DAB и DAB+ в България.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
az
1000+
1000+

Re: DAB и DAB+ в България.

Мнениеот az » 06 Фев 2020, 20:27

Джорджи™ написа:DAB+ е универсалният утвърден световен стандарт за модернизация на морално и физически остарялото ФМ.
Има страни като Русия и САЩ, които не са го внедрили, но те имат еквивалентна цифрова радио технология или са в процес на внедряване на DAB+.

Това не е вярно. САЩ няма да внедряват DAB+. Те използват HD-radio и сателитните Сириус и XM. Русия още няма избистрена концепция. Там обаче повече се чуват гласове за DRM и DRM+.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 06 Фев 2020, 20:31

Джорджи™ написа:
Stani написа:Излишно си чешете клавиатурите, то държава вече няма, всичко читаво бяга извън страната вие ДАБ искате, умрела работа е!

Не си прав.
Хората имат право да избират къде да живеят и да се борят за по-добри условия.

Германия и Франция с арабелите, чернокожите и терорягите въобще не предоставят по-добри условия на живот, отколкото България.

Дори напротив - въпреки правителството, България е по-позитивна локация за живот от почти цяла западна(ла) Европа.

Нямат друг избор, след 89година държавата е докарана до разруха, липсата на препитание кара хората да бягат.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 09 Фев 2020, 17:33

Не е лесно когато си луд ,ами с 10лв нема как да стане .. чети малко повече и виж колко се иска за да бъдеш дълекосъобщителен оператор

Вземи се скрии некъде защото вече ставаш елементарно смешен и прост !

Търговете за честоти започват от 2.5млн лева като се изисква фирмата да има оборот за предишна година не по -малко от 5млн лева !

Ся провери колко струва инфрастеуктурата в далекосъобщителната мрежа на Радио Витоша и хубаво виж нулите отзад .. ..
Последна промяна 1 на ЖОРО, променена общо 9 пъти
Аватар
alex2510
100+
100+

Мнениеот alex2510 » 09 Фев 2020, 17:36

Джорджи™ написа:10 лв основен капитал е достатъчно. Ти защо реши, че трябва официално да обявят повече?

Защото ако искаш да правиш цифрово радио, само 10 лева ли ще вложиш в цялото мероприятие? И за да разбереш какво искам да ти кажа, нека първо да изясним едни счетоводни термини и малко теория, която съм изучил и запомнил и припомнил в продължение на 4 години в гимназията. Първо - що е то капитал? Това е стойността на вложените активи в дадено предприятие. Собствен капитал какво е? Онази част от активите на предприятието, срещу която няма задължения към трети лица. Затова казвам, че цифрово радио не се прави с едни мижави 10 кинта. По същата тая логика НУРТС и Фърст Диджитъл също щяха да искат да правят цифрова ефирна телевизия, въпреки че основният им капитал щеше да бъде от порядъка на 10-20 лв. Така че, преди да пишеш каквото и да било, поне малко се информирай. Чичко Гугъл винаги е насреща. ;) :D
ТВ Новините
My YouTube Channel
#ГледамИНеВярвамНаУшитеСи :o
:bg:
Радиото у дома: JVC TH-S11 с антена жица.
Радиото в колата: Ford CD 5000 RDS EON
Радиото на телефона: Samsung SM-A500FU (Galaxy A5 2015)
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 09 Фев 2020, 17:43

alex2510 написа:
Джорджи™ написа:10 лв основен капитал е достатъчно. Ти защо реши, че трябва официално да обявят повече?

Защото ако искаш да правиш цифрово радио, само 10 лева ли ще вложиш в цялото мероприятие? И за да разбереш какво искам да ти кажа, нека първо да изясним едни счетоводни термини и малко теория, която съм изучил и запомнил и припомнил в продължение на 4 години в гимназията. Първо - що е то капитал? Това е стойността на вложените активи в дадено предприятие. Собствен капитал какво е? Онази част от активите на предприятието, срещу която няма задължения към трети лица. Затова казвам, че цифрово радио не се прави с едни мижави 10 кинта. По същата тая логика НУРТС и Фърст Диджитъл също щяха да искат да правят цифрова ефирна телевизия, въпреки че основният им капитал щеше да бъде от порядъка на 10-20 лв. Така че, преди да пишеш каквото и да било, поне малко се информирай. Чичко Гугъл винаги е насреща. ;) :D

Кво му обясняваш на тоя селяндур който не разбира нищо и само лае и си знае неговото ..
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 09 Фев 2020, 19:13

Джорджи™ написа:
alex2510 написа:

Ти не влагаш 10 лв в дейността, а 10 лв е минималната сума достатъчна за регистриране на ЕООД, в случая.
Нали знаеш, че и 2 лв са по закон достатъчни?

