И BBC Румъния спира да излъчва

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
UGLY_BOY

Re: И BBC Румъния спира да излъчва

Мнениеот UGLY_BOY » 06 Юли 2008, 01:22

Да, Радиаторът е прав, не е чак толкова трудно да пробиеш. Иначе, аз нямам нищо против диалектите, хората, които се стремят към книжовния език са малко, и ако някой говори неправилно ми е все тая дали диалектът е западен или източен. Иначе, правилно е, че тия дето ти вдигат на 123 трябва да бъдат по-добре подбирани и да владеят добре книжовния говор - просто има професии, които изискват такова владеене.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 06 Юли 2008, 09:51

Да, това имах предвид.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 06 Юли 2008, 12:05

Да не е трудно да се пробие. Особено на моите години и с моето образование. Изключая вундер киндовете, но това са единици. Има много млади хора на моите години, които са пробили в София. Много... я шофьорчета, я бачкатори, я строители... я нещо друго, което се научава в живота... и което ще работиш до 30-тина години, ако имаш късмет, защото след това ще си развалина. Е, четири години ли пръсках парите на родителите ми, за да стана строителен работник!? Не изключвам вероятността някой ден да стана такъв, до докато не се убедя със сигурност, че счетоводител от мен няма да стане не мисля да си губя и без това загубеното здраве. Защото както казваше един даскал в академията - има три професии, които се практикуват докато сме живи (стига да сме с всичкия си): адвокат, актьор и счетоводител. Единият съдръжник във фирмата, в която стажувам е живият пример - на 84 години е. Мислите ли, че на 44 години ще мога да работя като общ работник в някой склад, или като строител? ;) Я сега ми кажете как да пробия в София при заплата, хипотетично 600 лева? ;) Грубо 300 за квартира, есенно-пролетния сезон хипотетично 200 лева за ток, парно и т.н. води. Остават стотина левчета. С толкова в Троян няма изкарване (макар, че в някои отношения е по-скъпо от София). Е, несъм вундеркинд, че да ме дърпат от 100 места и да ми викат - ела при нас, ще ти даваме 1000 лева, нищо, че си без стаж, от друго да ме дръпат и да викат от нас 1500 и т.н, и т.н. Виндеркиндите ясно... ами другите!? Да мерем ли!?
Относно ДДС-то - ми много лесно става, бе човек! И наистина, не ти говория за крупните схеми за източване. Говоря ти за ежедневния живот на преобладаващите фирми в България. Защото една бакалия, ако се регистрира по ЗДДС и внася чинно данъка, а до нея друга не е, кара го на черен тефтер и си слага внесения от първата ДДС в джоба, познай... след време първата бакалия едва ще вързва двата края, а другата ще направи голям супер и никой няма да ги дири от къде са взели парите. Умите хора не пипат на дебело. ;) И така е по-голямата част от българия - тия, дето не са регистрирани по ЗДДС продават на цени с, а тези, които са са регистрирани за да цоцат ако ще и 10 000 лева в годината, пак е келипир. Това не са наблюдения от телевизията, а от живота. Малко или много съм го видял и сами го казали това. Доста преди да почна да уча счетоводство. :)
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 06 Юли 2008, 14:51

Аз не съм от София, студент съм тук, но не мога да кажа, че ми е било адски трудно. Имам приятел, който сега е сценарист на Комиците - просто отиде на кастинга и го избраха, без да се интересуват кой е, какъв е, и откъде е. Докато не си повярваш, продължаваш да си с пораженческа психика и смяташ, че всичко по презумпция е преебано, нищо няма да стане. Държавата ни е отражение на това, което сме. Ако не искаме да си я променим, никой няма да я ни я промени.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 06 Юли 2008, 17:05

