Русе 88.3Mhz?

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
radiator
1000+
1000+

Re: Русе 88.3Mhz?

Мнениеот radiator » 30 Ное 2009, 21:14

Велев, ама много злобен стана. Не ти е бизнес гражданин на коя държава съм, но в качеството ми на европейски гражданин имам право на мнение... и изобщо като гражданин с ценности. Кво, като има беззаконие, дай да те застрелям, щото не ме кефиш, или пък ти защо не се изходиш пред президентството... кво път толкова, то другото щото много законно, та това - голямо прегрешение. Винаги когато разговарям с хора като теб се сещам за една кампания в България, която май не беше много успешна - очевидно защо: "Една найлонова торбичка няма да замърси околната среда... така мислиш ти и още 7 милиона българи"...

А тази "тактика", за която говориш, работеше преди 15 години. Сега има електронна карта, там можеш много точно да видиш къде ще са ти сенките. А ако тестваш предавател - активно товарче.
Аватар
Велев
100+
100+

Мнениеот Велев » 30 Ное 2009, 21:35

Из Тарифа за таксите, които се събират от Комисия за регулиране на съобщенията за 2010 г. по Закона за електронните съобщения.

....(9) За издаване на временни разрешения еднократната административна такса е в размер 500 лв.
... Таксата за временно ползване на индивидуално определения ограничен ресурс е пропорционална на времето, за което се издава разрешението и е в размер 0,50 лв. за 1 MHz на ден, но не по-малко от 100 лв.

И повече няма кво да коментирам с теб и малоумните ти сравнения, явно ти не си наясно или във Враца има местно КРС със местно законче. ??? 5 активни товарчета дрън дрън.
obiden

Мнениеот obiden » 30 Ное 2009, 21:37

Велев написа:Що не си направиш една сметка за всичко останало колко е законно и тогава да претендираш, че това е огроооооооомно нарушение. Да нарушение е съгласен съм но е смешно на фона на всичко останало или се бъркам?

Да, между другото съществуването на такива пирати е плюс за държавата. Тя ще съдейства на контролните органи да ги санкционират и после някой политик ще се изтъпани на трибуната и ще крещи: "Ама виждате ли как в България се борим с организираната престъпност на най-високо ниво?" :D
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 30 Ное 2009, 21:43

Мдобре, когато минеш по точка 9 от тарифата за алокейшън в диапазона 87,5 - 108 - обади се. Ще ти подаря колата си. И не ми цитирай тарифата, а като си толкова отворен, прочети целия ЗЕС и ми дай текст, на който можеш да се опреш за да прокараш такава нищожна теза - "тест" на ФМ предавател... те комисарите по облаците ходят.

Ти какво общо имаш с Враца? Питам, защото споменаваш... аз лично нямам нищо общо, за да ми даваш примери... Законът е един за всички, но явно не го познаваш добре. И с какви очи се позоваваш на закон, поощрявайки друг да го потъпква. Интересна ценностна система.
Аватар
Велев
100+
100+

