Пак да питам нещо-този път за антени

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Пак да питам нещо-този път за антени

Мнениеот Kwazimodo » 10 Яну 2009, 21:40

Така и така се регистрирах във форума, поне да питам още нещо :)
Спомням си преди години, когато , когато в се нароиха много радиостанции на обхвата 88-108 Мхц, че се говореше за вертикална и хоризонтална поляризация при излъчването /моля специалистите да не се хилят, ако нещо бъркам понятията :) / Та питането ми е: как излъчват сегашните предаватели или с други думи как да разположа антената тип Яги - хоризонтално или вертикално, за да приемам по-добре? Или има предаватели, които излъчват по единия, и други, излъчващи по другия начин?
Радиослушател :)
gakal
100+
100+

Re: Пак да питам нещо-този път за антени

Мнениеот gakal » 10 Яну 2009, 22:10

Всички нови частни предаватели излъчват с вертикална поляризация.Има няколко по-стари предаватели,основно на Хоризонт и Христо Ботев, които излъчват все още на хоризонтална поляризация, но пък те са с голяма мощност.Така, че спокойно монтирай-вертикално - няма да сбъркаш.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 10 Яну 2009, 22:12

Тези радиа излъчват с доста голяма мощност,дори не е нужно да монтира антена,за да ги лови.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 10 Яну 2009, 22:16

При вертикална антенна система с по-малка мощност имаш значително по-добри параметри на обслужваната територия при приемане, особено в движение. При хоризонталната поляризация на антената това се постига с по-голяма мощност, както е казал колегата преди мен.

Другото важно нещо, не по-малко важно от поляризацията, това е етажността на антенната система. Ако търсиш да покриеш по-голяма територия и точката ти не е с много голяма ефективна височина, препоръчвам ти стандартен широколентов вибратор (дипол) и двуетажна антенна система. С Яги антените ще имаш спрягане на полето по вертикалата, но е възможно в зоната, по-близка до предавателя да имаш затихване.

И уточнение - предавателят няма общо с типа антенна система, сигурно го знаеш, но да си кажа :-) Предавателят си е предавател, единственото важно е антенната система да е добре съгласувана с предавателя, защото ако ти даде висок КСВ може да имаш damage :-)
Аватар
Kwazimodo
100+
100+

Мнениеот Kwazimodo » 10 Яну 2009, 22:57

>>> FM STEREO <<< написа:Тези радиа излъчват с доста голяма мощност,дори не е нужно да монтира антена,за да ги лови.

Да, ама аз живея в забравено от Бога на радиата място, та си ми е необходима антена, при това мощна :)
BTW извинявам се на всички за глупостта дет съм написал за предавателите- разбира се че става въпрос за антените им :)
И благодаря за отговорите.
Радиослушател :)
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 11 Яну 2009, 00:08

Всъщност ако кажеш къде си,може и да те насочим по-добре.Иначе останалото са догатки.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 11 Яну 2009, 01:43

>>> FM STEREO <<< написа:Всъщност ако кажеш къде си,може и да те насочим по-добре.Иначе останалото са догатки.

Във Велинград е, вече го каза.
С хоризонтална поляризация, доколкото знам, имат право да излъчват само операторите, които има т. нар. национален лиценз - това са Хоризонт, Христо Ботев и Дарик. Предполагам, първите две се приемат в града ти и без особено мощна антена. Абсолютно всички останали радиостанции в страната използват вертикална поляризация.
tralala
Нов
Нов

Мнениеот tralala » 11 Яну 2009, 10:16

Всички радиа в България трябва да излъчват с вертикална поляризация. Тези от националните предаватели, които все още са със старите антенни монтажи постепенно и те сменят поляризацията на вертикална. Ако си от Велинград, както писа някой от форума, то ти трябва хубава насочена антена с вертикална поляризация и най-вероятно ще ти излезе приличен сигнал по посока на проходите в планината. Единственото радио, което се приема добре във Велинград е местната чалгаджийница ЧЛК, която е с отвратително качество на сигнала.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 11 Яну 2009, 11:36

Доколкото знам радиата с вертикална поляризация смущават самолетите и затова са забранени :-\
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 11 Яну 2009, 11:44

>>> FM STEREO <<< написа:Доколкото знам радиата с вертикална поляризация смущават самолетите и затова са забранени :-\

Радиата с хоризонтална поляризация смущават самолетите, тъй като хоризонталната поляризация способства, доколкото знам, и разпространение на сигнала нагоре.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 11 Яну 2009, 12:30

Ъ,малко уточнение,ако може.Хоризонтала "-",вертикала "I"?Та,според мен при вертикална поляризация "I"има по-голяма вероятност да се разпространи сигнал нагоре.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 11 Яну 2009, 13:14

Ето ти една насочена антена с вертикална поляризация. Както сам виждаш, сигнал се разпространява напред, накъдето сочи антената, и настрани. Нагоре просто няма как. А сега си представи същата антена, обърната хоризонтално, и ще разбереш защо сигнал отива и нагоре.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 11 Яну 2009, 13:17

Чакай малко.Аз ли нещо бъркам посоките.Антените в примера,който си ми посочил са в хоризонтално положение,т.е. според мен са с хоризонтална поляризация.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 11 Яну 2009, 13:31

>>> FM STEREO <<< написа:Чакай малко.Аз ли нещо бъркам посоките.Антените в примера,който си ми посочил са в хоризонтално положение,т.е. според мен са с хоризонтална поляризация.

С вертикална поляризация са, и са във вертикално положение. Гледай положението на антената, на самата антена. Ето ти малко инфо.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 11 Яну 2009, 13:34

Бъркаш посоките.Гледам антените,те са в ХОРИЗОНТАЛНО положение,което е УСПОРЕДНО на земната повърхност и са насочени към дадена точка в пространството,докато ВЕРТИКАЛНОТО положение е нагоре(с прости думи казано).Много добре разбирам за какво говориш,просто бъркаш посоките ;)
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 11 Яну 2009, 13:35

Глупости, тези антени са с вертикална поляризация, разбира се. Тази антена не е разположена успоредно на земята. Ето ти една антена в хоризонтална поляризация. Това е обикновена телевизионна антена, просто телевизиите в България излъчват в хоризонтална поляризация.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 11 Яну 2009, 13:37

Е,добре,към небето ли е насочена?Бъркаш посоките,момче.
Аватар
Радио София
100+
100+

Мнениеот Радио София » 11 Яну 2009, 14:29

Айде уточнете си посоките де!!!

Мамка му стара.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 11 Яну 2009, 16:46

FM Stereo, за да има конструктивна дискусия, трябва всички да са подготвени. Аз започнах да обяснявам на колегата на език, на който се говори из радиостанциите, но явно за всички трябва да се разяснят основните неща... след като нямате време да прочетете.

Миро много добре е разяснил нещата. Съвсем накратко. Когато "пръчките" на антената сочат по посока небе-земя, това е антенна система с вертикална поляризация. Когато пръчките са пазположени ------- ето така (успоредно на земята да го кажем) - това е хоризонтална поляризация. В случая Ugly е много в час с посоките.

Миро, трябва още по-простичко да се разясни, защото с диаграмите не знам дали като Урок 1 ще бъде ясно...
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 11 Яну 2009, 17:21

Това колегата UGLY_BOY ми го обясни по-рано.Но нали всички ще умрем,има ли значение :-\ Виновен ли съм,че съм прост?

Назад към