Против трансграничното замърсяване на радиоефира!

Радиоразпръскване в България - за радиостанциите, мрежите, честотите, предавателите, водещите, музикалните редактори, сутрешните, следобедните блокове и други ефирни емоции
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Re: Край с турските радиостанции в бг ефир

Мнениеот ogibo » 28 Окт 2010, 00:29

Не мисля че това е осъществимо. Как ще спреш Истанбулските радия по нашето Черноморие или частните радия от Одрин в Свиленград!?! Както и нашите. ФМ+ се хваща почети до Дидимотика.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 28 Окт 2010, 00:44

А защо да се приемат само националните? Това, че в България само на нациналните радиа се дават високи мощности, не означава, че в съседните държави трябва да е така.
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот biggeorge » 28 Окт 2010, 03:47

ogibo написа:Не мисля че това е осъществимо. Как ще спреш Истанбулските радия по нашето Черноморие или частните радия от Одрин в Свиленград!?! Както и нашите. ФМ+ се хваща почети до Дидимотика.

ogibo,не можем да спрем разпространеннието на радиовълните,но можем да намалим мощностите на предавателите.
Така ще се ограничи разпространението на частните турски(и гръцки) радиостанции на територията на съседните страни и ще се покрива само района,за който имат лиценз.
UGLY_BOY написа:А защо да се приемат само националните? Това, че в България само на нациналните радиа се дават високи мощности, не означава, че в съседните държави трябва да е така.

UGLY_BOY,не знам какво са поискали КРС от турците,но мисля,че това е най-важното,за да се намалят "трансграничните радио - прескоци".
Ако се приложат еднакви стандарти към радиата във всички държави от Балканския полуостров най - накрая ще се спре с тази радио - война,която се разгоря в последните години.
А и така единствено националните радиостанции на всяка държава ще могат да се месят в ефира на съседките си.
Така ми се струва най - правилно. :-\
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 28 Окт 2010, 10:47

Ми, в интерес на истината, проблемът е основно и само с турците. Хората имат радиостанции през 200 kHz и работят с мощности от порядъка на 30 kW, защото трябва да покрият качествено 15-милионен мегаполис. Не знам кой колега упомена, че истанбулските станции съскали и в самия Истанбул - аз лично такъв проблем не съм имал, когато бях там. Другите ни съседи имат горе-долу толкова частни радиа, колкото и ние. Така че синхронизация с тях е възможна, дори и мощностите им да са високи. BTW, ниските мощности не гарантират, че радиостанцията ти няма да се разпростре много надалеч. Както сам можеш да видиш от клипчето на DX-er в един друг раздел, БГ Радио от Варна се приема и в Украйна. Спорадичното E важи за всички радиостанции.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 28 Окт 2010, 10:59

biggeorge написа:Така ще се ограничи разпространението на частните турски(и гръцки) радиостанции на територията на съседните страни и ще се покрива само района,за който имат лиценз.

И в Свиленград да останем само с ФМ+? Не, благодаря.
Аватар
Future_Generation
500+
500+

Мнениеот Future_Generation » 28 Окт 2010, 12:25

ogibo написа:
UGLY_BOY написа:BTW, имам въпрос към колегата ogibo. Той спомена, че в Свиленград през лятото също избиват истанбулските сигнали. А когато избият, натискат ли ти одринските или не?

Преходите от Истанбул са сравнително редки и явно не избива цялата скала, а само отделни станции. От Одрин хващам със силен сигнал само три станции и тях не са ги заглушавали, но останалите които се хващат с лек шум биват натискани.

ГЛУПОСТИ НА ТЪРКАЛЕТА :D :D в Несебър почти няма ден през лятото,в които да не избива АБСОЛЮТНО ЦЯЛАТА скала от Истанбул,само 97.8 е по-слабо,всичко друго се чува перф,дори Number one na 102.4
Оставете УЛТРА,спасете БЪЛГАРСКОТО!!! :)
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 28 Окт 2010, 12:30

Какви глупости? Колегата казва, че проходките в Свиленград са редки. Свиленград не е Несебър, колега.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 28 Окт 2010, 13:16

Точно това имах предвид.
Аватар
Future_Generation
500+
500+

Мнениеот Future_Generation » 28 Окт 2010, 13:24

А аз си помислих,че има впредпид,че някои радиа са по-слаби попринцип,явно грешката е моя,за което се извинявам :)
Оставете УЛТРА,спасете БЪЛГАРСКОТО!!! :)
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот biggeorge » 28 Окт 2010, 23:56

UGLY_BOY написа:Ми, в интерес на истината, проблемът е основно и само с турците. Хората имат радиостанции през 200 kHz и работят с мощности от порядъка на 30 kW, защото трябва да покрият качествено 15-милионен мегаполис. Не знам кой колега упомена, че истанбулските станции съскали и в самия Истанбул - аз лично такъв проблем не съм имал, когато бях там. Другите ни съседи имат горе-долу толкова частни радиа, колкото и ние. Така че синхронизация с тях е възможна, дори и мощностите им да са високи. BTW, ниските мощности не гарантират, че радиостанцията ти няма да се разпростре много надалеч. Както сам можеш да видиш от клипчето на DX-er в един друг раздел, БГ Радио от Варна се приема и в Украйна. Спорадичното E важи за всички радиостанции.