Мнениеот Велев » 30 Ное 2009, 21:51

Ама ти целия си интересен. Нямам немерение да ти чета закони някаде из сайта на КРС има заявление земи го свали.
Раздел VII
Временни разрешения
Чл. 109. (1) Комисията издава временни разрешения за ползване на индивидуално определен
ограничен ресурс - радиочестотен спектър, със срок на действие не по-дълъг от 6 месеца, в
следните случаи:
1. когато е необходимо ползване на индивидуално определен ограничен ресурс за изпробване
на нови технически методи и/или технологии за осъществяване на електронни съобщения, или
2. когато е необходимо ползване на индивидуално определен ограничен ресурс, за да бъдат
тествани нови технически съоръжения или новоизградени електронни съобщителни мрежи, преди
същите да бъдат пуснати в експлоатация, или
3. за рекламиране на електронни съобщителни съоръжения и/или оборудване, или
4. когато е необходимо ползването на индивидуално определен ограничен ресурс за
краткосрочни събития.
(2) Временно разрешение се издава без провеждане на конкурс или търг.
(3) Временно разрешение не се издава за вече предоставен индивидуално определен
ограничен ресурс или за ограничен ресурс, за който е подадено заявление за издаване на
разрешение и не е приключила процедурата по издаване на разрешението.
(4) За издаване на временно разрешение се подава заявление, което съдържа данните по чл.
83, ал. 1 и данни за предназначението на заявения ограничен ресурс за случаите, посочени в ал. 1.
Към заявлението се прилагат документите по чл. 83, ал. 2, т. 1 и 2. Заявлението трябва да бъде
подадено не по-късно от 31 дни преди датата за започване на ползването на ограничения ресурс,
посочена в заявлението. При непълнота на заявлението се прилагат правилата на чл. 83, ал. 4.
(5) В случай че заявеният ограничен ресурс подлежи на международно координиране,
комисията предлага на заявителя друг ограничен ресурс, неподлежащ на международно
координиране, който е годен за ползване, съобразно:
1. данните, представени в заявлението за случаите, посочени в ал. 1, и
2. техническите характеристики на електронната съобщителна мрежа и съоръженията, за
които ще се ползва ограниченият ресурс.
(6) Комисията издава временното разрешение не по-късно от 17 дни преди датата зазапочване на ползването на ограничения ресурс, посочена в заявлението по ал. 4.
(7) Комисията уведомява заявителя за издаденото временно разрешение в тридневен срок от
издаването му, като посочва и размера на дължимите от заявителя такса за временно ползване на
индивидуално определен ограничен ресурс и еднократна такса за издаване на разрешение.
Заявителят е длъжен да внесе таксите в 14-дневен срок от получаване на уведомлението.
(8) Комисията връчва разрешението на заявителя в тридневен срок след внасяне на таксите по
ал. 7.
Чл. 110. (1) Временното разрешение съдържа данните, посочени в заявлението по чл. 109, ал.
4.
(2) Индивидуално определеният ограничен ресурс може да се ползва само по предназначение
и начин, изрично определени с временното разрешение.
Чл. 111. (1) За временните разрешения не се прилагат правилата за прекратяване, отнемане
или спиране на действието на разрешенията, издадени по този закон.
(2) Действието на временното разрешение се прекратява от комисията незабавно, когато бъде
установено, че предоставеният индивидуално определен ограничен ресурс не се ползва по
предназначението и начина, определени във временното разрешение.
Чл. 112. Предприятие, на което е прекратено действието на временно разрешение по чл. 111,
ал. 2, не може да подава заявление за издаване на ново временно разрешение в 6-месечен срок от
датата на прекратяване действието на предишното.

Айде довиждане.
Последна промяна 1 на Велев, променена общо 30 пъти
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 30 Ное 2009, 21:54

Еми довиждане... то е много лесно с празни приказки да се говори... Дай конкретика.
Аватар
Велев
100+
100+

Мнениеот Велев » 30 Ное 2009, 21:58

Ето огоре е знаех си че така ще кажеш затова промених поста ама ти нали си наясно все бързаш да се изкажеш.
obiden

Мнениеот obiden » 30 Ное 2009, 22:09

radiator написа:И с какви очи се позоваваш на закон, поощрявайки друг да го потъпква. Интересна ценностна система.

Преди няколко месеца гледах интервю с любимия си рапър Eminem. В интервюто ставаше въпрос за нова видеоигра и когато питаха Em какво е мнението му за нея, той каза: "Ако тази игра беше излязла, докато бях дете, със сигурност щях да я открадна!" Последва бурния смях на седящия до него Jay-Z. Само в България ли нарушаваме закона?
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 30 Ное 2009, 22:51

Очаквах да се излее много повече злоба. Май радиатора е в добро настроение ;)
Защо не забравиш за случая? То е ясно, че колкото и да вдигаш врява, нищо няма да се промени.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 30 Ное 2009, 23:01

m3gab0y написа:Очаквах да се излее много повече злоба. Май радиатора е в добро настроение ;)
Защо не забравиш за случая? То е ясно, че колкото и да вдигаш врява, нищо няма да се промени.

