FM радиото умира за сметка на Интернет?

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Re: FM радиото умира за сметка на Интернет?

Мнениеот Playbob » 03 Дек 2009, 17:45

radiator написа:Мегабой,

Да, точно това правят - слушат аналогово ФМ радио в колата! Дори и в UK ще мине още доста време, докато повечето хора преминат на ДАБ.
И нека те попитам... Ако приемем, че въображаемата ти кола (метрото може би) има блутуут. Колко българи карат кола, оборудвана с блутуут? А колко българи имат телефони с GPS?

Е Радиаторе, защо задаваш таквиа въпроси, обиждаш ни - все пак средната заплата тук е 6666 Евро, колите ни имат всичко. Чичо Гошо на село в ладата има навигация (с нея следи и прасетата във фермата, които са оборудвани с GPS импланти), LCD монитори и т.н., а ти за некъв блутуут питаш. Разбира се, че отдавна всички си изхвърляме радията без блутуут и си купуваме нови по-скъпи...

:-[
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
Аватар
Reni_Koleva
Нов
Нов

Мнениеот Reni_Koleva » 03 Дек 2009, 18:42

Един русенски комплексар изчезна от форума, но явно радиацията около Дунав не прощава на никого :-[
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 03 Дек 2009, 18:44

Reni_Koleva написа:Един русенски комплексар изчезна от форума, но явно радиацията около Дунав не прощава на никого :-[

Aйде без обиди, нападки и т.н. >:(

Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 03 Дек 2009, 19:14

hot_fan написа:
m3gab0y написа:
p.s. hot_fan - хммм от къде си сигурен за ултрата? виж един хубав пример с кабелите е точно див перничанин в София, той слуша ултра точно по описания по-горе начин с 1435346524 кабела, нетбукове, зарядни и всякакви други чудеса, които могат да ти дойдат на ум. И си представи всичко това побрано в един пробит голф, с врати без дръжки на тях, със спирачка, която стърже диретно по цимента, със светещи "неони" във всякакви цветове на дъгата, с баса от 15лв и с mp3-антената :Clap

Ами в София не съм засичал подобно "явление", може би то е характерно само за Люлин. Пак заформяме офтопик, за това и аз се оттеглям. Не мисля, че подобен начин на слушане на радио и то в България би бил предпочитан от масовия потребител, но явно ти знаеш по-добре от мен...

Тва нещо го видях в студентски. В Люлин го слущат ефирно.

radiator написа:Мегабой,

Да, точно това правят - слушат аналогово ФМ радио в колата! Дори и в UK ще мине още доста време, докато повечето хора преминат на ДАБ.
И нека те попитам... Ако приемем, че въображаемата ти кола (метрото може би) има блутуут. Колко българи карат кола, оборудвана с блутуут? А колко българи имат телефони с GPS?

Добре дошъл в булгаристан :Clap Тук ще се мине време, докато се оттървем от аналоговата боза.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 03 Дек 2009, 23:18

Аз на бързо да споделя, че съм на тарга вино и крачка луканка. ФМ-ма ще се слуша до тогава докато Wi-Fi-я се хваща както ФМ-ма и батерията на мобилният издържи поне 3 дена без прекъсване. Ха наздраве. :Drinks
M_pk
Нов
Нов

Мнениеот M_pk » 03 Дек 2009, 23:22

Добре дошъл в булгаристан :Clap Тук ще се мине време, докато се оттървем от аналоговата боза

Пич, говориш (пишеш) абсолютни глупости, в стремежа си да се изтъкнеш, колко си напред с технологиите! Ми що не отидеш и един чип да ти имплантират в главата, та направо да си възприемаш сигналите цифрово, чрез блутуут примерно! К'во ти трябва да слушаш звука като аналогова величина и да възприемаш излишните околни шумове и звукови смущения, които ти влошават качественото възприятие! Само не забравяй да си сменяш батериите от време на време, че да не заглъхнеш съвсем...
По отношение на цифровите технологии, не ги отричам, те са бъдещето. Но все още имат много да се развиват, докато постигнат тази масовост, а и някои качествени показатели на аналоговите такива. Замислял ли си се, защо "тъпите германци" все още поддържат много аналогови радио и телевизионни програми на АСТРА-та. За какво им е тази "аналогова боза"? Сигурно нямат пари хората, да си заменят технологиите с цифрови... де да знам...?
Аватар
Playbob
1000+
1000+

малко веселба

Мнениеот Playbob » 03 Дек 2009, 23:29

ХАХАХА, като спомена за чипове и инсталирания, се сетих за един мн. добър виц, който не мога да не споделя:

Отива Робокоп в турска баня, малко да си поизмие железарията и докато си се къпе си изпуска сапуна. Навежда се да си го вземе и в този момент на екрана му се появява надпис:
"Found new hardware!"

