DAB и DAB+ в България.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
az
1000+
1000+

Re: DAB и DAB+ в България.

Мнениеот az » 13 Яну 2020, 20:04

ЖОРО написа:Ще видим колко са добри !

Я сега си напъни мозъчните чаркове и кажи защо няма ДАБ в Русия ,Финшандия ,Португалия,Литва ,Латвия ,Естония и защо го спряха в Ирландия ?

Хм, в Ирландия спират едно, но пускат друго:

http://dbdb.ie/
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 15 Яну 2020, 23:05

DAB ще доведе до разнообразие в малките градове като да речем Свиленград. Жоро да ма извинява, но нямам намерение да пълня джоба на мобилните оператори за да слушам радио през нета. Говоря за слушане в движение, понеже работата ми е свързана с шофиране. А пет радия ми се струват крайно не достатъчни. ФМ+ знам коя след коя песен следва. Дарик, нямам какво да кажа, може би от две години не съм го пускал. За БНР-та, Ст. Загора от време, на време. Флашката и да живее рока. В къщи съм монтирал стационарна антена към 45 градуса и все едно дабът е вече реалност.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 16 Яну 2020, 10:26

ogibo написа:DAB ще доведе до разнообразие в малките градове като да речем Свиленград. Жоро да ма извинява, но нямам намерение да пълня джоба на мобилните оператори за да слушам радио през нета. Говоря за слушане в движение, понеже работата ми е свързана с шофиране. А пет радия ми се струват крайно не достатъчни. ФМ+ знам коя след коя песен следва. Дарик, нямам какво да кажа, може би от две години не съм го пускал. За БНР-та, Ст. Загора от време, на време. Флашката и да живее рока. В къщи съм монтирал стационарна антена към 45 градуса и все едно дабът е вече реалност.

Потребителите го мислят така и аз съм за че 5 радия са малко .. но доставчиците на съдържание не го мислят така .. тяхната цел е да се осигури покритие по автомагистралите и по големите градове с население над 50 000 души

и всичко е както съм го написал по-горе..

сори ама това е пич.. щеш не щеш си в България .. това е истината !
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 16 Яну 2020, 19:35

BTW от следващия месец сръбският MUX ще има общо 7 станции (BG1, BG2, BG202, Play, Hit, S1, S2) и до края на годината трябва да покрие магистралите им като за целта ще пуснат още 3 предавателя. За съжаление не е посочено кои точно, но предполагам, че ще са Църни връх Ягодина, Църни връх Пирот и Бесна кобила:

https://worlddabeureka.org/2020/01/14/s ... l-in-2020/
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 17 Яну 2020, 09:48

ЖОРО написа:

Потребителите го мислят така и аз съм за че 5 радия са малко .. но доставчиците на съдържание не го мислят така .. тяхната цел е да се осигури покритие по автомагистралите и по големите градове с население над 50 000 души

и всичко е както съм го написал по-горе..

сори ама това е пич.. щеш не щеш си в България .. това е истината !

Щом ще покриват автомагистралите, може и ние в Свиленград да намажем. :Beer :Drinks
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 18 Яну 2020, 14:26

Джорджи™ написа:България е направена изкуствено треторазрядна страна - България има потенциал и възможност да е поне като Словения или Чехия. Само че политиците не искат България да е добре.

България няма потенциал и възможност да е поне като Словения или Чехия, защото мат'рЯла е тъп и с объркан чип. Свестните хора са не повече от 20% и за съжаление малко от тях са на ръководни позиции.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 18 Яну 2020, 14:52

Те, глейте ората що праят!
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 18 Яну 2020, 16:25

az написа:
Джорджи™ написа:България е направена изкуствено треторазрядна страна - България има потенциал и възможност да е поне като Словения или Чехия. Само че политиците не искат България да е добре.

България няма потенциал и възможност да е поне като Словения или Чехия, защото мат'рЯла е тъп и с объркан чип. Свестните хора са не повече от 20% и за съжаление малко от тях са на ръководни позиции.

