Регионални и местни радиостанции - Обща тема

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Регионални и местни радиостанции - Обща тема

Мнениеот ShukiBG » 12 Дек 2020, 23:11

Реших да създам тази тема, за да коментираме положението/състоянието на българските регионални и местни радиостанции ! Сега ще започна аз, надявам се занапред и вие да споделяте вашите наблюдения и впечатления:

Радио Мелодия (гр. Силистра - 105.8MHz):
Радиото представя нелоша ритмична и разнообразна музика от 80-те и 90-те. Нямам представя, дали сега се излъчват предавания или само музика, но музиката не е лоша като цяло. Направи ми впечатление, че наскоро са си върнали онлайн излъчването, което доста време отсъстваше. Предполагам, че са си оправили проблемите и затова има онлайн излъчване и в момента не се излъчват хороводни китки (любимото ми в това радио) през нощта, на които аз лично много се радвах от 03/04 часа сутринта до около 07часа. Имам информация от човек, работещ в радиото - когато има технически проблеми, няма излъчване на никакви предавания, никакво живо включване - върви си само музика от 80-те и 90-те през деня и от вечерта до около 7 часа сутринта звучат хороводни китки (или както те ми казаха ,,това е стара музика и се пуска само за да се запълни времето"). При нормални условия, когато всичко е наред хороводни китки съм забелязал на кръгъл час само сутрините (в 6 часа) например и после вече нормалната музика и местни + национални новини (може и предавания да има). Надявам се да са оправили и най-големия проблем на това радио - това радио доста уикенди си почиваше на носеща :Clap Ето как е положението при тях, когато имат технически проблеми (в началото показва хороводните китки през нощта, а накрая нормалната музика през деня, а последният прием е на териотията на община Завет, Разградско):
https://youtu.be/EvjyLeDKstQ

RDS и RT: ,,RADIO MELODIA-105.80MHZ NAI-DOBRATA MUZIKA OT VSICHKI VREMENA" - тук поне всичко е наред :)

Звукът обаче е много сух и тих - не гледайте, че се чува силно и добре - то е след специална настройка на звука и многото усилване на звука (ако се пусне радиостанцията на позиция 2, колоните ще изпушат :D )...

Покритието също е доста лошо - точката на излъчване се намира в ниското (Palace Tower), а и мощността не е много висока, но горе-долу се покрива областта..

С нетърпение очаквам отново да имат технически проблеми и аз да мога да си слушам хороводните китки през нощта :D
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)
FM/MW/LW/SW/AIR Receiver: XHDATA-D808
DAB/DAB+ Receiver: Panasonic RF-D10, Sony XDR-P1DBP
TV: Leadstar D10

Представител от -> Район - Североизточен !
Аватар
Stani
1000+
1000+

Re: Регионални и местни радиостанции - Обща тема

Мнениеот Stani » 13 Дек 2020, 20:40

Хубава тема! При мен няма регионални, имаше преди години едно, но за него съм писал и само бих добавил, че не беше лошо от към звук.
elman22
Нов
Нов

Мнениеот elman22 » 13 Дек 2020, 22:08

За съжаление местните радиостанции западат всяка година все повече и повече,а едно време бяха много по-добри от радиа като Сити, Енерджи, Фреш, Витоша и т.н.
Аватар
BestRadio
1000+
1000+

Мнениеот BestRadio » 14 Дек 2020, 23:36

elman22 написа:За съжаление местните радиостанции западат всяка година все повече и повече,а едно време бяха много по-добри от радиа като Сити, Енерджи, Фреш, Витоша и т.н.

Все още има немалко такива - КАTRA FM; Hоt FM; Мая; Метроном...
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 22 Дек 2020, 11:00

Радио Добруджа (гр. Добрич - 91.9MHz):
Радио Добруджа е с празнична програмна схема, близка до тази в събота и неделя, разликата е, че в 9:40 имаше ,,Здравей Добруджа” (това предаване в събота и неделя липсва). С нетърпение очаквам в 12 часа да чуя, дали ще се излъчва любимото ми предаване ,,Фолклорна магия” :D
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
a69
1000+
1000+

Мнениеот a69 » 22 Дек 2020, 11:03

ShukiBG написа:Радио Добруджа (гр. Добрич - 91.9MHz):
Радио Добруджа е с празнична програмна схема, близка до тази в събота и неделя, разликата е, че в 9:40 имаше ,,Здравей Добруджа” (това предаване в събота и неделя липсва). С нетърпение очаквам в 12 часа да чуя, дали ще се излъчва любимото ми предаване ,,Фолклорна магия” :D

Абе ти си голям фен на нашето радио, от къде го слушаш...? ;)
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 22 Дек 2020, 11:14

a69 написа:

Сега съм в с. Житен, община Генерал Тошево, после ще пътувам към община Завет, Разградско. Имам външна антена в едно заветско село и добре си го слушам сутрин и вечер, иначе мъката е най-голяма, когато времето в събота и неделя от 12:00 до 14:00 е лошо :D

Много се радвам на Севдалина Серандева като водеща, много естествено и свободно си говори на слушателите жената :D

EDIT:
Новините са добри - както очаквах, днес празнично се излъчва ,,Фолклорна магия” :Happy
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
a69
1000+
1000+

Re: Т.е. т.е. т.е.