Нещо има объркано в представите и очакванията ти.

Нали знаеш също, че някой друг трябва да изгради физическата мрежа от антени, след спечелване на конкурс с обществена поръчка?!

А на тоя скапан трол ЖОРО му кажи да се скрие някъде, че му писна на форума от простотииите му.

Леле много си зле пич.. нямаш и понятие от основни неща .

Айде бягай да продаваш баници и айрян и не ни занимавай с простотии .
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 09 Фев 2020, 21:06

Джорджи™ написа:
alex2510 написа:СЕМ твърди, че нямало политика за прилагането на тоя стандарт в България. Тогава защо ми говорят какъв бил честотния диапазон, колко канала могат да се излъчват на тоя диапазон и други такива простотии? Мисля, че в цялата тая работа има нещо гнило (какво ли е то).

Можем да гадаем - примерно някакво желание на военните да използват честотния диапазон.
Но доколкото виждам, те искат над 225 МХц, т.е няма съвпадане на честоти тъй като DAB+ ще бъде до 220 МХц.
И повечето страни в Европа вече работят на тези честоти.
Наскоро Азербайджан в Баку пуснаха мултиплекс с доста радиостанции на DAB+.

Нещо се мотат, ама какво. Пари не е, защото само София има бюджет за 1 година - 1700 милиона лв, като отчитат даже спестявания в харчовете от около 200 млн лв.

Трябва да се работи вече интензивно по внедряването на ДАБ+ технологията, няма смисъл да се мотаем.

https://www.worlddab.org/dab/market-development
Изображение

Политика и Регулация - Ясна стратегия от правителството на страната / регулатора за популяризиране, рекламиране на цифрово радио
Покритие - Съставяне на план за въвеждане за постигане на ключовите цели, напр. градове, села, главни пътища
Съдържание - Нови услуги (обществени и частни радио-оператори); Съдържание с добавена стойност (текст, изображения, хибридно радио)
Устройства - Осигуряване на наличност на пълна гама устройства (включително на достъпни цени) от водещите производители
Междуотраслов орган - За осигуряване на съгласувана/координирана стратегия в цялата екосистема на цифровото радио

Трите ключови елемента за развитието на пазара са:

Пазарно развитие - Потребители , Продажби , Автомобилна индустрия:

Потребители - Повишаване на информираността, Обяснение на предимствата, Използване заедно с други стандарти - ФМ радио и ТВ

Продажби - Информиране, Продажби, Места за продажби, Повторни продажби, Проверка за пощенския код

Автомобилна индустрия - Нови автомобили: цифрово радио като опция или стандарт; След-продажбени услуги - дилърски решения, цифрови авто приемници, адаптери

Като едни от най-важните моменти са: стимулиране на информираност и запознаване на потребителите с предимствата на цифровото радио, и мотивиране за действие.

Изображение

Абе пич не разбра ли че не искаме това цифрово радио по стандарт ДЪБ+ отивай да продаваш айрян и баници . и подпирай немския дъб да ни падни !!!

разбрахме те колко много знаеш (знаем че за теб сме тъпи и малоумни ) сега се направи че някой те вика :Icecream :Icecream :Icecream
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 09 Фев 2020, 21:21

Джорджи™ написа:Защо лъжеш? Интернет няма и никога не е имало по пътя в движение!

Нищо не лъжа, бях на А1 и при пътуване от София до Самоков не съм имал проблем с интернета, един приятел често пътува с автобус по този маршут и си ползува лаптопа в автобуса, има едно бузче оборудвано с масичка, той е на А1 и си сърфира в нета докато пътува. В Боровец проблем не съм имал с интернета, сега съм на VIVACOM и също не съм имал проблем нито в курорта, нито пък по маршута Самоков-София!
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 09 Фев 2020, 21:25

Джорджи™ написа:
Stani написа:
Джорджи™ написа:Защо лъжеш? Интернет няма и никога не е имало по пътя в движение!

Нищо не лъжа, бях на А1 и при пътуване от София до Самоков не съм имал проблем с интернета, един приятел често пътува с автобус по този маршут и си ползува лаптопа в автобуса, има едно бузче оборудвано с масичка, той е на А1 и си сърфира в нета докато пътува. В Боровец проблем не съм имал с интернета, сега съм на VIVACOM и също не съм имал проблем нито в курорта, нито пък по маршута Самоков-София!

