DAB и DAB+ в България

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
az
1000+
1000+

Re: DAB и DAB+ в България.

Мнениеот az » 11 Яну 2020, 17:21

Ми тя позицията на АБРО май отдавна е ясна. Не подкрепя DAB+ и залага всичко на FM и интернет.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 11 Яну 2020, 17:52

az написа:Ми тя позицията на АБРО май отдавна е ясна. Не подкрепя DAB+ и залага всичко на FM и интернет.

Именно за това темата трябва да се заключи !
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 11 Яну 2020, 18:07

Добре, ще я заключа.

admin
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 11 Яну 2020, 21:20

ЖОРО написа:
az написа:Ми тя позицията на АБРО май отдавна е ясна. Не подкрепя DAB+ и залага всичко на FM и интернет.

Въпросът обаче е, защо на желаещите извън АБРО им се пречи да пуснат DAB+ и нарочно се бави законодателството. Питам санким. ???
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 11 Яну 2020, 22:08

az написа:
ЖОРО написа:

Въпросът обаче е, защо на желаещите извън АБРО им се пречи да пуснат DAB+ и нарочно се бави законодателството. Питам санким. ???

Защото не искат БНР да има господстващо положение. защото при дигитализация нали се сещаш че 8 радия без реклама всичко ще отиде там .. и с търговските радия е свършено..
А други търговски няма как да има .. защото единствено членовете на АБРО трябва да се съгласят ( а никой няма да допусне конкуренция ) все пак те държат 85% от радио и тв пазара ! А и играта с ефира е кой покрива аналогово повече .. той винаги взима дял от националната реклама .. и по големите пари от Европейското финансиране.. .. така няма конкуренция.. и тук идва "наг**зването пред рекламодатели " и така играят едни пари под масата.. ,, а при равен ефир . това няма как да стане и пазара ще се срине . защото няма как 26 основни радия да се слушат от 500 000 души . и цените ще трябва да паднат.. а никой не иска да падат цени .. а да се вдигат. И сега е изгодно да се казва .. покривам само аз тоя район . рекламодател Х вика ок при теб идвам . именно заради това е битката за местните честоти .
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 12 Яну 2020, 12:58

ЖОРО написа:
Защото не искат БНР да има господстващо положение. защото при дигитализация нали се сещаш че 8 радия без реклама всичко ще отиде там .. и с търговските радия е свършено..

Мисля, че страховете им са малко преекспонирани. В Чехия например националното им радио е доста силно, с доста програми и с високо качество на съдържанието. Също така вече има и много добро DAB+ покритие. Това обаче не пречи най-слушаната станция да е Radio Impuls след него е тяхното Хиризонт (Radiozurnal) и след това пак идват частните Frekvence1, Evropa2 и Kiss. Атези частни станции не излъчват на DAB+ (с изключение на един слаб MUX в Прага).
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 12 Яну 2020, 14:20

az написа:
ЖОРО написа:

Мисля, че страховете им са малко преекспонирани. В Чехия например националното им радио е доста силно, с доста програми и с високо качество на съдържанието. Също така вече има и много добро DAB+ покритие. Това обаче не пречи най-слушаната станция да е Radio Impuls след него е тяхното Хиризонт (Radiozurnal) и след това пак идват частните Frekvence1, Evropa2 и Kiss. Атези частни станции не излъчват на DAB+ (с изключение на един слаб MUX в Прага).

Ти можеш да мислиш .. ама те това го виждат като заплаха..
fan_radio
100+
100+

Мнениеот fan_radio » 12 Яну 2020, 14:29

Кога ли ще има и в треторазрядна България DAB+?....
Сигурно приличаме на онези радио фенове, които във времето на АМ са искали FM. Прогресът няма да спре, дори въпреки всички тлъсти интереси, които го спират тук...
Няма.
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 12 Яну 2020, 17:15

БНР отдавна има доста станции, но повечето са само в интернет.

https://binar.bg/
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 12 Яну 2020, 18:09

az написа:БНР отдавна има доста станции, но повечето са само в интернет.

https://binar.bg/

Бинара не го гледай.

Говоря за бъдещите реални програми .. не онлайн радия.
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 12 Яну 2020, 23:19

Вярно е, че БНР има достатъчно музикални програми ( в Бинар-а ) , който с просто добавяне на реклами и малко компютърни новини в кръглите часове ще излъчат нещо подобно на сега действащите ефирни плеъри който се наричат радия.
Въпроса е дали това е нужно някому ?
Факта е че повечето "радиа" могат да се заместят лесно с проста флашка за 5 лева, и о-о-о чудо - ще изчезнат досадните реклами.
Истинското радио е това което носи някаква информация на своите слушатели под формата на новини, коментари, предавания за културни събития и т.н.
В момента БНР достатъчно добре запълва тази необходимост с програмите си Хоризонт - за обща информация, Хр. Ботев - с повече и по-разнообразни предавания за култура , регионалните програми - с повече информация за региона си. Вероятно би имало място и за една младежка програма - каквито намерения се афишираха преди време, и май това е достатъчно.
БНР само не може да запълни 1 мултиплекс, защото няма какво полезно да излъчи на 8 програми, а това струва немалко пари.
Рано или късно DAB-a ще започне излъчване, но това ще стане когато се реши въпроса с неговото финансиране.
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 13 Яну 2020, 20:04

ЖОРО написа:Ще видим колко са добри !

