Борбата: МЕСТНИ vs. НАЦИОНАЛНИ

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
RADIO
500+
500+

Мнениеот RADIO » 14 Яну 2007, 00:06

Радио НЕТ - София, през 2002-2003 на още дванадесет честоти (2002-2006 г.) »»»
Радио Перник FM - Перник (1996-2005 г.) »»»
Радио Kiss FM - Перник (1996-2004 г.) »»»
Радио Осогово - Кюстендил (1997-2004 г.) »»»
Радио Ultra - Кюстендил (2001-2003 г.) »»»
Радио Перун - Кюстендил (2001-2003 г.) »»»
Радио Саня - Дупница (1996-2005 г.) »»»
Радио Ринг+ - Благоевград (2004-2005 г.) »»»
Радио Мая / Радио Energy - Благоевград (1994-2005 г.) »»»
Радио Ритмо - Благоевград (1998-2004 г.) »»»
Радио Валина - Благоевград (1995-1999 г.) »»»
Радио Пинк - Симитли (1999 г.) »»»
Радио Петра - Петрич (2002-2003 г.) »»»
Радио Нет - Банско (1998-2002 г.) »»»
Радио Славина-Дес / Радио Олимп - Пловдив (1999-2002 г.) »»»
Радио Ве - Пловдив (1999-2002 г.) »»»
Радио Ритмо - Пловдив (1999-2007 г.) »»»
Радио Оберон - Пазарджик (1995-2003 г.) »»»
Радио Родопи - Смолян (1996-2005 г.) »»»
Радио Домино - Стара Загора (1995-2001 г.) »»»
Радио Екстаз - Стара Загора (1994-2003 г.) »»»
Радио Хасково (1995-2002 г.) »»»
Радио Бимако - Сливен (1993-2002 г.) »»»
Радио Омега - Сливен (1997-2004 г.) »»»
Радио Гларус - Бургас (1992-2003 г.) »»»
Радио Ринг+ - Варна и Шумен (2004-2005 г.) »»»
Радио Велико Търново - Велико Търново и Свищов (1993-2005 г.) »»»
Радио Зиг-Заг - Велико Търново (2001-2006 г.) »»»
Радио Пристис - Русе (1993-2006 г.) »»»
Радио Абсолют - Русе (2001-2002 г.) »»»
Радио Габрово - Габрово (1994-1997 г.) »»»
Радио Мизия - Плевен (1999-2002 г.) »»»
Радио Атлантик - Плевен (1997-2004 г.) »»»
Радио Огоста - Монтана (1995-2006 г.) »»»
Радио Ние - Видин (1999 г.) »»»
Радио Рома - Видин (2002-2003 г.) »»»

НЕ Е ТАЙНА, ЧЕ ТОВА БЯХА МЕСТНИ РАДИО СТАНЦИИ, ЗАМЕСТЕНИ ОТ Т. НАР. "НАЦИОНАЛНИ РАДИОМРЕЖИ".
Дали обаче на повечето местно население не е писнало от радиостанции пренаситени с топалки, рок и МЕСТЕН СОФИЙСКИ МАНТАЛИТЕТ.
Много малко от по-горе изброените радио станции (да не кажа и нито една) продължават да работят за града, от който излъчват!
Zen
1000+
1000+

Мнениеот Zen » 14 Яну 2007, 04:05

Туй с "топалките" взе да се превръща в култов лаф.
Сега маитапът на страни, но две от изброените оцеляха най-дълго.
Аватар
RADIO
500+
500+

Мнениеот RADIO » 14 Яну 2007, 06:12

[quote=""krassyo""]Туй с "топалките" взе да се превръща в култов лаф.
Сега маитапът на страни, но две от изброените оцеляха най-дълго.[/quote]

"маитапа" е, че оцеляването е в минало време, ако може да се нарече майтап... А тупалките си е мноооого стар лаф... :alabala:
Дачо
Нов
Нов

Мнениеот Дачо » 15 Яну 2007, 09:43

Аз съм на мнение, че тезата "местното население иска само местни медии" не е особено издържана въпреки формалната си логика. В действителност стрина Пена иска да е съпричастна към всичко ставащо в страната, в Европа, в света, в космоса и т.н.

Имам и още едно мнение - че има станции от списъка, които са си създадени точно с цел да се капитализира честотният ресурс след време, нищо общо с "терзанията на местните хора" :-)
.....