Моята психика няма нагласата да разчитам на случайни или твърде авангардни неща. Аз искам да правя това, което мога най-дорбе. И моя съквартирант отиде на Златните и се прибра с пари, равняващи се на парите на "бригадир" в не мого добър сезон на Албиона. Само че момчето умее да им прави на туристите евалата и ония са му кихали... или пък им е зимал тлъсти бакшиши (като за в България), когато са се напивали като свине. Само че не всеки може да стане такъв сервитьор или сценарист на комиците.
Колкото до мене, не смятам, че съм пораженец - ако бяха такъв сега нямаше да ходя "да си губя времето" да стажувам по 4-5 часа на ден. А какво ще излезе от този стаж!? Това ме дразни, че правиш всичко, както трябва да се прави не само у нас, но и в белите държави, а пак си под въпрос. Но времето ще покаже. Само запомнете едно - това, което важи в столицата не въажи навсякъде. Вие си говорите, ама май никой от вас не е тръгнал от малък, не областен град с празни джобове. Пък поне за сега не искам да живея в кашон някъде из София. :)
Аз спирам наистина, защото сме твърде разнородни, твърдио убедени в своите виждания, за да стигнем до консенсус. Само ще дръстим темата, а полза никаква. Останете си със здраве и си живейте добре, където Ви харесва (това без грам сарказъм и присмех).
Захар
Нов
Нов

Мнениеот Захар » 06 Юли 2008, 17:12

Ицо, нека да говорим за финансова стабилност, защото е нещо индивидуално за всеки. Тя може да бъде постигната навсякъде, особено в Троян! Като съвет номер 1 - никога не работи за пари!
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 06 Юли 2008, 18:57

Хах,не работи за пари!?!?!А за кво,за слава ли?
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 06 Юли 2008, 19:01

Виж, Ицо. Една от грешките ти е, че подхождаш с предубеждение. Нашата столица може да е най-тъпата столица в ЕС, но е такава, каквато ние си я направим. Ако не си я направим по-хубава, значи сме некадърници. Положението в страната е отражение на манталитета на жителите й. Неслучайно казах, че същите хора, които плюят НС, биха правили същото, което сега правят политиците, ако бяха на тяхно място. Всичко опира до манталитет. По отношение на Комиците - момчето просто си отиде на кастинг и го избраха, заедно с още към 10-ина човека. Винаги съм вярвал, че човек може да бъде, какъвто иска. Ако си с пораженческа нагласа, ако подценяваш уменията и знанията си, ако правиш всичко, както трябва, но тръгвайки от позицията на пораженеца, няма да успееш. Най-трагичното е, че ще възпиташ и деца, които ще мислят пораженчески, и така България никога няма да се оправи. Не се оставяй положението в страната да определя какъв ще бъдеш, момче. Може никога да не съм мизерствал, може винаги да съм се приравнявал към класата на средностатистическия българин с баща офицер и майка акушерка в сливенската болница, но за сметка на това съм живял в краен шибан сливенски квартал, учил съм от първи до седми клас в кварталното училище, където бях тъпо зубърче със зъби напред и цайси, имащо комплекси, че момичетата не го харесват, зубърче, което всички искаха да пребият, защото беше хърбаво (такъв и сега). Това означава ли, че трябва да се осланям на комплексите си и да не успея, каквата и да е причината? Не бъди пораженец и не възпитавай деца-пораженци, бъди силен. Послушай ме, макар и да съм просто един пиян от домашна ракия шибан студент по режисура в София. Човек се осланя на себе си и всичко зависи от него. Оня ден дадох 60 стотинки на един просяк на бул. "Витоша". Струва ми се, че ми каза доста по-мъдри неща от много по-интелигентни от него хора.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 06 Юли 2008, 19:05

>>> FM STEREO <<< написа:Хах,не работи за пари!?!?!А за кво,за слава ли?

Не са парите, момче. Ако утре по някакъв магически начин разбера, че ще бъда много богат, но ще бачкам нещо, коеот е отвратително и коренно противоположно на мечтите ми, мислиш, че ще съм щастлив ли? Не, няма да бъда. Ако скапаният живот е само борба за пари и крайната му цел е получаването им, за какво да го живея? Парите не са ценност. Те са средство. Средство, което отключва вратата към множество ценности като книги, театър, кино, ако щеш - пътувания из света. Ако някога искам да ги имам, причината ще е тази. Но виждам, че хората около мен копнеят за тях от други подбуди.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 06 Юли 2008, 19:14

