Против трансграничното замърсяване на радиоефира!

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Meloman № 1
500+
500+

Re: Край с турските радиостанции в бг ефир

Мнениеот Meloman № 1 » 24 Сеп 2010, 16:53

И аз съм съгласен!
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 24 Сеп 2010, 19:15

Изчаках малко и регистрирам отново наивност от висш клас. Първо,названието на темата е детско-"Край на турските....." Второ,"радиочестотно замърсяване". Нито един истински нженер не би използвал подобна фраза. Нито е възможно каквото и да е "замърсяване " на ефира,дори ,особено пък на т.нар. "бългаски,национален ефир". Учените са измилсили радиолектъронна съвместимост,.....,няма нито замърсяване,нито чистене на ефира. Комуноидите се опитваха да "чистят" чрез заглушаване,но бяха победени.Четвърто, защо се визира само Турция, "пионерите" на смущаване на българските РТВ-предаватели са румънците,те последни на Балканите започнаха да изпползват ТВ-ДМВ и ФМ 88-108МХц. Излиза,че само Турция смущава нашите предаватели,а Румъния не,Гърция също. За Македония и Сърбия да не говорим,те не попадат по този параграф. Пето, преди разговори,когато,като в случая се дават общи позиции,редно е да се посочат и конкретни локации и др. Откога отговорните органи са забелязали това нежелано явление. Шесто,не се говори и за наши предаватели ,които са близко до честотите на турските и се чуват в Туртция,-и това ли компетентните бълг .власти ще определят за "замърсяване". Или замърсяват само други страни,ние сме чисти. Няма в Света държава,която така мръснишки да е замърсявала ефира през миналите години и точно тя,единствено тя ,внася несъществуващ термин в науката-"радиозамърсяване" ,с елемент на силно негодувание. Или крадец да заклейми явлениоето "кражба". Седмо,щом като се споменава някакво подобие на политическа партия,значи нещата са въздухарскис,иреч,ао не е било ВМРО,протеста няма да е толкова силен. И последно,кой ли беше този на форума,който милион пъти казваше ,че всичко трябва да се оправя чрез съгласуване и разговори. Точно този подход е приет сега от СЕМ. Успех при разговорите. Явно българските власти не са се съобразили с факта,че вече никой не се инетресува от радиолелктронната съвместимост преди цифровизацията. дано все повече отговорни личности сепоявявт в тази област,а че има грамотни и отговорни хора у нас,мтова е вън от съмнение.
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 25 Сеп 2010, 19:43

Аз също се радвам,че КРС най-после се поразмърдаха и взеха да си изпълняват задълженията.
А иначе терминът" замърсяване",наистина в случая е съвсем неуместен.Освен това прав беше колегата,който писа,че за един 15млн.мегаполис какъвто е Истанбул, мощности на излъчване от порядъка на 200 вата, не вършат работа.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 25 Сеп 2010, 19:47

Впрочем,а има ли смущаване на бълг. ТВ-предаватели в тези райони,до границата с Турция.
Аватар
PatrioT
500+
500+

Мнениеот PatrioT » 25 Сеп 2010, 21:37

Около Елхово поне не съм засякъл проблеми с националните НОВА, БНТ И БТВ , но на 52 канал ПРОБГ на места се измества от някакъв турски канал , но не мога да разбера кой е . Без проблем излизат поне 3 турски TRT ?ocuk , TRT Haber , TRT 4 . Има промяна при гърците сега поллежениети е по-различно едва 1 гръцка излиза само NET , а преди и ET1 и ET3 .
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 25 Сеп 2010, 21:47

Не знам точно,но докато бях на почивка в Черноморец,хващах ефирно без смущения 8 тв. канала от Бургас,Сл.бряг и Поморие - от които 7 на UHF. Предавателят над Слънчев бряг се приема чак в Ахтопол.
БайСашо
Нов
Нов

Мнениеот БайСашо » 25 Сеп 2010, 23:47

Когато бях това лято в Черноморец, хващах само БНТ1, бТВ и Нова Тв. Гледаха се добре. Друго не съм улучвал. Само едва- едва ПРОБГ. Видях че на UHF се опитва нещо да се появи но телевизорът го прескача. Ти какво си хванал? И как?