Радо на теб какъв ти е случая и защо се заяждаш? Знам, че от край време радиатор не ти е приятен, както и на някои русенци, но не мисля че тук е мястото за разправии. Пак почваме със старите глупости, не ти ли омръзна?

За пореден път Люлин и Русе се обединяват усилия, да видим до къде ще стигнем тоя път. . :tooth
Последна промяна 2 на hot_fan, променена общо 30 пъти
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 30 Ное 2009, 23:08

Велев, законът го знам наизуст. Ползвал съм и ресурс по тази процедура. Питам те отново, как според теб ще убедиш комисията, че има необходимост от "тестване" на далекосъобщителна мрежа за аналогово (!!!) радиоразпръскване на радиосигнали в обхвата 88-108! То за ДРМ с 300 зора се взима и с 10001 обяснения, защото технологията далеч не е нова, ти говориш приказки от 1001 нощ за УКВ-ЧМ, аналогово!

И за да ме разбереш, питам те простичко - по коя хипотеза на член 109 смяташ да минеш, че не ми става ясна конкретиката ти? Този текст се прилага при съвсем други случаи (ако поне един път си имал сериозна работа с лицензирани дейности в комуникациите знаеш за какво говоря) и недоумявам защо спориш, че по линия на същия може някой да си върже гащите за аналогово УКВ-ЧМ...
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 30 Ное 2009, 23:22

hot_fan написа:
m3gab0y написа:Очаквах да се излее много повече злоба. Май радиатора е в добро настроение ;)

Радо на теб какъв ти е случая и защо се заяждаш? Знам, че от край време радиатор не ти е приятен, както и на някои русенци, но не мисля че тук е мястото за разправии. Пак почваме със старите глупости, не ти ли омръзна?

За пореден път Люлин и Русе се обединяват усилия, да видим до къде ще стигнем тоя път. . :tooth

Не се заяждам. После и със шкурка не мога да си избърша слузта, с която ще ме омаже радиатора, ако реша да се заяждам.

Просто не виждам смисъл да се вдига такава врява. Интересно ми е как за ония чалгари в София, които се поздравяваха по skype-овете си цяла нощ и излъчваха в доста голяма част от града, никой нищо не им каза, а за едно малко пиратско радио в Русе, надигнахте такъв вой.

Copyright - Krassyo
Последна промяна 1 на m3gab0y, променена общо 30 пъти
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 30 Ное 2009, 23:26

m3gab0y написа:
Не се заяждам. После и със шкурка не мога да си избърша слуста, с която ще ме омаже радиатора, ако реша да се заяждам.

Просто не виждам смисъл да се вдига такава врява. Интересно ми е как за ония чалгари в София, които се поздравяваха по skype-овете си цяла нощ и излъчваха в доста голяма част от града, никой нищо не им каза, а за едно малко пиратско радио в Русе, надигнахте такъв вой.

Това радио не беше ли в Люлин, а не в София? Плюс това "радиото" в Русе си излъчва или е излъчвало от доста време. И в крайна сметка незнам ти за какво изобщо се възмущаваш?
В тази тема обсъждаме влиянието на това т.нар. радио върху съседните честоти, а не му обсъждаме програмната схема. Не знам в Люлин имали ли сте такива проблеми някога, но там има. :Drunk
Последна промяна 1 на hot_fan, променена общо 30 пъти
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 30 Ное 2009, 23:30

hot_fan написа:
m3gab0y написа:
Не се заяждам. После и със шкурка не мога да си избърша слуста, с която ще ме омаже радиатора, ако реша да се заяждам.

Това радио не беше ли в Люлин, а не в София? Плюс това "радиото" в Русе си излъчва или е излъчвало от доста време. И в крайна сметка незнам ти за какво изобщо се възмущаваш?

Ми същите индивиди ги "хванах" в Надежда. И аз си мислех, че са само в Люлин... но не ме бива в мисленето.