:D :D :D :D :D :D :D :D

Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 03 Дек 2009, 23:31

ogibo написа:Аз на бързо да споделя, че съм на тарга вино и крачка луканка. ФМ-ма ще се слуша до тогава докато Wi-Fi-я се хваща както ФМ-ма и батерията на мобилният издържи поне 3 дена без прекъсване. Ха наздраве. :Drinks

Ниииииищичко не ти разбрах...

Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 04 Дек 2009, 12:27

playbob написа:
ogibo написа:Аз на бързо да споделя, че съм на тарга вино и крачка луканка. ФМ-ма ще се слуша до тогава докато Wi-Fi-я се хваща както ФМ-ма и батерията на мобилният издържи поне 3 дена без прекъсване. Ха наздраве. :Drinks

Тва е от луканката ;)
Иначе и аз съм на мнение че FM ще продължи да съществува. Напълно реално е да си инсталираш 3G радио в колата, но колко ентусиасти биха го направили?!
Другия проблем е, че българските радиа малко не стават за слушане. Поне Софийския ефир - 7-8 CHR (хитове до втръсване), 3-4 ретро, 3 рок, 2 хаус, 1 джаз, 1 класик ... и то е нормално всеки който може да си слуша радио онлайн.
Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 04 Дек 2009, 13:53

Puflet написа:Другия проблем е, че българските радиа малко не стават за слушане. Поне Софийския ефир - 7-8 CHR (хитове до втръсване), 3-4 ретро, 3 рок, 2 хаус, 1 джаз, 1 класик ... и то е нормално всеки който може да си слуша радио онлайн.

Така е, но да погледнем от друга страна. Какво по-различно може да си предложи онлайн радиото, имам предвид българските такива? Много малко са тези, които стават за слушане и са направени що-годе добре, останалите са просто един повтарящ се плейлист, без джингли, а в повечето случаи и без процесинг. Аз лично не бих слушал подобно нещо. :)
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 04 Дек 2009, 14:12

Измествате разговора в съвсем различна посока ! Това какви пейлисти ни пускат няма нищо общо с темата ! >:(

Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 04 Дек 2009, 14:33

playbob написа:Измествате разговора в съвсем различна посока ! Това какви пейлисти ни пускат няма нищо общо с темата ! >:(

Съжалявам, следващия път преди да пиша нещо ще се допитам до теб първо. ;)
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 04 Дек 2009, 14:41

playbob написа:

То сега когато го прочетох и аз не се разбрах. :D
Отиваш на язовира, включваш Wi-Fi-я на телефона и си слушаш радио. Така целият уикенд без да го изключваш. Тогава ФМ-а вече ще е излишен.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 04 Дек 2009, 18:20

в повечето случаи и без процесинг
- hot_fan, какво имаш предвид, какъв процесинг й трябва на онлайн плейлистата?
Аватар
HotMusicFan
100+
100+

Мнениеот HotMusicFan » 04 Дек 2009, 19:36

Юнак написа:
в повечето случаи и без процесинг
- hot_fan, какво имаш предвид, какъв процесинг й трябва на онлайн плейлистата?

Нещо като това :)
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 04 Дек 2009, 20:51

дай експертно мнение за това: http://radio.dir.bg/eradio_fp.php (доколкото знам, цялата загадка е в плеъра, не в устройства от типа на Орбан)
Аватар
HotMusicFan
100+
100+

Мнениеот HotMusicFan » 04 Дек 2009, 20:53

Аз доколкото знам,софтуера си е съвсем отделна работа,процесинга си е...така да кажа "хардуер" :)
Аватар
hot_fan
1000+
1000+

Мнениеот hot_fan » 04 Дек 2009, 21:06

Ами колеги, има и софтуерни процесори и всяко т.нар. онлай радио би трябвало да ползва такъв, Пример радиата на ФФМ, както и тези две 1 2. Първото е с хардуерен процесор, а второто със софтуерен. :)
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 04 Дек 2009, 23:14

Юнак написа:дай експертно мнение за това: http://radio.dir.bg/eradio_fp.php (доколкото знам, цялата загадка е в плеъра, не в устройства от типа на Орбан)

Това си е чист flash с дозина mp3-ки и някакво управление.

idiot_91 написа:Аз доколкото знам,софтуера си е съвсем отделна работа,процесинга си е...така да кажа "хардуер" :)

Както каза hot_fan може и със software да се преработва звука, може и с hardware.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 04 Дек 2009, 23:40

Юнак,

Дир.бг са поредните идиоти в България, които тотално окепазиха авторитета на интернет радиото и специално на многоканалното интернет радио. Никаква тайна няма в плейъра. Написали са си го, голяма работа. Това, което те предлагат - да си редиш плейлиста е нещо, което всеки може да си направи така и така. Ще дам сравнение с най-големите в този бизнес - Digitally Imported. Там говорим за много качествен подбор на съдържанието от хора, които знаят за какво става въпрос, както и много добър процесинг на звука и качествен стрийминг. Така се прави, но скоро в България това няма да има реален пазар.

Назад към