Въпроси за AM станции в северозападна България

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
yordan86
Нов
Нов

Въпроси за AM станции в северозападна България

Мнениеот yordan86 » 23 Сеп 2017, 20:09

Здравейте, преди да се регистрирам гледах темите но не можах да намеря инфо по въпросите които ме вълнуват относно по-интересните за мен АМ станции, с малко предистория да започна, всичко започна преди няколко месеца следа като си взех джобно радио, мога да кача снимки ако е нужно, тъй като там където идвам на почивка в едно северозападно село на 50км южно от видин станциите не са много веднъж на шега реших да пусна AM станциите, само да вметна че със алуминиевата антена която имах от AM станциите не хващах почти нищо освен два румънски радио канала, та реших и направих следното, разглобих го и сложих два медни рекордомана дълги около 40см като едната навих на плужинка и запоих към платката та реших да пробвам вечерта тъй като през деня не знам защо но има прекалено много смущения, вечерта го пуснах и пазликата беше огромна, появиха се четри румънски с добър сигнал, едно македонско, руско след часове слушане разбрах че е р. Свобода, две гръцки със страхотна гръцка музика също така и разбира се сръбски, едно италианско и две арабски радиа пускащи традиционна арабска музика с новини и едно с молитви за която ми стана странно, цяла палитра от станции която слушам по цяла нощ, има доста шум и по някой път се преплитат и изчезват за малко но със малко повече търпение и лека настройка милимилиметри на аналоговото наснройване се появяват що годе добре, мога ли са разбера по някакав начин повече за тези станции честотите им и малко повече инфо за тях защото съм оставал по цяла нощ да си играя и да търся особено с гръцките и арабските станции защото искам да си призная музаката е много добра особено арабската, направи ми впечатлетие че като насоча антената на запад или изток сигтала на станцията с арабската музика се подобрява. Всяка нощ стоя до 4-5ч. и слушам техните станции, но не мого да намеря някакво инфо, как мога да получа малко повече инфо за тези радио станции на АМ? Ще съм благодарен за всякакав коментар или критика и помощ. Да добавя че тунинга на малкото ми радио нищо не се разбира с честотите изписани на него
radioMW
100+
100+

Re: Въпроси за AM станции в северозападна България

Мнениеот radioMW » 23 Сеп 2017, 20:32

:)
Последна промяна 1 на radioMW, променена общо 25 пъти
gakal
100+
100+

Мнениеот gakal » 23 Сеп 2017, 20:55

Търси тука;
http://worldradiomap.com/
а какво си хванал ти знае само твоето радио.
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Мнениеот Kwazimodo » 23 Сеп 2017, 21:37

Toва ме върна във времето назад - от средата на 60-те до началото на 80-те, когато АМ обхвата беше препълнен, станциите бяха почти 100 и по цяла нощ седях и слушах една или друга, очаквайки да чуя и някоя хубава песен. Не съм вярващ, но от радио Ватикана /съвсем в края на скалата/ научих (и още ги помня) всички молитви на латински ;-) Тръпката беше огромна да хванеш ефирно радиостанция от другия край на Европа - сега по интернет имам около 30 000 радиа с radiosure, но изобщо не е същото. Повечето от станциите бяха изписани на скалата на радиото и горе-долу имаш представа от къде слушаш, а сега едва ли някой може да ти отговори на въпроса...
Радиослушател :)
yordan86
Нов
Нов

Мнениеот yordan86 » 24 Сеп 2017, 00:28

Благодаря на колегите за отговорите, квази чакам с нетърпение да стане вечер да си сложа слушалките и да почна търсенето, забравям за телевизия и нет, не усещам кога минава времето, тук в северозапада има повече на АМ от колкото на FM в софия почти никакъв AM не мога да уловя, има ли някакви радиоприемници съвремени който да хващат по-добре АМ ? Мисля да си купя нещо добро ако разбира се има такива добри приемници. А пък гръцката и арабската музика която пускат вечер е много добра да не забравяме и сърбите които тук като станции са доста.
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 24 Сеп 2017, 08:39

Кой слуша изобщо на АМ
Вече всичко е на стрийм .
Няма честоти ,няма мултиплекси и това е бъдещето
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 24 Сеп 2017, 08:57

[quote="yordan86"]Здравейте, преди да се регистрирам гледах темите но не можах да намеря инфо по въпросите които ме вълнуват относно по-интересните за мен АМ станции...

http://fmscan.org/main.php?l=22.87&b=43 ... in&csave=2
Аватар
Джорджи™
100+
100+

Мнениеот Джорджи™ » 24 Сеп 2017, 10:05

ЖОРО написа:Кой слуша изобщо на АМ
Вече всичко е на стрийм .
Няма честоти ,няма мултиплекси и това е бъдещето

За стрийм не се ли плаща месечна такса? :o :-\
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Мнениеот Kwazimodo » 24 Сеп 2017, 11:29

yordan86 написа:...в софия почти никакъв AM не мога да уловя, има ли някакви радиоприемници съвремени който да хващат по-добре АМ ? Мисля да си купя нещо добро ако разбира се има такива добри приемници..