Възмущавам се, че се вдига такава врява за нещо толкова незначително. Голяма работа, че някой си излъчва пиратлък. Стига да не пречи на другите, нека си излъчва. А щом радиатора твърди за наличие на продукти от същия предавател, нека публично качи клипче, на което това нещо се доказва и си личи ясно. И аз имах една съседка, която я болеше главата от моя FM предавател (преди това нищо и нямало, веднага почна да я боли главата, като видя антената и по случайност разбра, че това в "предавател"), който в същото време не излъчваше и в продължение на цяла седмица ми зяеше, че я болели ставите и имала главоболие, при положение, че предавателя ми беше изключен през цялото време.
Последна промяна 1 на m3gab0y, променена общо 30 пъти
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 30 Ное 2009, 23:31

Мега, какво ти е виновен Радиаторът? Започнахме принципна тема за пиратството. Изредиха се едни да казват, че радиото е много яко, после нямало такова радио, после някакви текстове от ЗЕС, които се отнасят до производството на чорапогащи (образно казано) и накрая - Радиаторът виновен >:(

То малко работата стана мяу-мяу... Започни от първия пост в тази тема и следи "развитието"... изумително е просто...

И много добре знаеш, че не си излъчвал никога ... или си излъчвал със сендерче, което се чува във входа. В София наистина има пирати, но са културни момчета... няма пират, който да се чува в целия град... и да се котви на едно и също място... че чак и да се рекламира в интернет...
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 30 Ное 2009, 23:34

radiator написа:Мега, какво ти е виновен Радиаторът? Започнахме принципна тема за пиратството. Изредиха се едни да казват, че радиото е много яко, после нямало такова радио, после някакви текстове от ЗЕС, които се отнасят до производството на чорапогащи (образно казано) и накрая - Радиаторът виновен >:(

То малко работата стана мяу-мяу...

И много добре знаеш, че не си излъчвал никога ... или си излъчвал със сендерче, което се чува във входа.

Ми мога да излъчвам на 2 метра и на 2 километра ако реша, въпрос на една настройка е. Просто предавателя не е включван скоро, защото не ми трябва. А и нали на изключен предавател има достатъчно облъчване, че да причини главоболие на съседка от 5 етажа по-нагоре от мен? :Happy
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 30 Ное 2009, 23:38

m3gab0y написа:Ми мога да излъчвам на 2 метра и на 2 километра ако реша, въпрос на една настройка е. Просто предавателя не е включван скоро, защото не ми трябва. А и нали на изключен предавател има достатъчно облъчване, че да причини главоболие на съседка от 5 етажа по-нагоре от мен? :Happy

Ми то и аз имам един 10 киловатов предавател у нас, ама незнам защо не съм го пуснал до сега.... айде стига глупости. Говорим за това как радиото фантом на 88.3 в Русе маже всичко по скалата, не за това кой какво има у тях. ;)
obiden

