Русе 88.3Mhz?

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
radiator
1000+
1000+

Re: Русе 88.3Mhz?

Мнениеот radiator » 01 Дек 2009, 13:50

Относно необходимостта от програмен регулатор - аз смятам, че не е необходим. Като цяло, това е въпрос на държавна политика. Има държави в ЕС, които имат един общ регулатор, има и държави, които работят с два. Всеки модел има своите плюсове и минуси.
По отношение на конкурсите - да, правят се проучвания и те са ОК, въпросът е че после се намесват големи интереси, но това навсякъде в Европа е така.
По отношение регистрирането - практиката в цял свят е следната: за ефир няма как да се "регистрираш", тъй като мястото е ограничено. Винаги се провеждат търгове или конкурси. Ако излъчваш по кабел, сателит и диджитъл - регистрираш се и след това преговаряш със съответния кериър - дали е сателитен, кабелен или мултиплекс оператор, това си решаваш сам спрямо твоето желание.

Т.е. навсякъде по света системата работи по този начин. Принципно, конкурсната основа за мен е по-добра, защото при тръжна процедура тотално се игнорират малките играчи, но в много държави е именно на тръжен принцип.

И накрая ще цитирам Уинстън Леонард Чърчил, като ще пренеса неговата велика фраза в нашия контекст - кофти е, но няма по-добро измислено. Наистина по цял свят е горе-долу по този начин.
obiden

Мнениеот obiden » 01 Дек 2009, 22:37

radiator написа:И накрая ще цитирам Уинстън Леонард Чърчил, като ще пренеса неговата велика фраза в нашия контекст - кофти е, но няма по-добро измислено.

От всичко прочетено дотук в сайтовете на въпросните контролни органи, както и от прочетеното на този форум, имам основание да мисля, че българскиият закон за радиоръзпръскването очевидно работи в ущърб на лицата, които искат да се занимават с радио- и тв разпръскване (в по-големите градове не се обявяват конкурси поради липса на честоти или в повечето случаи конкурсите се печелят от определени лица). При тези обстоятелства, ако аз желая да съм радиооператор, примерно в Стара Загора, трябва да се примиря с факта, че няма да получа честота. От тази гледна точка, нарушаването на закона от въпросните радиопирати, за които говорим, трябва ли да се тълкува еднояко като морално престъпление срещу обществото? Във всеки случай да нарушиш един закон, който е в твой ущърб и е създаден, за да работи срещу теб, е по-добре от заемането на примиренческа позиция. Не казвам, че е единственият вариант на протест, но е възможен вариант, при който поне всички те забелязват и осъзнават, че се осмеляваш да протестираш открито. За сметка на това, ако просто застанеш пред държавните институции, едва ли ще ти обърнат внимание. Ето защо съм склонен да оправдая някои от радиопиратите и не приемам техните юридически престъпления и за морални такива. Сега разбирам защо и Вие, radiator, сте пиратствал навремето. Тук нещата не опират до манталитет, мисля, че при наличието на такъв закон и хората в други държави биха протестирали. А това, че широката общественост би порицала подобен род действия, не е ли често проява на страх, дребнавост или чиста завист? Не визирам толкова Вас, radiator, защото Вие изразявате ясно и точно позицията си по въпроса в постовете си, а по-скоро изказванията на останалите посетители на форума, които са до някаква степен импулсивни и недомислени. В крайна сметка, никой не познава този човек и можем само да предполагаме какви са мотивите му да излъчва, но ни е много приятно да го сочим с пръст и да разглеждаме еднояко нарушаването на закона като морално престъпление.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 02 Дек 2009, 10:36

Законите са почти еднакви навсякъде, нали се сещаш... законодателството е хармонизирано. И да искаш да излъчваш - и в Стара Загора и в Ст. Тропе, в Лондон и или в Ловеч - има си процедура, на определен брой години се инициира конкурс или търг. Участваш. Ако получиш разрешение, то важи 10 или 20 години. Все пак правиш инвестиции и няма как разрешенията да са за по 5 години или по-малко.
Няма как всеки, който иска да получи разрешение. Т.е. може - но само за кабел и сателит (и диджитъл в Англия например)... дори не ти трябва разрешение, а просто се регистрираш.

Ефирът не е женско сърце или бездънна яма... не може да побере всички, съответно никакво оправдание не е за един пират ДНЕС. Вчера подбудите бяха съвсем други. Тогава нямаше никакви частни медии - нито кабел, нито сателит... нито интернет. Нямам против и радио-пиратството днес. Въпросът е как се пиратства.