Аз пък съм имал проблеми - мобилният интернет пропада при пътуване.

Сподели къде и на кой мобилен оператор?
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 09 Фев 2020, 21:26

Stani написа:

Не му се обяснявай много добре знае че няма проблем . важното е да прави фелацио на "Дигитално Аудио България ЕООД"

и трите мрежи на по 2та банда 3.5г и 4г нямат проблеми за 2г не говоря . там си има сигнал постоянно но не ме брига.

:Happy :Happy :Happy :Happy :Happy
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 09 Фев 2020, 21:32

Джорджи™ написа:
Stani написа:Сподели къде и на кой мобилен оператор?

Чакай малко, Стани, значи първо вие нямате право да задължавате хората да станат абонати на А1, Виваком и Теленор за да слушат радио.

Второ - по същия път, например при Язовир Искър при разклона за с. Долни Окол в посока от София. Там няма никакъв GSM сигнал - обикновените телефонни разговори прекъсват.

И да не мислиш че като има ДЪБ ще се чуе нещо .. ще се чуят таратанци .. защо трябва облъчвам това място където няма живо пиле

Никой не задължава никого . имаш си ФМ и се кефи . докат можеш !

ем така е когато работиш в фирма с 10лв капитал
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 09 Фев 2020, 21:37

Джорджи™ написа:
Stani написа:Сподели къде и на кой мобилен оператор?

Чакай малко, Стани, значи първо вие нямате право да задължавате хората да станат абонати на А1, Виваком и Теленор за да слушат радио.

Второ - по същия път, например при Язовир Искър при разклона за с. Долни Окол в посока от София. Там няма никакъв GSM сигнал - обикновените телефонни разговори прекъсват.

Не задължавам никой, да слуша през интернет,просто казах, че не съм имал проблем, за прекъсването е възможно, но то вероятно е моментно.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 09 Фев 2020, 21:45

Джорджи™ написа:
Stani написа:Не задължавам никой, да слуша през интернет,просто казах, че не съм имал проблем, за прекъсването е възможно, но то вероятно е моментно.

Не е моментно - като излезеш от София на първите завои разговорите на хората пропадат. И аз съм пътувал с автобус и знам каква мъка е по този път.

А знаеш ли какво ще е ако въведат LTE Broadcast, това дето искат 5Г/4Г да използват за радио - там трябва антени на операторите през 500 метра. Знаеш ли кога ще монтират на всеки баир антена и то трите оператора, че то май 4Г лиценз имат и още 2-3?
Ще ти кажа - точно никога.

Ако искаш да се избавим от проклятието на ФМ и още по-лошо - от това на 4Г и 5Г, единственият разумен избор е да се накарат да направят ДАБ+ правилно.

Иначе няма да слушаме никакво радио и толкоз. Както сега!

Пусни си БОЕ и Радио 1 и кажи с какво качество излъчват.

Ти направо мъ уби с тъпотата си .. хахахахаа ТИ СИ ИДИОТ ! първите клетки за 5Г тръгват през Септември -октомври в 3-4 града тая година и догодина в още 5-6 града и така до 2025 когато покритието ще е по голямо от 90%

Джужа я кажи слагаш ли си алуминиева шапка да те предпазва от електромагнитните лъчения . сигурно от нея имаш проблеми .. хахахахаааааааа :Clap :Clap :Clap :Clap :Clap

Бахти компира застрелян ..
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 09 Фев 2020, 21:52

ЖОРО написа:
Джорджи™ написа:
Stani написа:Не задължавам никой, да слуша през интернет,просто казах, че не съм имал проблем, за прекъсването е възможно, но то вероятно е моментно.

Не е моментно - като излезеш от София на първите завои разговорите на хората пропадат. И аз съм пътувал с автобус и знам каква мъка е по този път.

А знаеш ли какво ще е ако въведат LTE Broadcast, това дето искат 5Г/4Г да използват за радио - там трябва антени на операторите през 500 метра. Знаеш ли кога ще монтират на всеки баир антена и то трите оператора, че то май 4Г лиценз имат и още 2-3?

Ако искаш да се избавим от проклятието на ФМ и още по-лошо - от това на 4Г и 5Г, единственият разумен избор е да се накарат да направят ДАБ+ правилно.

