DAB и DAB+ в България.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Re: DAB и DAB+ в България.

Мнениеот ЖОРО » 06 Юли 2020, 07:47

Джорджи™ написа:
ЖОРО написа:З%еби телефоните , трасетата са важни .. кабел в Италия няма , просто ако ще ставаш кабеларка си фалирал само да искаш разрвшение от дадената община за прокопаване на кабели цените започват от 3000евро на метър

На сателит ще го карат той и без това новия ютелсат ще е с 3 лъча Европа , Европа широк и Близкия изток ..

Сателитите имат няколко съществени слабости:
1. Скъпи са - над 150 милиона евро;
2. Кратък експлоатационен период - при късмет около 15 години;
3. Изключително висок риск - може да гръмне още на стартовата площадка или да бъде уцелен от някакъв космически боклук вече докато се рее, да не говорим за фабричните дефекти...
4. Заигравка с неудобни сателитни чинии - или на всяка тераса или една на покрива, но при пълно разбиране между всички, които ще я използват.

Определено не разбираш материята
сателитното приемане не се свежда само до чинии .. може и с друг вид антени .. тип картина , сателита е най евтиното решение за година
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 06 Юли 2020, 08:30

Джорджи™ написа:
ЖОРО написа:Определено не разбираш материята
сателитното приемане не се свежда само до чинии .. може и с друг вид антени .. тип картина , сателита е най евтиното решение за година

Няма как да е най-евтино, след като инвестицията е най-високата и рискова.
Цените се определят по политически причини и нямат общо с реалността. Няма как наземно ефирно излъчване с виртуално нищожни годишни разходи за поддръжка и много по-евтини предаватели да е по-скъпо.

Просто някой е решил, че му пречи и е сложил нарочно изкуствено завишени цени.

А аз сателит НИКОГА няма да използвам за радио или телевизия. Това е за ромските гета.

няма как 200точки да бъдат по евтини от 1
и за това 5г става основа , сателит също
..
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 06 Юли 2020, 15:40

Джорджи™ написа:
ЖОРО написа:няма как 200точки да бъдат по евтини от 1
и за това 5г става основа , сателит също
..

Жоро, един сателит ти гони 500 милиона лева само изстрелването.
Ти самият каза колко пара ще струва смяната на старите аналогови предаватели с нови, модерни DAB+.

Изображение

На Ютелсат наема за 1 година на 36 мегахерца транспондер на който можеш да излъчваш 35 сд канала или 18 ХД канала е

1.8млн евро на година .. ти за ефира за толкова канали ще платиш над 90млн евро :Clap :Clap

Или един канал от 2.5 мегабита ти е 120 000 евро на година а наземнно е 3.6 млн лева

Правата за излъчване на филми музика ще са ти към 1.2 млн евро на година ако си на сателит , а наземно цената става 3.8млн евро :Icecream :Icecream :Icecream
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 06 Юли 2020, 17:09

Не спорете за глупости, всяка телевизия иска да е на сателит и поради това сателита е по евтин за медиите, защото каналите са много а и предимството е, че се гледат навсякъде, същото е и със радиостанциите, друг е въпросът вече дали са свободно гледаеми или кодирани, от където пък има допълнителна печалба и за двете страни.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 06 Юли 2020, 18:54

Джорджи™ написа:Според мен времето на сателитите отмина. Вече не е 1995 г. хората да са захласнати от модерната технология.

Казвал съм го и преди - наземната ефирна технология е най-чистия, удобния, лесния, безрисковия способ за гледане на телевизия.

Затова и първо се е започнало с ефирно излъчване.

Ефирното излъчване ти е много по-евтино, просто при сателитите има брутална конкуренция и дъмпинг на цените и затова изглежда, че за една телевизия би било по-евтино да излъчва там отколкото правителството да и отпусне ефир при страшно завишени и нереални цени.

А и сателитите са много. Програмите са разхвърляни по целия небосвод и реално ако нямаш супер сложно оборудване с мотор, който да върти антената, си обречен да гледаш ограничени канали.

То вече и телевизия хората не гледат. Защото е тъпа и повтарят все едно и също.