Я сега си напъни мозъчните чаркове и кажи защо няма ДАБ в Русия ,Финшандия ,Португалия,Литва ,Латвия ,Естония и защо го спряха в Ирландия ?

Хм, в Ирландия спират едно, но пускат друго:

http://dbdb.ie/
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 15 Яну 2020, 23:05

DAB ще доведе до разнообразие в малките градове като да речем Свиленград. Жоро да ма извинява, но нямам намерение да пълня джоба на мобилните оператори за да слушам радио през нета. Говоря за слушане в движение, понеже работата ми е свързана с шофиране. А пет радия ми се струват крайно не достатъчни. ФМ+ знам коя след коя песен следва. Дарик, нямам какво да кажа, може би от две години не съм го пускал. За БНР-та, Ст. Загора от време, на време. Флашката и да живее рока. В къщи съм монтирал стационарна антена към 45 градуса и все едно дабът е вече реалност.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 16 Яну 2020, 10:26

ogibo написа:DAB ще доведе до разнообразие в малките градове като да речем Свиленград. Жоро да ма извинява, но нямам намерение да пълня джоба на мобилните оператори за да слушам радио през нета. Говоря за слушане в движение, понеже работата ми е свързана с шофиране. А пет радия ми се струват крайно не достатъчни. ФМ+ знам коя след коя песен следва. Дарик, нямам какво да кажа, може би от две години не съм го пускал. За БНР-та, Ст. Загора от време, на време. Флашката и да живее рока. В къщи съм монтирал стационарна антена към 45 градуса и все едно дабът е вече реалност.

Потребителите го мислят така и аз съм за че 5 радия са малко .. но доставчиците на съдържание не го мислят така .. тяхната цел е да се осигури покритие по автомагистралите и по големите градове с население над 50 000 души

и всичко е както съм го написал по-горе..

сори ама това е пич.. щеш не щеш си в България .. това е истината !
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 16 Яну 2020, 19:35

BTW от следващия месец сръбският MUX ще има общо 7 станции (BG1, BG2, BG202, Play, Hit, S1, S2) и до края на годината трябва да покрие магистралите им като за целта ще пуснат още 3 предавателя. За съжаление не е посочено кои точно, но предполагам, че ще са Църни връх Ягодина, Църни връх Пирот и Бесна кобила:

https://worlddabeureka.org/2020/01/14/s ... l-in-2020/
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 17 Яну 2020, 09:48

ЖОРО написа:

Потребителите го мислят така и аз съм за че 5 радия са малко .. но доставчиците на съдържание не го мислят така .. тяхната цел е да се осигури покритие по автомагистралите и по големите градове с население над 50 000 души

и всичко е както съм го написал по-горе..

сори ама това е пич.. щеш не щеш си в България .. това е истината !

Щом ще покриват автомагистралите, може и ние в Свиленград да намажем. :Beer :Drinks
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 18 Яну 2020, 14:26

Джорджи™ написа:България е направена изкуствено треторазрядна страна - България има потенциал и възможност да е поне като Словения или Чехия. Само че политиците не искат България да е добре.

България няма потенциал и възможност да е поне като Словения или Чехия, защото мат'рЯла е тъп и с объркан чип. Свестните хора са не повече от 20% и за съжаление малко от тях са на ръководни позиции.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 18 Яну 2020, 14:52

Те, глейте ората що праят!
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 18 Яну 2020, 16:25

az написа:
Джорджи™ написа:България е направена изкуствено треторазрядна страна - България има потенциал и възможност да е поне като Словения или Чехия. Само че политиците не искат България да е добре.

България няма потенциал и възможност да е поне като Словения или Чехия, защото мат'рЯла е тъп и с объркан чип. Свестните хора са не повече от 20% и за съжаление малко от тях са на ръководни позиции.

България е в плен на матрялизма. Още през 1992 беше изоставена идеята и прегърнахме ползата.
Робът се бори за свобода, свободният за съвършенство.
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 18 Яну 2020, 16:36

Електоратът е възпростичък, защото медиите го манипулират, а пък медиите манипулират защото електоратът е простичък. Как се излиза от порочния кръг?
Робът се бори за свобода, свободният за съвършенство.

Назад към