UGLY_BOY,когато говорим за физическо оцеляване,парите са най-важните.С тях не можеш да си щастлив или поне духовно.Бачкането за пари е едно неприятно занимание,но това не значи че трябва да спра да бачкам.Да,не съм доволен от факта,че бачкам нещо,което не ме прави щастлив,но ако не бачкам,ще си умра гладен и в мизерия и пак няма да съм щастлив.Бачкането е задължение,проумей го,никой не бачка за кеф.
Парите не носят щастие,те носят сигурност.Лошото е,че много хора стават роби на парите и на материалните ценности.От такива хора сме управлявани,такива хора само затриват духовното ни израстване,понеже както знаеш за култура в България се дават малко пари.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 06 Юли 2008, 19:23

Говоря за друго - физическото оцеляване не е ценност за мен. Ако живея само за него, по-добре да умра сега. Ако, дори ако някой ден имам пари, мисля само за физическите си потребности, то по-добре да умра. И какво значение има дали ще умра в мизерия или в разкош, ако обладавам само материални ценности? Тези, които движат обществото напред, не са обладаващите такива ценности. И ти, и аз много добре го знаем. Както много добре знаем и че ти не си от тоя тип, който цени само материалните ценности.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 06 Юли 2008, 19:29

В никакъв случай,парите за мен не са движеща сила.Просто ти казвам,че въпреки всичко,трябва да се оцелява физически,няма как.Просто сме притиснати от обществото да го правим по трудния начин,а не с усмивка на лице.Мен лично повече ме радва да изгледам някой хубав филм,отколкото да сгъна в ръка някоя банкнота.Но сивата тъпа,глупава реалност е такава,че за да искам да преживявам,не мога да го правя от гледане на филми.Тогава посягам към банкнотата.За това тъпчене говорех! :(
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 06 Юли 2008, 21:01

>>> FM STEREO <<< написа:В никакъв случай,парите за мен не са движеща сила.Просто ти казвам,че въпреки всичко,трябва да се оцелява физически,няма как.Просто сме притиснати от обществото да го правим по трудния начин,а не с усмивка на лице.Мен лично повече ме радва да изгледам някой хубав филм,отколкото да сгъна в ръка някоя банкнота.Но сивата тъпа,глупава реалност е такава,че за да искам да преживявам,не мога да го правя от гледане на филми.Тогава посягам към банкнотата.За това тъпчене говорех! :(

Никой не може да те принуди да правиш нищо. Всичко зависи от теб. Ако не направил нещо, значи не си искал да го направиш. Но ако сам не го осъзнаеш, никой не може да ти помогне. Ако искаш нещо много силно, не тръгвай с пораженческа нагласа. Това е, което имам да кажа. И нямам какво повече да добавя.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 06 Юли 2008, 21:16

Така е,на мен никой не може да ми каже какво да правя.Аз съм личност все пак.Но като започнеш да работиш,ще ме разбереш най-добре.А сега си мисля само за :Drunk :Drinks :Drunk
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 06 Юли 2008, 21:30

Абе Ицо, ти фирма управлявал ли си през живота си??? Едва ли.. чел ли си поне?? Кво значи черен тефтер при малките фирми бе човек...??!? Тва да не ти е 91-ва година. Черен тефтер има при големите, които имат достатъчно оборот за бяла каса...

Нали като издаваш документи, ти автоматично дължиш ДДС-то. А ако не издаваш документи много много бързо ще привлечеш вниманието на данъчните. А ако не си регистриран по ДДС, плащаш на останалите контрагенти ДДС, които са регистрирани и парите не можеш да си ги върнеш, 20-те процента остават в държавата. Или другият вариант - ако пазаруваш без фактури - не можеш да правиш достатъчно разходи и пак лошо, че имаш приходи, които ти излизат печалба. Фалшивите фактури отдавна не вървят...

Яко, ама яко не си ясно с нещата. Някой ти е казал нещо преди време и с тва инфо си караш...
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 06 Юли 2008, 21:54

