БНР без право да излъчва музиката на над 2 млн. автори

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
georgi
100+
100+

Мнениеот georgi » 25 Яну 2007, 17:57

От: Десислава Попова
[email protected]
25.01.2007 17:13

От вторник (23 януари) Българското национално радио (БНР) няма право да излъчва музикални произведения, чиито авторски права се управляват от дружеството за колективно управление на авторски права Музикаутор. Причината е, че договорът между двете страни се счита за прекратен след изтичане на крайния срок за заплащане на дължимото от БНР възнаграждение за авторски права в размер на 269 хил. лв. за 2006 г.

След изпращане на предупредително писмо до държавната медия Музикаутор налага забрана да се излъчва целия репертоар, който дружеството представлява. Става въпрос за музикални произведения на над 2 000 български автори и 2 млн. чуждестранни. Това съобщи Вили Казасян, председател на Музикаутор, на пресконференция днес.

„Вчера (24 януари, бел. а.) след официалното обявяване на пресконференцията получихме потвърждение, че договорните отношения ще бъдат спазени, което е добре, но за съжаление, нещата се усложняват, защото юридически договорът се счита за прекратен и нямаме основание, на което да получим дължимата сума“, поясни Казасян.

Музикаутор има договорни отношения с националното радио още от създаването на дружеството през 1993 г.

„С годините все по-трудно успяваме да отстояваме правата си. Последният договор с БНР е от 2003 г. и гарантира минимално възнаграждение от 0,8% от бюджетната субсидия на радиото. Преди това, за периода от 1993 до 2002 г., възнаграждението не е надхвърляло 0,2% от субсидията“, каза Цеца Ефтимова, изпълнителен директор на Музикаутор. По думите й дружеството ще преговаря за възнаграждение в размер на 1,2%, но ще приеме и по-гъвкави условия за плавно увеличение на процента.

Полученият вчера от БНР анекс на практика е към вече несъществуващ договор, затова тази сутрин предложихме споразумение, базирано на възнаграждение от 0,8%, каза още Ефтимова.

С почти всички частни радиостанции Музикаутор има споразумение за възнаграждение в размер между 1% и 1,5% от приходите от реклама. За сравнение, средният процент в Европа е 3,8%, в Румъния е 2,5%, в Сърбия – 4%, добави Ефтимова.

42% от последната получена сума от БНР (230 хил. лв. за 2005 г.) са разпределени за 2 338 български автори с 8 359 заглавия.

„За първи път се случва подобно нещо. Дори навремето съществуващата Агенция за защита на авторските права определяше по-висок процент и той се изплащаше безусловно“, припомни Кирил Маричков, също член на УС на Музикаутор, и добави, че ако дружеството продължава да работи с толкова ниски проценти, има опасност самите чуждестранни партньори да се оттеглят.

Общо около 85% от 24-часовата програма на радиото е музика, казаха още от Музикаутор.

Ще бъдем готови с новия договор още в понеделник – въпрос на добра воля е да се споразумеем. Отворени сме за преговори и не желаем да се конфронтираме с БНР, заключи Казасян.

При определянето на държавната субсидия за 2007 г. (в размер на 37,79 млн. лв.) през ноември генералният директор на БНР Поля Станчева обяви, че радиото няма да бъде в състояние да плати авторските права на Музикаутор и Профон.

Докато Музикаутор е дружество, защитаващо авторските права на композитори и автори на текстове, Профон представлява продуцентите и изпълнителите. Съвместни действия между двете сдружения биха били полезни за защитата на авторските права, считат от Музикаутор.

В случая въпросът не е само финансов, а и морален, обобщи позицията на дружеството Георги Константинов, член на УС. „Подценяват се правата на редица автори от страна на авторитетна национална медия, което е изключително лош пример. Единствено заплахата от обществен скандал ли ще доведе до защита на авторското право?“, попита Константинов.

Дружеството планира да предприеме съвместни действия с Министерството на културата за уреждане също и на правото на ползване на музика от страна на дискотеки, заведения и търговски обекти. Към момента отношенията се уредени единствено с обектите на чуждестранни компании, уточни Ефтимова.