България е в плен на матрялизма. Още през 1992 беше изоставена идеята и прегърнахме ползата.
Робът се бори за свобода, свободният за съвършенство.
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 18 Яну 2020, 16:36

Електоратът е възпростичък, защото медиите го манипулират, а пък медиите манипулират защото електоратът е простичък. Как се излиза от порочния кръг?
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 18 Яну 2020, 16:39

Предпочитам пропорционална избирателна система, защото при мажоритарната се нагледахме на игра с досиета.
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 18 Яну 2020, 17:53

минстрел написа: Как се излиза от порочния кръг?

С образование и повечко мислене. Ма мат'рЯла е на принципа: "най-мразим да мислим, а га мислим, мислим бавно и мъчително".
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 19 Яну 2020, 10:26

Джорджи™ написа:
Тъпа работа са медиите и властта.

Така е , тъпи са, ами какво е "остро"?
Може би науката, ама тя е все недофинансирана, макар че един лев вложен в наука се връща като сто.
Аватар
nvr
1000+
1000+

Мнениеот nvr » 30 Яну 2020, 15:25

Най-добре ще бъде в мукса да има Фреш,Енерджи,Ултра,Веселина,Мелъди,З рок и т.н всеки ще си слуша любимото радио.
Подкрепям стартирането на DAB+ излъчването в България
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 06 Фев 2020, 14:33

Джорджи™ написа:
Радиото не се е усетило в дълбочина каква огромна драма му предстои. Изостава фатално, но няма сетивата, за да го разбере. Много време се загуби, за да се разбере какво трябва да се прави с радиото в ХХI век, въпреки всички европейски препоръки, директиви, решения, опит на страните - членки на Европейския съюз за радио и телевизия, които се занимаваха над 10 години с темата за съществуването на обществените медии в дигитална среда.

Проблемът не е само в цифровото излъчване, а в новите технологии, които променят начина на комуникация. Ако не отговориш - губиш аудитория. Радиото не осъзнава защо все още губи публиката си и не инвестира в развитие, т.е. в бъдеще.

Основният дух на променената европейска медийна директива от 2016 е смяна на регулацията, изискване регулаторните органи да бъдат абсолютно независими. Нещо, което не се е случило у нас.

Защото членовете на СЕМ се номинират на политически принцип ли?

И СЕМ по някакъв начин е незаконен - от 1996 има решение на Конституционния съд (КС), че СЕМ е незаконен именно защото не е независим. Това е установено, но въпреки решението на КС ситуацията е същата, членовете на регулатора се избират по същия начин, а условията на новата медийна директива предвиждат пълна независимост.

https://cio.bg/management/2018/02/07/34 ... htestvuva/

И глупости от същата статия:

Когато се говори за развитие на радиото, темата е колко предаватели са закрити. Толкова важни ли са предавателите?

Темата би трябвало да е отдавна зачеркната. От една страна, заради предвидената в директивата цифровизация, предавателите, чрез които се разпространяват FM честотите, би трябвало да бъдат спрени. Първоначално срокът беше 2016, а после го удължиха, защото в Европа имаше спор каква система да се излъчва - DAB, DMB или T-DMB. Причините са ясни - това се превръща в индустрия - оттук се решава кой ще произвежда приемниците на дигиталния сигнал. Той ще бъде еднакъв за цяла Европа и ще създаде нова възможност за разпространение на радиочестотите по цифров начин, а не от хълм на хълм и от село на село, както тези предаватели досега осъществяваха разпространението на радиопрограмите. Но докато се водеха споровете, интернет зададе друго условие. Там всичко е възможно, няма необходимост от предаватели. Малко по малко започна да се мисли за излъчване на програми и съдържание в интернет, и то безплатно в крайна сметка.

Тази журналистка дали знае, че през интернет не може да се слуша радио, и че за интернет достъп пак има необходимост от някаква среда, която да пренесе сигнала?!
Или ефирно излъчване няма да има, а всички ще може да слушат само на компютрите си вътре до рутер или до кабела на интернета?

айде бе

. ти да видиш .. на телефон в колата навсякъде може онлайн ... че дори и вече на Enigma ти наистина си много зле ..
daniel359
100+
100+

Мнениеот daniel359 » 06 Фев 2020, 14:56

Ако бъдещето на радиото е само през интернет, това първо щеше да се е случило в САЩ. Да ама не.
Имат си ефирно аналого и цифрово радио, че даже и сателитно радио.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 06 Фев 2020, 15:00

daniel359 написа:Ако бъдещето на радиото е само през интернет, това първо щеше да се е случило в САЩ. Да ама не.
Имат си ефирно аналого и цифрово радио, че даже и сателитно радио.