Човек, що ме караш пак да пиша да му се невиди!? Сега ще изкараш, че се пасат по-лесно 10-тината касиерки в един голям супермаркет, отколкото 2-3 магазинерки в квартален магазин! Не съм съгласен за черния тефтер в големите магазини. Там всичко минава през касовия апарат, защото много по-лесно може да те краде магазинерката, ако не минава през касата, а в малките магазини шефа си пише из разни тефтери какво е донесъл и какво е продал. И дневен оборот от 100-150 лева по касов отчет, а в джоба над 1000. И как викаш става, че има фактури пък не продава!? Много просто - купува стоката, ако са мръвки няма де да иде, има фактура, че ДВСК не са малки грездеи. Иначе... как мислиш, ако дойдат данъчните на проверка дали ще почнат да брот дъвките Орбит, бонбончетата в кутиите и т.н. Гледат пичовете касовата наличност дали съвпада с междинния отчет и с колко се разминава. И съответно разни документи, като например платени патентни или други данъжи, които са дребни кахъри. И в края на месеца... отива в скалда и вика - бе, я ми пусни една фактура там. И му пускат фактура, даже понякога със стоки, които никога не е продавал. Там, на базата на някаква мърлява бележка, че е пазарувал от конкретния склад. Съответно склада сигурно също не е отчел фактически самата стока. Там вече незнам. Не съм работил в склад за пакетирани стоки. Със зарзавата пък става още по-лесно. Става въпрос за малки фирми, разбираш ли. Такива, каквито има в по-голямата част от страната. В София, Варна, Пловдив покрай големите супермаркети може да не се набиват на очи, но в малките населени места са основно такива. И, да наистина плащат ДДС, но нали знаеш, че едно е ДДС за покупки и друго за продажби. В случая, дори да са пазарували от регистриран контрагент по ЗДДС пак си слагат ДДС. Защото купуват едно нещо за 1.20 с ДДС, продават го на 2 без, но под чадъра на регистрираните и те го продават на 2.40. И... хоп 40 стотинки в джоба. Това за търговските фирмлета. За производителите - дърводелска фирма, мебели прави. Купува материал, основно на черно, т.е. без документи. И продава на населението. Какво продава... кой знае. Не се отчита никъде. Големите да му мислят! Там нещата са като при магазините, защото ако не си пасат материалите, гаранция няма, че работниците няма да гепат. Там пък правят някакви врътки с мним износ и т.н. Не са ми ясни, но едно ми е ясно - който не е по ЗДДС си го слага в джоба, а който е в 90% от случаите прави по един или друг начин врътки, за да получава. Викаш ти, че съм в заблуда, ама... Между другото, отиди по зеленчувковите борси в Пловдивско малко да видиш нашата действителност. :D Въпреки, че не представя БГ икономиката като цяло е един добър, макар и прекалено очернян образ (реално по тия борси стават мале миа работите, които иначе в други сфери едва ли са толкова брутални).
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 06 Юли 2008, 22:00

Между другото, какво предлагаш да посъветвам един клент, дошъл да ме моли да му водя счетоводството (да предположим, че съм счетоводна къща)? Като купува нещо, да получава едно към едно фактура за това, което е купил, в края на месеца, това, което е продал да го балансира с това, което е купил, като ДДС и да плаща там разликата? И на мен ми се иска да е така. Така е най-лесно за счетоводителя. Само, че ако аз ми го изтряскам това... умирам от глад. :) Никой не иска да плаща данъци и всеки гледа те да са по-малко. Вече, дали има вратички за това и ако няма как става е отделен въпрос.
То, че ти трябват фактури за приходи и разходи трябва, ама... всичко зависи от много работи. Я ти да имаш по книга 10 работника и да правиш продукция, като за десет, а фактически да имаш 20-30 и да правиш продукция за тези, а да фактурираш за 10-тината... какво, ще будиш съмнения ли!? Ха, да не си само ти! Въпросът е да си документално изряден и да не се набиваш на очи.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 06 Юли 2008, 22:35

Колега,

Комплексно работата на счетоводителя, добрия такъв, е да намали тежестта на клиента. Това е ясно.
Това, което исках да ти кажа е, че схемите на дребно отдавна не се практикуват, защото хората не си рискуват бизнеса заради това. Както ти сам си написл, истинските врътки с ДДС стават с внос-износ и сделки с контрагенти в Общността... Но, контролът на фирми, които редовно работят с чужбина е голям.. и не в София, и извън столицата. Съдружник съм в няколко фирми, регистрирани извън София, 2 от тях работят с чужбина, проверките на фактурите от чужбина се правят редовно - договори с контрагента и т.н.

Да, врътки се правят, но малките фирми не могат да излязат кой знае колко напред от това (това е изводът, ако се върнем към темата)...

Назад към