..

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
radiator
1000+
1000+

Re: РАДИО 1 - Класическите хитове

Мнениеот radiator » 10 Юни 2008, 22:33

Ами, в учебниците не пише така. А дъмпингът не е от най-легитимните начини за изкарване на хляба. Има си някакъв морал, айде на не е морал, феър плей.

Категорично не споделям мнението ти. Ако всеки тръгне да прави така - да продава за стотинки, това ще убие цялата индустрия. Радио индустрията беше стигнала до дъното преди години заради такива изцепки от някои хора. Някой продава без пари, работи си сам в радиото, не инвестира, а е спечелил конкурс с гръмка концепция за светло бъдеще. Тези "радиостанции" не си изпълняват и 1% от програмите, с които са спечелили конкурс!! Което означама, че заради тяхното поведение и неизпълнение на условията на лицензиите си, други лица които са имали сериозни намерения са останали извън играта.
Така, че нищо редно не виждам в подобно поведение на някои оператори.

Радиото някак си не е като да продаваме краставици... струва ми се, че има някои разлики. Още повече, правото да осъществяваш дейността се получава след конкурс и при конкретни зададени условия.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 10 Юни 2008, 22:56

radiator написа:Ами, в учебниците не пише така. А дъмпингът не е от най-легитимните начини за изкарване на хляба. Има си някакъв морал, айде на не е морал, феър плей.

Категорично не споделям мнението ти. Ако всеки тръгне да прави така - да продава за стотинки, това ще убие цялата индустрия. Радио индустрията беше стигнала до дъното преди години заради такива изцепки от някои хора. Някой продава без пари, работи си сам в радиото, не инвестира, а е спечелил конкурс с гръмка концепция за светло бъдеще. Тези "радиостанции" не си изпълняват и 1% от програмите, с които са спечелили конкурс!! Което означама, че заради тяхното поведение и неизпълнение на условията на лицензиите си, други лица които са имали сериозни намерения са останали извън играта.
Така, че нищо редно не виждам в подобно поведение на някои оператори.

Радиото някак си не е като да продаваме краставици... струва ми се, че има някои разлики. Още повече, правото да осъществяваш дейността се получава след конкурс и при конкретни зададени условия.

И хайде големите радиовериги да удавят малките местни радиа с чуждите пари, а местния производител и търговец да рекламира с бележки, залепени по автогарите! Сега като в София остана една кабелна дъмпинг няма да има, ще има монопол! Това ли е идеята? И трябва ли да се говори за дъмпинг, ако тарифите за реклама на радио "Сусурлево" не са същите, като на "Дарик"? И вместо да се говори за програми и лицензии, не е ли по-добре да се отиде в Крумовград например и да се види колко реално трябва да се плати за реклама на местната фабрика за налъми?
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 10 Юни 2008, 23:01

Реално е да си спазваш закона. Ако си бил на конкурс, дал си програмни намерения, с които си СПЕЧЕЛИЛ този конкурс за сметка на други, редно е да си ги спазваш. В противен случай - лицензията е редно да бъде отнета и дейността - прекратена.
Слава Богу до там не се стига, такива хора рано или късно се сещат, че така не може и се отказват.

Не става дума за еднакви тарифи. Има си методика за определянето им. Естествено цените за национална, регионална и местна реклама са различни.

Дъмпинг се прави, когато цената за реклама на Радио Сусурлево са 8 пъти по-ниски от цените на Радио Сусурлево Плюс.. и двете собственост на местни хора, тръгнали по едно и също време. Е такива изцепки разсипаха местното радио в Бълргария. Но повечето от тези хора случайно са попаднали в този бранш и не си дават сметка, че сами си режат клона.

Колеги, нека не говорим наизуст... тук изобщо не става дума да "немотията" на отдалечените краища с как "монополистите" са им взели възможността да се рекламират.

Отделно - тия тарифки за реклами Радио Сусурлево не ги дава само в региона си, ами и в София в медиашоповете ги праща и така си запълва рекламното време, което също е ограничено по закон с евтина реклама и парите не стигат в един момент за нищо.. а минутките на час са свършили... И кво правим?? Нема рекламно време или нарушаваме закона, като излъчваме повече?
От друга страна таковат мамата на Сусурлево Плюс, които продават на цени, изчислени по нормалните принципи на икономиката - калкулирали са си хората разходите, таксите и са казали - минута ни струва еди си колко лева.

