DAB и DAB+ в България.

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
az
1000+
1000+

Re: DAB и DAB+ в България.

Мнениеот az » 28 Авг 2020, 16:10

BTW, кога ще се разглежда новия закон за радио и ТВ в Парламента? Преди година, ако не се лъжа се споменаваше Септември 2020?
Аватар
dab+
Нов
Нов

Мнениеот dab+ » 28 Авг 2020, 23:17

Аватар
tatarina
500+
500+

Мнениеот tatarina » 29 Авг 2020, 09:38

Статията е добра. Разбираема е за потребители като мен, но нищо повече. Такива като мен, било вкъщи или в колата, очакват цифров сигнал с високо качество. Искаме краен резултат, а той все не идва. Явно олигархията у нас е прекалено силна. И няма значение кое е правителството. Изчакахме 2019-та, ще чакаме и до 2022 г. Но докато от Брюксел не ни сложат глоба нищо няма да се промени. Дано не съм прав. Чакам си DAB+. И какъв ще е отговора: Ами чакай си, то не пречи. Цифрово радио в нашата Татковина няма да има.
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 29 Авг 2020, 13:35

Джорджи™ написа:Според мен има значение кое правителство управлява. Ако дойде Мая Манолова или Ренета Инджова, с тях ще се разберем и DAB+ ще има.

Орешарски пусна цифровата ефирна, а Герб гледат да я закрият.
Герб са тоталното зло, което пречи.

Ма ти верно си много проЗ. :D :D :D
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 30 Авг 2020, 12:49

Това е картинка за БЪДЕЩО покритие при 500W мощност на предавателя. Има ли такава мощност на излъчване в момента?
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 31 Авг 2020, 08:25

Пак се изказваш неподготвен. Лови се на определени точки и то с добра антена. В момента този предавател е неизползваем дори и в Софиа. Аз имам пряка видимост отвисокo към зоната на предавателя и въпреки това сигнала в затворени помещения на практика го няма. Ако този предавател с тази си мощност и с тази кота на излъчване бyде пуснат в експлоатация ще направи много лоша реклама на DAB+. Не бих се учудил антенката в момента да е на някоя тераса и да излъчва с 30W (с колкото излъчва базовото "джелезо" на Paneda).
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 31 Авг 2020, 18:46

Джорджи™ написа:Покритие на тестовия DAB+ 12B мукс в Софийското поле и околностите:

Изображение
https://dab.bg/pokritie/

Дрън дрън дрън. Случайно да си забелязал, че на тази картинка точката на излъчване е Копитото? А в момента реалността е съвсем друга.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 31 Авг 2020, 19:20

Джорджи™ написа:
az написа:Пак се изказваш неподготвен. Лови се на определени точки и то с добра антена. В момента този предавател е неизползваем дори и в Софиа. Аз имам пряка видимост отвисокo към зоната на предавателя и въпреки това сигнала в затворени помещения на практика го няма. Ако този предавател с тази си мощност и с тази кота на излъчване бyде пуснат в експлоатация ще направи много лоша реклама на DAB+. Не бих се учудил антенката в момента да е на някоя тераса и да излъчва с 30W (с колкото излъчва базовото "джелезо" на Paneda).

Разбирачев, ягито от клипчето не е кой знае колко добра антена, нито Panasonic приемникът е кой знае колко добър.
В момента може да има някакви трудности, но принципно сигналът си стигаше до Плевенско.

Никой няма да ти пусне DAB+ в София със 100 вата. Ти чуваш ли се какви ги говориш?

Само да вметна, че в плевенско се приемаше със голяма външна антена включена във приемника, със телескопичната не се приема, колегата направил приемите беше показал каква е антената в клипчето.
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 31 Авг 2020, 19:30

Джорджи™ написа:
az написа:Случайно да си забелязал, че на тази картинка точката на излъчване е Копитото? А в момента реалността е съвсем друга.

За това си прав.
За София трябва нова позиция за централната кула - най-добре около Кремиковски манастир Църквата или на възвишенията край Бухово и диаграма на излъчване на юг.

За София трябват две коти и отдавна има съгласие за тях - Копитото и старата кула в синхронна мрежа. Въпроса е кой ще може да си го позволи.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 31 Авг 2020, 20:26

По висока мощност на излъчвателите и добра корекция на диаграмата на излъчване биха решили проблема.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 31 Авг 2020, 21:37

Джорджи™ написа:
Stani написа:По висока мощност на излъчвателите и добра корекция на диаграмата на излъчване биха решили проблема.