Т.е. противопоставянето местно - софийско (къде е студиото и кой е водещият) ми се струва лишено от особен смисъл; по-важно, според мен, е пренасищането с определени формати, оттук - впечатлението за еднаквост на която и честота да врътнеш... Но някой трябва да държи мярата за тия неща, и не беше ли това този, който дава лицензи и се грижи за медийния плурализъм, следейки и програмите вкл. чрез мониторинг...
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 15 Яну 2007, 13:12

Аз да попитам автора на темата какво има под "местен софийски манталитет". Нещо май го избиваме на комплексарщина :mad:
Изображение
Аватар
TRT
100+
100+

Мнениеот TRT » 15 Яну 2007, 14:01

[quote=""borosport""]Нещо май го избиваме на комплексарщина :mad:[/quote]

абсолютно!
Аватар
RADIO
500+
500+

Мнениеот RADIO » 15 Яну 2007, 14:13

[quote=""TRT""][quote=""borosport""]Нещо май го избиваме на комплексарщина :mad:[/quote]

абсолютно![/quote]

А аз си мисля, че вие го избивате на комплекс за малоценност, нискоителигентност и недоразбиране! Поне можете да попита!
И нека да обясня: ПРИМЕР: (радио ФОКУС): Централните им новини са на 99 % от София (а те даже нямат честота в столицата) и още: доста мрежи от София си позволят дори и в провинцията да пускат САМО новини от столицата. СВЕТА НЕ СЕ ВЪРТИ ОКОЛО СОФИЯ! Съгласете се! А и цяла България не живее заради София, нали! Аз живея в София, че ми втръсва понякога да слушам за сини зони и темподобни простотии. Просто всичко трябва да е умерено, защото не на всеки му се слуша за МЕСТНИТЕ проблеми на софианци, не мислите ли?!!!!!
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 15 Яну 2007, 15:17

Виж братленце, ти си от Сливен, като мен, нали? Доколкото си спомням си един от първите, които влизат в тези форуми. Сега ще ти кажа как стоят нещата според мен. Не разсъждавай толкова на плитко.
1) Какво значи "манталитет на софиянец"? Когато един град нарасне над определена бройка хора в него няма хомогенност на населението - т. е. - живеят всякакви хора от различни краища на страната с различно мислене;
2) Какво са ти виновни обикновените слушатели като borosport, че някой си там водещ е решил да чете дадени новини, пък макар и този водещ да е от неговия град;
3) Не смятай, че радиостанциите-тупалки са коерктив за професионално водене на новините. Повечето от тях четат новини, тъй като са купили няколко на брой радиостанцийки в страната, чиито лиценз е бил музикално-информационен и са се принудили да четат новини, за да не нарушават закона. Ако питаш "Радио 1" дали искат по радиото им да се четат новини, те сигурно ще ти отговорят, че не щат, но го правят, тъй като са изкупили "хиляди" радиостанции в цялата страна и вървят на техните честоти. На тях просто им е най-лесно да се сдобият с новини от София, тъй като са леснодостъпни и всичко тука им е до гъза. Ако им беше по-лесно да се сдобият с новини от Каспичан и новини от Каспичан щяха да четат. Тук не става въпрос за притовпоставяне на столица и провинция, а за заобикаляне на закона и желание за бързо печелене/пране на пари!
Аватар
RADIO
500+
500+

Мнениеот RADIO » 15 Яну 2007, 16:50

[quote=""UGLY_BOY""]Виж братленце, ти си от Сливен, като мен, нали? Доколкото си спомням си един от първите, които влизат в тези форуми. Сега ще ти кажа как стоят нещата според мен. Не разсъждавай толкова на плитко.
1) Какво значи "манталитет на софиянец"? Когато един град нарасне над определена бройка хора в него няма хомогенност на населението - т. е. - живеят всякакви хора от различни краища на страната с различно мислене;[/quote]

Хайде нека да дам едни елементарен пример:
Баба ти Иванка от гр. Търговище не се интересува от спирането на водата в кв. Изгрев или поскъването на сиренето на Женския пазар :)
Бях ли достатъчно образен?

[quote=""UGLY_BOY""]2) Какво са ти виновни обикновените слушатели като borosport, че някой си там водещ е решил да чете дадени новини, пък макар и този водещ да е от неговия град;[/quote]

Някой, някъде беше казал "събитията от мястото където живееш" или нещо подобно. Нека приемем, че любимата ми Варна стане с 500 000 население по-голяма от София, какво ще стане? Ще се говори за температурата на водата, за това как в Аксаково са спрели тока? Съмнява ме!
А и между другото си мисля, че е обществена тайна, че половината т. нар. по лична карта "софиянция" са там някъде ;-)

[quote=""UGLY_BOY""]3) Не смятай, че радиостанциите-тупалки са коерктив за професионално водене на новините. Повечето от тях четат новини, тъй като са купили няколко на брой радиостанцийки в страната, чиито лиценз е бил музикално-информационен и са се принудили да четат новини, за да не нарушават закона. Ако питаш "Радио 1" дали искат по радиото им да се четат новини, те сигурно ще ти отговорят, че не щат, но го правят, тъй като са изкупили "хиляди" радиостанции в цялата страна и вървят на техните честоти. На тях просто им е най-лесно да се сдобият с новини от София, тъй като са леснодостъпни и всичко тука им е до гъза. Ако им беше по-лесно да се сдобият с новини от Каспичан и новини от Каспичан щяха да четат. Тук не става въпрос за притовпоставяне на столица и провинция, а за заобикаляне на закона и желание за бързо печелене/пране на пари![/quote]

