Новото танцувално хит радио!

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
RadioFun
Нов
Нов

Re: Новото танцувално хит радио!

Мнениеот RadioFun » 02 Фев 2010, 22:36

bubic написа:.... Впрочем,има ли у нас Джез-радиостанция и как се казва?

Да, Джаз ФМ - 104.0 София.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 02 Фев 2010, 22:38

Bubic,

В Германия има "танцувални" програми, национални няма, защото Германия е федерация, правена по американски модел, няма как да стане. Във Великобритания, обаче - има, същото важи за Франция, Австрия, Полша, Белгия, Румъния и множество други държави. Танцувално е българската дума за денсрадио. Защо в едни случаи някои хора отправят упреци за чуждиците, а сега когато глаголът "денс" се заменя с българския глагол "танцувам" имаме проблем?!?

Да, постоянно се купуват и продават станции навсякъде... просто защото големите компании са публични и постоянно нещо се случва. Същото важи и за смяната на формати. Между другото, САЩ е държавата с най-либерално законодателство в тази насока, там и най-често можеш да станеш свидетел на смяна на формат. Това е така, защото програми там не се "лицензират", а само се регулират. В Европа най-общо казано се лицензират програмите, а не предавателите.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 03 Фев 2010, 12:23

Radiator, прав си за повечето неща,казани в този пост. Ето,имали сме и джаз-радио,но трябва ли някой да го преведе,че това е "Джазовото радио на България". Има блус-музика,или балади,значи ли,че ако ние с теб открием такова радио,което пуска само блус,някой да го определи като "блус(з)овото радио на България".Ами,да открием и "кънтри-мюзик рейдио". Какъв е превода ?- "селско-музикалното(танцувално) радио на България". Ами смешно е,както и "танцувално". Просто не нужно всичко да се превежда в областта на науката,техниката,спорта, политиката,изкуството, музиката,биологията и пр. Денс-радио и нищо повече,ама било на България,това също не е нужно. Смешно е да се нарича спортната дисциплина скок с прът ,на "овчарски скок". Просто,ужасно и обидно смешно. Нито един спорт в Света,на нито един език не се оприличава с животни,или птици,още повече пък с хората,които ги отглеждат. Да,конен спорт,или езда с кон,но това е в реда на нещата. Подобно нещо е и с футболната (хандбална) врата. Ами не може една такава конструкция в спорта да има формата и функцията на врата,но в някои славянски езици е врата. Има и такива моменти... Но за овчаря(овците), работата е смехория. Може и да е козарска,или говедарска,какъв е проблема , и козарите и говедарите имат тояги,ама никой не скача с тях,те имат съвсем друго предназначение.При това,тоягата и гегата са съвсем различни от пръта,особено от този за скок. Малка импровизация в областта на спорта,едва ли пречи на някого.И самия прът се прави от специални материали,а не от дренови ,или лескови тояги. Стига толкоз...
Казваш ,глаголът "денс" се превежда на български като танцувам,да превода е точен,но името на радиото не е "денс",а в комбинация с друга дума и става сложно съществително,като денс има смисъла на танц,,а не танцуване. Но става вече много натоварващо. Нека си остане "денсфлор" и никой да не го превежда. Ако някой иска да се избегнат чуждици в езика ни,да го е кръстил официално "танцувално радио",да,ама не звучи добре. Ей ,приятел,кое радио слушаш? Ами танцувалното радио (на България),ами смено е бе Радиатор,каквото и да си приказваме.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 03 Фев 2010, 12:35

Аз казах каквото имам да казвам по тезата си. Моето мнение е, че от гледна точка на маркетинга не си прав. Задълбаваме във философски спор в момента.
Аватар
noise
Нов
Нов

Мнениеот noise » 03 Фев 2010, 12:57

Лично аз това с "танцувалното" го приемам със смесени чувства.
Но чисто стратегически погледното е добър ход. Защото освен името си така те брандират и самото определение на станцията- макар и с дума на ръба на безсмислието. Аз за друго "танцувално" радио не се сещам, за разлика от безбройните "номер едно" :Hmmm
Няма защо да им се сърдим на хорато- седнали са, помислили са, следват някаква идея... концепт... Нали сме много "вЪзмутени и огОрчени", когато няма никаква идейност, а само копи-пейст. Нека когато има креативност не забиваме озверен поглед и тропаме с крак "това не ме кефи!" :Music
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 03 Фев 2010, 13:09

Според мен bubic се дразни от думите "..... на България".
Което си е за дразнене - злоупотребява се, а в някои страни (знам за Русия) се изисква специално разрешение, придружено с много пари, за да използваш русский, российский, Россия и пр.

