Против трансграничното замърсяване на радиоефира!

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Re: Край с турските радиостанции в бг ефир

Мнениеот UGLY_BOY » 27 Сеп 2010, 18:32

@bubic,

Там е работата, че както уточних, в Истанбул радиостанциите са с такава бройка:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ra ... _in_Turkey

При тази бройка на практика целият капацитет на скалата е зает и всяка наша радиостанция е смутена. В добавка на това, всяка радиостанция излъчва с по 30 киловата. Предавателните антени са разположени на хълм над Босфора.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 28 Сеп 2010, 06:58

OK,значи ли това,че от истанбул до наште гранични райони няма други предавателни центрове,да речем Одрин,Люлебургас и др. нашите станции от Истанбулските ли се смущават,ако е така,никакъв шанс няма да имаме успех,единствено е възможно да се направи нещо на правителствено ниво. Къде е Истанбул,къде Свиленград и кап Андреево. Отново някой не е в час.ФМ,какво става с теб,нещо си закъсал със сканинга,давай още инфо,ти си надолу по скалата...малко шега и от мен.
Аватар
Future_Generation
500+
500+

Мнениеот Future_Generation » 28 Сеп 2010, 08:47

Хахах Бубич,ела в Несебър и се опитай ПОНЕ БНР да хванеш,ако успееш и рдс да изкараш,когато има турски,а това зна4и 2/3 от лятото и доста често зимата :D,ще ти дам каквото кажеш :D
Оставете УЛТРА,спасете БЪЛГАРСКОТО!!! :)
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 28 Сеп 2010, 08:50

Kакто казах,няма да коментирам.Просто 1000 пъти съм казвал,че вината е в българските оператори,дори не е толкова и в КРС,макар и за тях да твърдя,че са идиоти и то с право.За радиата от Одрин,Огибо може най-добре да ти каже дали смущават свиленградския ефир,достигат и до Ямбол,но слабо,а и тропо-то от там,ако въобще го има,е слабо и не пречи.Може би затова човекът спомена само Истанбул,понеже през лятото има дни,в които продължително се приемат радиа от там.На мен ми е странно защо не се спомена нищо за телевизиите :-\ Докато бях във Варна,често БНР Море на 21канал беше тотално затиснато от TRT2,а на 35 канал - от музикална телевизия.Или това не е проблем :-\ :-\ Това показва неумелата работа на парче."Сега да оправим радиата,а пък по-нататък ТВтата" или докато тръгне цифровизацията...
Аватар
Future_Generation
500+
500+

Мнениеот Future_Generation » 28 Сеп 2010, 10:23

В несебър телевизията си е добре,хващат се турските,но не пречат на нашите програми :)
Оставете УЛТРА,спасете БЪЛГАРСКОТО!!! :)
Аватар
N_i_x_e_n
100+
100+

Мнениеот N_i_x_e_n » 28 Сеп 2010, 11:36

Абе да ги задължат да излъчват не 500вт направо 1КВ, който няма пари - отпада, идва друг на негово място, и без това и сега е бой за честоти. Радио не се прави със жълти стотинки и 100 вт. Защо примерно държавните нямат под 1кв предавател. Като си решил да правиш нещо го правиш грамотно, ако нямаш парички не правиш нищо, тия смехории от по 43Вт тук там просто трябва да изчезнат
Изображение
SONY st-s590es
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 28 Сеп 2010, 11:42

@bubic,
90% от турските проходки на практика не идват през физическата ни (сухопътна) граница с Турция. В Свлинеград и околностите няма проблеми със сигналите на съседите. Турците избиват предимно през лятото, по морското крайбрежие (от най-северната до най-южната точка) и тогава радиостанциите, които излизат, са от истанбулската скала. Причината за това са летните морски прохождения, а и антените на турските радиа са точно на хълм над Босфора. Както споменах, се излъчва с около 30 kW. През лятото в България излиза цялата истанбулска скала, на STEREO, с RDS и спира на автоскан. Тези прохождения 100% достигат със същата или малко по-малка интензивност и до Констанца и румънското крайбрежие, както по всяка вероятност дори и до Одеса (предполагам, че е така, защото при проходки край морето съм приемал и радиостанции от тези две локации). Но предполагам, че румънците и украинците са си решили проблема, без да мрънкат много-много. Излъчват с по 10 kW и готово. Турците не ги смущават. Няма да се учудя, ако и в Одеса се процедира по същия начин. Самите турци, излъчвайки с 30 kW, също не са жертва на проходки въпреки географското разположение на Истанбул. Докато тук, нашите частни радиостанции не желаят да излъчват с максимално разрешените от контролните органи мощности, смятат, че Варна и Бургас могат да се покрият качествено с мижави 200-ватови предаватели (а проходките там не са само от Турция, но и от други държави - винаги може случайно да избие нещо върху честотата, на която излъчваш - избивали са дори немски и полски радиа), не искат да влагат средства и желаят да печелят наготово, поради което натискат нашите органи да карат съседите да намалят предаватели.