Мисля, че темата се изчерпа. Има факти, които не са за споменаване тук, не би било етично.
Аватар
liubo
500+
500+

Мнениеот liubo » 02 Дек 2009, 11:57

radiator написа:Мисля, че темата се изчерпа. Има факти, които не са за споменаване тук, не би било етично.

Не колега радиаторе, тази тема никога не ще бъде изчерпана а перифразирана и видоизменяна по хиляди различни начини в повечето постове тук когато се касае за нещата от живота, и напълно подкрепям мненията на колегата obiden и мисля че какъвто и да е коментар ще бледнее на фона на тези реални факти и изказвания. Да така е закона ни колкото и да се тръби че е добър не толерира интересите на много от нас и най лошото е че никой от тези които могат да вземат отношение не искат да го направят защото страха и липсата на смелост да защитиш такива дребни но в полза на обществото каузи надделява а и друг е въпроса че на никой не му се занимава да промени един готов използван на много места модел който обаче е в ущърб на повечето обикновени хора, тук не включвам само желаещите да се занимават с радио и телевизия а и потребителите които биха консумирали продукта на техния труд. Кой мислите ще допусне промяна на модела ако това не би било в интерес на някои малък кръг хора които „дърпат конците”. Защо някои от другите държави имат 3 до 4 национални радиовериги и то държавни, и те изобщо не са по назад от нас и въпреки че и там има несъвършенства и модела е различен той все пак е малко по близък до това което коментираме тук. А защо и да не направим нещо което го няма като модел, нека създадем свой, примерно колкото честоти за радия с национално покритие толкова и за местни, при което да се даде шанс на предприемчивите които могат но закона по един или друг начин ги спира в настоящия момент. Само за Русе мога да посоча още най малко 10 честоти които могат да бъдат заети и бъдете сигурни че ще са много по добре подбрани от това което е сега и вярвайте ефира ще е далеч по различен от тази грозна картинка която е по черноморието ни. Има честоти, няма в полза на тия каузи работеща система. И никой не се интересува от интересите на такива като "радиопиратите" и изобщо не се прави проучване кой какво би искал да има в ефира, забравете това, аз 20 години съм в тази сфера и до сега не съм чул някой да се е интересувал кой какво иска да слуша. Виж в София може да е имало нещо такова на по високо ниво и в тесен кръг но в другите градове не е било. Познавам хора вероятно като човека чието радио се цитира последните няколко дни, отворени и амбицирани личности които могат да създадат нещо наистина добро, за разлика от изказванията тук но то е пак до тезата засегната в постовете на obiden или колко е лошо това което прави дайте да го порицаем, и най фрапантно е че точно когато се пише и убеждава народа че тук еди какво си радио работи и смущава наред аз нищо не приемам и въпреки това господин радиатора упорито продължи да наслагва своето, точно като ония образи за които често споменава obiden които винаги са прави, всичко знаят и всичко им е ясно набеждавайки другите в лъжа за което си замълчах оставяйки записа да говори, и да, проговори се на тази честота но на Румънски, но пред фактите и боговете мълчат пък е моята любима фраза. Още веднъж поздравления за obiden и либералния му начин на мислене.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 02 Дек 2009, 12:12

Любо, манипулацията е много хубав начин да се измъкваш и да нападаш другите... но.. не ме карай аз да вадя записи .... не е етично да обиждаш другите, когато откровено лъжеш... Ти си го знаеш за себе си, на мен това ми е достатъчно. А лъжи тук пред останалите колкото си искаш. Но не ти прави чест.

По отношение на регулацията - да, калпава е, но такава е по света... Не може в Лондон да има по-малко станции (16 aналогови програми, от които 4 ББС-та), отколкото в София... В Русе имате 13... колко искаш да имате? Кой ще ги издържа тези радиостанции? Колко реклами ще събере твоя колега (да не казваме кой), как ще си плаща държавните такси? А може би трябва да е безплатно? Вие на социализъм го обърнахте...

И за държавните вериги - лесно ще има, кой ще ги финансира??!?!? Снощи един приятел ми разказа за негов приятел поляк, който работи в културния канал на Полското държавно радио. Там имат 5 канала, при това направени като хората. Нямат субсидиране от правителството, а само фонд от такси, събирани от гражданите, защото така е демократично. И знаеш ли какво е положението в момента там? Не взимат заплати, защото хората нямат пари и не плащат такса "държавно радио".... Имал ли си досег с реално радио някога? Не е само да сложиш сендерчето и един копм и са "пей", както казвате в Русе...
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 02 Дек 2009, 12:53