Мнениеот obiden » 01 Дек 2009, 00:31

@radiator,
четейки Ви ми прави впечатление, че сте доста интелигентен човек. Не разбирам само едно нещо. От постингите Ви едва ли не оставам с впечатлението, че основополагащ смисъл в живота за Вас е спазването на определени норми, закони, правила (било спазване на правила при производството на краен (радио- или тв продукт) или спазване законите на държавата в чисто юридически аспект). Не смятате ли, все пак, че спазването и научаването на правилата, въпреки че може доста да обогати познанията Ви и интелектуалния Ви капацитет, не е най-важно в живота? Защото, спазвайки правилата за производството на един продукт, Вие наистина можете да пробиете, да си осигурите добра работа, хубава репутация на работното място и да пожънете сериозни успехи, но въпреки това до края на живота си оставате просто едно колелце от добре работещия часовников механизъм. Безпрекословното следване на правилата не Ви дарява с авторство, не Ви превръща в творец. Творецът, когато създава продукт (или произведение), го нарича свое благодарение на факта, че е вложил нещо личностно в това произведение. Често той се уповава на правилата, защото ги знае, но често и брутално ги пренебрегва, разбира се, след като ги е научил. И в двата случая, обаче, не ги следва безпрекословно. Какво мислите по този въпрос? Защото според мен по същия начин стоят нещата и със законите на дадена държава. Защо всички трябва да съсредоточавате цялата си сила и енергия върху даден радиопират? А фактът, че нарушава някакви норми и е виновен в юридически аспект автоматически прави ли го виновен в морален аспект? Не слушам кой знае колко много радио, но, четейки постовете Ви, виждам, че изказвате мнението, че радиото е бизнес. Залегналото в мен убеждение е, че бизнесът много повече работи за себе си и печалбите, отколкото за обществото. Страхотен пример за това е държава като САЩ, която предпочита да работи много повече в полза на икономиката си, отколкото в полза на обществото. От тази гледна точка, въпреки че не знам каква музика е излъчвал въпросният господин от Русе (а и никога не съм бил в този град на страната, напоследък рядко ми се налага да излизам от София), е възможно той просто да е искал да възроптае срещу комерсиалните радиа и форматите, котио се смята, че продават в нашия малък пазар и да излъчва нещо друго? Не знам какво е излъчвал, но ако е излъчвал Darkwave групи, които не мога да чуя по почти никое българско радио (макар че вече признах, че не съм кой знае колко активен слушател), с удоволствие бих го слушал, без да се интересувам дали е легален или не е, дали излъчва с подръчни средства и има филтрация (или както се изразихте), отношение към ефира и т.н. Вярно е, да, сигурно си има правила за излъчване, но човек не трябва да бъде прекалено педантичен, защото прекалена педантичност обикновено е продукт на прекомерно професионално изкривяване. Понякога, бидейки професионалист в дадена област, забелязваш и съответно се нервиш на неща, за които на обикновения възприемател на дадено съдържание не му пука. И то, именно защото възприемателят се интересува основно от съдържанието, а не толкова от това дали излъчва със сендер, имаш качествен процесинг (или както се наричаше този непознат за мен термин, за който прочетох в този сайт) и т.н. На мен съдържанието по българските комерсиални радиа ми е безбожно тъпо. Ако една радиостанция ми излъчва музика, която класифицирам като боза, ще я прехвърля, независимо на какви формати и т.н. отговаря. Та, от тази гледна точка, не смятате ли, че част от въпросните радиопирати може би искат да протестират срещу това съдържание, и то да протестират нагло, безцеремонно и нарушавайки закона? Защото то така се протестира, за да те забележат. Това, ако щете, може да е протест срещу липсата на каквото и да било интелектуално съдържание в ефира, срещу всички тези формати на правене на нещо си, които, колкото професионални, са и ограничаващи и рамкиращи те в някаква затворена среда, непозволявайки ти да дишаш и да бъдеш свободен. От тази гледна точка юридическото престъпление на господина и морално такова ли е? Ами, ако предположим, че той е искал да бъде легален, но не е получил лиценз? Не знам каква е лицензионната процедура за електронни медии в България, но съм се сблъсквал с типове дейност, за които се изисква подаване на определени документи и съответното им одобряване от разни комийски, за да получиш разрешение да извършваш еди какво си. В момента в държавата се шири такава шуробаджанащина, че ако си хрисим, мил и кротък, няма да ти позволят да правиш нищо, защото не си син на ДС агент, който иска да си изпере парите чрез еди какъв си бизнес, примерно? Тук се появиха мнения, че радиото смущавало друга радиостанция, излъчваща в Шумен. Че къде е Русе и къде - Шумен? Господинът, който излъчва, едва ли разполага с кой знае какви мощности. А и, според мои лични наблюдения, в редките случаи, когато слушам радио, пътувайки в колата, установявам, че в много близко разположени градове има две радиостанции, които излъчват на една и съща честота. Веднъж пътувах от Варна за София по автомагистрала "Хемус" и както си слушах Дарик в северните подоножия на Стара планина (защото обичам публицистични предавания на културна и политическа тематика) изведнъж, след като минах от южната страна на планината, малко преди София, на същата честота започна да се чува някаква чалга и установих, че в София на тази честота има поп фолк радио? За какво говорим? Дори контролните органи не спазват елементарни изисквания, че камо ли пиратите. А и вече споменах, че за държавата такива кокошкарски престъпления от този тип са подходящи, защото разкриването на тези "престъпници" е повод за измиване на ръцете на властимащите пред това, че нищо не правят пред лицето на реални и фрапантни престъпления като трафика на жени, например, който е масов. Има региони на страната, където хората се занимават само с такава дейност и за обикновените хорица в тези региони кървавите побоища по кръчми, производството на наркотици в панелените блокове и доброволното заминаване на непълнолетни жрици на любовта в Холандия, е норма за нормално съществуване. Та, какво толкова, че някакъв радиопират е нарушил закона? Ако не пречи на другите радиостанции да съществуват, голяма работа. Да не говорим, че преди време, докато пътувах по работа към Лондон, по една тамошна телевизия видях репортаж за пласьор на дрога, който си направил нелегална радиостанция, за да рекламира стоката си. Нима това не е реално престъпление и много по-фрапантно спрямо другото? А и, четейки постингите на повечето хора, ми прави впечатление, че типичният български манталитет продължава да се проявява и у младите с пълна сила. Когато някой е нарушил закона, всички до един смятат, че трябва да демонстрират колко с праведни и да го порицават, смачкват и унижават, съхранявайки дребните си душици непокътнани от държавните служители. Преди известно време говорих с един преподавател от Художествената академия, който пътувал в някакво такси, чийто водач бил 25-годишен младеж, който постоянно се оплаквал как всичко в тази държава е зле и нищо няма да постигне и преподавателят от академията му казал: "Добре, бе, нали всички таксита имате радиостанции? Като не си доволен от тази държава, защо не се обадиш на колегите си, не се съберете всички и не блокирате посред бял ден, без предупреждение, жълтите павета?" И оня казал: "А, ама как?" Ей това е. Всеки се е свил в черупката си и се страхува да демонстрира явно и, ако щете, нагло правата, защото го е шубе, че ще наруши закона и че някой ще го бие. Ето, и това не е по правилата, за които Ви говорих, драги radiator, но е изразяване на гражданска позиция. Но, така е - ние сме инертни, страхливи, завистливи и комплексирани подлизурковци, които, като чуят, че някой е нарушил закона по даден периметър, изливат цялата си помия върху него, сякаш той е самият дявол!
Благодаря Ви, че прочетохте дългия ми постинг. Приятна вечер.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 01 Дек 2009, 08:36