@FM STEREO,
Прави ли ти впечатление, че БНТ и bTV винаги са затиснати от сигнал на турската обществена телевизия? Това е така, защото през социализма целенасочено нашите предаватели край морето и по границата с Турция са поставяни върху техни честоти, така че в България да не може да се гледа турска телевизия. След 10.10.1989 година никой контролен орган не си е мръднал пръста да разреши този проблем (предпагам причината е в инертността им). Турците нямат толкова телевизии, колкото радиа, съгласуването е напълно възможно.

@N_i_x_e_n,
Край морето и в близост до останалите граници на България можеш и с 3 kW да излъчваш. Контрлните органи разрешават. Някои оператори в Бургас сериозно вдигнаха мощността си на излъчване и нямат проблеми със смущения. Но други не желаят да го правят.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 28 Сеп 2010, 13:02

В Свиленград няма проблем с предавателите в Одрин. През лятото и тук избива Истанбулската скала но никога не е успяла да заглуши Шейновец. С доста постоянно присъствие от Истанбул е ?zlem Radyo на 107,8. Когато и да мина през тази честота винаги го хващам, понякога с РДС, понякога пулсиращо както е в момента.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 28 Сеп 2010, 13:39

Бубич, българските частни радиостанции, а и до някъде държавните, не заслужават милост и прочие отстъпки от чуждите. Не може да има такова съгласуване в крайбрежните райони, каквото ти искаш. Там се надделява с мощност. Смущения и биене ще има, но някъде в морето. Аман-заман, някой с яхтата си няма да може да слуша някое радио - е, сори! Губи по точки. Но друго решение няма. Това обаче не важи за местата, където границата е сухоземна, тъй като релефа екранира сравнително добре. Това вече е друг казус, но по морската ни граница друго решение няма. А, че радиостанциите ни са тъпи, убити и некадърно изпълнение технически и програмно, това е от ясно по-ясно. Не може с радиоприемник, с който обирах почти всички цифрови програми от Бирмингам и повече от половината аналогови, в Троян да не мога да закача нищо, дори с мизерно качество от Плевен. А между мен и Бирмингам има същото по височина възвишение, както между Троян и Ловеч. Значи нещо куца техническо. Нещо не е изпълнено както трябва, било то некадърно или поради шеф-задници. И за тия милост от турци, гърци и румънци!? Що!? Не! Таква трябва да бъдат смачкани, сдъвкани и изплюти от еволюцията. За жалост, в тая смотана държава се толерират точно такива - мазньовци, симулиращи дейност и задушаващи хората, които искат да правят нещо като света, както се прави в цивилизованите държави. Защото България е всичко друго, но не и цивилизована държава, нищо че е дала на света такива образци на цивилизацията, като Борис Христов, Райна Кабаиванска, Теодосий Спасов и още куп други даровити хора на изкуството и науката.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 28 Сеп 2010, 17:19

Ъгли,ако това ,което пишеш е абс. вярно,значи не е възможно нищо да се направи,само опит да се избегне монтиране на наши предаватели върху турските. Поне на БНР. Значи,,засега тишина,не става и не става.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 28 Сеп 2010, 18:14