Обаче... всъщност само нашият анонимен юзер wildboy го е казал. Аз лично нямам официално потвърждение, нито виждам сайта им - какъв е сегашният им слоган?
Досега май беше "The Voice - The Home of Hip Hop and RnB"
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 03 Фев 2010, 13:38

ами, доколкото аз съм запознат, мисля че е Dancefloor Radio
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 03 Фев 2010, 16:03

Щом и ти се колебаеш, значи не са си мръднали и пръста да си управляват бранда.
При положение, че (доколкото аз съм запознат) бг шефовете са предостатъчно квалифицирани, това може да означава, че няма вътрешно желание. Нещо куца мотивацията, нещо май не им харесва тая работа на самите работещи вътре. Може би е решение, наложено отгоре (т.е. от немци). Както и да е, май цялата промяна е в ръцете на един-два постинга във форуми.-- :'(
Аватар
wildboy
100+
100+

Мнениеот wildboy » 03 Фев 2010, 16:16

radiator написа:ами, доколкото аз съм запознат, мисля че е Dancefloor Radio

Да, точно така!
Сегашният слоган на радио the voice е Dancefloor Radio :)
радио Витоша - - радио Веселина - - радио The voice - - радио Magic FM - - The voice tv - -
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 03 Фев 2010, 20:03

Ами Радиатор, не е нужно да се превеждат такива фрази от областта на маркетинга, стиловете музика и музикалните термини,абе проста работа,моля те,прочети още веднъж горния ми пост. Ето ,Юнака дава пример с Русия. Нека си отваряме всеки ден радиа,нека си сменяме имената и форматите,рекламната политика,водещите ,ама от каква нужда да ги свързваме тези неща с името на страната ни. Ето сетен пример,отваряме радио за реге -музика., цял ден пускаме реге,програмата е направена на друга планета,водещите са извънземни,няколко светлинни години преди нашата цивилизация,отвсякъде класа и качаство. Е,как ще преведем на български "регефлор рейдио". Аз не мога,който може,да преведе,има думата....В това е същността на тезата ми-ненужност от преводи и да не се занимава никой с имена на държави и нациоални стойности,а да си гледа своя частен бизнес,макар и в областта на радиото и музиката.
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 04 Фев 2010, 09:34

Да, май се прекалява със заиграването с "националните" определения в радио бизнеса, особено у нас. Националното е символ и на държавността и не трябва да се употребява навсякъде.
Изглежда държавността в световен мащаб е слаба, щом служи масово и за реклама в бизнеса.
Но това е фундаментален проблем, не е конкретно по темата и затова предлагам да не се отклоняваме и да досаждаме повече.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 04 Фев 2010, 15:40

Навсякъде по света медийните хора се радват, когато им се отвори възможност да използват думата "национален. Моля ви, в Америка (САЩ имам предвид) най-големият кеф за журналист или шоу е да каже - we are going national. Какво се правят някои колеги.
Според мен, най-правилно е да се каже "на мен не ми харесва" за дадено нещо, а не да се носят от 100 кладенеца вода, колко било грешно. Да, може и да е грешно, но се прави в целия свят.
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 04 Фев 2010, 15:52

Понякога масовите неща не са правилни. Не бива да се подражава сляпо за всичко само защото така правят всички.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 04 Фев 2010, 15:58

Абсолютно си прав, РРП. Аз не оспорвам това. Просто не разбирам защо разтягаме локуми какви били в България, като навсякъде по света е едно и също, това ми беше мисълта.
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 04 Фев 2010, 16:02

Е, все пак отбелязах, че това е offtopic.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 04 Фев 2010, 16:57