Мнениеот a69 » 22 Дек 2020, 13:06

ShukiBG написа:
a69 написа:

Сега съм в с. Житен, община Генерал Тошево, после ще пътувам към община Завет, Разградско. Имам външна антена в едно заветско село и добре си го слушам сутрин и вечер, иначе мъката е най-голяма, когато времето в събота и неделя от 12:00 до 14:00 е лошо :D

Много се радвам на Севдалина Серандева като водеща, много естествено и свободно си говори на слушателите жената :D

EDIT:
Новините са добри - както очаквах, днес празнично се излъчва ,,Фолклорна магия” :Happy

Ако искаш да си пишем във фейса, моят е - Ангел Радилов
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 22 Дек 2020, 22:55

Радио Мая:
Днес ми направи впечатление, че радио Мая Шумен на честота 105.4 се приема доста по-добре около Разград, но в друга част на областта сигнала се е влошил. Дали е възможно преди разрешението за смяна на честотата да пипат азимут и мощност ? Струва ми се, че сякаш е пипан по-скоро азимутът, понеже подобрение ми се вижда само около Разград.
Прави ми впечатление, че доста активно се пипа RDS-а им във Варна, преди по едно време беше ,,VARNA / OBICHA / MAIA”, после статично ,,MAIA”, а сега е специален за празниците ,,RADIO / MAIA / POJELAVA / VESELI / PRAZNICI “. Много ми харесва, че доста често ръчкат варненския предавател, много по-добре, не знам да има друго такова радио (често да сменя RDS), направо си е като радиостанциите в Турция, което много ме радва:

https://youtu.be/pVeAijfw_t8

Нямам представа, кога е поставен - последно го слушах на 8 ноември, когато RDS-а беше статичен MAIA и липсваше RT...
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 24 Дек 2020, 14:08

Радио Добруджа (гр. Добрич - 91.9MHz):
Сега водещият благодари на многото слушатели, които са писали писма и са се обаждали с искане да се излъчва моето любимо предаване ,,Фолклорна магия” - явно цяла Добруджа като мен му се радва и затова се излъчва извънредно през седмицата, приятна изненада ще е да се излъчва вече всеки ден, дали ще се случи това -> ще разберем след Нова година....
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

zlosten
100+
100+

Мнениеот zlosten » 29 Дек 2020, 12:47

Радио Мая наистина са променяли нещо, по пътя Търново-Варна ми се появяваше в колата между Омуртаг-Търговище, сега след Търговище се появява.
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 29 Дек 2020, 14:13

zlosten написа:Радио Мая наистина са променяли нещо, по пътя Търново-Варна ми се появяваше в колата между Омуртаг-Търговище, сега след Търговище се появява.

Радио Мая (гр. Шумен - 105.4MHz):
Много благодаря за информацията ! Явно промяната не е в мощността, а може би е в азимута - в района на Разград излиза по-добре, но където преди го слушах доста добре в община Завет, Разградско - сега излиза по-слабо -> ще чакаме да променят честотата, може и да има доста голямо подобрениe, мощност ще се вдига, честотата пък към Разград ще е доста нестабилна - Фокус Русе на 99.7 доста стабилно пробива в областта без гр. Разград (където е доста зле) и ще е интересно да видим, какво ни очаква...
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 18 Яну 2021, 18:35

