Колко е точно точното време на БНР?

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
Велев
100+
100+

Re: Колко е точно точното време на БНР?

Мнениеот Велев » 25 Сеп 2009, 13:06

747 написа:кой ти говори за СВ или ДВ?!

а темата ми не претендирам да е безкрайно сериозна и ултимативно смислена (както всички останали теми), просто ми е досадно, докато карам из западните квартали на София, например, и попадна в някаква сянка спрямо Копитото, и се включи автоматично Петрохан, да чувам "Добър ден и господа", а после, когато се върне от Петрохан на Копитото, да чувам "Премиерът Бойко Борисов Борисов" - вединия случай яде думи, в другия ги повтаря.

ПС: а като не ти е интересна темата или я смяташ за безсмислена - да съм те карал насила да я четеш, а и да се изказваш по нея?!

Е как кой ти говори за СВ или ДВ дай по тая логика на тях да не вярваме така ли? Квото е укв такова е дв, кв, св тва че ти слушаш само укв незначи че няма слушатели и на другите обхвати, и че те нямат право да са информирани и това колко е часа. Не си ме карал прав си и не съм длъжен ама тука има и други които се хилят на това което пишем. Може и да е дразнещо че яде думи или ги повтаря ама такова е не е от значение. Теми се пишат за да се дискутират нали така и се мачим да ти обясним че няма смисал от тая тема.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 25 Сеп 2009, 14:46

747 написа:изключително адекватен отговор, благодаря ти!
а още по-добре няма ли да е да не слушам радио изобщо, как мислиш?

Както казах - става все по-смешно и по-смешно :D :D :D :D
Важното е да е весело :P
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
Аватар
Велев
100+
100+

Мнениеот Велев » 25 Сеп 2009, 14:53

;)
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Мнениеот mita6ki » 25 Сеп 2009, 15:18

добре а на мен въпроса ми е следния, до кой предавател е най-бързия сигнал, кой има най малко закъснение от студиото? Копитото или някой от АМ предавателите в София?
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 25 Сеп 2009, 15:24

mita6ki написа:добре а на мен въпроса ми е следния, до кой предавател е най-бързия сигнал, кой има най малко закъснение от студиото? Копитото или някой от АМ предавателите в София?

Aми кулата на Алея Яворов е на няма километър от радиото - може би там. Ама все пак на тоя въпрос май само и единствено от БНР могат да ти отговорят :D
Копитото и АМ предавателите са значително по-далеч. По-близък предавател незнам да има, освен ако нямат антени на покрива си, но мисля че нямаше.

Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 25 Сеп 2009, 15:33

@playbob oтносно Хоризонт-а от Кулата в София нали някой каза, че го предавали от сателит и имал закъснение спрямо Петроханския. Разрови се в скорошните теми. Може би аз да греша...
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 25 Сеп 2009, 16:35

Аз съм се замислял не веднъж по този въпрос.

Наистина все ще се намерят глупаци, които си мислят, че знаят всичко и трябва да умаловажават всички хора, които питат. Вече напълно се убедих 8) Поне не приказвайте с насмешка, а трайтееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееее!
Изображение
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 25 Сеп 2009, 17:20

Halfdead написа:@playbob oтносно Хоризонт-а от Кулата в София нали някой каза, че го предавали от сателит и имал закъснение спрямо Петроханския. Разрови се в скорошните теми. Може би аз да греша...

Ами всъщност прав си. На Алея Яворов няма предавател на Хоризонт и Ботев. Те са на КРТЦ Витоша. На Яворов е само радо София. Благодаря за корекцията - така е.

Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 25 Сеп 2009, 19:38

Halfdead написа: oтносно Хоризонт-а от Кулата в София нали някой каза, че го предавали от сателит и имал закъснение спрямо Петроханския. Разрови се в скорошните теми. Може би аз да греша...

всички предаватели на БНР се захранват по релейни и оптика. А от БНР до кулата е директна оптика
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 25 Сеп 2009, 19:47

Значи нали се сещате че вълните пътуват със скоростта на светлината и това кой предавател на какво разстояние е от студиото е най-малкия проблем. Забавянията са толкова малки от разстоянието, че на Земята сигурно много са малко часовниците които могат да ги засечат ;) Иначе другите забавяния са от евтиния - за какво да прекарват кабели като могат да го качат на сателит... И забавянето от сателита не е че сигнала пътува до там и се връща, а от това че минаава през хиляди процесори и джаджи които го забавят. При превръщане от аналог в цифров и обратно се прави буфер и тн...

P.S. А там дето прочетох че АМ се разпространява по-бавно от FM, просто (с най-голямо уважение) препоръчвам на човека да си прочете учебника по физика от 8-ми клас :)
флечи
100+
100+

Мнениеот флечи » 26 Сеп 2009, 16:20

Мисля, че забавянето не е джаджите а от начина на пренос на сигнала. Спътниковия сигнал има по малко забавяне, отколкото несигурния релеен.
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 26 Сеп 2009, 17:18

Ами под "джаджите" визирам всички устройства през които минава сигнала. Всяка релейка го забавя, ясно е. Все пак ако примерно всички предаватели го теглят от спътник всичко трябва да е напълно синхронизирано. Въпреки това, пак ще има забавяне от точния час, но примерно това забавяне е константа и ако е чак толкова важно да казват точен час, просто ще казват в студиото "12 часа" в 11:59:58 примерно а при слушателя ще пристигне в 12:00:00 :) Ама това е напълно безсмислено според мен...