Зарежи я тази идея... АМ умира / то даже и FM и DAB май натам вървят, но с по-бавни темпове/. До няколко години вероятно всичко на АМ ще спре - не съм специалист, но мисля, че предавателите черпят доста ресурси и освен далекобойността други предимства нямат - а и да останат няколко далечни по света, едва ли ще можем да ги чуваме. Аз съм в малък град, няма много индустриални смущения, но край къщата ми минават въздушни линии на няколко интернет провайдъра и предполагам това е причината за страхотния брум, виене и пищене на дълги и средни вълни, пречещи ми да чуя каквото и да било. Ща не ща се задоволявам с FM и интернетски радиа, макар че липсва очарованието на интерференцията, моментните фадинги и други дразнители характерни за АМ :)

P.S. Моля специалистите да погледнат подписа ми и да не се заяждат за разни технически неточности в коментара направен от мен :) Аз само слушам ;)
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 24 Сеп 2017, 16:45

Питай в "Сандъците", там ще ти отговорят на въпроса по-добре ! :)
Последна промяна 2 на GIF, променена общо 25 пъти
nradkov
500+
500+

Мнениеот nradkov » 24 Сеп 2017, 20:41

yordan86 написа:Здравейте, преди да се регистрирам гледах темите но не можах да намеря инфо по въпросите които ме вълнуват относно по-интересните за мен АМ станции, с малко предистория да започна, ,.................

Погледни и на http://www.dxing.org/viewforum.php?f=11
yordan86
Нов
Нов

Мнениеот yordan86 » 25 Сеп 2017, 08:36

Благодаря ви за линковете, довечера като се прибера ще прегледам всичко, дано намеря арабите и гърците, реших да инвестирам и да си щупя добър приемник до търся още и още, супер интересно ми стана с радио станциите на AM. :Clap
veli
Нов
Нов

Мнениеот veli » 25 Сеп 2017, 19:46

Като става въпрос за стриймове, нови технологии и какво щяло да остане в бъдеще и какво не, нека си зададем един простичък въпрос. Коя технология или нейн вариант е най-устойчива, подходяща, енергоефективна, масово разпространена и достъпна за получаване на информация на големи разстояния в случаи на бедствия, кризи и др. подобни от локален, национален или планетарен мащаб? Мисля, че от радиото по-добра такава няма. Телевизия? Едва ли–всички имат телевизори, но–изискват много енергия (малките телевизори на батерии колко ще изкарат, ако няма електричество), изискват се множество предаватели за добро покритие, което пак не покрива дадена територия на 100%. Ще кажете сателитна телевия-осигурява по-добро покритие, по пък ви трябва специализирано оборудване и антени, познания, а също и солидно захраване, генератори и прочее. Интернет–още по-неустойчива или по-скоро капризна по отношение на покритие, изисква много клетки за тази цел, както и доста енергоемка, нужна е добра скорост на обмен и т.н. И тук опираме до радиото-огромни зони на покритие при достатъчно добро качество-дълги, средни, къси вълни (реално един предавател е достатъчен да покрие територията на България например), практически неограничен брой на крайните устройства (радиоприемници), нужна е малко енергия за захранване на приемниците и на най-обикновени батерии те могат да работят денонощия (същите батерии са масово достъпни и евтини, като вече има приемници с тройно захранване-на батерии, ръчно чрез въртене на манивела и чрез соларен панел), радиоприемниците са широко разпространени и лесно преносими, а също много прости за употреба. Така че новите технологии са колкото хубави и с големи възможности, толкова и уязвими при подобни обстоятелства.
az
500+
500+

Мнениеот az » 25 Сеп 2017, 20:29

Забрави и друг важен момент. Не един предавател му е все едно дали го слушат 10 човека или 10 милиона. Нека обаче да видим какво би се случило с един сървър при 10 милиона заявки. :D
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Мнениеот Kwazimodo » 25 Сеп 2017, 21:30

veli написа:... Коя технология или нейн вариант е най-устойчива, подходяща, енергоефективна, масово разпространена и достъпна за получаване на информация на големи разстояния в случаи на бедствия, кризи и др. подобни от локален, национален или планетарен мащаб? Мисля, че от радиото по-добра такава няма....

