банална, явно след като си замина собственичката, радиото отиде на самотек..), няколко хитови с чужда музика и това е...
Ако няма да пускат радио Ултра, Хоро или БГ Радио изобщо да не се занимават. Аз искам да слушам музика произхождаща от България, най-много от Балканите...
Погледнете Турция.... почти всички станции излъчват турска музика, доста малко чужда ! На ДАБ+ мукса им имат едно радио за класическа музика, една за чуждемците и всичко друго турска (народна, поп, новинарска..)....
Аватар
Джорджи™
1000+
1000+

Мнениеот Джорджи™ » 08 Май 2020, 10:38

ShukiBG написа:Погледнете Турция

Там е диктатура, ислямизация и гонене на опозиция, демокрация, свободни журналисти и т.н. Не я показвай за пример за нищо!
Почти както тук, само че тук на Барба Ганьос няма да му се отвори парашута, защото Брюксел гледа.
#StopFMBulgaria
Изображение
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 08 Май 2020, 10:57

Джорджи™ написа:
ShukiBG написа:Погледнете Турция

Там е диктатура, ислямизация и гонене на опозиция, демокрация, свободни журналисти и т.н. Не я показвай за пример за нищо!
Почти както тук, само че тук на Барба Ганьос няма да му се отвори парашута, защото Брюксел гледа.

Е Брюксел видя и каза вие сте държава за пример Боко !
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 08 Май 2020, 15:40

Ти, Жоро, може и да не постваш повече. Всички разбраха, че си ДАБОФОБ....
Робът се бори за свобода, свободният за съвършенство.
Аватар
Джорджи™
1000+
1000+

Мнениеот Джорджи™ » 08 Май 2020, 17:53

dab+ написа:Желаещи радио станции да се качат на DAB+ има много, но както казвам за пореден път СЕМ се правят,че са глухи и слепи ! >:( >:( >:(
Всички проблеми идват от СЕМ!

dab+ написа:СЕМ загуби две дела заради това,че не издава лиценз за Цифрово радио (DAB+) съда им разпореди да започнат издаването им, и те го преместиха в другия крачол, какъв е съда та на мен да ми разпорежда >:(
СЕМ са света е светих те са над всички и над всичко ! >:(

Добре, освен ВАС да им разпореди и те да се направят на ударени, няма ли следваща стъпка какво може да направи ВАС? Да започне да арестува и вкарва в затвора служителите на СЕМ?
#StopFMBulgaria
Изображение

Назад към