Здравейте отново!
Интересна дискусия се заформи.
Не споделям десните убеждения на Радиатора по принцип, но по отношение на радиото е прав, защото с изключение на държавното радио, частните радиостанции не са социална дейност. Затова не може да се протестира за качеството на радиостанциите, например чрез пиратство.
Качеството на радиостанциите зависи от преобладаващите вкусове на слушателите за определените формати. В крайна сметка, частникът ще пуска такива радиостанции, каквито се харесват.
Но от друга страна не знам дали този пират протестира, но съм сигурен, че както всички радио пирати прави това преди всичко от любов към радиото и затова не бива така ожесточено да се коментира, освен, ако няма нещо лично.
obiden

Мнениеот obiden » 02 Дек 2009, 12:58

radiator написа:Ефирът не е женско сърце или бездънна яма... не може да побере всички, съответно никакво оправдание не е за един пират ДНЕС.

Да, radiator, напълно Ви разбирам и подкрепям Вашето мнение. Навсякъде по света хората страдат от липса на честотен ресурс, проблемът обаче в България е друг - фактът, че дори когато има наличен честотен ресурс, честотите се печелят от определени хора, а не от малки локални компанийки по места. Намесват се интереси, съществуват подкупи, размяна на пликове с пари под масата, знам как е в нашата държава. От тази гледна точка, не смятате ли, че държавата работи срещу нас? Дори и да се явите на обявен конкурс, ще го спечели някой друг, а не Вие (примерно), защото този някой друг е човек на еди кого си. Това не Ви ли омерзява и не смятате ли, че трябва не да се заема примиренческа позиция, а да се протестира открито? Аз желая да протестирам, защото лично на мен (а и, предполагам, и на Вас) ми писна от всичко. Знам, че ако изляза пред НС няма да стане нищо. При дадените обстоятелства, ако имах компания, която може да направи радио, щях да излъчвам, защото тогава щях да бъда сигурен, че ще ме забележат и че дори ще ме плюят, но поне бих бил щастлив, че мога да опонирам и да застана срещу несправедливостта с риск да бъда осъден. Мразя инертността. Предпочитам да съм брутален и краен, пред това да бъда хрисим и кротък. Ако щете, обвинявайте ме, че страдам от типичния български манталитет.
Последна промяна 2 на obiden, променена общо 2 пъти
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 02 Дек 2009, 13:12

Моето мнение е, че не е добре да се налага административно (кабинетно) изчислен модел. Гергов каза през 2005 г. сравнението за броя на радиостанциите в Лондон и София - и айде, цялата държава се впрегна да харчи ресурс, за да намали броя (виждаме как го прави), вместо да се оставят нещата на пазара. Ако мен ме питате - да, аз съм за безплатност, не виждам за какво да се плащат такси на някакви чиновници, дето прехвърлят от папка в папка. Честотно планиране от 5 човека в държавата и толкоз. Нещата могат да бъдат значително по-либерални, евтини и саморегулиращи се.
Дано някой не пита "как точно", защото това би означавало да напиша проектозакон. Говоря по принцип.

По сегашните закони обаче, пиратът си е пират и много се нервя - всички чакат на светофара, само той, гявол, айде през забраненото и на червено. Опасно е и трябва да бъде затворен. Разговорът за промяна на закона е един, а за спазването - друг.

Инак, като го променим - кой ще го спазва този новия закон?!

ПП: Някой дда знае защо бавят промените в ЗРТ?
obiden

Мнениеот obiden » 02 Дек 2009, 13:21

@Юнак,
а защо всички трябва да чакат на светофара, след като този светофар светва зелено само за определени хора? Нали някой трябва да мине на червено, за да провокира държавата да промени закона, защото нашата държава реагира постфактум. Не можеш просто да излезеш и да протестираш пред НС. Едва ли не, тя те задължава косвено да извършиш престъпление, за да бъдеш забелязан и някой служител да се сети, че законът не е както трябва. Бих се радвал, ако все още има хора, които биха минали на червено, само за да покажат, че зелено трябва да светне и за тях. Да, съгласен съм, че може би убежденията ми са по-скоро либеларни (както се изрази liubo), отколкото демократични, но все се надявам, че нещата ще се оправят. Въпросът не винаги опира до манталитет. Хората на запад не нарушават закона, защото законът работи в тяхна полза. Не знам защо трябва непременно да се смята, че причината да се нарушават определени закони в България, е продукт на ужасния ни национален манталитет. Ами, каквито сме ние, такива са и управляващите. Те имат интерес да създават закони, които работят за тях, а не за нас. От тази гледна точка всеки ли, който нарушава закона, е продукт на ганьосомовско мислене?
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 02 Дек 2009, 14:00