И накрая кво става? Едното голямо нищо. Едното радио (Сусурлево Плюс) фалира, щото не може да продава реклама, а не след много дълго и другото (Радио Сусурлево) фалира, щото пълно с реклами, ама токът, разваленият предавател, заплатите, телефона и таксите към държавата не се плащат с тарелки кебапчета или талони за таксита, или пък чушки и безплатен солариум. И те така те.

И.. тогава идват "веригите"... 20 бона кеш, сельо доволен и айдеее, край на идилията на Радио Сусурлево.

Тази схема се случи във всяко българско градче с местни радиа. Ако не е така - нека някой разкаже неговата истина. Това съсипа местното радио у нас! Не са виновни "веригите"... малките радиа са си виновни, защото се правиха от пълни аматьори.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 10 Юни 2008, 23:46

Вината на малките радиа е, че се опитват да оцеляват. Нали сме правова държава? Ако те нарушават закона - на помощ идва тежката артилерия - СЕМ, КРС, КЗК. Отнемат му лиценза, прибират му техниката, 100К глоба и готово.
А това за дъмпинга в малките населени места са смешни приказки. За да правиш дъмпинг и да удържиш, докато конкурента фалира, трябва да имаш много подкожна тлъстинка натрупана. А и там законите са други - с полиция и съд не се занимаеат. За такива неща или бият яко, или техниката ти заминава, че после и колата....
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 10 Юни 2008, 23:56

radiator написа:Реално е да си спазваш закона. ..........

Радиатор, респект за поста. Всяка дума е на място и 100% вярна. Аз самият съм бил свидетел на бартерите в ранните години и на съмнителната им полза за радиата. Например талоните, които таксиметровите компании щедро раздаваха бяха почти неизползваеми, защото самите таксиметрови шофьори отказваха да ги приемат, тъй като това беше загуба за тях в резултат на което беше голяма мъка да излъжеш някой да те закара някъде. Най-добре работата ставаше като обещаеш половината сметка с талон, половината кеш, което си беше чиста загуба.
От друга страна бартери има и в момента и то в големите вериги, макар и не толкова брутални. Някой ще се сети ли защо Дарик си правят служебните срещи неизменно в ресторант Крим?
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 11 Юни 2008, 08:48

Лупус, с ЦЯЛОТО ми уважение към теб, говориш наизуст и от обща култура, което прави тезата ти несериозна!

Няма такъв филм като други закони - има един закон. СЕМ няма защо да се намесва, живеем уж в европейска страна.. Пазарът сам си се регулира и ето ти резултата - НЯМА МЕСТНО РАДИО В БЪЛГАРИЯ! Този процес продължи определено време и приключи по единствения логичен начин и това стана така, защото тези хора пренебрегнаха икономическите фактори, както правиш и ти. Но радиото е бизнес като всичко друго и не може от обща култура да управляваш предприятие.
Също така, явно от обща култура си решил, че радиото е голямата работа, големият кеш, големият бизнес. Е, на практика не е така. Никъде в всета не е така. Изкарват се пари, но не чак за да те трепят. Така че, тия тези правят препратка към 92-ра година. Сега за абсолютно неактуални. Това с трепането и чупенето се разиграва в други браншове, където интересите на въпросните трепещи и трошещи балканци са замесени.

Ако не вярваш на тези работи, дайте да направим една среща с някои колеги, ще ти извадим бумагите и така, просто една приятелска среща-уъркшоп... Защото някак си се чувствам неловко да ти разказвам неща от кухнята, които реално се случват, да наричаме с истинските им имена нещата, които доведоха до сегашното състояние на местното радио е нас, а ти да ме изкарваш глупак за нещото, с което се занимавам вече 14-15 години.. и не само аз.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 11 Юни 2008, 09:19

@radiator,
Разбира се, че говоря от обща култура и лични наблюдения (написах го по-горе в темата). Това не ми пречи обаче да мисля.
Нямам интереси в радиобизнеса (поне не в посоката на създаване на радио). На нещата гледам от другата страна на чекмеджето, от към страната на потребителите. Логично е всеки да защитава своя интерес. Но ако ще преминем от общите разсъждения към личните оценки спирам да пиша.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 11 Юни 2008, 10:03