Много добър и съдържателен постинг. Рядко се четат такива, за което благодаря.

Тезите ни за овчедушието съвпадат напълно, очевидно не сте разбрал какво имам предвид. Аз съм демократ по убеждения и с десни политически виждания, според които гражданите са в основата на държавата и от тях и поведението им зависи дали нещо трябва или не трябва да се случи. Затова често споделям и тук, че именно те са си виновни за много неща, случващи се около тях, поради простата причина, че не изразяват мнението си, където трябва.
Във връзка с икономическото развитие и социалната държава - абсолютно подкрепям. Не смятам, че САЩ е идеалният пример, но напълно подкрепям тази теза, както и всеки, който е новатор. В конкретния случай обаче, не става дума за подобен род дейност, според мен.
Навремето и аз и много други хора сме били пирати. В много по-трудните години, когато нямаше глоби, а директно в ареста се ходеше. Аз вярвам в това, че ако човек е истински новатор днес (защото времената се менят и не е като през 67-ма), първо може да опита да се лицензира, както много хора направиха през годините. Естествено, 90% от тях не успяха да оцелеят, защото радиото не е прост бизнес... но направиха усилието, блъскаха се с системата, бяха упорити, положита неимоверни усилия... и успяха.
Нека кажем, че имам контакти. Не съм чул този колега от Русе дори да е направил сериозна стъпка да се лицензира, да участва в конкурс... да намери партньор... или не го е направил с достатъчно желание. Лесно е да кажеш - държавата е скапана - ами скапана е, лизензирането е корумпирано - еми корумпирано е... Така е, защото хората в нея са скапани. Може да са добри по душа, но не стават. Това е истината, и всеки правил бизнес в България го знае.
За едно деформирано от 45 години комунизъм и още 20 посткомунизъм общество, най-важното, според мен, е да се научи първо и преди всичко да спазва основните норми. Да се научи най-сетне да различава правилно - неправилно, може - неможе. Практиката показва, че развитите общества са стигнали до високо ниво, именно чрез първоначално изчистване на тези понятия... много назад във времето. После всичко се нарежда. Ще дам един пример с изкуството. Вариацията, новаторството, идеите, всичко това идва с таланта, но за да постигнеш много, трябва да познаваш класиката... освен ако не си гениален... В конкретния пиратски случай, доколкото съм слушал програмата, не може да стане дума за гениалност в програминга. Да, музиката е добра, факт.