мммм, май не си ме разбрал... както и да е.... никой не говори за противопоставяне на столица и провинция.. това май вие си го зачекнахте като темичка ми се струва.. я попрочетете по-горе... Просто исках коментари затова дали според вас МЕСТНОТО е по-добро от ВЕРИГАТА ;-)

А и въобще не съм фен на новините по ЦХР радиата. Даже напротив!

И още нещо, ако разрешиш да се самоцитирам "Просто всичко трябва да е умерено, защото не на всеки му се слуша за МЕСТНИТЕ проблеми на софианци, не мислите ли?!!!!!"

Колко ти е интересно на теб като си в Сливен да слушаш за задръстването по Цариградско? (ОТНОВО ДАВАМ ПРИМЕР)

И малко вникнете в това, което пиша... МОЛЯ :)
Аватар
gadchet0-
100+
100+

Мнениеот gadchet0- » 15 Яну 2007, 19:18

[quote=""Дачо""]Аз съм на мнение, че тезата "местното население иска само местни медии" не е особено издържана въпреки формалната си логика. В действителност стрина Пена иска да е съпричастна към всичко ставащо в страната, в Европа, в света, в космоса и т.н.
[/quote]
В действителност не знам дали осъзнаваш какви глупости пишеш.В действителност стрина ти Пена се интересува толкова от Европа и от Космоса,колкото от Payner правят хаус музика..Пак в действителност хората се интересуват от това,което става в техния град преди всичко,защото това касае живота им
Баба ти Иванка от гр. Търговище не се интересува от спирането на водата в кв. Изгрев или поскъването на сиренето на Женския пазар
-много точно казано!
Защото радиото като медия е най-достъпно и най-близо до хората,capisci? :wink:
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 15 Яну 2007, 20:35

RADIO какъв ти е проблема на теб?
Какво съм ти виновен аз или който и да е друг софиянец, че не дават новини за твоя град?
Ми не слушай тогава това радио или се оплачи ама да ми говориш за софийски манталитет или тем подобни глупости.Много моля. :mad:
Изображение
Аватар
Dreamwave`
Нов
Нов

Мнениеот Dreamwave` » 15 Яну 2007, 20:58

Има нещо друго, което напоследък прави впечатление - радиоефирът доста се обезличи. Ретро и Радио 1 звучат по почти един и същи начин и то не само защото са един и същи формат. CHR-ките са ясни - едни и същи сутрешни блокове с доста лиготия в ефир, безмислени приказки и заучени фрази, следобед не е по-различно и... реално се прави програма по някакъв калъп и стереотип. От една страна не е лошо да се преследват някакви стандарти и норми, но от друга страна - имаш местен пазар, местни слушатели, защото не само М-Тел, Глобул и Кока-Кола може да привлечеш за клиенти. Мисля си, че колкото програмата е насочена повече към местния слушател, толкова и приходите от въпросните региони биха били по-големи. За едно радио е важно не само програма и музика, но и контакта със слушателите, за съжаление при повечето вериги това се губи.
.. dream on ...
Аватар
RADIO
500+
500+

Мнениеот RADIO » 15 Яну 2007, 22:03

[quote=""borosport""]RADIO какъв ти е проблема на теб?
Какво съм ти виновен аз или който и да е друг софиянец, че не дават новини за твоя град?
Ми не слушай тогава това радио или се оплачи ама да ми говориш за софийски манталитет или тем подобни глупости.Много моля. :mad:[/quote]

Ама ти софиянец ли си? Хахахахаххаха - айде недей! Такива родени на 1 туба бензин от София или с 1 поколение живеене в Сф не се броят за софиянци ;) (освен по лична карта)
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 16 Яну 2007, 09:42

А ти мойто момче знаеш ли, че баба ми и дядо ми са е софиянци и са живяли в София повече отколкото ти общо си живял на тоя свят бре :D
Много акълия се пишеш.Комплексарче си то се е видяло от тия дето плюят по София ама гледат да се бутнат там :wink:
И затова аз не мога да си стигна до работата от прииждащи към София хора, които иначе като тебе мразят София, но какво ли правят там :mad:
Изображение
Дачо
Нов
Нов

Мнениеот Дачо » 16 Яну 2007, 10:21

[quote=""gadchet0-""]хората се интересуват от това,което става в техния град преди всичко,защото това касае живота им[/quote]
По-голяма глупост не бях срещал :-)))
Ами срещни първия социолог на улицата и го питай де... да вземем за пример акциза върху ракията Изображение... или защо не - Натура 2000