Не намесвам лични оценки. Чудя се как 2+2=5, при положение че принципът на работа на едно предприятие и механизмите в икономиката по са едни и същи... и който не ги спазва просто е аут от играта, както стана с всичките локални радиостанции. И от това губи именно потребителя, защото заради некомпетентността на локалните радио другари, той получава вече програминг от националните такива.
Чиста проба вътрешен канибализъм - изядоха се един друг :-D Вместо да се разберат браншово, както се прави по принцип. Ако цената на рекламата бе дефинирана като стойност Х, и всички продават на нея, то тя значи струва толкова. Ако обаче един продава на реалната цена (като е взел предвид разходите си), а друг продава едно към гьотере - и двамата умират.
Отделно, по онова време България бе може би единствената държава в Европа с толкова скъпа ТВ реклама и безумно, смешно и несериозно евтина радио реклама... не може едно излъчване да струва 30-40 стотинки.
Дори АББРО уж прави едно проучване, цените излязоха в пъти по-ниски от реалните, които регионалните клиенти могат да си позволят.
396
100+
100+
Местоположение: София 1632 , жк. Овча Купел, блок 411, офис ДИBИЕМ-Кoнсулт ЕОOД.

Мнениеот 396 » 11 Юни 2008, 14:41

Просто удари десетката!!! Няма какво да се каже, освен 100% вярно! Браво, radiator. Respect!
Аватар
BestRadio
1000+
1000+

Мнениеот BestRadio » 11 Юни 2008, 15:10

Перфектен прием на смолянската честота в Златоград и околностите, за разлика от останалите смолянски радиостанции. Забелязвам, че се има висок интерес из градчето!
Захар
Нов
Нов

Мнениеот Захар » 11 Юни 2008, 16:32

Споделям голяма част от казаното!
Имам и някои съществени допълнения.
Първо - прави впечатление, че почти не останаха собственици българи, особено на вериги. Местни оператори все пак има, особено в по-малките градове. Мисля, че в Европа едва ли има толкова висок % чужденци собственици на ел. медии. И вината е на законотвореца - един дребен частник не му е работа да мисли за нац. стратегии!
Второ - мисля, че в този форум липсват мненията на успели радиооператори от провинцията, а такива има. Не съм съгласен, че понеже не са се разбрали и малките умирали. Добрите успяват, особено тези, дето не са "облъчени" и заложиха на попфолка!!!
Трето - ценовата политика е важна, но всеки запознат с науката маркетинг знае, че най-важното е позиционирането, диференциацията и т.н. Тук е и голямата грешка на операторите-бягат от най-разпространената музика-ПОПФОЛКА, даже стигнаха дотам да представят "творчеството" на Кати, като етно музика!!!
Успех!
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 12 Юни 2008, 00:10

Миро, аз познавам лично хората, които са я списали тази книжка и преди да я има сме обсъждали по цели нощи съдържанието й и прекрасните илюстрации, дело на един друг пловдивчанин и страшен радио-човек - Делчо Рашков в пловдивските кръчми в Капана. Затова, позволи ми в качеството ми на краставичар да не си купя краставици от теб.

Няма да чета лекция по форматиране точно сега, защото очевидно тя няма да е полезна. Хубаво е да прочетеш книжката на Коцето отново. А във връзка с твоето позоваване на тази книжка, ще споделя с теб, че заради подобни и други безумни трактовки на материала, същият този Коце се отказа от радиото! Прави сметка.

Нещата си имат дефиниции. А това, че форматите се прилагат само в САЩ ... един момент....
"смях до просълзяване"
Пардон...

Ти определено не знаеш дефинициите и характеристиките на Adult Contemporary. Още повече форматиране на радио (дори безформатността е форматиране) не се прави на принципа "на мен ми харесва". Този принцип съсипа местното радио в България.
Може би не си схванал идеята ми - Радио 1 е брилянтна идея за нашия пазар. Безформатността е успешна на такъв пазар до определено време. Относно миксирането на Моцарт и Каома - хм... ще се упражня въздържание. Няма да споменавам по-фрапантни случаи с Франц Шуберт и някоя поостаряла евроденс песничка.
Щом си харесал АС-то - отвори други книжки и виж произведения от кои години се допускат в този формат и нека поговорим отново. Чичковците, които са ги измислили тия работи не са ги написали, защото така им харесва, а са правили много много проучвания кой какво кога и как слуша. Малко е кофти да се гаврим с труда им като набутаме Моцарт в Аdult Contemporary, прощавай.