Не става дума за сляпо поставяне на табела, както бях упрекнат. Става дума, че от толкова години "преход" на хората им стана много лесно да се оправдават - "ами тя държавата такава"... и хайде през просото. Да, държавата е такава, но и вие сте такива. И докато вие не се промените, нищо няма да се промени. Не е само в политиката и едрия бизнес шуробадженащината... защо и селската бакалийка не назначават някое девойче, което ще се усмихва на купувачите, ами слагат "дъщерята"... просто пример, има десетки хиляди такива... Та така и с законността. Тук говорим за ценност, а не за сляпото спазване на закона. Принципно законите са създадени, за да им търсиш вратички, това им е хубавото.

Българите първо трябва да се научат да бъдат един болт в механизма, защото всеки е болт в механизма... дори и най-едрите бизнеси. В това няма лошо и обидно. Всеки има шеф. Прави ми впечатление, че в България хората намират за срамно да имат някой отгоре (а всеки има), да се съобразяват с правила (сещам се за шопското "ти ли ше ми каеш де да скочим аз") и т.н., а това много много им пречи. Обществата, които цитираш, с голямото икономическо развитие, с новаторите, там всеки играе по определени правила... и новаторите и те, иначе никой няма да им обърне внимание, защото конкуренцията е жестока и почти всичко е измислено.

И нещо последно, във връзка с фрапантните и нефрапантните престъпления. В цитираните от теб САЩ, както знаеш от историята, един голям човек е изгорял не защото е убил еди си колко хора, а защото не си е платил данъците. Това е демокрацията. Ако знаеш как да играеш играта, системата си работи в твоя полза. Затова и там, в тези общества, има - извършено е престъпление, не е извършено престъпление. Ако е по-сериозно престъплението - в затвора, ако не е - пробация.
Това - "еее, ама то малко престъпление, гледай какви по-големи има" само на изток го има. Затова няма и такива общества на изток. Факт е, че никой не гони големите, но това навсякъде е така. Не споря, че фундаменталната разлика е, че в България големите престъпници се опитват да обсебят живота на всички останали, което на други места не е така, но това пък зависи от хората какви "спасители" си избират да седнат на "Дондуков"... и пак се въртим в затворения кръг.
obiden

