Въпрос, свързан с цифровото радиоприемане

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
avanteex
100+
100+

Въпрос, свързан с цифровото радиоприемане

Мнениеот avanteex » 10 Яну 2021, 21:40

понеже замислям да си купя даб+ радио приемник.
знам че за град Варна няма такива предаватели все ище, но къде в БГ ако има изобщо в кои градове има ,
или ако няма кога се очаква да има и кои радиа първи ще предават по модерния метод.

също така тия даб+ радио приемници ще вадят ли съвсем чист стерео звук при фм обвхвата или пак ще си го приемат с обичайните смущения поради слабата сила на фм предавателите ?
Аватар
минстрел
100+
100+

Re: Въпрос за Цифрово радио приемане

Мнениеот минстрел » 11 Яну 2021, 08:10

Виж https://dab.bg/

От пет години чакам сигнал, засега има само текст.
Робът се бори за свобода, свободният за съвършенство.
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 11 Яну 2021, 08:17

Ако си купуваш приемник, знай че има много евтини и много скъпи от висок клас. Май всички приемат и FM, някои имат и интернет. За интернета ти трябва рутер, което значи да плащаш месечна такса. В София тестовото предаване се постига без външна антена, само с телескопичната на приемника.
Хинт : ако имаш добри съседи с рутер може да говориш с тях да ти дадат паролата и да не инсталираш твой рутер и така да минеш безплатно.
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 11 Яну 2021, 08:37

По-скъпите модели приемници са с квадратно дисплейче, на което се виждат картинки, обложки на албуми и др.
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Мнениеот Kwazimodo » 11 Яну 2021, 10:00

avanteex написа:....също така тия даб+ радио приемници ще вадят ли съвсем чист стерео звук при фм обвхвата или пак ще си го приемат с обичайните смущения поради слабата сила на фм предавателите ?

Какво означава "слабата сила на фм предавателите"? Всеки FM предавател се проектира така, че да има добро покритие в населените места, за които е предназначен. "Чист стерео звук" зависи от много неща - ако хващаш FM предавател намиращ се на голямо разстояние и не предназначен за твоето населено място чистия звук зависи от чуствителността на приемника - предполага се, че колкото по-скъп е, толкова по-голяма чуствителност има. Също така много зависи и от антената. Така че не се надявай с евтин DAB+/FM приемник да постигнеш добро FM приемане от по-далечни предаватели - няма как приемника ти да доближи предавателя до теб :-)
Не съм специалист, само радиослушател :) съм, но моя съвет е да изчакаш с купуването на DAB+ приемник - навлезе ли технологията в България (незнайно кога) цените на приемниците е нормално да паднат и така ще купиш нещо по-качествено за по-малко пари, отколкото ако го вземеш сега и го ползваш само за FM.
Последна промяна 1 на Kwazimodo, променена общо 11 пъти
Радиослушател :)
Martinski
100+
100+

Мнениеот Martinski » 11 Яну 2021, 10:43

Това радио е като дигиталната телевизия - има сигнал - гледаш, няма сигнал - не гледаш.
Т.е. качеството не зависи от нивото на сигнала - то е еднакво и при 50% сигнал и при 100% сигнал. Падне ли обаче под минимума за отпушване ще насича или пък въобще няма да има никой.
Зависи единствено от това самите станции с какъв битрейт и каква компресия се излъчват, а това се вижда на дисплея на радиото.
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 11 Яну 2021, 14:05

Чувствителността на ФМ приемника се измерва в микроволти, обаче голяма рядкост е производителя да я публикува в книжката за клиента.
Аватар
avanteex
100+
100+

Мнениеот avanteex » 13 Яну 2021, 00:00

в крайна сметка си подобрих сигналът на фм приема , след като включих външната ефирна тв антена , която се състои само от един дипол от стара тв антена , и се приема чисто сигналите поне за сега на доста от радиата , например на хоризонт на 100.9 мегахерца преди имаше силно пръщене сега се чува гладко както и на 88.1 мегахерца това за град Варна. но за в бъдеще врмеме мисля на втория етаж на къщата ни да направя една стайна антена за да може да приемам дори когато времето е лоши и вали и гърми,защото знаем какво може да стане на техниката ако на външната антена падне гръмотевица микво ще лови по безшумно и ще изгърми техниката .
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Мнениеот Kwazimodo » 13 Яну 2021, 23:13

avanteex написа:...в крайна сметка си подобрих сигналът на фм приема , след като включих външната ефирна тв антена , която се състои само от един дипол от стара тв антена...

Антените за ФМ 88-108 Mhz доста се различават по размери от тези за телевизията потърси в интернет мисля че vikiwat продават такива, виж на сайта им.
https://vikiwat.com/antena-fm-ant-fm11-kn.html
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 18 Яну 2021, 10:35

Няма данни за усилването на посочената антена?
Аватар
avanteex
100+
100+

Мнениеот avanteex » 18 Яну 2021, 17:03

Kwazimodo написа:
avanteex написа:...в крайна сметка си подобрих сигналът на фм приема , след като включих външната ефирна тв антена , която се състои само от един дипол от стара тв антена...

Антените за ФМ 88-108 Mhz доста се различават по размери от тези за телевизията потърси в интернет мисля че vikiwat продават такива, виж на сайта им.
https://vikiwat.com/antena-fm-ant-fm11-kn.html

Да така е съгласен съм всяка антена сама по себе си , приема различни дължини на радио вълните но, след като тази ми върши идеална работа според мойте нужди, проблемът се реши безкрайно добре, дори в момента си правя вътрешна стайна антена с по дълаг кабел и пак накрая с ,дипол от ефирна тв антена за да може дори когато вали и гърми да приемам сигнал , без нужда да се притеснявам дали гръмотевица ще ми удари антената която чрез юсб тунера с който слушам раиото е свързана към компютъра ми.

благодаря ви
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Мнениеот Kwazimodo » 18 Яну 2021, 19:58

минстрел написа:Няма данни за усилването на посочената антена?

:) Е аз не съм нито конструктора, нито търговеца на антената, просто посочвам пример за антена :-)
nradkov
500+
500+

Re: Въпрос, свързан с цифровото радиоприемане

Мнениеот nradkov » 18 Яну 2021, 20:47

:D [quote][/quote]Тази антена е 1db.
Аз ползвам това
Screenshot_2021-01-18-20-54-06-289_com.android.chrome.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Назад към