за проект като SIRIUS XM за Европа изобщо не можем да говорим ..
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 06 Фев 2020, 16:29

Защо да не може да се слуша в колата по интернет, всяко модерно радио има Блутуд, свързваш телефона и слушаш, килкото до покритието София-Боровец на А1 и VIVACOM има покритие.
Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 06 Фев 2020, 17:16

;D колеги, да спрем с това Интернет радио. Тук става дума за DAB+ стандарт. Не желая и не подтиквам държавата или общината да разрешават радио чрез заплащане на мрежи и покрития. Очаквам радиото да остане така безплатно и с чудесно покритие както е сега. Само цифровия сигнал и приемник да осигури по качествен сигнал, информация за станцията, албума, изпълнителя в момента или предаването в ефир. Не желая да бъда в гората или на язавира и да търся рутер, за когото да плащам пари. Плащане на мрежи и Интернет радио има и в момента. Не ми трябва такова радио.
Моля, правете разлика в предложенията и очакванията на потребителите.
DAB+ е добър цифров стандарт за радио при това приет в централна и Западна Европа.
Аватар
alex2510
100+
100+

Мнениеот alex2510 » 06 Фев 2020, 19:36

tatarina написа:;D колеги, да спрем с това Интернет радио. Тук става дума за DAB+ стандарт. Не желая и не подтиквам държавата или общината да разрешават радио чрез заплащане на мрежи и покрития. Очаквам радиото да остане така безплатно и с чудесно покритие както е сега. Само цифровия сигнал и приемник да осигури по качествен сигнал, информация за станцията, албума, изпълнителя в момента или предаването в ефир. Не желая да бъда в гората или на язавира и да търся рутер, за когото да плащам пари. Плащане на мрежи и Интернет радио има и в момента. Не ми трябва такова радио.
Моля, правете разлика в предложенията и очакванията на потребителите.
DAB+ е добър цифров стандарт за радио при това приет в централна и Западна Европа.

Съгласен съм с теб! Аз искам да допълня, че тук става въпрос за този стандарт в БЪЛГАРИЯ! Нас не ни касае какво се случва в Германия, Австрия, Италия и всички други такива държави в Западна, Централна Европа и Скандинавските държави. Това, което ще се случи или се случва в нашата страна, там вече се е случило. СЕМ твърди, че нямало политика за прилагането на тоя стандарт в България. Тогава защо ми говорят какъв бил честотния диапазон, колко канала могат да се излъчват на тоя диапазон и други такива простотии? Мисля, че в цялата тая работа има нещо гнило (какво ли е то). Вместо да се даде възможност на цифровото радио въобще да тръгне на първо време, се пречи. Да не говорим, че има някаква фирмичка "Дигитално аудио България" ЕООД с 10 кинта основен капитал (ако има такива, които не вярват на тоя факт, нека проверят в Търговския регистър), която иска да прави цифрово радио. Пич, с тия 10 кинта какво ще правиш - цифрово радио ли ще правиш или ще отидеш до близкото левче и ще си вземеш от ония китайските mp3-ки с FM радио? Такова мероприятие се прави не с десетки, а с милиони левове, инвестирани в тая технология. Просто съм потресен от всичко това, което се случва тук, в тая държава. Ако компетентните органи няма да си вършат работата, тогава по-добре ние да им приложим натиск да правят нещо по въпроса и дано потръгнат нещата...
ТВ Новините
My YouTube Channel
#ГледамИНеВярвамНаУшитеСи :o
:bg:
Радиото у дома: JVC TH-S11 с антена жица.
Радиото в колата: Ford CD 5000 RDS EON
Радиото на телефона: Samsung SM-A500FU (Galaxy A5 2015)
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 06 Фев 2020, 20:06

Излишно си чешете клавиатурите, то държава вече няма, всичко читаво бяга извън страната вие ДАБ искате, умрела работа е!

Назад към