Технологично бъдеще на радиото в България

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
c?ato
Нов
Нов

За бъдещето на българското радио

Мнениеот c?ato » 08 Сеп 2011, 02:00

На мен ли ми се струва или периодът 2001-2005 (условно разграничение) наистина беше по-добър в българската радио история, от колкото от 2006-та насам? Едва ли е само заради световната икономическа криза, защото 2006-7 нямаше още криза.

Честно казано в последните години все по-малко слушам радио, защото повечето радиа се превърнаха в Уинамп плеъри, с прекъсвания само за реклами или новини и почти никакви други предавания. Времето на рекламите многократно се увеличи.

Защо например Радио НЕТ беше заменено от уинамп плеъра N-JOY, нима станциите, пускащи денс от 90-те не бяха достатъчно, та ни трябваше още една? НЕТ си беше много добро, публицистично радио.
И Радио 1 Рок не оправдава името си, да не говорим, че далеч не е толкова слушано, колкото искаха да го направят. Но разбира се, от Радио 1 по този начин неутрализираха основния си конкурент – Ретро Радио. Не, че не харесвам Радио 1, то е единственото радио което слушам в момента, но за разлика от Ретро Радио, Радио 1 е непрестанен плеър на музика, няма никакви предавания. А и джинглите на Ретро радио звучаха по-добре от тези на Радио 1. Ами радио Гонг? И то имаше своята публика, смея да твърдя, че беше доста слушано сред спортните фенове.

До голяма степен според мен вина за глупостите в последните години имат Communicorp. Чудя се има ли българска радио станция, до която са се докоснали и да не е била съсипана и заменена от някой боклук? Но не са само те – собствениците на Радио Експрес също го съсипаха и на неговите честоти сложиха Радио Веселина и The Voice, като че ли малко честоти имаше Веселината, та трябва да трови радио ефира с тъпата си чалга? The Voice пък май не оправдава очакванията.

Повечето радиостанции са вече тотално банални, постоянно въртят едни и същи песни и са с две думи – тотална скука. Да не говорим, че рекламите са дълги почти колкото времето за музика и предавания. Стигнах до там, че вече като карам не слушам радио. Не слушам и вкъщи.

Според вас дали някога ще дойдат по-добри времена за българското радио? Според вас ще има ли свой Ренесанс?
onlineradio
Нов
Нов

Re: За бъдещето на българското радио... и миналото

Мнениеот onlineradio » 08 Сеп 2011, 10:37

Има много причини, поради които ефирното радио губи популярност - Интернет, в частност онлайн радиата, сайтовете за download на музика, но е факт и че с толкова много реклами трябва да изкарват достатъчно пари за да могат да равиват радиото, а ако не са разбрали че бъдещето е в онлайн пространството вече си е техен проблем. По-добри времена за онлайн радиото може би ще има, за ефирното - ерата на ренесанса одавна е история.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 08 Сеп 2011, 11:00

Стига глупости, стотици хиляди слушат радио в колата или на работа, дори и вкъщи и изобщо не им пука колко реклами има или колко банално било, който иска ретро хитове - Радио 1, който иска 90s - NRJ и така. Ако някой иска да слуша новини - Фокус или БНР.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 08 Сеп 2011, 11:47

Радиата в България в момента са такива бози, че ми прави впечатление, че хората в колите си ги слушат на принципа през едното ухо влиза, през другото - излиза. За тях радиото е тъп фон, върху който могат да си говорят по телефона, да бърборят с клиентите си (ако са таксиметрови шофьори) и да псуват другите участници в движението. Проблемът не е толкова в това дали радиото е все още слушана медия, а какъв процент от слушателите му са активни слушатели и какъв - пасивни като гореописаните от мен.
Относно Веселина - за нас тя може да облъчва отвратителна чалга, но за 80% от народа е като филия с мед и масло. Сега програмата на Веселина стига до всичките си фенове-чалгари.
c?ato
Нов
Нов

Мнениеот c?ato » 08 Сеп 2011, 12:02

Не са глупости, радио ефирът през 2000-2005 беше по-хубав. Или може би аз съм карък, че до към 2006 закриха всички радио станции, които слушах и харесвах? Сега толкова ме дразни радио ефира, че само Радио 1 слушам и то рядко, защото при тях песните са по-повтарящи се от колкото бяха при Ретро радио примерно.

А Мария от Веселина е направо непоносима с нейното лигавене, баща ми слуша това радио и като тази жена почне да се лигави броя минутите когато ще спре. Музиката по Веселина не ме дразни, колкото ми е безразлична. Качеството (като съдържание, не като сигнал) на Дарик радио през последните години силно спадна, също и на FM+

А какво да кажем за радио клонингите като City и Фреш? Като слушам едното имам чувството че съм пуснал другото и обратното. Същата е ситуацията с NRJ и NJOY.
И какъв е този фокус върху 90-те, а в същото време почти никъде не се пускат хитовете от началото на века - 2000-2005? Хитовете от тогава вече не са никак нови, та може да се каже че са почти ретро. Но май не ги пускат много-много по никоя станция като че ли?