Мнениеот obiden » 01 Дек 2009, 13:24

Изключително Ви благодаря, radiator, че сте оценили поста ми. Първо, бих искал да отбележа, че с предния си пост не съм целил да ви обвинявам или обиждам (понеже намекнахте, че сте били обвинен), съжалявам, ако написаното от мен е изглеждало като обвинение, не се възприемам за съдник на никого и смятам, че най-малко имам правото да обвинявам някого заради убежденията му. Разбирам напълно тезата Ви и съм съгласен почти изцяло с нея. Радвам се, че имаме възможността да водим конструктивен разговор. Съгласен съм, че законът трябва да се спазва, но преглеждайки този сайт тези дни, както и сайтовете на контролните органи, които се занимават с лицензионните процедури, установих, че определено има някакви сериозни пречки при лицензирането на електронна медия. Видях, че ако за съответното населено място не е обявен конкурс, шансът да станеш лицензиран оператор (между другото, много некадърно измислен термин - оператор) граничи с нула. От тази гледна точка разбирам в чисто човешки план вашия колега (използвам тази дума, защото вие се изразихте така за него, може би работите в сферата на електронните медии), защото е напълно възможно по време на дейността му като радиопират да не е имало такъв конкурс. Отделно, понеже в работата си, както вече споменах, ми се налага да комуникирам с подобен сорт държавни институции, доста често съм се отказвал да се занимавам с даден проект, изискващ одобрението на дадена комисия и дори не съм го представял за кандидатстване, само защото предварително знам, че това е загубедна кауза и че е безсмислено да се опитвам да спечеля благоволението на държавата в лицето на нейните институции, били те министерства и т.н. Предполагам, че и радиопиратът може да не е имал никакъв шанс да участва в лицензионни процеси, защото, доколкото виждам от сайтовете на контролните ограни, за които споменах, в най-големите градове на страната конкурси на практика не се обявяват и няма как да се появят лицензирани медии по законов път. А и, преглеждайки тия сайтове, ми стана до някаква степен смешен начинът, по който протичат тези лицензионни процедури. Виждам, че Съветът за електронни медии определя кой ще получи лиценз на базата на някакви критерии - тип на формата, възрастови граници на слушаемостта/гледаемостта и т.н. и обявява свободни честоти за определени формати, като съотвено за всеки от форматите се явяват на конкурс по няколко собственици и по един от тях печели съответно за всеки един от предоставените формати. Едно на ръка, че предполагам, че субективизмът на комисията при избора на кандидат, е голям, но и се замислям дали изобщо хората в тази комисия познават спецификата на отделните региони в България и на базата на какви критерии се избира какви радио- и/или тв формати са необходими за съответното населено място? Правени ли са социологически проучвания дали обществото по региони има нужда точно от електронни медии със съответните насочености, за които се обявяват конкурси? Ами ако впоследствие се окаже, че регионът не изисква или няма нужда от програма с точно определена насоченост, но тя вече е спечелила лиценз, какво се получава? Четейки сайта на СЕМ (попрегледах как стоят нещата, защото, признавам си, темата с радиопиратите ме заинтригува, разбира се, в чисто "лаишки" аспект), едва ли не оставам с убеждението, че съществуването на подобен съвет е тотално безсмислено. Сякаш присъствието му, само по себе си, представлява някакъв особен тип "ценз" (разбира се, образно казано, именно поради тази причина слагам думата в кавички). Тъй като сте с десни убеждения, мисля, че ще ме разберете. Не може ли процесите по съществуването на дадени медии, да се регулира изцяло от пазара и нуждите на този пазар, а не от дадени комисии? Електронните медии преспокойно могат просто да се регистрират като съществуващи и тези органи да не упражняват лицензионна дейност, а да следят дали съдържанието на дадена медия уврежда физическото, психическото и т.н. здраве на възприемателите, дали се спазват определени етични норми и прочее. Защото, на практика, четейки изискванията на тези комисии, аз едва ли не оставам с впечатлението, че тяхната работа е да отнемат правото на обикновения и редови "рецептор" на информация сам да избира какво съдържание желае да възприема. Защото на практика те предварително опрделят от какви програми има нужда населението на даден град или област. Не Ви ли се струва малко нагло подобно вмешателство на държавата в работите на обикновените граждани? От тази гледна точка, дори и наистина да има интелигентни хора, които могат да преценят кои програми са наситени с определен сорт интелектуално съдържание, не е ли по-добре да оставим електронните медии на воля да излъчват, каквото съдържание сметнат за добре? Ако на хората им се слушат/гледат/четат прости медии, нека има такива, въпреки че да речем аз и Вие няма да харесваме такъв тип съдържание. Нека пазарът се саморегулира и дори една радиостанция да е тъпа, безформатна, бозава, с водещи, които не познават нормите на книжовния език, ако щете, но се слуша, защо да я няма? Именно това би бил израз на абсолютната свобода на хората да живеят, както искат. Ако държавата толкова много иска да покачи средния коефициент на интелигентност на жителите й, не смятам, че начинът е в създаването на органи като СЕМ, да речем.

Назад към