Това че не я гледат е друга тема.. иначе конкуренцията е голяма. м всичко гледа 9+13+19и 23.5 на запад.. всички спортни канали са ти там
Турците се гледат от Исландия до Дубай с 85см тарелка . от 7 изток или 42 изток. всичко друго е пълнеж. по позиции е ако си с голяма капандура можеш да хванеш и 28.2 ББС и ИТВ .. или по добре по ИП че кат духне ветъра може да не отнесе антената но покрива със сигурност. хахахаа
veli
Нов
Нов

Мнениеот veli » 07 Юли 2020, 15:45

Лично аз, като радио ентусиаст и любител, съжалявам, че в Европа няма система за приемане на радиопрограми директно от сателит без чиния, подобна на американската Sirius XM. Просто гъстата населеност на стария континент и масовото разпространение на FM и мобилният интернет направиха подобна система нерентабилна. Може би затова не сполучи и специално създадената за целта Worldspace https://en.wikipedia.org/wiki/1worldspace с такива приемници https://bazar.bg/obiava-22398044/radiopriemnik-hitachi-kh-ws1-world-space-digital-receiver, създадени за въпросната система. Много радиостанции биха се слушали и в най-затънтените краища, не само в големите градове, без нужда от сателитна чиния, без интернет, и без да имаш супертехника и антени. Предимството в случая е, че приемиците могат да се разнасят навсякъде, както всяко радио.
https://www.youtube.com/watch?v=7nv6pKb9CqA
veli
Нов
Нов

Мнениеот veli » 07 Юли 2020, 16:08

Джорджи™ написа:
veli написа:Лично аз, като радио ентусиаст и любител, съжалявам, че в Европа няма система за приемане на радиопрограми директно от сателит без чиния, подобна на американската Sirius XM.

А аз пък не съжалявам. Като човек ползвал GPS с навигация мога да кажа, че да разчиташ на сателит в автомобил принципно не е добра идея.
Има голямо закъснение на сигнала, търси се по няколко минути след включване на навигацията, нестабилен е и т.н.

Точно затова Sirius XM е успешна, защото работи с големите автомобилни производители и приемниците се инсталират фабрично в колите.
scarface5
Нов
Нов

Мнениеот scarface5 » 07 Юли 2020, 17:08

Джорджи™ написа:
veli написа:Лично аз, като радио ентусиаст и любител, съжалявам, че в Европа няма система за приемане на радиопрограми директно от сателит без чиния, подобна на американската Sirius XM.

А аз пък не съжалявам. Като човек ползвал GPS с навигация мога да кажа, че да разчиташ на сателит в автомобил принципно не е добра идея.
Има голямо закъснение на сигнала, търси се по няколко минути след включване на навигацията, нестабилен е и т.н.

За това бъди модерен и разчитай на онлайн навигация :) GPS-а си е наред, ако и приемника ти е наред.

А ако времезакъснението ти е чак такъв проблем, мога да ти гарантирам, че онлайн можеш да слушаш с по-малко времезакъснение на сигнала от колкото на сателит и нашия DAB (защото ако се реализира, първоизточника на сигнала ще бъде сателитен пренос, а не оптичен).

И можеш да си стриймваш със 256+ килобита качество (AAC), което ще сънуваш с DAB в България.
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 08 Юли 2020, 08:17

veli написа:
Джорджи™ написа:

Точно затова Sirius XM е успешна, защото работи с големите автомобилни производители и приемниците се инсталират фабрично в колите.

Фабрично инсталираният в колата приемник има едно голямо предимство - не може да се открадне.
Робът се бори за свобода, свободният за съвършенство.
scarface5
Нов
Нов

Мнениеот scarface5 » 08 Юли 2020, 10:45

Джорджи™ написа:Фабричното вградено не може да се премахне. На мен ми е супер неудобно защото трябва да сменя сега цялата кола.

А иначе разликата между DAB+ и FM е както между цифрова телевизия в HD и аналогова със сенки, размити цветове и някоя и друга снежинка.

Т.е разликата е между небето и земята.

Понеже съм трол, няма да ти обяснявам нищо за кодеците, аз участвам в значителна част от създаването им :Devil

И инфото ти е много ама много старо, вече има xHE-AAC (v3) което звучи така на 16 килобита както не може да звучи никое аналогово AM радио :)
Opus също е добра алтернатива, но спирам до тук, преди пак да бъда обвинен, че съм трол (и предупреден от модератор!)

В БГ разликата между FM и DAB ще бъде както е разликата между ТВ канала С Мюзик от Враца по аналогова кабелна и в "цифровия" им пакет. Т.е. DAB излъчванията в БГ ще са с по-ниско качество от онлайн излъчването, в най-добрия случай очаквам да са 64 (HE-AAC+ v2) което звучи по същия начин като средно добър FM сигнал на евтин приемник в Дачия и VW Up да кажем. И от към обхват - ще е по-зле от FM, с изключение на големите градове.

Време е да спрем с дискусията до тук - мечтите са безплатни, но реалността е друга.
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 08 Юли 2020, 11:50

Искаш да кажеш, че радиото ще се развива .... екстезивно?
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 08 Юли 2020, 13:03

Във движение няма как да не пръщи, при ДАБ няма да има пръщене, но може да има насичане, прекъсване на сигнала в движение поради слаба напрегнатост на полето от излъчвателя.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 08 Юли 2020, 13:32

Stani написа:Във движение няма как да не пръщи, при ДАБ няма да има пръщене, но може да има насичане, прекъсване на сигнала в движение поради слаба напрегнатост на полето от излъчвателя.

