DAB и DAB+ в България.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
veli
Нов
Нов

Re: DAB и DAB+ в България.

Мнениеот veli » 17 Юни 2017, 10:56

JukeBoxHero написа:От друга страна, при слаб сигнал аналоговият приемник вкарва шум, а цифровият направо прекъсва звука, тоест в този случай преимуществото е на страната на ФМ.

Точно това се опитах да обясня на няколко пъти, че слушането, макар и с шум, е по-добрия вариант от накъсаното и неразбираемо такова, (както в клипа със 67 см антена, в който половината време "няма никой") но продължаваха да ми обясняват и сравняват мощности! Да, ок, покритието може и да е по-добро при ДАБ, но от релефа няма как да избягаш, а и не искам да се катеря по баирите само за да слушам радио "нормално'!
ozren69
100+
100+

Мнениеот ozren69 » 17 Юни 2017, 23:00

Професоре @veli просто изчакай да пуснат DAB+ станциите с предвидените мощности и тогава ще обърнеш плочата.
Ако си в населен район има кой да се погрижи за твоя добър прием.Ако си далече от предавателите и искаш да слушаш с качество ще трябва да се понапънеш и да се снабдиш с добра антена и дори усилвател и качествена техника
за да не ти шуми , а ако си мазохист слушай си аналогово със шум.Поне покажи на коя локация си ,какво хващаш и какво не хващащ и какво искаш да хващаш , а не да ни обясняваш какво става при цифровия и какво при аналоговия сигнал , това всеки радиолюбител го знае .И вземи да почетеш малко теория за разпространението на вълните -къси дълги средни и т.н.Показвал съм неведнъж приеми от невероятни разстояния при трудни терен профили и с последното видео нагледно съм ти показал колко по малко зависим от релефа е DAB + сигнала ,но ти продължаваш да упорстваш
В радио и тв приемането се изискват и познания по математика които явно ти липсват щом не можеш да направиш съпоставка между мощност на излъчване, разстояние до предавателя и терен профил.
veli
Нов
Нов

Мнениеот veli » 18 Юни 2017, 14:04

Както казах вече преди-Едно си баба знае, едно си баба бае! :-[ Само май JukeBoxHero ме разбра за какво говоря, въпреки, че го обясних като за малките деца, и това, че говоря за нещата ПО ПРИНЦИП още от първият ми пост по темата-по-дебело не мога да го подчертая, и не визирам нито моята локация, нито какво приемам, нито покритието на двата стандарта с конкретни мощности, а просто правя елементарна съпоставка. На ръба на приемането (ПО ПРИНЦИП) понякога и най-добрата техника не помага, и се получават нещата от клипа–абстрахираме се от конкретния случай и това, че мощността в момента е мижава, и като се увеличи тя няма да се получава, пределно ми е ясно това. BTW, не слушам радио с шум, имам достатъчно качествена техника, приемници, усилвател, голяма антена, добър коаксиален кабел, които се използват само за конкретна локация. Не зная защо намесваш други диапазони, далечните приеми са ми ясни при тях, само, че те нито са устойчиви, нито постоянни през цялото денонощие. Да не говорим, че страдат най-много от съвременнато ни общество, така да се каже, с многобройни електромагнитни шумове, най-вече в градска среда.

P.S. Примера с математиката кърти миФки! Как ще слушам радио сега, хич не я владея таки наука!
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+

Мнениеот JukeBoxHero » 18 Юни 2017, 18:09

В ТВ и радиоприемането, както казва колегата, не би трябвало да се изискват познания по математика, а само ръководство за експлоатация на приемника - от кое копче се сменя честотата и радиопрограмата. Ако направим цифровизацията на радиостанциите, както на телевизиите, резултатът вероятно ще е същият.
От друга страна, може да изчакаме Google, Facebook или някой от другите големи играчи да вдигне балоните, за да ни осигури безплатен интернет. :D
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 19 Юни 2017, 15:46

veli написа:Както казах вече преди-Едно си баба знае, едно си баба бае! :-[ Само май JukeBoxHero ме разбра за какво говоря, въпреки, че го обясних като за малките деца, и това, че говоря за нещата ПО ПРИНЦИП още от първият ми пост по темата-по-дебело не мога да го подчертая, и не визирам нито моята локация, нито какво приемам, нито покритието на двата стандарта с конкретни мощности, а просто правя елементарна съпоставка. На ръба на приемането (ПО ПРИНЦИП) понякога и най-добрата техника не помага, и се получават нещата от клипа–абстрахираме се от конкретния случай и това, че мощността в момента е мижава, и като се увеличи тя няма да се получава, пределно ми е ясно това. BTW, не слушам радио с шум, имам достатъчно качествена техника, приемници, усилвател, голяма антена, добър коаксиален кабел, които се използват само за конкретна локация. Не зная защо намесваш други диапазони, далечните приеми са ми ясни при тях, само, че те нито са устойчиви, нито постоянни през цялото денонощие. Да не говорим, че страдат най-много от съвременнато ни общество, така да се каже, с многобройни електромагнитни шумове, най-вече в градска среда.

P.S. Примера с математиката кърти миФки! Как ще слушам радио сега, хич не я владея таки наука!

