Технологично бъдеще на радиото в България

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+

Re: Технологично бъдеще на радиото в България

Мнениеот JukeBoxHero » 13 Сеп 2017, 14:00

И Спотифай не е панацея. Както преди 5 години, така и сега липсват доста неща. Радиото, телевизията, вестниците, списанията и книгите няма да умрат. Няма значение какъв е форматът, а само с какво качество ти го предлагат. Ако Спотифай беше български, щяхме да го оплюваме от сутрин до вечер, както правим с ефирните ни радиостанции.
SKY_FM
Нов
Нов

Мнениеот SKY_FM » 13 Сеп 2017, 22:31

От милионите песни в ютуб, най ми е хубаво като ги чуя по радиото!
eminem9876
Нов
Нов

Мнениеот eminem9876 » 15 Сеп 2017, 08:13

JukeBoxHero написа:И Спотифай не е панацея. Както преди 5 години, така и сега липсват доста неща. Радиото, телевизията, вестниците, списанията и книгите няма да умрат. Няма значение какъв е форматът, а само с какво качество ти го предлагат. Ако Спотифай беше български, щяхме да го оплюваме от сутрин до вечер, както правим с ефирните ни радиостанции.

Може и да липсва някоя песен в Спотифай, но то е защото определен музикален артист или група е отказал да си даде песните на Спотифай.

Радиото няма да умре, но трябва да се нагажда спрямо това, което слушат хората.
Неможе една песен да се слуша от много хора а дадено радио да не я пуска поне по 10 пъти на ден.

Не съм казал, че радиото ще умре, но минаха времената, когато, за да е известен един артист трябва да има песен в топ 10 на най-въртяните песни в радио ефира.
Ще дам пример с Post Malone и песента му Congratulations. Песента я чух за първи път от интернет и почнах да я повтарям, защото ми хареса.
Песента му достига 8 позиция в Билборд Хот 100. В класацията за най-много стриймвани песни достига до 4 позиция.
Най-интересното е че едвам се добира до 34 позиция в класацията за най-излъчвани песни по радиа в Сащ.
Въпреки, че хората си пускат песента от радиата не я въртят постоянно.

Ще дам още един пример с песента Niall Horan - Slow Hands. Тя е на 5-та позиция по най-въртяни песни по радиата, но липсва в класацията за най-стримвани песни.

Ще дам пример и с България. В България нямаме официална класация, като Билбор Хот 100, но ще взема данни от Ютюб и едно радио Фреш, което го открих при търсене на радиа за музика.
Песнта на Taylor Swift - Look what you made me do e на втора позиция в класацията на Ютюб - Top tracks Bulgaria. В класацията на това намерено от мен радио - Фреш тази песен липсва.
Клипа на песента е оригинален и самата песен е хубава и се слуша от много хора по света, но явно от това радио не им пука и не я въртят.
Също друго, което ме впечатли е песента на Pascal Junior - Holdin On - гледах, че е на 6-та позиция,преди не я бях слушал, натиснах на клипа и то се оказа голяма боза
В рамките на 7 месеца тази песен е натрупала едва 8,6 милиона гледания, което е малко за чуждестранна песен, но поне да беше хубава.
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+

Мнениеот JukeBoxHero » 15 Сеп 2017, 10:10

Подборът на песните е субективен, и това няма да се промени, пък и не виждам смисъл всяко радио или стрийм да предлага едни и същи песни. Тезата ти, че уеб форматите отразяват по-реално вкусовете на аудиториите е наполовина вярна. Интернет предлага много по-голямо разнообразие, но факторът Време е незаобиколим. Ето, аз например не слушам радио от 2009-а, поне не активно. Използвам ресурсите на уеб пространството, и избирам всичко точно според моя вкус, но това ми струва доста време и усилия. Ползата от тази ситуация е, че всеки има избор дали да си подбира сам музиката, или да получава готова селекция, а първото изисква време, с което не всеки разполага.
Джорджи™
500+
500+

