АНКЕТА : Купихте ли си вече DAB радиоприемник?

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции

Купихте ли си вече DAB радиоприемник?

Да, не искам да остана на сухо!
13
19%
Не, ще си купя чак когато спрат и последния УКВ предавател!
54
81%

Общо гласове: 67
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Re: АНКЕТА : Купихте ли си вече DAB радиоприемник?

Мнениеот ЖОРО » 29 Сеп 2018, 13:17

az написа:
ЖОРО написа: .. за това в Норвегия си искат ФМ излъчването заради нескопосаното покритие на ДАБ и малоумния звук който предлага .

Интересно ще ми е да дадеш някакъв линк за Норвегия, защото аз чета точно обратни неща за там. BTW, чешкото радио в недалечно бъдеще ще увеличи доста покритието си:

https://www.worlddab.org/news/10313/cze ... ital-radio

Какво общо има Чехия с Норвегия ве мен ?

В Норвегия покритието е ужасно т.е - по население извън градовете сигнал - ЙОК !
А пък ако случайно захапеш сигнал мога да ти изпратя да видиш с какво качество излъчват.. просто ФМ ще го видиш като Ейч Ди радио !
Наблъскали на един канал 16 радия което е ужасно .. на един канал не повече от 8 радия .. ако искаш всичко да е ок
az
500+
500+

Мнениеот az » 29 Сеп 2018, 20:57

Норвегия има кофти терен, а и DAB честотите са повече от 2 пъти по-високи от УКВ, така, че не ме учудва за покритието. Нямам лични впечатления от техния DAB+ (защото не съм бил там), но като гледам битрейтовете на националния им MUX, явно са любители на ламаринения звук. :D . Англичаните в това отношение са дори още по-зле, още повече, че са предимно на DAB, а не на DAB+ и на частният им MUX болшинството от станциите са моно и с ужасен звук:

https://fmscan.org/net.php?r=d&m=s&itu= ... 1+National

Обаче като бях в Бавария, там нещата са съвсем друга манджа. Болшинството от станциите имат разкошен звук.

Така, че в "наше село", ако някога тръгне DAB+ да се надяваме, че звукът ще е добър, защото едва ли ще има много станции, изхождайки от размера на рекламния ни пазар.
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 30 Сеп 2018, 12:01

За инженера релефа на Норвегия е "кофти", а пък за туриста е "приказно красив"...

Между другото - този форум позволява никове на българска кирилица, а пък всички си сложили никове на латиница.
Princess, adore you. (Spin doctors)
Аватар
минстрел
100+
100+

Мнениеот минстрел » 30 Сеп 2018, 12:03

Плуралистичното качество на ДАБ+ е че позволява картинки на всякакви азбуки, а не нахалства като RDS всички да пишат на латиница.
Princess, adore you. (Spin doctors)
az
500+
500+

Мнениеот az » 27 Окт 2018, 13:59

И в Сърбия DAB+ вече е факт:

https://rtvforum.net/dab-srbija-pilot-p ... 7-s50.html

Явно само ние и македонците оставаме "бели петна" на картата в региона.

Назад към