Още от първия ти пост е ясно какво искаш да кажеш и това е известно на всички.
Защо обаче продължаваш да ехидничиш, когато някой иска да добави нещо смислено в темата ?
az
500+
500+

Мнениеот az » 20 Юни 2017, 13:53

Вижте на какво попаднах в страницата на КРС. Така както е написано излиза, че иде реч за два мултиплекса в София. Или греша?

http://crc.bg/section.php?id=2246&lang=bg
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 20 Юни 2017, 19:44

Да това са предложенията. с параметрите , както се вижда Хлебаря залага стандарти а НУРТС не казва нищо . а пък АБРО се правят че изобщо не съществува този стандарт ! ,но много скоро ще се позаинтересуват !
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 21 Юни 2017, 11:26

За сега това са само предложения - лакардии на хартии !
Очаквам, след продължителни протакания да пуснат само тестовата "баничарница" за София
с програми на БНР и всичко около цифровизацията на радиото в РБ ще приключи.

Колко % от слушателите в София ще ползват DAB+ ?
Колко автомобили има в София с цифрово радио DAB+ ?

От провинцията ще си купуваме автомобили с DAB+ и ще посещаваме София
за да слушаме цифрово радио - това вече е истинска радиоромантика !
:Drunk
az
500+
500+

Мнениеот az » 21 Юни 2017, 11:29

GIF, ти от АБРО ли си? :D
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 21 Юни 2017, 12:01

Становището на АБРО отразява до голяма степен реалното положение в РБ в момента като защитава и интересите на своите членове.
Ако бяха написали, че DAB+ е най-хубавото нещо за оператори и слушатели, възниква въпросът: Кой ще плаща ?
Отново KOЙ ли ще "плаща" или Койчо от Конаре с куцото магаре !? :Drunk
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 21 Юни 2017, 18:24

Проблема е ДА , генерално кой ще плаща защото трябва да се намерят и кадри които да предоставят актуална мултимедийна графика за състоянието по пътищата и прогнозата за времето .
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 15 Юли 2017, 10:13

Има ли нещо ново около софийското DAB+ ?
Баничарницата, ако има проблеми с тестовото DAB+, може да пусне някакво ново тестено изделие с име "DAB",
което да върви с биричка DAB ! :Drunk
radioMW
500+
500+

Мнениеот radioMW » 15 Юли 2017, 22:49

А ти защо скри DAB бирата? Как да тествам сега DAB радио?
минстрел
Нов
Нов

Мнениеот минстрел » 16 Юли 2017, 19:38

Stani написа:Аз съм за спиране на аналоговото, така ще се спре пиратлъка с лесно конструирани предавателчета! Чуе ли се аналогово радио, значи е пиратско ;)

Не можеше ли цифровото радио да наследи честотите от ФМ както беше при DVB-Т? Сега ФМ банда дали ще опустее?
radioMW
500+
500+

Мнениеот radioMW » 17 Юли 2017, 12:09

Никога няма да спре УКВ аналоговото радио! Така наречената "цифровизация" при телевизията доказа, че никога нищо не може да стане нормално и към по-добро, в шибаната ни държавица! При радиото пак се точат едни мазни дебели пръстчета да гепнат нещо, ама няма пари... >:(
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 17 Юли 2017, 19:15

минстрел написа: Не можеше ли цифровото радио да наследи честотите от ФМ както беше при DVB-Т? Сега ФМ банда дали ще опустее?

Вероятно може,но всички аналогови предаватели трябва да се изключат за да не пречат на цифровото,но при спорадични приеми през лятото е възможно да има смущения,а и в цял свят е възприето цифровото излъчване да бъде на друг обхват, а именно за България освободеният от аналоговата телевизия метров обхват 6-12канал :Drunk
минстрел
Нов
Нов

Мнениеот минстрел » 17 Юли 2017, 22:02

Stani написа:
минстрел написа: Не можеше ли цифровото радио да наследи честотите от ФМ както беше при DVB-Т? Сега ФМ банда дали ще опустее?

Вероятно може,но всички аналогови предаватели трябва да се изключат за да не пречат на цифровото,но при спорадични приеми през лятото е възможно да има смущения,а и в цял свят е възприето цифровото излъчване да бъде на друг обхват, а именно за България освободеният от аналоговата телевизия метров обхват 6-12канал :Drunk

Оказва се ,че освен приемниците потребителите трябва да сменят и антените.
radioMW
500+
500+

Мнениеот radioMW » 17 Юли 2017, 22:10

Еххх, защо спря Венец!? Трябваше не с 50 kW а със 100 да буха!!! :D
az
500+
500+

Мнениеот az » 18 Юли 2017, 10:09

[quote="минстрел"
Оказва се ,че освен приемниците потребителите трябва да сменят и антените.[/quote]

Ти лично колко души познаваш, които имат специална УКВ антена за да слушат радио? Аз лично познавам само един - и това съм аз. :D
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 18 Юли 2017, 10:26

Аз също имам "специална" антена за УКВ - жица, закачена на "специален" пирон на стената!

"DAB+ и лимонада - тоа е животот! " - македонска реклама.
Лично предпочитам DAB-биричка + пържени картофки, може и без DAB+ за сега! :Drunk

Назад към