P.S. А иначе от физически смисъл "точно време" няма - това е ясно. Времето не е константа - една секунда тук е с различна дължина от 1 секунда в космоса. Това чичо ви Айнщайн го е казал и доказал, но това е друга тема...
Аватар
simeon.bg
100+
100+

Мнениеот simeon.bg » 26 Сеп 2009, 17:27

Всъщност, в централите на БНТ, БНР, БТА и всякакви други центрове на доставчици и други оператори са в София. Времето се изчислява в София. Така, че има голяма разлика въсщонст в часовото време в Шабла, Петрич и Видин. Първо във Варна времето технологично настъпва с 2мин. по-рано от колкото в София, това е поради факта на движението на земята около Слънцето. Във Видин и Петрич времето настъпва м/у 1 и 2 мин. по-късно от това в София, следвано от причината за изгрева и залеза на слънцето. Все пак радиорелейката и сателитните приемници са доста неточни в подаването на сигнал. Примерно ако сигналъта на повечето програми в София се предава директно - камера - кабел - потребител, забавянето ще е много под 1 сек. и ще се счита за точно. Защото електрическият сигнал може да обиколи Екватора за 1 сек. Ако връзката м/у предавателите е наземна кабелно-пердавателна, предавателите ще излъчват с отклонение на максимум 1 сек., до като радиорелейките - излъчват с отклонение м/у 5 и 10 сек. макс. Сателитите също позабавят синалът до към 20 сек.. В Америка телевизия от Ню Йорк се гледа в ЛА по кабел със забавяне от 2 мин.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 26 Сеп 2009, 20:33

флечи написа:Мисля, че забавянето не е джаджите а от начина на пренос на сигнала. Спътниковия сигнал има по малко забавяне, отколкото несигурния релеен.

Най-голямо е забавянето в електрониката. Разстоянието има най-голямо значение при спътниковите връзки по простата причина, че сигнала изминава огромно разстояние и там вече има доста по-сериозно закъснение в следствие на времето необходимо на сигнала да достигне спътника и да се върне. При релейките разстоянията са нищожни и забавянето е основно в апаратурата.

Аватар
Велев
100+
100+

Мнениеот Велев » 26 Сеп 2009, 21:11

playbob написа:
флечи написа:Мисля, че забавянето не е джаджите а от начина на пренос на сигнала. Спътниковия сигнал има по малко забавяне, отколкото несигурния релеен.

Най-голямо е забавянето в електрониката. Разстоянието има най-голямо значение при спътниковите връзки по простата причина, че сигнала изминава огромно разстояние и там вече има доста по-сериозно закъснение в следствие на времето необходимо на сигнала да достигне спътника и да се върне. При релейките разстоянията са нищожни и забавянето е основно в апаратурата.

Точно така, а и никога няма БНТ или БНР да се доверят, предавателите да получават изцло сигнал от спътник по простата причина че този спътник не е вечен и при най малкия дефект в него, радиото или телевизията трябва да спрат а е невъзможно да спрат дори за 5 мин в национален мащаб защото са свързани с националната сигурност на страната. Затова са релейките и по добре, един клон да спре другите ще работят и така, много правилно си е направено.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 26 Сеп 2009, 21:16

Велев написа:
playbob написа:

Точно така, а и никога няма БНТ или БНР да се доверят, предавателите да получават изцло сигнал от спътник по простата причина че този спътник не е вечен и при най малкия дефект в него, радиото или телевизията трябва да спрат а е невъзможно да спрат дори за 5 мин в национален мащаб защото отговарят пряко за националната сигурност на страната. Затова са релейките и по добре, един клон да спре другите ще работят и така, много правилно си е направено.

Абсолютно си прав.

deni
500+
500+

Мнениеот deni » 26 Сеп 2009, 22:24

Велев написа:Точно така, а и никога няма БНТ или БНР да се доверят, предавателите да получават изцло сигнал от спътник по простата причина че този спътник не е вечен и при най малкия дефект в него, радиото или телевизията трябва да спрат а е невъзможно да спрат дори за 5 мин в национален мащаб защото са свързани с националната сигурност на страната. Затова са релейките и по добре, един клон да спре другите ще работят и така, много правилно си е направено.

Каква сигурност бе, човек?!? От РРТС ПРАВЕЦ веднъж БНТ1 не предаваше 3 седмици. Сега пък на 5-10 минути картината остава на стоп-кадър за 5-6 секунди. Хората са измислили моноблок за приемане от два сателита. Нека останат старите релейки и ако има проблем да подадат сигнал и да се превключи резервния сателит или да се разработи система за автоматично превключване. Кому са нужни тези нови цифрови релейки??? Само дефектират и ужасно нерват!

И нещо друго-първата задача на атакуващите е да прекъснат радиото, телевизията и телекомуникациите, т.е. взривяване на предавателите по върховете ;)
Изображение
флечи
100+
100+

Мнениеот флечи » 26 Сеп 2009, 23:29

А защо изключвате релейния интернет сигнал, който все повече се ползва?
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 27 Сеп 2009, 09:34

флечи написа:А защо изключвате релейния интернет сигнал, който все повече се ползва?

По-евтино е със сателитен пренос. През интернет може при определени условия... Но задължително трябва да е платено за наета линия. На една радиостанция ще и излезне малко скъпичко да плаща за 8 наети линии (8 предавателчета) по средна цена от 500 лв. едната.
Изображение
флечи
100+
100+

Мнениеот флечи » 27 Сеп 2009, 10:43

Имах предвид факта, че доста радиа пренасят сигнал по интернет, а забавянето там е много повече от 2 секунди.... :-[

Назад към