За съжаление ми се струва, че най-много от манталитета на властимащите и богатите зависят правилата по които ще се уреждат нещата изобщо в една държава. Така те определят до голяма степен и поведението на обществото като цяло.
Разбира се, има значение и поведението на обществото за много неща, но не и за главните определящи правила.
Между другото не подценявайте администрацията, работата й е трудоемка, но невидима за околните. В повечето случаи нещата не зависят от нея, Тя работи според дадените направления от горе.
obiden

Мнениеот obiden » 02 Дек 2009, 15:32

R R П написа:За съжаление ми се струва, че най-много от манталитета на властимащите и богатите зависят правилата по които ще се уреждат нещата изобщо в една държава. Така те определят до голяма степен и поведението на обществото като цяло.
Разбира се, има значение и поведението на обществото за много неща, но не и за главните определящи правила.
Между другото не подценявайте администрацията, работата й е трудоемка, но невидима за околните. В повечето случаи нещата не зависят от нея, Тя работи според дадените направления от горе.

R R П, напълно подкрепям Вашето мнение и не обвинявам администрацията за нищо, още повече, че като нищо съдбата може да изиграе картите си така, че на всеки от нас да му се наложи да бъде административен служител от подобен сорт. Вярно е, че служителите просто изпълняват нарежданията отгоре.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 04 Дек 2009, 08:43

@obiden, уважавам анархизма, но съм против него. Когато някой сам решава какво е добре за хората (например този русенски пират), сам си прави законите, сам е Господ, Наполеон и не знам още какво - не е на добре тая работа ::)
Същото е, ако аз нещо не харесвам в този форум и го наспамя тотално. Да мина на червено, викаш?

Във всяка област винаги има някой, който провокира (напр. Бенетон, Сис индъстриз с "узаки", Азис с гол задник на паметника Левски, един сайт за анкети с плакати на Хитлер). Моето убеждение е, че предимствата, които това носи, винаги са временни. Mitsubishi тръгнаха с марката Pajero в Испания - ок, това значи "чикиджия", но не им донесе успех и бързичко се преименуваха там. Световната здравна организация се издъни със свински грип - лекарите им-консултанти били вързани с точно определени фармацевтични фирми... и какво, подлудиха света, а догодина?

Там е драмата на минаващия на червено: че няма представа какво ще прави на следващия светофар, и на по-следващия, и т.н. Само прецаква нещата за околните, не поменя нищо.
Ако искаше да променя, да разруши самия светофар...
obiden

Мнениеот obiden » 04 Дек 2009, 10:29

@Юнак, разбрал сте ме донякъде погрешно. Далеч съм от мисълта да имам анархистични възгледи. В развитите държави законите се коват така, че да работят в полза на обществото. Ако някой закон там не ти харесва, отиваш, протестираш, някой ти обръща внимание. Въпросът в случая се касае конкретно до България. Вярно е, обвиняват ни, че смятаме, че имаме правото да правим каквото си искаме, че страдаме от робски балкански манталитет и т.н., но нека погледнем нещата и от друг ъгъл - тук дръжавната администрация работи срещу теб. radiator само го каза - лицензирането е корумпирано. При тези обстоятелства, дори да има конкурс, честотата ще се даде на този, който е бутнал рушвет или на някой си друг, защото той е привилегирован син на еди кого си, и т.н. подобни случаи. Ако постъпя, както постъпват хората в нормалните държави и изляза пред НС, за да протестирам (което, за нещастие, вече е забранено), най-много да платят на някой да замеря камъни по парламента, за да оправдаят факта, че жандармерията започва да бие хората и да ги изритва поголовно от площада. От тази гледна точка, какъвто и да ти е манталитетът, ще протестираш по "другия" начин, защото в противен случай си оставаш един смачкан червей, примиряващ се с обстоятелствата, оставаш някъде встрани и никой не те забелязва. Казвате, че пиратът еднолично решава кого ще облъчва? А защо да не решава? Отделно всеки еднолично решава какво пък ще слуша. Има лицензионни процедури, както и radiator сам каза, поради липса на честотен ресурс. Ако такъв имаше, радиостанциите преспокойно можеха да работят на регистрационен принцип и тогава всеки пак еднолично щеше да решава какво да излъчва. Не виждам с какво са по-добри в морално отношение тези административни органи, които работят целенасочено в мой ущърб, че аз да съм виновен и очернен за това, че нарушавам закон, който те са създали. Те да не би да са светци?
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 04 Дек 2009, 11:01

Мисля, че идеализираш русенския образ и му придаваш характеристики, за които не си е и помислял.
Ето сега аз ще коментирам нещата така: правото е в силата... държавата е инструмент... и ще стигнем д ополитико-философски системи.