От БНР не бяха открити представители за коментар. Очаква се официалната им позиция. Днес националното радио празнува своя 72-ри рожден ден.
Дачо
Нов
Нов

Мнениеот Дачо » 25 Яну 2007, 19:42

Откъде дойде тази цифра - 2 милиона чуждестранни автори!
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 25 Яну 2007, 23:35

Интересно ми е как така едновременно се получават съобщения, че излъчват нелегална музика и такива, че едва сега не са си платили таксата.
Zen
1000+
1000+

Мнениеот Zen » 26 Яну 2007, 04:20

Само ще им кажа евала на БНР. Те си знаят за какво истински им се възхищавам!!!
Аватар
za6t0
Нов
Нов

Мнениеот za6t0 » 26 Яну 2007, 11:03

:D Аз се досещам за рафтърдатабг което съм чувал доста често в ефира на радиото :D
Аватар
dice
100+
100+

Мнениеот dice » 26 Яну 2007, 11:11

[quote=""UGLY_BOY""]Интересно ми е как така едновременно се получават съобщения, че излъчват нелегална музика и такива, че едва сега не са си платили таксата.[/quote]

А де, и аз това се чудя :)
Изображение
Аватар
shoshko
1000+
1000+

Мнениеот shoshko » 26 Яну 2007, 11:54

И без това Хоризонт си е една говорилня - и с музика и без - ВСЕ 1 :lol:
Изображение
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 26 Яну 2007, 23:06

[quote=""shoshko""]И без това Хоризонт си е една говорилня - и с музика и без - ВСЕ 1 :lol:[/quote]
Е, ти сега какво искаш? Да не мислиш, а само да слушаш музика и да си живееш живота. :D Майтап, бе.
Ами, трябва да ви кажа, че понякога ми се струва, че като платиш на Музикаутор и ПРОФОН, получаваш правото да си теглиш каквото си искаш, без да имаш притеснения пред закона. Ако не им дадеш 4% от рекламата си, няма да да си трайкат и да си мълчат за нелегалната дейност, която извършваш, Хоризонт не са единственото радио, по което съм чувал нелегална музика. Да не кажа, че по всички съм чувал. А как си обяснявате факта, че по всяко радио пускат различна версия на една песен. Например, Akon feat. Snoop Dogg - I Wanna Love You. Някъде цензурирана, другаде - нецензурирана, а по NRJ даже е някак си смесена (което е странно, тъй като това не може да е официален рилийз на песента - официалните рилийзи са или цензурирани, или нецензурирани, не смесени). Интересно, не би ли трябвало, след като всички си плащат, да получават една и съща версия на една и съща песен, а не хиляда.
crimson

Мнениеот crimson » 26 Яну 2007, 23:18

[quote=""shoshko""]И без това Хоризонт си е една говорилня - и с музика и без - ВСЕ 1 :lol:[/quote]

БНР го е имало и преди тези самозвани прекупвачи! Ще го има и след тях! И ще е наистина все едно! Но все НОМЕР 1 ! Въпреки тромавите програмни схеми разликата в професионализма като цяло между БНР и другите радиостанции е на светлинни години! Въпреки че навсякъде има добри журналисти!
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 30 Яну 2007, 10:48

[quote=""UGLY_BOY""][quote=""shoshko""]И без това Хоризонт си е една говорилня - и с музика и без - ВСЕ 1 :lol:[/quote]
Е, ти сега какво искаш? Да не мислиш, а само да слушаш музика и да си живееш живота. :D Майтап, бе.
Ами, трябва да ви кажа, че понякога ми се струва, че като платиш на Музикаутор и ПРОФОН, получаваш правото да си теглиш каквото си искаш, без да имаш притеснения пред закона. Ако не им дадеш 4% от рекламата си, няма да да си трайкат и да си мълчат за нелегалната дейност, която извършваш, Хоризонт не са единственото радио, по което съм чувал нелегална музика. Да не кажа, че по всички съм чувал. А как си обяснявате факта, че по всяко радио пускат различна версия на една песен. Например, Akon feat. Snoop Dogg - I Wanna Love You. Някъде цензурирана, другаде - нецензурирана, а по NRJ даже е някак си смесена (което е странно, тъй като това не може да е официален рилийз на песента - официалните рилийзи са или цензурирани, или нецензурирани, не смесени). Интересно, не би ли трябвало, след като всички си плащат, да получават една и съща версия на една и съща песен, а не хиляда.[/quote]
Напротив не е задължително всички да са с една версия.Даже самите радия могат да си имат собствени версии.
Изображение
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 30 Яну 2007, 12:49

В смисъл. Вересиите не пристигат ли от ПРОФОН?
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 30 Яну 2007, 18:46

Много ми е интересно, като тия лицензианти не дават носители от де ли се набавят качествени записи на синглите!? ;) В такъв случай не се учудвайте, ако чувате т'ва с рафтъра. Макар, че аз съм го чувал 1-2 пъти по Фреш и по Лиани на една песен на Наташа Бедингфилд. Как е било при другите - незнам, но като не се дават носители със синглите...така ще е.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 31 Яну 2007, 01:42