Radiator, с мен не си съгласен, ок,амаи с поя потенциален съперник в споровете,също,ами замисли се. остави тая Америка,казах,ти,казавам ти пак,тук саразвяли държавния флаг на такива места,че ти става отвратително,отново повтарям, дай да гледаме германия,Франция,Англия,Чехия,Испания и другите клултурни страни. Има "Банк оф Америка",което изобщо незначи,че това е банката на САЩ,има Травел Америка,което също не значи,че това е трок-стопа на Щатите. Има "Министор Америка" и подобни. България е малка,слаба,ограбена,измъчена и пр. страна. Тя не е привлекателна по много параграфи,народът като цяло не е доволен от държавата. Ами всеки ден ги пишат тези неща. Какъв е изводът-ами да се по-скромни и по-премерени,без въздухарски фрази,названия и пор. Ето,и ти си се увлякъл,казваш "медийни хора". По-рано говорехме за "телевизионери". Но това е встарани оттемата. И тези "медийни хора" ти не ги познаваш всичките,че да твърдиш колко голяма радост изпитват от думната "национално". За стен път казвам,щом като Русия и Германия нямат национални и танцувални радиа,значи такива определния не са адекватни в радиоразпръскването,музиката,рекламата и др. Ето последен пример,абе може ли да се кръсти улица(булевард) в столицата ни,на името на страната. Къде е "Република България",къде е "булевард България". Ами дай да отидем във "Факултето" и там да кръстим някя уличка с това име.Или "Частна застрахователна и презастр-лна компания България". Ама ,разбери бе братле, отнесена от вихъра е нашата държавица,единственото нещо,кмоето тя и нейните институции могат да наравят е да наложат повсеместна скромност,култура,коректност и др. Грандоманията може да отива на някои страни,ама на нас,НИКАК!!!.
Юнак
1000+
1000+

Мнениеот Юнак » 04 Фев 2010, 17:06

bubic, ама нали се видя, че The Voice няма нищо общо с "танцувалното радио на България" - слоганът е друг!
Ясно, някой сипе грандомански изречения в прес рилийз - сефте!
Да си отворим тема, а тази да оставим за коментари около The Voice.
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 05 Фев 2010, 00:20

Bubic, дадох ти примери и мога да продължа да ти давам примери от поне 10 държави. Пишеш едно и също всеки път, но с различни думи.
Да не говорим, че The Voice изобщо няма такъв слоган, както по-нагоре и аз и Юнак, и wildboy сме написали.
Ти изрази своята теза, аз изразих моята. Очевидно сме на диаметрално противоположни мнения. Кому е нужно да се изписват едни и същи неща по 200 пъти, при положение, че аз говоря за едно, а ти за съвсем друго.
Удивен съм докъде може да стигне философстването! От слоган на търговска радиостанция до политиките, свързани с даване на имена на улици и булеварди!! О Боже! :Slap :Slap :Slap
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 07 Фев 2010, 15:34

Добре,съгласен съм напълно с теб,но все пак,някой написа "Денсфлор рейдио". И го преведе като "танцувално радио на България". Това коментирам,на този безсмислен и ненужен првод се противопоставям,дадох ти много примери. Ако следваме пътя на елементарната логика,трябва да преведем и "Дъ Войс". Нищо не пречи,каква музика пуска предимно това радио и сврзва ли се понякакъв начин името на радиото със стиловете и жанровете на музиката. Остави всичко,което сме казали ,забрави,че сме спорили,но файнъли,казвам,че не е нужен на никого никакъв превод,нито на "Дъ Войс",нито на "денсфлор рейдио". Но за любителите на задължителния превод,ето и малка импровизация "Гласът....на България". Други страни може да нямат такова радио,но ние си имаме... Нали виждаш какво представлява БГ-радио,пародия,много пъти сте изказвали безброй "комплименти" за него. Скромност,скромност и пак скромност, като стенм сериозна страна,като се създаде общество в страната,тогава може и да си позволим някои импровизации,засега,само режима на съзерцание ни отива,като китайците... 7милиона Българи, "българизират" Европа, а повече от 1 милиард и 400милиона китайци изобщо не отварят приказка за "китаизиране " поне на Индокитай..... Е,докато не се намерят се3риозни хора в страната ид попитат русенци за техните въздухарски приказки,така ще е...Преди комунистическата сган да окупира България, народът и властите са били развили перфектно този режим на съзерцание и не случайно,на Балканите единствено България е била що-годе добра страна и част от Сърбия и Хърватска в техната зайедница Кралство Югославия, всички останали страни са били нещо повече от мъка,а после стана точно обратното,българските и югославски комунисти разсипаха страните и народите си,следвани упорито от Албания и Румъния,но това е друга тема,знеш,че се увличам често.
MattParkman
100+
100+

Мнениеот MattParkman » 14 Фев 2010, 11:30

Radio The Voice - Sweden - Click here

Само Хип-хоп и Rnb! :)

Назад към