ЖОРО каза, че по-високата мощност няма да реши проблемите.
Трябва нова точка на излъчване - старата е на ниска кота и е обградена от всякъде със сгради, които абсорбират сигналите.

Е виж ако има предавател на Капитол Форт или новостроящия се небостъргач Скай Форт, тогава от високо всички проблеми ще бъдат решени.

Аз пък твърдя, че може, просто няма интерес да се направи.
az
1000+
1000+

Мнениеот az » 01 Сеп 2020, 08:31

Джорджи™ написа:
Кулата на Яворов трябва да се пенсионира и нашите да построят нова, модерна кула както турците правят в Истанбул.

Кулата на Яворов идеално покрива дупките до които не достига Копитото - кварталите под Витоша (Симеоново, Драгалевци) и части от центъра на София.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 01 Сеп 2020, 19:52

Джорджи™ написа:
Stani написа:Аз пък твърдя, че може, просто няма интерес да се направи.

Защо радиогрупите не искат програмите им да достигат до слушателите?
Това някаква странна народпсихология ли е, да се тъпчат клиентите и да се ловят маймуни с трици?

Причината не е в радиогрупите а, че КРС ги стрижат с високи такси за излъчване според мощността на предавателя и затова се принуждават да излъчват с малки мощности, СЕМ също ги бъзикат с кинти за лицензии, по голяма територия, повече кинти се шарат за лицензия!
ozren69
500+
500+

Мнениеот ozren69 » 02 Сеп 2020, 00:10

Stani написа:
Джорджи™ написа:
az написа:Пак се изказваш неподготвен. Лови се на определени точки и то с добра антена. В момента този предавател е неизползваем дори и в Софиа. Аз имам пряка видимост отвисокo към зоната на предавателя и въпреки това сигнала в затворени помещения на практика го няма. Ако този предавател с тази си мощност и с тази кота на излъчване бyде пуснат в експлоатация ще направи много лоша реклама на DAB+. Не бих се учудил антенката в момента да е на някоя тераса и да излъчва с 30W (с колкото излъчва базовото "джелезо" на Paneda).

Разбирачев, ягито от клипчето не е кой знае колко добра антена, нито Panasonic приемникът е кой знае колко добър.
В момента може да има някакви трудности, но принципно сигналът си стигаше до Плевенско.

Никой няма да ти пусне DAB+ в София със 100 вата. Ти чуваш ли се какви ги говориш?

Само да вметна, че в плевенско се приемаше със голяма външна антена включена във приемника, със телескопичната не се приема, колегата направил приемите беше показал каква е антената в клипчето.

Stani и Джорджи,не внимавате и двамата,или не сте разгледали видеата ми внимателно,на първия симулкаст приех тестовия сигнал на 77 км от предавателя през Стара планина в с Голям извор само с телескопична антена,което се оказа и най-далечния прием за първия тест въобще.
След пускането на втория предавател, за който съм сигурен ,че не излъчва от същата точка ,отново направих приеми около същата локация отново с телескопичната антена,след това пробвах и открих сигнала в плевенско отново с телескопичната антена с много добър запас от 3-4 деления на скалата.При мен е така слагам външна антена ,само ако трепне някакъв сигнал на телескопичната.
А относно приемника Панасоник си в грешка ,това е един от най-добрите и чувствителни приемници на ДАБ сигнали,не само у нас но и по-света,има достатъчно видео ,но няма кой да гледа.Не случайно с него съм приел всички сръбски ДАБ предаватели/6 бр/ ,румънския и нашия ДАБ от най-далечно разстояние,дори успях да сканирам и хърватския ДАБ от над 500 км.Така че, не обиждай приемника ,ми погледай малко видеа във форумите ,за да не са ти празни приказките и да ставаш за смях.
За да има успехи се иска много труд - сканирания ,проби на антени ,локации и т.н. само с приказки не става - теорията е едно ,а практиката съвсем друго
А ,забравих -ягито от клипчето се води професионална антена и се е доказала с далечните и свръхдалечните си приеми.
Сега на две локации на разстояние 10 км една от друга се лови стабилен сигнал с телескопичната антена,а като включа ягито сигнал има около целия град.
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 02 Сеп 2020, 08:31

ozren69 написа:Stani и Джорджи,не внимавате и двамата,или не сте разгледали видеата .

Така е, не съм гледал внимателно и съм пропуснал това с приемите със телескопичната антена, за което се извинявам.

Назад към