Респект! Извини ме, ако съм прозвучал остро, но се насълзих от дефиринария от теб формат.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 14 Юни 2008, 09:26

MIRORUSE написа:.........
И за финал искам да кажа само, че радиостанциите, които не се придържат към някакъв формат са динамични и чаровни, мога да ги нарека дори и гастрономични, защото предлагат първо, второ и трето и имат разнообразие в менюто. Лошо е когато ти посолят десерта или ти подсладят супата - точно това правят чалгарските радиа, Радио1 е дълеч от тези ""изпълнения"" изобщо радиата в Русе около 88 и нещо си си заслужават вниманието ;) ;) ;)

Точно това имах и аз в предвид с поста си от 10 юни, но след няколко поста в стил "абе лаиците да си затварят устата" реших, че повече не си струва писането по темата. От собствен опит знам, че когато се опиташ задължително да вкараш "живия живот" в рамките на сухата теория от дебелите книги, се получава нещо като реакцията на шопа, когато видял жираф: "Е те такова животно нема!".
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 14 Юни 2008, 10:12

Другари,

Едни други не си четем постовете, което превръща дискусията във "Вефа си пее".

Безформатието също е форматност, не е необходимо да дефинирате какво е радио 1, защото преди мен и вас АДВ го е направил.

Пропускаме една МНОГО важна подробност относно форматирането - форматът определя главно възрастовата група, която слуша радиото!!! Тя естествено е в пряка връзка с музиката, но не се отнася 1:1. Не мога да се съглася, че Радио 1 е АС, в която и разновидност, защото възрастовата група, която го слуша е много по-широка. Естествено, че ще се доближава до АС, просто това е едно много "популярно" понятие у нас. Навремето дори радиостанцийки от типа на Вис Виталис се определяха като АС станция, въпреки че говорът им беше направо за Talk станция... но така чули хората, че се казва. Може да го определим и като CHR80's в някои от часовите пояси. Да, има такъв дефиниран формат и то много интересен.

Пак казвам, това не значи че е лошо радиото, напротив - гениална идея. Щом ви харесва, дет се вика, това е най-важното и щом влизт пари, че да се изхранват всички във веригата.

Лупус, когато се говори за дефиниции, добре е човек да провери първо. Ако говорим за мнения за радиото, естествено че абсолютно всеки човек си има своето мнение! Аз не съм искал да те засегна по никакъв начин.
В случая започнахме да говорим за радио форматирането, там си има принципи... не можеш да кажеш, че еди си коя радиостанция е АС, защото може да объркаш медиашоп (например), който работи само по бумаги, при положение че радиото не е АС. преди години беше точно така - прочел някой някъде че в АС се пуска музика "не за тийнейджъри", защото това беше срамно тогава и айдеее - Радио Севлиево е АС, Радио Мелодия е то е АС... а ако ги пуснеш - о Боже, какво АС - някакъв local формат, който го слушат от малкия Гошко до баба Делка... то като нямаше и друго радио - все тая...

Миро, за да не те заболи стомахчето - този формат е чисто и просто - local music... (Веселина например...)
Програмното безхаберие няма общо с бизнес безхаберието, предполагам сме на едно мнение.
В случая с Радио 1, хората които го правят имат много голяма представа от форматирането, защото част от тях са пак от онази маса в пловдивските кръчми... просто те много добре знаят какво харесва "народът"... това и са направили.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 14 Юни 2008, 11:09

radiator написа:Другари,

Едни други не си четем постовете, което превръща дискусията във "Вефа си пее".

Безформатието също е форматност, не е необходимо да дефинирате какво е радио 1, защото преди мен и вас АДВ го е направил.
......

;D
То нали от там тръгна целия спор! И темата от чисто "слушателска" се изроди в безмислени професионални спорове относно формати, рекламни практики, тарифни политики и прочее от сорта чисто професионални аспекти, които неглижираха обикновените мнения за радиото. Без да искам да засегна някого персонално, но е много неетична практика когато в една "непрофесионална" по същността си тема се намесят професионалистите и изместят обикновения човешки разговор в полето на "висшите материи", само да покажат колко са знаещи и как мнението на останалите не струва и изядено яйце.
Защо ако наистина искате да сте полезни за ""непрофесионалистите" със знанията си не пуснете една отделна тема за форматите в радиопрограмирането, да ги разясните, да дадете тия дефиниции, на които се позовавате, но не цитирате и едва ли не се учудвате като как така другите могат да не ги знаят, а имат нахалството да участват в този разговор. Това би било доста по-креативно от този спор.....
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 14 Юни 2008, 12:10

Абе за тази книжка дето говорите дайте ми я отнякъде лично ще и сканирам в един хубав .pdf и ще я разпратя на всичко радиоводещи. Те поне имейли имат. Барем почетат малко. И това серизно ви го казвам. Само ми кажете дали е все още актуална да не се излагам ;)
Изображение
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 14 Юни 2008, 15:47

@Боро,

О, колко си прав! И не само на радиоводещите. Трябва от Иван и Андрей от "Междинна станция" да почнем, че историите им за "Кю"-то им са безкрайни, а зрителят хабер си няма кво е тва КЮ и има ли почва у нас...
Да ти кажа честно, спомен нямам къде ми е екземплярът от книжката. Ще питам някой приятели, които я имаха...

