Въпрос относно допълнителна антена!

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
programing122
500+
500+

Въпрос относно допълнителна антена!

Мнениеот programing122 » 30 Юли 2010, 11:57

Здравейте! Видях в един сайт в интернет една допълнителна стайна антена за УКВ, която се прави от обикновенна стайна ТВ антена! Едната и пръчка е насочена нагоре, а другата надолу! За връзка ползвам коаксален кабел с медна жица! Просто трябва да имате стандартна стара ТВ стайна антена, като се разглобява и се отделят двете алуминйеви пръчки, след което посредата се свързват двете пръчки с малко болче с гайка, след което на края на самото болче се допира медната жица на коаксалния кабел, а другия край на кабела се допира до телескопичната антена на радиото! По този начин направената антена хваща доста, днеска си я направих, и на стария си касетофон ХИТАЧИ хващам с много по-добър сигнал местните радиостанции и едно варненско радио, също така хващам от Калиакра и Еделвайс сигнала! Тази антена добра ли е, и ако не е, кажете някоя по-добра, която мога да си направя с достъпни материали!

Ето снимки на направената от мен по модел антена :

Снимка 1!
Снимка 2!
Снимка 3!

Снимките са леко размазани и не с толкова добро качество, но мисля, че каквото трябва се вижда!
Последна промяна 2 на programing122, променена общо 30 пъти
Аватар
fmstereo
Нов
Нов

Re: Въпрос относно допълнителна антена!

Мнениеот fmstereo » 30 Юли 2010, 12:03

С това,което си измайсторил,общо взето си открил топлата вода.Всъщност това е най-простият тип ФМ антена.Аз също използвах нещо подобно доскоро. ;)
"Aici,Yambol,Radio 999 - Nu tine deloc pasul cu viata"
programing122
500+
500+

Мнениеот programing122 » 30 Юли 2010, 15:26

А да ви попитам дали тази връзка, която съм показал на снимките по-долу е надежна и дали антената е правилно свързана, защото ми се струва, че и със нея и без нея пак е същото!

Снимка 1! - Това е връзката на антената с коаксиалния кабел! Правилна ли е ?

Съмнява ме, че ако това болче не е алуминийево няма да има никакъв смисъл!

Снимка 2! - Това е входа във касетофона! Дупката представлява малка метална квадратна пластина, явно е оставена за свързване на антена! Просто допирам медната жица на коаксиалния кабел към тази пластина! Ползвам тази пластина за връзка със антената, защото телескопичната антена на касетофона е счупена!

Тези снимки се получиха по-качествени! Всичко би трябвало да се вижда! :)
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 30 Юли 2010, 15:52

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
programing122
500+
500+

Мнениеот programing122 » 30 Юли 2010, 16:00

Ами за първи път свързвам антена, до сега не съм се занимавал с допълнителни антени, кажете как трябва да стане! ;D
Аватар
BigBrother
1000+
1000+

Мнениеот BigBrother » 30 Юли 2010, 18:26

До сега никога не съм свързвал допълнителна антена на уредбата ... Единствено веднъж пробвах с кабел за тонколони ии се чуваха прилично радиата.Кабелът просто го бях закачил за една тръба на горната тераса
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 30 Юли 2010, 21:08

programing122 написа:А да ви попитам дали тази връзка, която съм показал на снимките по-долу е надежна и дали антената е правилно свързана, защото ми се струва, че и със нея и без нея пак е същото!

Снимка 1! - Това е връзката на антената с коаксиалния кабел! Правилна ли е ?

Съмнява ме, че ако това болче не е алуминийево няма да има никакъв смисъл!

Снимка 2! - Това е входа във касетофона! Дупката представлява малка метална квадратна пластина, явно е оставена за свързване на антена! Просто допирам медната жица на коаксиалния кабел към тази пластина! Ползвам тази пластина за връзка със антената, защото телескопичната антена на касетофона е счупена!

Тези снимки се получиха по-качествени! Всичко би трябвало да се вижда! :)

А пробвал ли идеята на колегата с най-обикновен кабел? Защото така като гледам връзката ти, дори и да я закрепиш не правиш нищо съществено. По принцип двете пръчки не трябва да имат контакт, едната се свързва към жилото, а другата към оплетката, която в твоя случай е на никъде, предполагам. Но щом казваш, че ти върши работа, просто намотаи жилото около болта и готово. Аз бих сложил две шайби от двете му страни и да ги притегна отгоре със гайка.
programing122
500+
500+

Мнениеот programing122 » 30 Юли 2010, 21:16

Оплетката? :Blink Това тези белите жички около жилото ли са? И как ще се свърже една от пръчките към тях, като те са съвсем малки! :D
Извинете ме, че се държа като индианец, но до сега не съм правил антени! :D :D :D
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 31 Юли 2010, 20:43

programing122 написа:Оплетката? :Blink Това тези белите жички около жилото ли са? И как ще се свърже една от пръчките към тях, като те са съвсем малки! :D
Извинете ме, че се държа като индианец, но до сега не съм правил антени! :D :D :D

Кофти кабел имаш, значи. Събираш ги в едно, усукваш ги и се свързват, най-добре със спойка.
programing122
500+
500+

Мнениеот programing122 » 31 Юли 2010, 20:48

Така и направих снощи! За сега хваща! :)

Назад към