:) Това ми напомни задължителните лекции по Гражданска отбрана провеждани в края на 70-те години на миналия век :) Тогава се казваше, че във всяко скривалище трябва да има транзисторен приемник, достатъчно батерии и дежурни на смени при него, за да очакват евентуални указания как да се действа по нататък след вероломното нападение на НАТО, турците, гърците и американците ;-)
Иначе това което казваш е така, но на кого му пука при евентуално бедствие от какъвто и да е род да предава информация на големи разстояния... всеки ще се спасява както може, героичните радиоговорители, зарязали бедстващите си семейства и оставащи на поста си до самия край ги има само в американските филми и романите...военните... та нашите военни са сбирщина от кол и въже - съди по министрите - и от тях помощ не чакай по радиото...
Пък и хората са отвикнали от мисълта, че радиото е главен информационен източник - при евентуално бедствие всеки ще ръчка из телефона си или ще щрака каналите на телевизора в опит да научи нещо...
yordan86
Нов
Нов

Мнениеот yordan86 » 25 Сеп 2017, 21:34

До сега гледах в тубето американците как правят добри АМ антени, дълъг меден кабел едната страна стой на високо, по средата правят бобинка като навиват кабела на сноп а другия край забиват в земята, в средата на снопа слагат малкото радио и сигнала на АМ се подобрява значително, утре ще взема такъв кабел и ще пробвам същия приом, за жалост живея в града и панелката ще ми пречи с арматурата и други кабели където има наоколо, ако си отида на село сигнала е къде къде по-добър, тук нищо не мога да хвана добре освен румънците и то една две станции. Подкрепям като радио слушател колегата който каза че радиото АМ/FM скоро няма да умре поради множеството си предимства.
veli
Нов
Нов

Мнениеот veli » 25 Сеп 2017, 21:56

az написа:Забрави и друг важен момент. Не един предавател му е все едно дали го слушат 10 човека или 10 милиона. Нека обаче да видим какво би се случило с един сървър при 10 милиона заявки. :D

Затова съм подчертал "практически неограничен брой на крайните устройства (радиоприемници)".
Аватар
deep_radio
Нов
Нов

Мнениеот deep_radio » 26 Сеп 2017, 09:15

veli написа:
az написа:Забрави и друг важен момент. Не един предавател му е все едно дали го слушат 10 човека или 10 милиона. Нека обаче да видим какво би се случило с един сървър при 10 милиона заявки. :D

Затова съм подчертал "практически неограничен брой на крайните устройства (радиоприемници)".

Нали се сещаш че няма как 10 милиона да слушат едно и също ! А и не съм имал проблем по дори по Автомагистрала Струма да си слушам Холандците и Англичаните.. а там повярвай са много повече от 10млн
Аватар
viliqnko.petkov
100+
100+

Мнениеот viliqnko.petkov » 26 Сеп 2017, 11:41

А като 10 милиона слушатели има - ние сме седем милиона, радиото се слуша главно в колите. За милиони, за света и милиарди.
veli написа:Като става въпрос за стриймове, нови технологии и какво щяло да остане в бъдеще и какво не, нека си зададем един простичък въпрос. Коя технология или нейн вариант е най-устойчива, подходяща, енергоефективна, масово разпространена и достъпна за получаване на информация на големи разстояния в случаи на бедствия, кризи и др. подобни от локален, национален или планетарен мащаб? Мисля, че от радиото по-добра такава няма. Телевизия? Едва ли–всички имат телевизори, но–изискват много енергия (малките телевизори на батерии колко ще изкарат, ако няма електричество), изискват се множество предаватели за добро покритие, което пак не покрива дадена територия на 100%. Ще кажете сателитна телевия-осигурява по-добро покритие, по пък ви трябва специализирано оборудване и антени, познания, а също и солидно захраване, генератори и прочее. Интернет–още по-неустойчива или по-скоро капризна по отношение на покритие, изисква много клетки за тази цел, както и доста енергоемка, нужна е добра скорост на обмен и т.н. И тук опираме до радиото-огромни зони на покритие при достатъчно добро качество-дълги, средни, къси вълни (реално един предавател е достатъчен да покрие територията на България например), практически неограничен брой на крайните устройства (радиоприемници), нужна е малко енергия за захранване на приемниците и на най-обикновени батерии те могат да работят денонощия (същите батерии са масово достъпни и евтини, като вече има приемници с тройно захранване-на батерии, ръчно чрез въртене на манивела и чрез соларен панел), радиоприемниците са широко разпространени и лесно преносими, а също много прости за употреба. Така че новите технологии са колкото хубави и с големи възможности, толкова и уязвими при подобни обстоятелства.

Предавателите на СВ, КВ и ДВ през последните години намаляха рязко, за сметка на Интернет. Една от причините за смущения за някои неяки приемници на трите обхвата. УКВ се популяризира още от нашия комунизъм. Радио приемниците на батерии издържат няколко дни живот на едните, колкото и на новите.

Назад към