А русенецът може и да не е чувал за тях.
Напротив: той не иска да променя нищо, той просто се възползва от недостатъците + мудността. Много си е добре със статукво, което му позволява да е на свобода.

Пак към философстването: нарушиетелят винаги е с крачка напред - законът винаги изостава, тъй като се базира на минала практика. Но аз съм дотук - казах си мнението, макар и тезисно.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 04 Дек 2009, 12:29

Драги Зен,

Явно никога не си ходил в Лондон. Държа да ти поясня, че част от тези станции изобщо не са лондонски, някои излъчват за Уест Съсекс, други са ча други части на голямото сити, а Лондон е една огромна система от ситито в ядрото и много кварталчета, градчета, селца и т.н.

Срам за теб, приятелю... В София не броим предавателите, които приемаме от някъде или от околностите. И като си пуснеш радиото, а програмите. Именно това е и предмет на лицензиране.

Въпросът е чисто пазарен (но ти както винаги не четеш, а търсиш между редовете нещо, с което да се заядеш), както аз попитах - кой издържа тези станции (ако приемем, че в Русе имате 30 станции, или 20). Затова и в Ландън, както го наричаш (смешно е да фамилиарничиш с едно място, с което дори не си запознат очевидно), има определен брой станции, които са лицензирани за самия Лондон, те играят и на пазара като такива. А това, че станциите от Съсекс се приемат - това е съвсем друг въпрос. Те са базирани наоколо и събират приходи от мястото, за където са лицензирани.
Би било толкова несериозно да се каже, че в Лондон има 37 станции на пазара, колкото и че Радио Фреш се приема Търговище от шуменския предавател.... или че радио от Несебър се приема в Бургас...

Така наречените бандсканове ги правим такива като мен и теб. На скалата с гарантирана напрегнатост излиза съвсем друг брой станции.

И накрая, само един лек пример ще ти дам, драги Зен, за това колко си нагъл в манипулациите си и неясните си стремежи да се заяждаш... че чак си забавен.

Погледни сам това, което си постнал. В средата. 101.6 - Мъркюри... След него има едно Мъркюри на 101.7... и после 102.7? Това е същата станция, просто друг предавател. И нали се сещаш, че тако застанеш в зона, където се припокриват ще хващаш пръщене... Какво да кажем за Тайм? Което представлява група от "систър" станции, едната е майката, другите са бившия Саут Ландън... и т.н. и т.н. Всяка от тях лицензирана за различна част на голям Лондон. Колко станаха? Вадим още 2 честотички.
А Игъл? Знаеш ли изобщо Игъл от къде излъчва и къде се приема? А Чойс? Хайде, тях няма да ги "калкулирам" в моята сметка по-долу.
Е, вече са 33 май... Да продължим ли? Не е необходимо Нe всичко се прави по Интернет, приятелю.

Тенкюююююю... ако си стъпвал някога в UK ще разбереш какво ти казвам.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 04 Дек 2009, 16:23

Уважаеми Зен,

Продължаваш да манипулираш. Никой не си е излизал от кожата.. може би освен теб. Отговорих ти спокойно с факти... и от отговорът ми излиза, че манипулираш останалите с "информацията", която предоставяш. Така и не отговори по темата... защото няма какво да отговориш.
Защо си нагъл? Защото систематично ме провокираш, включваш се в теми, за които дори не си информиран достатъчно добре, като целта ти е да се заяждаш. За мен това е наглост. Защо манипулираш - виж, това не знам. А дали си заядлив? Да, ти самият си го признавал тук...
Не е ли манипулация това, което изписа за "блажени са вярващите"? Не си ли нагъл в опититте си да провокираш администрацията на форума? Прегледай си историята за последните месеци, 3/4 от участията ти са, за да се заяждаш. Правиш докачения тотално извън темите. Последният пример е тази тема.

Давам ти 30 дни време за размисъл.

А дали знаещите са напуснали този форум? Съмнявам се. Това, че 2-ма или 3-ма твои приятели ги няма - това е единствено проблем на поведението им.

Ферщеен зи?
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 04 Дек 2009, 17:15

Силвия написа:Радио SPY FM
Някой има ли представа това радио в Русе какво е?
Няма го в картата за Русе...

Силвия,
Как не те беше срам да пуснеш такава тема във форума !
Видя ли до какви драми се стигна накрая ?
Друг път като хванеш "пиратска" радиостанция, веднага трябва да спреш радиото или да превключиш на Хоризонт, а не да провокираш хората. Слушането на незаконни радиостанции е неморално явление, което трябва да бъде изтръгнато от живота ни завинаги.

Назад към