Ами, така е. Логично е една и съща версия да пристига при всички от съответната музикална компания. Не може Вирджиния рекърдс, например, да разпространява хиляда версии на едни и същи песни. Просто не е логично.
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 31 Яну 2007, 10:51

Може.А ако е някоя чужда радиоверига(NRJ примерно) песента си пристига директно от централата на радиото.И не знам дали въобще минава през тези фирмички.
Изображение
Аватар
TRT
100+
100+

Мнениеот TRT » 31 Яну 2007, 13:33

[quote=""borosport""]Може.А ако е някоя чужда радиоверига(NRJ примерно) песента си пристига директно от централата на радиото.И не знам дали въобще минава през тези фирмички.[/quote]

мммда, и с радио Контакт беше така. Синглите си пристигаха директно от Белгия със записаните изпяти сигнали на интродукциите, с ефектите и т.н
Аватар
kilowat
Нов
Нов

Мнениеот kilowat » 01 Фев 2007, 02:06

Ами да ви кажа само едно жалко "Хоризонт" е най-яката медия в България да се надяваме че ще го измислят по някъкъв начин.
Пък за rafter data.bg съм го чувал в една класация на "Дарик" така че това явно не е само политика на "хоризонт" даже им писах но и до днес няма отговор защо пускат нелицензирана музика по "Дарик" и на СЕМ сигнализирах.
Бих си затворил очите ама паралелно с пиратската музика върви оня "майтап" -"Пиратството ограбва... "
Е това най-много ме издразни в случая с две думи си противоречат това за мен е несириозна медиа !
убавите работи стават бавно,а най-хубавите никога !!!!
Дачо
Нов
Нов

Мнениеот Дачо » 01 Фев 2007, 12:51

защо пускат нелицензирана музика по "Дарик"

А какъв е процесът на лицензирането (на излъчване на музика по неинтерактивен начин)? В момента, в който си отговориш, ще знаеш и за нелицензирането...
Нека прочее подскажем, че разликата лицензирано-нелицензирано излъчване е в наличието-липсата на договор. С кого?
Аватар
Ritmo
100+
100+

Мнениеот Ritmo » 01 Фев 2007, 14:48

[quote=""crimson""][quote=""shoshko""]И без това Хоризонт си е една говорилня - и с музика и без - ВСЕ 1 :lol:[/quote]

БНР го е имало и преди тези самозвани прекупвачи! Ще го има и след тях! И ще е наистина все едно! Но все НОМЕР 1 ! Въпреки тромавите програмни схеми разликата в професионализма като цяло между БНР и другите радиостанции е на светлинни години! Въпреки че навсякъде има добри журналисти![/quote]

Миналото лято бях на почивка на Беклемето. Там се хващат отлично поне десет румънски станции - с по-добро качество от българските. И каква разлика усетих - румънските бяха много по-ведри, усмихнати, оптимистични- и музиката, и водещите! А нашите, язък им за големия професионализъм - мрачни, траурно звучащи, намръщени водещи А музиката - предимно стара соц.естрада. Хоризонт все повече заприличва на Христо Ботев, а Христо Ботев - на нищо! Въпреки че не знам нито дума румънски ми бе по-приятно да слушам румънските станции!
Аватар
dice
100+
100+

Мнениеот dice » 02 Фев 2007, 04:02

[quote=""UGLY_BOY""]В смисъл. Вересиите не пристигат ли от ПРОФОН?[/quote]

ахахахахахахахахахахахаха, какъв беше въпроса? :D:D:D
Изображение
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 03 Фев 2007, 19:39

Добре, не исках да кажа от ПРОФОН, а го използвах за по-кратко. Исках да кажа от членовете на ПРОФОН - Вирджиния, Ка Мюзик и т. н. И как така при NRJ песните пристигат директно от Франция и как може една песен, която не е официално внесена в България от официалните вносители на съответния изпълнител (например - на Universal са Вирджиния рекърдс), да бъде излъчвана? Нали Вирджиния по закон би трябвало да плащат данъци на държавата ни? И нали радиостанциите би трябвало да купуват песните от представителите за България, за да влязат данъци в нашата държава? Защото, ако NRJ са си купили песните от Universal Франция да речем, която е филиал на Universal САЩ, то в кои икономики отиват пари - само в тези на САЩ и Франция ли?

Назад към