Определено качеството на българското радио в последните години намаля. И аз вече го слушам като фон.
Последна промяна 1 на c?ato, променена общо 8 пъти
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 08 Сеп 2011, 12:07

c?ato написа:Не са глупости...

Репликата за глупостите не беше насочена към теб. coria репликира onlineradio относно изказването му, че ефирното радио няма бъдеще. Според coria това са глупости (а не написаните в твоя пост неща).
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 08 Сеп 2011, 12:23

Ъгли, това с пасивното и активното слушане малко не го схванах ... доколкото разбрах, за да слушам активно, трябва да седна пред радиото, и да не правя нищо друго?!
Винаги съм си мислел че идеята на радиото е точно "фон" на който да си вършиш работата.
А моето мнение е, че всички радия са еднотипни. Аз поне ги деля на CHR, retro и други ... и точно тези 'други' май липсват. И на мен ми е странно как Гонг бе заменено от 'пеещ компютър', NRJ се превърна в 90s боза, The Voice уж трябваше да е 'черно' радио, ама и те си станаха chr ...
Определено технологиите имат вина за това, но не по-малко от самите радия, защото се оказва че потребителите по-бързо 'влизат в час' с технологиите.
Прост пример: един автомобилен плеър, тип Made in R.P.C. с USB, MP3, и куп още буквички, може да се вземе за 100ина лева, за още 10 една флашка, и кой пък ще ме накара да си пусна радио?
Вкъщи положението е още по-зле - има интернет, и хиляди знайни и незнайни радия!
И се случва така, че хората със поне средна техническа грамотност отдавна за забравили какво правеше онова копче FM на уредбата, останалите им е все тая какво ще върви за фон. И какво остава за едно радио - ако е 'тематично' никой няма да го слуша, затва дай да пуснем един CHR, поне в офиси и кафета ще го слушат хората!

P.S. Надявам се да схванете разпиляното ми мнение ...
Последна промяна 2 на Puflet, променена общо 8 пъти
c?ato
Нов
Нов

Мнениеот c?ato » 08 Сеп 2011, 12:26

UGLY_BOY, недоспал съм и чета на зиг-заг. Ако е така, съгласен съм с него. Когато вися на лаптопа дори, много рядко пускам радио от нета. По-скоро надувам уредбата. :D Иначе докато карат, много хора слушат радио наистина, да не кажа почти всички шофьори. Ако радио ефира секне ще бъде доста скучно. От друга страна качеството на самите програми трябва да бъде подобрено. Аз вече си записах дискове с музика, защото по Радио 1 не пускат ретро песните, които харесвам (с много малки изключения). Факт е, че в нета има по-голямо разнообразие на канали и може да се слушат и западни радиа. Определено държа на мнението си, че до преди седем-осем години българското радио беше на по-добро ниво.
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 08 Сеп 2011, 12:29

c?ato написа:[...] Аз вече си записах дискове с музика, защото по Радио 1 не пускат ретро песните, които харесвам (с много малки изключения).

А, именно!
И като сложим качеството (стига да не си свалял 128 битови mp3ки), липса на реклами, любима музика ...
Да предположим че утре пуснат радио, което пуска точно твоята музика - него ли ще предпочетеш или ще продължиш да си слушаш записаните дискове?!
c?ato
Нов
Нов

Мнениеот c?ato » 08 Сеп 2011, 12:59

Ако има тематични предавания и класации като Ретро радио ще предпочета него. Е, стига водещите да не са прекалено мазни като Мария от Веселина, която води Огледало. Липсват ми водещите на Ретро радио. До колкото помня имаше една водеща Динка Желязкова. Нейният глас ми липсва. И джинглите им май бяха по-хубави от тези на конкурента им Радио 1. А Радио 1 наистина чат-пат пуснат някоя песен, която ми хареса. Но само музика, джингли и реклами писва. Жалко, че няма тематични предавания като Ретро радио. поне едно да имаше за разнообразие, ами то - нъцки. Радио 1 е без конкуренция, защото на мястото на Ретро радио пуснаха Радио 1 рок. Ретро радио беше основния им конкурент.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 08 Сеп 2011, 13:58

Puflet написа:Ъгли, това с пасивното и активното слушане малко не го схванах ... доколкото разбрах, за да слушам активно, трябва да седна пред радиото, и да не правя нищо друго?!
Винаги съм си мислел че идеята на радиото е точно "фон" на който да си вършиш работата.
А моето мнение е, че всички радия са еднотипни. Аз поне ги деля на CHR, retro и други ... и точно тези 'други' май липсват.