@Lupus,

Опитът ти за докачение е крайно неуместен. Прочетох отново много внимателно темата, прави ми впечатление, че когато някой (не само аз), аргументирано отхвърля тезите ти (понеже изрази мнение че харесваш Радио 1), започваш да правиш докачения от личен характер (на каква възраст си, как гледаш обикновено, над нещата и т.н.)...

Професионалните спорове далеч не са бесзмислени, напротив. Не вярвам за твоята сфера на работа да се изказваш така. Малко неуважително е да се изказваш по този начин. Ако изходим от тезата ти, че про-тата тук са засегнали обикновените хора, малко кофти е "айде сега чичо да ви го върне"...
Темата съвсем спокойно може да се развива и в двете посоки (про и слушателска), ако те не се смеват и дори да се смесват, никой нормален човек не е нормално да се обижда. Обикновеният човек чува едни неща, други по влияят подсъзнателно, протата чуват повече тези вторите неща, първите ги приемат за даденост. Една подобна дискусия може единствено да обогати и едните и другите - за слушателите, които не знаят много от нещата в кухнята, които (колкото да отричаш професионалното) са много важни при образуването на твоето чисто слушателско мнение, и за протата, които понякога задълбават в материята и забравят някои от най-елементарните неща...

Малко с твоите камъни ще стрелям в твоята градина... Това не беше ли форум за Радио? Или форум за дъра-бъра на тема радио? Нормално е да има както и слушатели, така и фенове (които владеят материята на някакво ниво), също така и хора от бранша.. Да не кажа, че над 70% от хората тук са такива. Освен за вземем да маркираме - "Тема за слушатели" и "Тема за професионалисти"?

С респект към житейския ти опит, но недей да обвиняваш другите в неща, които самият ти правиш, но с по-различен инструментариум.

Респект.

П.С. Много се отклонихме от темата пак в спорове. Аз повече няма да се намесвам в нито една "слушателска" тема. Но бих помолил "слушателите" да не се намесват тогава в "професионални" теми, защото е тъпо да се спори, че 2+2 е 5... И не само в радиото е така.. във всяко поприще. Зад всяко нещо се крие наука, методика, принцип, опит. Въпросът е как всяко про ги интерпретира, как влага своя почерк и т.н.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 14 Юни 2008, 16:57

Миро, ако я намериш преди мен, драсни едно лично :-)

Ех, сетих се за яките илюстрации на Делчо :dirol
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 14 Юни 2008, 21:48

radiator написа:@Lupus,
Опитът ти за докачение е крайно неуместен. Прочетох отново много внимателно темата, прави ми впечатление, че когато някой (не само аз), аргументирано отхвърля тезите ти (понеже изрази мнение че харесваш Радио 1), започваш да правиш докачения от личен характер (на каква възраст си, как гледаш обикновено, над нещата и т.н.)...

Аман от глупости!
Къде видя в постовете ми обида към теб или някой от другите специалисти?
Ако обичаш, не бъди голословен, а дай цитат!
Изразих само тезата, че АЗ не считам за нормално, когато темата е от този вид да се измества от професионалистите към техните им сърбежи и да се правят опити да се профанизират мненията "от обща култура". Друг е въпроса, ако считаш, че общата ми култура е на такова ниво, че въобще нямам право на мнение.
В заключение предложих да се направи тема за форматите. Не видях професионалната реакция.

Малко с твоите камъни ще стрелям в твоята градина... Това не беше ли форум за Радио? Или форум за дъра-бъра на тема радио? Нормално е да има както и слушатели, така и фенове (които владеят материята на някакво ниво), също така и хора от бранша.. Да не кажа, че над 70% от хората тук са такива. Освен за вземем да маркираме - "Тема за слушатели" и "Тема за професионалисти"?

"Малко с твоите камъни ще стрелям в твоята градина..."
Ами за мен "формата" на форума е Дъра-Бъра на тема радио... :)

Но бих помолил "слушателите" да не се намесват тогава в "професионални" теми, защото е тъпо да се спори

Посочи ми една такава тема и ще ти кажа веднага да изтриеш мненията ми от там.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 14 Юни 2008, 23:44

Лупус, ти как тълкуваш класификацията си "Аман от глупости"? Приеми го като реторичен въпрос.

Обещах да не правя офтопик тук и не считам за нужно да си отговарям.

Назад към