Ти направо мъ уби с тъпотата си .. хахахахаа ТИ СИ ИДИОТ ! първите клетки за 5Г тръгват през Септември -октомври в 3-4 града тая година и догодина в още 5-6 града и така до 2025 когато покритието ще е по голямо от 90%

Джужа я кажи слагаш ли си алуминиева шапка да те предпазва от електромагнитните лъчения . сигурно от нея имаш проблеми .. хахахахаааааааа :Clap :Clap :Clap :Clap :Clap

Не виждам никакъв проблем да се сложат допълнителни клетки а при 5G те трябва да са повече така, че несъмнено ще бъдат инсталирани.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 09 Фев 2020, 21:54

Stani написа:
ЖОРО написа:
Джорджи™ написа:

Не виждам никакъв проблем да се сложат допълнителни клетки а при 5G те трябва да са повече така, че несъмнено ще бъдат инсталирани.

Имено за това 3те оператоа ще изграждат обща мрежа за да им излезне по изгодно.. защото ще са през 150-200 метра клетки
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 09 Фев 2020, 21:58

Е я нема да ги изграждам :D :D :D има си ора за таа работа :D
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 09 Фев 2020, 21:59

Джорджи™ написа:
Stani написа:Не виждам никакъв проблем да се сложат допълнителни клетки а при 5G те трябва да са повече така, че несъмнено ще бъдат инсталирани.

Досега трябваше да са направени. Обаче сигнал с честота 2000 МХц бая по-трудно ще прекараш през усойните места.

Все пак успех! :D

По твоята логика да нямаше релейки .. на 3.6GHz или 9GHz . че и на 12GHz . с по 27MHz канали

:Bounce :Bounce :Bounce :Bounce :Bounce :Bounce

А и не си спомням да има избити птици и животни от облъчването на БНТ което беше на [b]4GHz[/b]

Ама ти нямаш и понятие какво това и как работи . :Happy :Happy :Happy :Icecream :Icecream
Последна промяна 1 на ЖОРО, променена общо 9 пъти
Аватар
alex2510
100+
100+

Мнениеот alex2510 » 09 Фев 2020, 22:28

ЖОРО написа:
Джорджи™ написа:
alex2510 написа:

Ти не влагаш 10 лв в дейността, а 10 лв е минималната сума достатъчна за регистриране на ЕООД, в случая.
Нали знаеш, че и 2 лв са по закон достатъчни?

Нещо има объркано в представите и очакванията ти.

Нали знаеш също, че някой друг трябва да изгради физическата мрежа от антени, след спечелване на конкурс с обществена поръчка?!

А на тоя скапан трол ЖОРО му кажи да се скрие някъде, че му писна на форума от простотииите му.

Леле много си зле пич.. нямаш и понятие от основни неща .

Айде бягай да продаваш баници и айрян и не ни занимавай с простотии .

Тцтцтцтц....... Започвам да съжалявам, че ИЗОБЩО се регистрирах в тоя форум....
ТВ Новините
My YouTube Channel
#ГледамИНеВярвамНаУшитеСи :o
:bg:
Радиото у дома: JVC TH-S11 с антена жица.
Радиото в колата: Ford CD 5000 RDS EON
Радиото на телефона: Samsung SM-A500FU (Galaxy A5 2015)
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 10 Фев 2020, 11:36

И понеже у нас скоро няма да стане, да се порадваме малко на чуждите:
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 10 Фев 2020, 12:36

Джорджи™ написа:У нас ще проима когато всички държави отдавна са изключили ФМ...

В Германия в бъдеще по региони ще се приемат къмто 90 ДАБ+ радиостанции :o

Заедно с допълнителните до 16 частни радиостанции във втория федерален мукс, поне 35 радиопрограми могат да бъдат чути почти навсякъде в Германия с всяко налично в търговската мрежа DAB+ радио. Там, където вече са добавени регионални програми, до 90 радиопрограми ще бъдат достъпни през DAB+ в бъдеще.

https://translate.google.com/translate? ... t-kommt%2F

Стани, не ми отговори от вчера! Как хващаш Радио 1 и България Он Еър? Как е качеството?

Аз не мога да ги разбера нашите радио групи. По места ФМ пръщи, заглушава се от съседни или не чак толкова съседни предаватели, спира, покритието е слабо, но въпреки това си дремат и не искат нещата да се подобрят.

Това някакъв странен мазохизъм ли е от страна на Радио Енерджи групата и другите групи?

Мен не ме интересуват сръбските радиостанции.
Аз искам да слушам качествено цифрово радио ДАБ+ с единно покритие на цялата Софийска област!

Ако не бяха зверски окастрили силата на сигнала преди 15тина години, сега може би нямаше да настоявам толкова.

Нормално да пръщи ако си в дупка иначе над 90% от София приемането е добро .. за това хората го слушат онлайн .. където не е добро покритието .

Назад към