Със сигурност има технически способ да се ограничи разпространението извън Истанбул.
Може би с подобряване на антенните системи на предавателите и по - подходящото им насочване в посока юг - югоизток,а не север - северозапад.
Ето един аналогичен пример от Ямбол,който >>> FM STEREO <<< ми разясни преди месец и половина:
>>> FM STEREO <<< написа:Радиата от Сливен,които си изброил(радио fresh!,радио Фокус,радио FM+),излъчват от Дева Броудкаст,тъй като им е забранено да насочат антените си на югоизток,към нас,затова се хващат по-зле от Витоша и Радио1,чиито антени,естествено,са насочени насам.

А спорадичното приемане е неконтролируемо,аз лично съм засичал радиостанции от Словения,Италия и Великобритания.
Но не е правилно този прием да е денонощен и целогодишен.
ogibo написа:
biggeorge написа:Така ще се ограничи разпространението на частните турски(и гръцки) радиостанции на територията на съседните страни и ще се покрива само района,за който имат лиценз.

И в Свиленград да останем само с ФМ+? Не, благодаря.

Е,не всички харесват това,което ти слушаш. :D
Някой обичат радио Христо Ботев,други - радио Хоризонт и когато турските радиа успеят да ги "затиснат" става интернационален проблем.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 29 Окт 2010, 00:01

Радиостанциите в Истанбул не просто излъчват на северозапад, а диаграмата им е кръгова. Предавателите им са на хълм над Босфора, който е горе-долу географски център на града и затова, за да се покрие целия мегаполис, ти трябва именно кръгова диаграма. Това съм го обяснявал на няколко пъти в тази тема.
Аватар
biggeorge
500+
500+

Мнениеот biggeorge » 29 Окт 2010, 00:49

Не може да няма начин за решаване на този проблем ... може би чрез цифровизация на радиостанциите,излъчващи от и за Истанбул?! ???
Това би било подходящо решение за съседните райони/държави. :-\
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 29 Окт 2010, 10:36

biggeorge написа:Е,не всички харесват това,което ти слушаш. :D
Някой обичат радио Христо Ботев,други - радио Хоризонт и когато турските радиа успеят да ги "затиснат" става интернационален проблем.

Никога не са успявали да ги „затиснат”. Дори и много по- слабият предавател на ФМ+ пее та се къса. Е вярно че почва да пращи. Аз за това и винаги съм твърдял че този предавател иска мощност.
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 02 Ное 2010, 14:00

Този проблем няма да се реши скоро. Българската страна прави всичко възможно да има спънки в тази насока най-вече финансови. Колкото и Божков да ходи в Турция всичко е парлама и викане в празна стая без някой въобще да го вълнува. Турците си преследват интересите и някъкъв си там Божков ще им накриви шапката, абусрд!
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 02 Ное 2010, 16:12

Разбирам да има желание да бъдат намалени мощностите на турските радиа, но от една страна няма как да ограничиш спорадичните приеми, при условие, че Истанбул е на Босфора и всичко достига до нас безпрепятствено по морето, второ, че антените са с кръгова диаграма и предавателите са мощни, за да покрият ефективно 15-милионния град. Дори и да се намалят предавателите, сигналите пак ще избиват в България. След като слаби сигнали като този на БГ Радио от Варна избиват в Украйна, можете да си представите какво става през лятото. Единственото решение е нашите да си надуят мощностите. КРС отдавна им разреши, но те не го правят. Явно не им се дават пари.
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 02 Ное 2010, 16:53

Дават им се, но условията са непосилни. За малки мощностти искат не малки суми пък да не говорим за големите мощности.
alonso998
500+
500+

Мнениеот alonso998 » 02 Ное 2010, 17:04

Всъщност КРС им даде 3 kW ефективна мощност и 14 радиа във Варна излъчват с толкова,но проблемът е за радиата Стар и Веселина,защото излъчват с около 500 W,че и по-малко.За Хр.Ботев и Дарик веднага ще се намерят честоти,но за двете раадиа не и ще продължават даа се чуват така лошо и за напред.
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 02 Ное 2010, 17:07

Е, да но в Бургас вече работят с киловат.
alonso998
500+
500+

Мнениеот alonso998 » 02 Ное 2010, 17:15

Ама не работят всички с киловат. Но едно не ми е ясно над 104 MHZ не дават по-голяма мощност,Стар (105.7) е 500 W,Веселина (106.3) е 465 W,a Дарик (106 8 ) е 1 KW,тогава и Стар и Веселина заслужават киловаат,говорил съм с програмния директор на Веселина и той ми каза,че предавателя им е киловат,но КРС ги спъват да го използват до макс.мощност.
programing122
500+
500+

Мнениеот programing122 » 02 Ное 2010, 18:25

Не е проява на недемократичност! Така трябва да бъде!
Знаете мнението ми по този въпрос!

Назад към