FM радиото умира за сметка на Интернет?

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Re: RFI – продадено, става радио "Възраждане"

Мнениеот m3gab0y » 02 Дек 2009, 20:52

Zen написа:
misho36 написа:Много хора в България знаят френски и за тях това радио ще липсва.

Аз не зная френски, но ми харесва и все пак ако ще ти липсва точно RFI мога да ти подаря моята плейлиста от 122 френски и 10 белгийски радиостанции, които излъчват онлайн - все франкофонски са.

То хора дето си нямат понятие дори от българския език ползват интернет, така че предполагам радиото няма да липсва. Истината е, че вече освен таксиджиите, бюрократите, малцина фенове като тези, които пишат тук и тия дето правят ефирни радиостанции, НЕ слушат радио между 88 и 108 MHz, а само по интернет :) И да - в интернет има добър избор. Технологията се развива и FM доста отдавана е deprecated и това дори радиаторчо го вижда добре ;-)

И за това ли така се вкисва, като чуе за FM? Нали той самия е горд, че участва в най-професионалната дигитална платформа на балканите.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 03 Дек 2009, 14:00

Zen,
тия приказки за радиото са се говорили още през 1950-те години. Просто не смятай, че си оригинален, като с всяка нова технология го погребваш. Ще идват нови и нови неща, но радиото все си стои - удобно, евтино.

Ти сега какво ми предлагаш?
1. да си купя лаптоп
2. да си купя операционна система
3. да изкарам специално обучение
4. да съм здрав физически
5. да съм оборудван за интернет
6. да плащам за достъп до интернет
7., 8., 9,.... ?
И всичко това - за да получа несравнимо по-лошо качество? Хи хи...

Аз имам противоположно мнение: че нито вестниците ще изчезнат, нито радиото. Всички медии ще продължат да си съществуват съвместно, само съотношенията ще се промЕнят с времето. За интернет като медиа смятам, че доближава момента на насищане в медийното потребление. Стига тавана си и това е.
Много по-добро бъдеще виждам за други дигитални платформи, напр. мобилната телефония. (не че телефоните са това, което означава думата...)

Засега радио в колата си слушам с антена по стара аналогова технология - която пасва добре на ухото ми.
Последна промяна 1 на Юнак, променена общо 3 пъти
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 03 Дек 2009, 14:03

Юнак написа:Zen,
тия приказки за радиото са се говорили още през 1950-те години. Просто не смятай, че си оригинален, като с всяка нова технология го погребваш. Ще идват нови и нови неща, но радиото все си стои - удобно, евтино.

Ти сега какво ми предлагаш?
1. да си купя лаптоп
2. да си купя операционна система
3. да изкарам специално обучение
4. да съм здрав физически
5. да съм оборудван за интернет
6. да плащам за достъп до интернет
7., 8., 9,.... ?
И всичко това - за да получа несравнимо по-лошо качество? Хи хи...

Купи си DAB радио и си слушай. Или някакъв GSM със streaming (повечето нови модели го имат). Предимства:
1. няма пръщене
2. няма съскане
3. няма честоти и регионални ограничения (където има gsm покритие има и "радио", това не важи за DAB)
4., 5., 6., ... нямам време да ги изреждам.
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 03 Дек 2009, 14:05

коментирам интернет. Не пращи, но е неудобен и скъп.
Но ето, примерът ти е удачен - технологиите и в радио се развиват (dab), не само интернет протоколите ;-))
Аватар
HotMusicFan
100+
100+

Мнениеот HotMusicFan » 03 Дек 2009, 14:12

m3gab0y написа:Купи си DAB радио и си слушай. Или някакъв GSM със streaming (повечето нови модели го имат). Предимства:
1. няма пръщене
2. няма съскане
3. няма честоти и регионални ограничения (където има gsm покритие има и "радио", това не важи за DAB)
4., 5., 6., ... нямам време да ги изреждам.

Ако обаче си на GSM оператор като моя (няма да кажа кой),който поне тук предлага доста скапано покритие,ще слушаш радио,ама друг път :D
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 03 Дек 2009, 14:13

Юнак написа:коментирам интернет. Не пращи, но е неудобен и скъп.
Но ето, примерът ти е удачен - технологиите и в радио се развиват (dab), не само интернет протоколите ;-))

Има WiFi на корем за тази работа.

idiot_91 написа:Ако обаче си на GSM оператор като моя (няма да кажа кой),който поне тук предлага доста скапано покритие,ще слушаш радио,ама друг път :D

Аз нямам сериозни проблеми и на трите оператора, но и все пак ползвам качествени телефони. Понеже гледам в профила ти, че се интересуваш от IT, хубаво е ако си "умен" телефон да си ъпдейтнеш filmware-а и радиото му.
Последна промяна 1 на m3gab0y, променена общо 3 пъти
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 03 Дек 2009, 14:17

m3gab0y написа:

Пичове, абе вкарайте малко логика, де - айде иди на село или на някоя вила в планината - успех "WiFi" слушането там !
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 03 Дек 2009, 14:20

playbob написа:
m3gab0y написа:

Пичове, абе вкарайте малко логика, де - айде иди на село или на някоя вила в планината - приятно" онлайн" слушане там !