Понеже, някак, местното дело на Иван срещу Георги за границата на имота също е интересно, но някак...
===

По-внимателно казано, обикновено се търси баланс; добре е обаче журналистът да усеща ритъма и интереса, а не да мисли "от името на хората", че те преди всичко гледат техния град.
Хората са достатъчно образовани и технологични, за да определят сами медийното си потребление и да нямат нужда някой да им натрапва изключително местни новини, ако говорим за новини. За това говори дори разликата в рейтинга на бТВ във Варна и местните кабелни телевизии.
Аватар
TRT
100+
100+

Мнениеот TRT » 16 Яну 2007, 14:04

[quote=""borosport""]А ти мойто момче знаеш ли, че баба ми и дядо ми са е софиянци и са живяли в София повече отколкото ти общо си живял на тоя свят бре :D
Много акълия се пишеш.Комплексарче си то се е видяло от тия дето плюят по София ама гледат да се бутнат там :wink:
И затова аз не мога да си стигна до работата от прииждащи към София хора, които иначе като тебе мразят София, но какво ли правят там :mad:[/quote]

Бороспорт, защо изобщо си играеш да му обясняваш и му падаш на нивото. От километри си личи, че е комплексар, личи му във всичките му постинги. Не му обяснявай за баба ти и дядо ти, НЯМА да го оцени. Най-много да започнe да те оплюва чрез лични съобщения, да ти говори в женски род, да те съветва как да си намалиш аватара и да ти дава акъл как да живееш, чрез тоновe Л.С., от които няма как да се отървеш, защото няма опция ИГНОР на Л.С. от даден потребител.За жалост. Така че, приятелю... остави го да си пише глупостите, нека се самонавива, нека си вярва, свиркай си и не му се обяснявай.
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 16 Яну 2007, 14:13

Ами аз човешки исках да му обесня, че тона който използва и заяждането по градове не са начина да си обсъжда проблема, още повече, че едва ли някой софиянец има вина, че всяко радио се бута да има слушаемост в София и да печели реклама.Ами нормално при положение, че една трета от БВП на България се произвежда тук и 2 милиона са жителите.Той продължава с неговото комплексарско отношение, че някой му е виновен разбираш ли, че си няма местно радио и кой да му е виновен, софиянците разбира се.
Но няма да се занимавам повече.
Изображение
Аватар
RADIO
500+
500+

Мнениеот RADIO » 16 Яну 2007, 15:23

[quote=""TRT""][quote=""borosport""]А ти мойто момче знаеш ли, че баба ми и дядо ми са е софиянци и са живяли в София повече отколкото ти общо си живял на тоя свят бре :D
И затова аз не мога да си стигна до работата от прииждащи към София хора, които иначе като тебе мразят София, но какво ли правят там :mad:[/quote]

Бороспорт, защо изобщо си играеш да му обясняваш и му падаш на нивото. От километри си личи, че е комплексар, личи му във всичките му постинги. Не му обяснявай за баба ти и дядо ти, НЯМА да го оцени. Най-много да започнe да те оплюва чрез лични съобщения, да ти говори в женски род, да те съветва как да си намалиш аватара и да ти дава акъл как да живееш, чрез тоновe Л.С., от които няма как да се отървеш, защото няма опция ИГНОР на Л.С. от даден потребител.За жалост. Така че, приятелю... остави го да си пише глупостите, нека се самонавива, нека си вярва, свиркай си и не му се обяснявай.[/quote]

Някой, някъде беше казал "УБИЙ ГЛУПАКА С МЪЛЧАНИЕ"... аз млъквам 8)
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 16 Яну 2007, 17:01

Все пак хубаво е да се върнем на темата.
Според мен трябва да има местни радиостанции, но само, ако са достатъчно качествени, каквито са повечето национални.
Ако ще са аматьорски станции, предпочитам изобщо да ги няма никъде, както в София, така и в провинцията.
Предпочитам качеството преди всичко.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 17 Яну 2007, 11:28

Да речем, че в момента състоянието на Цариградското ме интересува, защото съм студент и прекарвам 90% от времето си тук, RADIO, но не смятам, че трябва да се заяждаш с хората, независимо откъде са. Аз съм роден във Велико Търново, живял съм три години там, после сме се преместили за 2 години в София, после от 1991-а в Сливен и по твоята логика с мен трябва всички в Сливен да се подиграват, защото твърдя, че съм сливналия, а същевремнно живея в крайния квартал на 50 м от табелата.
borosport, отдавна исках да ти кажа, извинявай, ако те обиждам, но не се пише "обесня", а "обясня". Думата идва от "ясно", т. е. ти "об-ясняваш", правиш нещо ясно, схващаш ли? "Об-" е просто представка.

Назад към