Мнениеот Джорджи™ » 15 Сеп 2017, 13:11

JukeBoxHero написа:Подборът на песните е субективен

Той е субективен, но се подбира по грешен начин. Ако отидете на парти, където се събират повече хора и чуете какво слушат хората, ще разберете, че това, което пускат по радиото, е не съвсем актуално. Според мен радиата лансират това, за което имат интерес и/или получават някакви дивиденти. Не ги интересува какво наистина искат хората.
YouTube също малко грешно показва нещата, защото ако дадена песен се върти по радиа като Фреш и Сити, хората без да се замислят ще потърсят и в YouTube да видят за какво става въпрос.

Радио NRJ, Витоша и Катра ФМ са по-скоро изключение.
Аватар
JukeBoxHero
100+
100+

Мнениеот JukeBoxHero » 15 Сеп 2017, 14:49

Всеки лансира това, от което има интерес. Това са фирми, не организации с нестопанска цел, и работят, за да изкарват пари, а където има пари, има и лобита и прочие. А щом тези радиа, телевизии, сайтове, съществуват повече от десет години, явно са успешни - имат постоянно висока аудитория, която потребява. Естествено, може и да са не дотам успешни, но да има кой да ги дотира. Тук обаче ставаше дума за разликата между традиционните и модерните медии, а тя е, че едните и другите се целят в различни ниши. Има всякакви вкусове - едни ходят по партита, други слушат радио, а трети дават 20 хилки за аудио система, отделят една стая за целта, събират хубава колекция от сидита, винили, ролки, и се наслаждават на звука (така наречените аудиофили). Накратко, "какво слушат хората" е нещо много важно, но зависи за кои хора става дума.
Джорджи™
500+
500+

Мнениеот Джорджи™ » 15 Сеп 2017, 15:11

Нещото е, че съвременните радиостанции с хитовете днес повече отблъскват хората и са далеч по-неуспешни от да речем 20 или даже 10 години назад във времето. Слушателите слушат радиата, защото нямат избор. Другият вариант е да слушат CD или mp3 в колата. Което е загуба на много пари за радиостанциите.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 15 Сеп 2017, 20:05

Скоро и аз стартирам два строго профилирани радио канала . . все пак трябва да подържам другите 14 :D :D :D
Аватар
viliqnko.petkov
500+
500+

Мнениеот viliqnko.petkov » 15 Сеп 2017, 20:53

И аз искам радио, ама ако са два едното да е новинарско. Шегувам се. :D
Аватар
Stani
1000+
1000+

Мнениеот Stani » 16 Сеп 2017, 13:16

Вземете си един такъв трансмитер : Изображение
и му вържете една антена и имате радио на 150m. ;)
eminem9876
Нов
Нов

Мнениеот eminem9876 » 16 Сеп 2017, 14:49

Джорджи™ написа:Нещото е, че съвременните радиостанции с хитовете днес повече отблъскват хората и са далеч по-неуспешни от да речем 20 или даже 10 години назад във времето. Слушателите слушат радиата, защото нямат избор. Другият вариант е да слушат CD или mp3 в колата. Което е загуба на много пари за радиостанциите.

От няколко години в една кола може да се слушат и стрийминг услуги освен дискове, mp3 и радио.
Намерих един интересен клип където питат където, питат хората какво слушат, когато са в колата - радио, или стрийминг услуги.
Radio vs Streaming Services

https://www.youtube.com/watch?v=PQ3yRQH_di8
radioMW
500+
500+

Мнениеот radioMW » 17 Сеп 2017, 15:57

ЖОРО написа:Скоро и аз стартирам два строго профилирани радио канала . . все пак трябва да подържам другите 14 :D :D :D

:D :D

Ще дадеш ли една линийка? :P
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 17 Сеп 2017, 17:55

Ще го обявя официално .. ИМА време ! за всиЧКО . линии не давам директно сайте ще ти дам
radioMW
500+
500+

Мнениеот radioMW » 17 Сеп 2017, 18:50

Ама и циция си! :Baby

Назад към