Радио Мая (гр. Шумен - 105.4MHz):
Най-накрая пристигат добрите новини за Североизточна България :Clap -> Радио Мая от утре ще започне излъчване на новата честота за гр. Шумен и околностите, която е 99.8MHz (преди това обявена за свободна за гр. Каолиново), поради зачестили от доста време (според мои и техни наблюдения) смущения, не в една, а в цели две посоки на честота 105.4MHz - към Разград има проблеми с 105.3MHz oт Букурещ oще на територията на област Шумен и още по-големия проблем в посока Варна, където много здраво се блъска с БНР Радио Варна от Провадия -> за жалост те не уточняват, откъде е смущението, но според мен става въпрос за сигнала в посока Варна, понеже новата честота 99.8 отново ще е неудобна в посока Разград, където ще се блъска с 99.7 Радио Фокус от Русе, което излиза на доста места по пътя в област Разград, макар и слабо напоследък, след намаляването на мощността. Нямаме активни колеги от Шумен (тоест да пишат мнения и да споделят впечатления), но ще е чудесно, ако утре някой от тях, който чете тук да качи едно видео и да даде информация, какви са новите RDS и радиотекст, които със сигурност ще бъдат сменени според мои предположения и наблюдения. Наскоро с колегата zlosten (който доколкото знам е от района на Шумен) установихме, че най-вероятно е променена диаграмата на излъчване, тоест сигналът към Търговище/Омуртаг + в една крайна част на област Разград се беше влошил, а към гр. Разград точно обратното - беше се подобрил. Очаква се увеличаване и на мощността, аз имам едно видео със старата честота - утре ще отида на една от малкото локации в гр. Разград, където ми излиза с нелош сигнал за да си направим сравнението. Ето я официалната новина от техния ефир:
https://youtu.be/N-JEeJUsYT4
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

alonso998
500+
500+

Мнениеот alonso998 » 18 Яну 2021, 19:39

105.3 Радио Варна си се приема почти чисто в Шумен при наличието на Мая на 105.4....
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 19 Яну 2021, 10:06

alonso998 написа:105.3 Радио Варна си се приема почти чисто в Шумен при наличието на Мая на 105.4....

Радио Мая (гр. Шумен - 105.4MHz -> 99.8MHz):

И аз имам такива наблюдения....

Допълнителна информация:
Смяната на честотата на Радио Мая за гр. Шумен от 105.4 на 99.8, ще се осъществи между 10 и 12 часа - това съобщават те в емисиите си новини. За жалост нямам възможност да проследя тази смяна, поради липсата на всякакъв сигнал при мен в момента, затова при възможност ще покажа прием най-вероятно вечерта...
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 19 Яну 2021, 21:50

Радио Мая (гр. Шумен - 99.8MHz):
Радио Мая от днес излъчва на честота 99.8MHz за района на гр. Шумен ! Новините, относно покритието на новата честота са много лоши. Или мощността е намалена със сигурност (както очаквах) или предавателят е променил диаграмата си на излъчване - поне към Разград/Търговище положението е трагично. Днес бях шокиран, 99.8 едва се приемаше, много пръщеще, силно смущение от 99.7 Фокус (в началото на видеото), много трудно намерих позиция на антената за прием - в края на ноември положението е било страхотно, сравнително лесно излизаше и напълно слушаемо. Ето как се приемаше в края на месец ноември 2020 година в гр. Разград на една от малкото локации с някакъв сигнал:
https://youtu.be/pi8srBgTD3c

Ето как се приемаше днес на същото място (19.01.2021):
https://youtu.be/X2tQhS35_Vw

Очаквано от мен, покритието е съкратено, а Североизточна България отново направо губи (може да се каже) още една регионална радиостанция, то на живо днес едва се слушаше, много дразнещо пръщене...
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

Аватар
avanteex
100+
100+

Мнениеот avanteex » 19 Яну 2021, 22:03

те как може толкова близо една до друга честотите им , направо да ги смесят и едното радио да предава от 6 сутринта до 6 следобед другото от 6 следобед до 6 сутринта по 12 часа да са ефирни на една честота , както по кабелните тв като пускат вечерно време едни канали на мястото на други :) поне да не се заглушавават помежду си радио станциите.
alonso998
500+
500+

Мнениеот alonso998 » 19 Яну 2021, 22:59

Над Варна на 99.8 е перфектно , а на 105.4 нямаше и помен.
Аватар
ShukiBG
1000+
1000+

Мнениеот ShukiBG » 19 Яну 2021, 23:11

alonso998 написа:Над Варна на 99.8 е перфектно , а на 105.4 нямаше и помен.

Колко жалко, колко жалко...какъв е смисълът 99.8 да покрива към Варна перфектно, а за Разград и Търговище да оставят едни трънки ? Дано са измислили и спасителен вариант за Търговище/Разград. Това, което направиха няма логика. Как ще спечелят слушатели не ми е ясно ? Трябваше да се обърне точно към Разград за да могат румънците след като загубят сигнала на румънските край Разград, да успеят да хванат Мая или към Търговище за да може след като изчезнат радиостанциите от Велико Търново и Антола Попово, да се прехвърлят на тях. Загубена работа, те буквално си прогониха слушателите от другите две области, Търговище поне Фокус си имат...
8) БЕЗ РАДИО НЕ МОГА 8)

alonso998
500+
500+

Мнениеот alonso998 » 19 Яну 2021, 23:24

Честотата все пак е за гр.Шумен :)

Назад към