П.С Извинявам се, че правя офтопик. Това ще е за първи и последен път.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 26 Сеп 2010, 09:52

PatrioT написа:Около Елхово поне не съм засякъл проблеми с националните НОВА, БНТ И БТВ , но на 52 канал ПРОБГ на места се измества от някакъв турски канал , но не мога да разбера кой е . Без проблем излизат поне 3 турски TRT ?ocuk , TRT Haber , TRT 4 . Има промяна при гърците сега поллежениети е по-различно едва 1 гръцка излиза само NET , а преди и ET1 и ET3 .

ПроБГ няма лиценз за Елхово.Тези турски излизат и в Ямбол:
9канал TRT1- http://www.youtube.com/user/uglybadsoul ... 8CK_B6VikY
28канал TRT2 (или както каза колегата TRTHaber) - http://www.youtube.com/user/uglybadsoul ... xetzqfMnB0
41канал TRTCocuk - http://www.youtube.com/user/uglybadsoul ... -nj3qVn7K8
но определено не са върху канали на БГ Телевизия.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 26 Сеп 2010, 09:55

PatrioT написа: на 52 канал ПРОБГ на места се измества от някакъв турски канал , но не мога да разбера кой е . .

Синорен ли си че е турски? Не знам дали предавателя на Дервишка могила достига до Елхово, но е възможно да е Нова от там. Аз например хващам някъде bTV с гръцки говор и след смяна на системата си излиза българският. Може и при теб да се получава нещо подобно.
В Свиленград няма смущения от турски и гръцки телевизии, дори на 52 канал Нова си излиза с прилично качество (за разлика от 44 който така и не го оправиха).
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 26 Сеп 2010, 18:55

A okolo ГКПП не се хващат турски и гръцки телевизии,би трябвало да излиза нещо. Не ми се вярва,че граничната зона не е покрита с ТВ-сигнал. Там няма ли взаимни смущения на ТВ-предавателите. Ако няма,значи имало е разумни хора от трите страни и са се погрижили да не допускат такива неща. Явно не приличат на румънците.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 26 Сеп 2010, 20:59

Не съм казал че не се хващат, а че почети няма взаимни смущения. 12 гръцки и 5-6 турски телевизии хващам като някой от тях на две честоти. В момента няма как да проверя но по спомени на 24 канал има и някаква турска програма. Не помня на коя честота на бТВ се хваща с гръцки говор както написах по-горе.
EDIT: Сега проверих. бТВ с гръцка реч е на 33 канал. От горе върви говорът на гръцката Алтер, но тя се хваща на още три места така че не бих казал че я заглушаваме. Между другото от време на време посещавам един гръцки форум за тв и радио и там не съм чел някой да се оплаква от българските радио и тв да заглушават техни. В Орестиада по скоро имат проблеми с телевизиите от Одрин.
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 26 Сеп 2010, 23:03

БайСашо написа:Когато бях това лято в Черноморец, хващах само БНТ1, бТВ и Нова Тв. Гледаха се добре. Друго не съм улучвал. Само едва- едва ПРОБГ. Видях че на UHF се опитва нещо да се появи но телевизорът го прескача. Ти какво си хванал? И как?

П.С Извинявам се, че правя офтопик. Това ще е за първи и последен път.

7 БНТ1
21 PRO.BG
26 Канал 0
38 Нова тв
41 Скат+
52 TV7
Приемах с 9-ел логопериодична ант.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 27 Сеп 2010, 02:48

Bravos бе Огибо,значи и в тази "тройна" гранична зона има наплив на ТВ-програми от съдедните страни и повече от похвално е,че няма взаимно смущаване,но гръцкия канал и нашия все пак,не бива да са един върху друг. Ти за коя точка описваш ситуацията, населено място,или просто до границата,напр. Кап. Андреево?. Остава само и радиоразпръскването да оправят та,да се успокоят емоциите.
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 27 Сеп 2010, 08:52

Tази сутрин,Веселин Божков говори за "проблема" в сутрешния блок на БНТ1.Не каза нищо ново,оправда се,че нашите радиооператори не желаят да излъчват с позволените им 3kW,че Дарик и БНР не се излъчват от всички точки,от които трябва да тръгнат,като за БНР посочи цифрата 31 от 69,а Дарик - 3 от 13!Обяви,че вече е говорено с турските оператори при по-силен сигнал да намалят мощността на предавателите си...
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 27 Сеп 2010, 09:09