Че пращи факт е .. 500вата през 2001ва няма как да се равняват на 500 вата през 2020г.
поради факта че вече има много повече сгради които поглъщат сигнала . в момента състоянието е такова че от 500вата
трябва да вдигнат мощността на 3 киловата за да има ефект. или да си сменят точките от Хотел Копитото с по 1 киловат, но това ще оскъпи годишните такси към КРС. а и към СЕМ защото вместо за градски ефир ще се води регионален . и става дявол на магаре , макар че има повече сметка за радия като Нджой , Бг Радио, Радио1 , Сити, така ще освободят честотите примерно в Перник , Ботевград и други места. около София , а и може някоя честота да стане софийска от тези които са около София. .
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 08 Юли 2020, 13:52

ЖОРО написа:
Stani написа:Във движение няма как да не пръщи, при ДАБ няма да има пръщене, но може да има насичане, прекъсване на сигнала в движение поради слаба напрегнатост на полето от излъчвателя.

Че пращи факт е .. 500вата през 2001ва няма как да се равняват на 500 вата през 2020г.
поради факта че вече има много повече сгради които поглъщат сигнала . в момента състоянието е такова че от 500вата
трябва да вдигнат мощността на 3 киловата за да има ефект. или да си сменят точките от Хотел Копитото с по 1 киловат, но това ще оскъпи годишните такси към КРС. а и към СЕМ защото вместо за градски ефир ще се води регионален . и става дявол на магаре , макар че има повече сметка за радия като Нджой , Бг Радио, Радио1 , Сити, така ще освободят честотите примерно в Перник , Ботевград и други места. около София , а и може някоя честота да стане софийска от тези които са около София. .

Така е, но има значение и диаграмата на излъчване на антените, която ме съмнява, че е пипана така, че да не се лъчи извън града. Веднага ти давам пример, в началото на стартиране на Радио Сигнал +, Дарик на 98,3, BBC на 98,9MHz, Радио Свободна европа, DW от кулата на Яворов, се приемаха почти без проблем, след 2001 сигналите от там се влошиха, като най добре от там се приема 98,3MHz последвано от 106.0MHz, останалите са по зле
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 14 Юли 2020, 09:21

Да беше добавил, че класацията е за Острова. Защото Pure отдавна е на изкуствено дишане, а Roberts е силен главно в Британия. BTW, някои от моделите на Sangean се продават като Roberts в UK.
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 14 Юли 2020, 12:33

Продават е и у нас ДАБ устройства даже от по-висок клас:

https://www.avitel-bg.com/search.php?q=DAB
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 14 Юли 2020, 15:56

Хубаво рекламирате апарати за цифрови радио програми, но къде е цифровия сигнал? И аз си купих апарат в ентусиазъм от прочетеното в мрежата за идващия DAB преди 5 години. И нищо. DAB+ няма в България. Продължавам да слушам пръщящш, затихващи и смесващи се радио програми по стандарт FM. Апарат си купете, но и по двата стандарта. Че цифровия я Доди,я не.
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 14 Юли 2020, 18:01

Като имаш цифров радиоапрат (доколкото виждам си от София) качвай се на Витоша и търси ДАБ сигнал. От друг форум знам, че има сигнал на 11C от Северна Македония и 11A, 11B, 11D от Сърбия - това на хижа Момина скала. Преспокойно нависоко ще можеш да си слушал ДАБ. Аз съм от разградско и си слушам безпроблемно ДАБ от Букурещ, често съм в района Добрич-Варна, там си излиза ДАБ от Истанбул. Като цяло:
ДАБ от Турция си излиза в цяла източна България с излаз на море при добри условия, най-често през лятото
ДАБ от Букурещ от околовръстното на Силистра го има доказан чак във Видин.
ДАБ от Сърбия и Македония из различни части на Западна България
ДАБ от Гърция не знам някой да е снимал в Югозападна България, но сигурно си излиза на високитв части на Пирин и Родопите....
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)
FM/MW/LW/SW/AIR Receiver: XHDATA-D808
DAB/DAB+ Receiver: Panasonic RF-D10, Sony XDR-P1DBP
TV: Leadstar D10

Представител от -> Район - Североизточен !
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 15 Юли 2020, 14:41

Благодаря за предложението. Щом ида във Витоша планина ще опитам да хвана някой заблуден сигнал. Но за мен и всички е важно да има сигнал DAB+ от предаватели в България - София, Пловдив и нашето черноморие.
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+

Мнениеот JukeBoxHero » 19 Юли 2020, 23:42

Бай Ганя по-скоро ще умре, отколкото да се замисли. Всъщност, той това и прави.

Назад към