Отивам с homebox-а и ще си слушам, колкото си искам :)
Ако е на вила в планината, зависи коя планина, че планината е много общо понятие и на всяка планина "ефира" е коренно различен. Проблем има, само ако си в закътано село. В повечето случай в тези села няма ни GSM-и ни Интернет ни радио ни ТВ (ефирни) и си гледат с паници хората.
Последна промяна 2 на m3gab0y, променена общо 3 пъти
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 03 Дек 2009, 14:22

m3gab0y написа:Отивам с homebox-а и ще си слушам, колкото си искам :)
Ако е на вина в планината, зависи коя планина, че планината е много общо понятие и на всяка планина "ефира" е коренно различен.

Евала ! Немам думи.
Дай направо да нарамим сървъри, рутери, антени и да си слушаме с "джобните наземни станции"...
No comment.

Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 03 Дек 2009, 14:39

Боби, той колегата Мегабой така си говори, не му обръщай внимание. Винаги изтъква огроните си възможности за достъп до интернет. Не го знам как слуша през UMTS или HSDPA радио и колко му излиза, при положение, че една елементарна сметка ще покаже, че това е абсолютна безсмислица. Кой ще е достатъчно глупав, за да плаща по 30 лева на месец само за мобилен интернет, за да слуша радио по 2 часа на ден в колата... за какво говорим изобщо?!?! Да не говорим, че такива пакети за мобилен дивайс няма на българския пазар, а трябва да си вземеш стик, за да купиш 3 или нагоре гигабайта пакет. Максималният пакет за използване чрез мобилен телефон е на Виваком - 750 мегабайта и на Глобул в пакет с Айфон - 2 гигабайта, срещу 80 лева месечно.
То все още ДАБ не става за слушане извън UK, защото дропи непрекъснато по магистралите, той ми говори за слушане чрез интернет и "умни" телефони... Нали батерията ще отиде на кино за 3 часа слушане на радио, при използване на мобилната връзка. Преди 3 седмици ми се наложи за пътувам с колата от Брюксел до Букурещ и ДАБ приемникът ми просто нямаше сигнал през 70% от пътя през Белгия и Германия.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 03 Дек 2009, 14:43

Просто е излишно да се коментира въобще. Звучи нелепо...

Юнак
1000+
1000+

Re: FM радиото умира за сметка на Интернет?

Мнениеот Юнак » 03 Дек 2009, 14:56

ткс радиатор, мислех че някои неща са очевидни.
Ма то някои хора като ги финансират родители или съпрузи, не си задават въпроси.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 03 Дек 2009, 15:09

radiator-е ти искаш всичко да ти е развито. Е не става така. А ти щом имаш кола, имаш си и car kit и можеш лесно да си вържеш телефона за него. Така определено няма да имаш проблеми с батерията. След 4 годинки съм сигурен, че ще пееш друга песен! А това, че в Булгаристан няма условия все още е друга тема...
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 03 Дек 2009, 15:19

Ти си противоречиш. Аз нищо не искам. Обяснявям ти, както и другите колеги, че това което говориш са пълни безсмислици.
Идеята е, че на този етап, радиото остава мобилната медия. Имаш развита мрежа от FM предаватели, имаш инсталирано радио в колата. Ти се опитваш да ми обясниш, че "хората" си слагат кар-китове, увиват се в жици и мушкат зарядно в запалката, купуват си нетбуци и стикове (за да придобият пакет с интернет), плащат си по 30 лева на месец на мобилен оператор, мъкнат нетбука под мишница и слушат радио чрез интернет??

Come on....

След 4 години може и да има пан-европейско сателитно радио, тогава нещата ще са други. В момента и в близките няколко години, всичко което говориш не касае "хората".
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 03 Дек 2009, 15:25

и аз горя от желание да си изключа хубавото радио и озвучителна система в колата и да се овъртя в кабеляци и да слушам през телефон или лаптоп в колата !

БОЖЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ! :Slap :Slap :Slap :Slap :Slap :Slap :Slap :Slap :Slap

Ще ида и на село при козите и прасетата и ще опъна електроника, дето струва повече от къщата, за да набивам безумни пари за мобилен интернет, само за да слушам радио - да беееее, ей сега ! :Slap :Slap :Slap

Не ме разбирайте погрешно, въобще не говоря, че интернет не се развива и ще ни предложи всичко това, но при положение че си има безплатно ефирно радио, всичко останало е пълна глупсот !

Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 03 Дек 2009, 16:24

playbob написа:и аз горя от желание да си изключа хубавото радио и озвучителна система в колата и да се овъртя в кабеляци и да слушам през телефон или лаптоп в колата !

БОЖЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ! :Slap :Slap :Slap :Slap :Slap :Slap :Slap :Slap :Slap

Ще ида и на село при козите и прасетата и ще опъна електроника, дето струва повече от къщата, за да набивам безумни пари за мобилен интернет, само за да слушам радио - да беееее, ей сега ! :Slap :Slap :Slap

Не ме разбирайте погрешно, въобще не говоря, че интернет не се развива и ще ни предложи всичко това, но при положение че си има безплатно ефирно радио, всичко останало е пълна глупсот !

Напълно съм съгласен с теб, но явно за колегата m3gab0y това е единствения начин да слуша любимото си радио Ултра. Що се касае до "омотаването" с жици и наливането на пари за мобилен интернет, аз съм напълно против.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 03 Дек 2009, 16:56

hot_fan написа:Напълно съм съгласен с теб, но явно за колегата m3gab0y това е единствения начин да слуша любимото си радио Ултра. Що се касае до "омотаването" с жици и наливането на пари за мобилен интернет, аз съм напълно против.

Нека си слуша каквото иска, това си е негово лично право, въпроса е, че методите за слушане, които предлага са неудобни и неприложими на много места, и най-вече изключително нерентабилни.

Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 03 Дек 2009, 17:23

Много обичам да ми изкривявате мнението. Този път го правите по нов начин. Нямам време да се разправям с вас, защото ще стане боза. Нека видим след време какви песни ще пеете.
А и понеже радиаторски се вижда в кабели, с car kit-а си слагам телефона на мястото, ползвам го и за други цели (напр. GPS) и аудиото в колата си има блутут, така че какви кабели и какви чудесии. Връзвам се към плеъра в колата и забравям. Доста по-добро качество ще изкара (зависи от радиото, което слушам). Радиаторски, моля те, сподели как слушат радио на запад. Само не ми казвай, че 99% от хората слушащи радио, слушат FM радио в колата през цялото време, защото няма да ти повярвам.
Оттеглям се от темата.

p.s. hot_fan - хммм от къде си сигурен за ултрата? виж един хубав пример с кабелите е точно див перничанин в София, той слуша ултра точно по описания по-горе начин с 1435346524 кабела, нетбукове, зарядни и всякакви други чудеса, които могат да ти дойдат на ум. И си представи всичко това побрано в един пробит голф, с врати без дръжки на тях, със спирачка, която стърже диретно по цимента, със светещи "неони" във всякакви цветове на дъгата, с баса от 15лв и с mp3-антената :Clap
FM-RX:
WiFi RX/TX:
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 03 Дек 2009, 17:38

Мегабой,

Да, точно това правят - слушат аналогово ФМ радио в колата! Дори и в UK ще мине още доста време, докато повечето хора преминат на ДАБ.
И нека те попитам... Ако приемем, че въображаемата ти кола (метрото може би) има блутуут. Колко българи карат кола, оборудвана с блутуут? А колко българи имат телефони с GPS?
Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 03 Дек 2009, 17:43

m3gab0y написа:
p.s. hot_fan - хммм от къде си сигурен за ултрата? виж един хубав пример с кабелите е точно див перничанин в София, той слуша ултра точно по описания по-горе начин с 1435346524 кабела, нетбукове, зарядни и всякакви други чудеса, които могат да ти дойдат на ум. И си представи всичко това побрано в един пробит голф, с врати без дръжки на тях, със спирачка, която стърже диретно по цимента, със светещи "неони" във всякакви цветове на дъгата, с баса от 15лв и с mp3-антената :Clap

Ами в София не съм засичал подобно "явление", може би то е характерно само за Люлин. Пак заформяме офтопик, за това и аз се оттеглям. Не мисля, че подобен начин на слушане на радио и то в България би бил предпочитан от масовия потребител, но явно ти знаеш по-добре от мен...

Назад към