Ми, така е. Следя проблема от много години и смятам, че представям нещата нетенденциозно и обективно. БНТ и БНР нямат особени проблеми с покритието в съответните региони. Поне във Варна БНР на 100.9 на практика, доколкото знам, никога не е било затискано от чужди сигнали. В Бургас със 102.5 нещата не стоят толкова добре. При неналичието на локален предавател в самия град, дори при липса на проходка на места Хоризонт не спира на автоскан. Единственото решение на проблема е пряко обвързано с високите мощности. Тъй като радиостанциите в Истанбул са през 200 kHz, това, което може да се направи, е нашите радиостанции да излъчват на честоти на отстояние 100 kHz от турските радиа, но тогава по-неселективните тунери пак кашкат радиостанциите по съседен канал. В Бургас поне не ми е правило впечатление турците да успяват да затиснат нашите радиа, поне в рамките на града. Това се получава, може би защото градът има доста по-ниска средна надморска височина спрямо Варна, да речем, а и защото много от частните оператори там вдигнаха мощностите си и излъчват с 1-1.5 kW. В добавка на това, повечето предаватели са намират на кули в близост до морския бряг и на практика спрямо града турските проходки и местните сигнали идват от една и съща посока (откъм морето) и поради тази причина няма опция, при която като врътнеш антената на едната страна да чуваш турското радио, а на другата - българското. Не така стоят нещата във Варна, обаче. Въпреки че градът е доста по-голям от Бургас, мощностите на радиостанциите там са по-ниски, а и по-високата средна надморска височина благоприятства навлизането на турските сигнали. По-голямата част от предавателите на частните радиостанции се намират в кв. Галата (досами морския бряг), но поради много ниските мощности (под киловат - операторите боравят с 500 или дори 200 вата) нашите радиа биват затиснати, покрити или се приемат лошо. Единствената радиостанция, която няма проблеми, май на практика е само Хоризонт - БНР. Едно на ръка, че тя е на 100.9, където няма турски сигнал (в Истанбул има радиа на 100.8 и 101.0 MHz), изглежда добрата мощности и може би качествената девиация осигуряват добър прием дори и с неселективен приемник, като не чуждите сигнали избиват по съседен канал, а с по-некачествен приемник нашият Хоризонт избива на съседните канали. По същия начин е решен въпросът и с предавателя на Хоризонт в Калиакра - той е 10 kW и излъчва на 88.1, намира се на самия нос (ако не се лъжа) и предава на честота, на която няма истанбулски сигнал (в Истанбул, има радиостанции съответно на 88.0 и 88.2).
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 29 Сеп 2010, 09:51

UGLY_BOY,с БНТ1,БТВ и Нова от Франгата никога не е имало проблеми,но с програмите от Джанавара нещата ставаха доста замазани.Просто те оттам излъчват с 100 - 200W,с подобна мощност да покриеш град като Варна и да не се намесят турски ( не само от Истанбул ) е невъзможно.Но вдигнат ли мощностите си на Джанавара едва ли ще имат проблем,особено след като и чуждият сигнал настъпва от същата посока.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 29 Сеп 2010, 11:52

Нека си решат проблема вместо да мрънкат. 100-ватов телевизионен предавател за град като Варна е повече от слаб като мощност дори при липса на проходки.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 24 Окт 2010, 13:33

И гърците започнаха да ревът от комшиите си.
Кофти превод, но с компютърните преводачи е така.
Член-Изявление на Андрю Tzanakos: Гръцкото радио в граничните райони и органите ...
(04.08.2010 | 10:54:22)

Често изненадан от решението на тези органи в страната.
Докато пропагандата на някои съседи са надминали всички граници, след като някои "любимите ни съседи (като сагата на MEGA канал) се оказаха на радиочестоти в инструмент за насърчаване на убеждения, нагласи и изисквания, а P / S някои съседни държави са в проникване, ако искате лостове за натиск в ума и душата (с лъжите излъчване) всички гърци, живеещи в отдалечени райони, нашето време преминават неща "твърди оригинални Македония", на " Големите несправедливост Албания, Велики Европейска Турция и много други използване на неограничена власт на съвременни технологии за емисии на предавателя от различни гледни точки, гръцки независими органи хвърляне глоби в челните редици akritai-гръцки радиостанции!
Но какво по дяволите искат нашите принципи? Искате ли да намали границите ни? Ако е така, да кажем, да създават нови граници, в Пирея, а не xananevoume някога на нашата Македония, в Тракия нас или на нашия континент, не xanapatisoume на Егейско море и за нашите острови.

Какво го прави, наистина, СУЕ, но и на председателя на Ксанти през това?
Чудя се всички патриоти нашите министри, настоящи и предишни, като и двете силни откритост и мобилност, сериозно-силен по много въпроси на външната политика, защо не отговори, защо отговорните нещо за нашите министри радио?
Нашите членове, защо да не предизвиква и не шофирайте в правилната посока, Комисията по институциите и за прозрачност, и се отчита пред Народното радио и телевизия на Съвета;