Е, именно в това е трагедията. Че всички радия са еднотипни. Под активно слушане не разбирам това да не вършиш нищо друго, а да си активен възприемател на тази медия (както възприемаш телевизията, интернета, книгите, театъра, киното). Ако слушаш Пролет Велкова или Диана Найденова по Дарик или 12+3 по Хоризонт, няма как да не бъдеш активен възприемател. По същия начин, ако един CHR има водещи, осигурява ти разнообразна програма, има тематични блокове за нов поп, за денс, за черно, за ретро от 90-те, както и класации за най-излъчваните и харесвани песни във всеки от тези тематични блокове (както е при Power FM), това те провокира да участваш активно и, най-вече, интерактивно в медията радио. Защото радиото съществува благодарение на това, че има възприематели. Съвсем друго е да си пасивен и да слушаш някакъв нареден лист (какъвто е случаят със станциите на Communicorp.)... Звучи така, сякаш си си пуснал дългосвиреща плоча. Просто при така поставените обстоятелства нашите радиостанции не ценят възприемателя и искат потокът на информация да е тотално еднопосочен (от адресата към адресанта), а не интерактивен (тоест, да върви и в двете посоки). Рекламодателите имат нужда точно от интерактивно възприемане на медиите, за да са сигурни, че шофьорът на таксито не псува оня, който набива спирачки пред него, за да пропусне пешеходец на пешеходна пътека, а, примерно, слуша Диана Найденова и поради това, че вниманието му е привлечено от предаването, се е заслушал и в някоя от по-добре направените реклами. Радио 1 и Радио 1 Рок ще муфтят рекламодателите, докато могат, ама тия рекламодатели не пасат трева и скоро ще се усетят, че този формат на правене на радио не им носи печалби. През това време правещите тия радиа, обаче, ще са се ояли достатъчно и няма да им дреме, че радиата им няма да съществуват, просто защото, както се изразява баща ми, ще са си насмогнали на масрафа и ще са спечелили доста, лъжейки нагло, че многото честоти и Уинампът, който свири, представляват успешен и котиращ се сред обществото модел. Ето това имам предвид, Puflet.
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 08 Сеп 2011, 15:17

c?ato написа:А Мария от Веселина е направо непоносима с нейното лигавене, баща ми слуша това радио и като тази жена почне да се лигави броя минетите когато ще спре.

Минетите или минутите ? :Drunk
Аватар
lunar_light
100+
100+

Мнениеот lunar_light » 08 Сеп 2011, 16:54

c?ato написа:Не са глупости, радио ефирът през 2000-2005 беше по-хубав. Или може би аз съм карък, че до към 2006 закриха всички радио станции, които слушах и харесвах? Сега толкова ме дразни радио ефира.
Качеството (като съдържание, не като сигнал) на Дарик радио през последните години силно спадна, също и на FM+
А какво да кажем за радио клонингите като City и Фреш? Като слушам едното имам чувството че съм пуснал другото и обратното. Същата е ситуацията с NRJ и NJOY.
И какъв е този фокус върху 90-те, а в същото време почти никъде не се пускат хитовете от началото на века - 2000-2005? Хитовете от тогава вече не са никак нови, та може да се каже че са почти ретро. Но май не ги пускат много-много по никоя станция като че ли?
Определено качеството на българското радио в последните години намаля. И аз вече го слушам като фон

На същото мнение съм. То и за това не слушам български радиостанции. (Когато някоя българска радиоточка се доближи до радиата в подписа ми може да и обърна внимание. До тогава пълно игнориране на всичко българско!)
Единственото радио което ми липсва е Инфорадио, сега всичко е боклук.
c?ato
Нов
Нов

Мнениеот c?ato » 08 Сеп 2011, 23:02

Ами аз се чувствам най-големия карък - всички радио станции, които харесвах бяха изпозакрити. ???
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 08 Сеп 2011, 23:27

Затова сегашните се молят да не вземеш да харесаш някоя от тях ;)
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 09 Сеп 2011, 09:39

@ UGLY_BOY,
Извинявам се, тотално съм сбъркал идеята ти, но след това разяснение вече споделям мнението ти. ;)
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 09 Сеп 2011, 11:33

Е, няма за какво да се извиняваш. Случва се човек да се обърка. Радвам се, че имам поддръжници.
Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 11 Сеп 2011, 12:15

UGLY_BOY написа:Проблемът не е толкова в това дали радиото е все още слушана медия, а какъв процент от слушателите му са активни слушатели и какъв - пасивни като гореописаните от мен.
Относно Веселина - за нас тя може да облъчва отвратителна чалга, но за 80% от народа е като филия с мед и масло. Сега програмата на Веселина стига до всичките си фенове-чалгари.

А стига бе, специално по музикалните радиостанции си има сутрешни блокове, предавания за поздрави и т.н. и всеки ден има много активни слушатели, не знам какво по-точно имаше предвид под "активни"... Е за новинарските може и да не е така.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 11 Сеп 2011, 12:32

Не знам. Моите наблюдения са, че в България болшинството от слушателите са пасивни.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 12 Сеп 2011, 01:11

Каквото и да се каже,броят на обикновените слушатели на радио намлява. Наличието на нет и постоянно нарстващите му въможности,както и мобилността на приемането,задължително редуцира броя на "конвенционалните" слушатели,особено тези на СВ и КВ. Лошото при нас е,че всичко се покварява,както цялата държава. Как може да се свърже например миналогодишния случай ссъс СРС и евентуално твърдение,че българските радиа и телвизиии са много качествени и много гледаеми. Всеки ден в пресата и радиото се пишат и говорят грубости и глупости,а да имаме общо високо иво на тези медии. Не вървят тези неща заедно.

Назад към