FM подава поредната простотия от длъжностно лице. Споменатия е намекнал само да се намалява мощността при силен сигнал,но не казва кой е силен и кой слаб. И дали турския е силен ,или българския и кой кого смущава и кой е монтиран първо. А за честотната съвместимост ,явно не е достигнала информираността му. Май пак ялови работи
Аватар
>>> FM STEREO <<<
1000+
1000+

Мнениеот >>> FM STEREO <<< » 27 Сеп 2010, 09:23

Ами според това,което са говорили с турските регулатори,ще се създаде група,която ще следи и от двете страни нивото на сигнала и когато има силно тропо от Истанбул,турците ще бъдат помолени да намалят временно сигналите си.
Бубич,коментар няма да давам,просто ситуацията сама говори за себе си.
Аватар
Future_Generation
500+
500+

Мнениеот Future_Generation » 27 Сеп 2010, 11:12

хахахаха,интересно ми е защо се говори все за турците :D .Например на места в рибарица дарик се лови на 96.7 и 106.6,но качиш ли се малко по нагоре в планината няма следа от дарик и бнр,а на тяхните честоти има румънски радиа,много ми е интересно,защо не накарат и румънците да си намалят мощностите,само за да ни е "добре" на нас.Все някой ни е виновен на нас >:( .Нещо хубаво може да се слуша на морето и те сега и него искат да махнат >:( .Примерно,защо само тези радиа,които смущават българските не намалят мощностите си,а другите да са си пак с позволената им такива?? :)
Оставете УЛТРА,спасете БЪЛГАРСКОТО!!! :)
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 27 Сеп 2010, 11:26

>>> FM STEREO <<< написа:Не каза нищо ново,оправда се,че нашите радиооператори не желаят да излъчват с позволените им 3kW,че Дарик и БНР не се излъчват от всички точки,от които трябва да тръгнат,като за БНР посочи цифрата 31 от 69,а Дарик - 3 от 13!

Че това, дори и да звучи като оправдание, си е напълно вярно. Нашите пискат, че някой ги заглушавал и дори настояват чуждите радиооператори да си намалят мощностите, само и само да получат добро покритие на тепсия, без да вложат никакви средства. И съгласуване е невъзможно, когато в Истанбул правещите радиопрограми са толкова много, че радиостанциите са през 200 kHz от 87.5 до 108.0 MHz. На практика капацитетът на скалата им е запълнен на 100%. И сега хората трябва да си намаляват мощността, да си осигуряват некачествено покритие (защото мегаполис не се покрива с 200 вата, както бях споменал), да започнат и те да страдат от спорадични приеми (защото сигнали по морето не идват само от Турция), за да може нашите идиоти да печелят, без да са вложили и една стотинка. Еми, sorry.
zlosten
100+
100+

Мнениеот zlosten » 27 Сеп 2010, 13:43

Сега какво мислим си, че в Турция ще намалят мощностите ли? И румънците ли?...Не ми се верва...КРС да задължи минимум 500 Вата от точка ефективна мощност.
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 27 Сеп 2010, 17:56

ФМ,действително няма какво да се коментира,простотията е отново налице.Ето картинката-някой,някъде следи за тропосферната активност, нещо като бойно дежурство-24ч. Веднага прави сканинг,установява кои честоти са смутени от турците(не от гърците), нивото на смущенията,обработва и систематизира информацията,изпраща я в София на дадено лице,което също търябва да е на дежурство-24ч. Той я подава на началника,си,който задължително не е в режим на дежурство,ОК,чака се следващия работен ден,всичко е точно,изпраща се депеша до Турското посолство,или директно до Анкара ,в тяхното министерство,там също се обработва инфото и се изpраща заповед за определно намаляване на мо]ността на някои предаватели и техниците се засилват към антените-ама студ,ама пек,ама виелица,няма значение, мощността се намалява. Нашите станции блесват и всичко е ОК. После кой следи за намаляване или прекратяване на тропо-прохожденията,пак нашия оператор,пак събира инфо,и по същия ред. Ако това се нарича грамотност,ние сме пълни профани. А понякога тропото е няколко часа,нали се сещаш ФМ,какво става,колко ефективна ще бъде следящата система на тропо-смущенията. Ефекта е кръгла нула,голяма,колко тъпите глави на тези,които са я измислили. Винаги съм казвал,че винаги даваме по нещо на Света и задължително e простотия. Така не се опазва българския "национален ефир". ФМ,нещо да греша,или неправилно съм те разбрал.
Последна промяна 1 на bubic, променена общо 28 пъти

Назад към