Къде е моето добро членовете хората от региона на отдалечени райони?
Ние нямаме гаранция или честоти от МСД; могат или не могат да отделят силно, ясна и пълна прозрачност в рамките на границите на страната ни?
Защо трябва да се яде свещи (използвам баскетбол план) от радиостанциите в съседните страни?
Скоро на Хиос, след като турските кланета ще почете годишнината от избиването на радио станции от ESR
Наскоро имахме друг случай с по-голяма глоба.
Същото ще се случи в други райони (Македония и Тракия са няколко примера).
Възможно ли е да убие с икономически санкции гласове гвардия-P / S, нашето време имаме недостатъчно приходи и разходи неустойчиви, защо толкова много "блъскане" и "чувствителност" за тях?
И ако и двамата формализъм господа, защото ние не правим консултация с P / S и не нови закони, по-специално за отдалечени райони и не само? Прозрачност закон, не се поддържат, защо не вземете правилните стъпки?
Защо не се допуска, например, показват, две и три и тринадесет точки, или излъчено за дистанционно радио станции, с неограничен или много висока мощност?
Защо да не субсидира работата на тези P / S.
Дайте им по-ниска тарифа за електроенергия, да съдействат за възлагане на обществени поръчки, поддръжка, оборудване на качеството, позволяват агенции и организации за извършване на програми и хардуер, предвиждат повече реклама на държавата субсидира персонал и техници да останат и други гръцкото население близо до границата и да се стимулира по-голямо на местния пазар и т.н.
Искате ли други идеи, свържете се с мен, още по-добре с тях.
Разберете най-сетне с техните нужди ...

Съседите са по-умни? Съседи обичам страната си повече?
Аз съм от Мани и Пелопонес, но не бива да забравяме историята, произхода и особено неговия принос към европейската култура, че гърците от северната и източната част на Гърция. Искрено съжалявам за бавно и спокойно отразяват на страната ни и правителството ни в тази област.

Пазете се, моята цел е да доставяме курсове patridognosias никого.
Моята цел е да се събудим на органи, които по мое скромно мнение, трябва да намери с друго око-съвременните радиостанции в периферните райони.
Аз не съм patridokapilos, но не би могъл секторни интереси на собствениците.
Аз не членуват в политически партии и организации и услуги, нито да иска от никого.
Аз съм миролюбив гръцки гражданин, който обича, но не може фанатизъм, в родината си.
... Но аз искам да бъдат спазвани от всички страни на очевидна: "Гърция принадлежи на гърците!"
Въведете необходимата напрегнатост в akritai-станции и да променим тактиката бързо преди да е станало твърде късно ...
Очевидно тя трябва да бъде същото и с канали.

Член-Изявление на Андрю Tzanakos http://www.radiotvlink.gr/
Tonia
Нов
Нов

Мнениеот Tonia » 27 Окт 2010, 18:26

Аз живея в Бургас и на мен не ми допада да имам по-добър сигнал на турскитев радиа от Българските, не знам как и защо се получава така, но явно те се харчат повече и заглушават нашите. Турска тв също колкото искате , безплатна при това..това си е от преди така, но радиата им като че ли напоследък се излъчват от БГ.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 27 Окт 2010, 18:46

Погледни линка по-нагоре и ще видиш, че не заглушават. Просто в Истанбул има 108 радиостанции. 87.5, 87.7, 87.9 и така до 108 MHz. Не е като в Бургас - имате радиостанция на 95.7 и следващата е чак на 96.7.
BTW, имам въпрос към колегата ogibo. Той спомена, че в Свиленград през лятото също избиват истанбулските сигнали. А когато избият, натискат ли ти одринските или не?
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 27 Окт 2010, 20:12

UGLY_BOY написа:BTW, имам въпрос към колегата ogibo. Той спомена, че в Свиленград през лятото също избиват истанбулските сигнали. А когато избият, натискат ли ти одринските или не?

Преходите от Истанбул са сравнително редки и явно не избива цялата скала, а само отделни станции. От Одрин хващам със силен сигнал само три станции и тях не са ги заглушавали, но останалите които се хващат с лек шум биват натискани.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 27 Окт 2010, 21:49

Така си и мислех. Тъй като в Истанбул радиостанциите са изключително много (на практика капацитетът на скалата там е пълен на 100%), турците най-вероятно имат проблеми с честотното планиране дори и в рамките на собствената си държава. При проходки одринските предаватели явно успяват да покрият само Одрин и околностите му.
Аватар
Nasko_Bs
100+
100+

Мнениеот Nasko_Bs » 27 Окт 2010, 22:52

Дори в самия Истанбул има проблеми! Повече от половината радиостанции съскат ожасно в движение. Най-верояно си пречат взаймно поради високите мощности и гъстотата заради големия брой радиостанции.
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот biggeorge » 28 Окт 2010, 00:14

Турците обещаха,че ще оправят нещата.
Просто трябва да въведат ред в собствените си честоти и радиостанции.
Ако успеят да ги нормират,всичко ще бъде наред.
В България и Гърция трябва да се приемат само националните радиа на Турция,а не половината от излъчваните в Истанбул.
Имало е случаи,при които в Ямбол сме приемали по 20-30 радиостанции - и от Турция,и от Гърция.
Сега аз хващам само националните им радиа и така трябва да бъде.
В Турция и Гърция се приемат само националните ни Хоризонт и Христо Ботев и то със спорно качество.

Назад към