КРС обяви търг за четвърти мобилен оператор

Телекомуникационен форум
Аватар
ogibo
1000+
1000+

КРС обяви търг за четвърти мобилен оператор

Мнениеот ogibo » 02 Окт 2011, 23:25

Търг за четвърти мобилен оператор обяви Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Началната тръжна цена е 49.5 млн. лв., стъпката за наддаване - 1 млн. лв., а депозитът за участие - 2 млн. лв. Победителят ще получи разрешение за ползване на радиочестотен спектър за електронни съобщения чрез мобилна мрежа за 15 години. Това става ясно от съобщение в сайта на институцията.

В момента в България работят три мобилни оператора - "Мобилтел", "Глобул" и "Виваком".

Решението за обявяването на търга за четвърти играч на пазара е провокирано от заявление на компанията "4ДЖИ КОМ" от началото на юли. В резултат на това КРС обяви, че набира "намерения" за участие в подготвяния търг, като интерес проявили 6 компании. Не се посочва обаче кои са те.

"Бяхме длъжни да обявим търг, тъй като свободният ресурс не може да задоволи всички искания", каза председателят на комисията Веселин Божков в неделя. Той добави, че началната тръжна цена е определена според таксите, които се събират от комисията и са приети с постановление на правителството. "Има формула, по която се изчислява цената на базата на тези такси. Има коментари, че е висока, но когато се приемаха таксите, никой не възрази", каза още Божков. Той добави, че не може да изреди имената на шестте компании, проявили интерес към свободния честотен спектър, тъй като в момента почива и ще може да изреди имената в понеделник. "Надявам се действащите оператори да не шиканират процедурата", добави Божков.

Дружеството, предизвикало откриването на търга - "4ДЖИ КОМ", е създадено в края на май тази година. Негов собственик е Евгени Гаврилов Цолов. Той има собственост и участва в управлениeто на още няколко компании, показва справка в търговския регистър. В една от тях - "Проектни анализи", Цолов е съдружник с швейцарската фирма "Арвекс", която стана известна с поръчка на БДЖ за доставка на 30 рециклирани спални вагона. Оказа се, че те са прекалено стари и не могат да се използват, без преди това да бъдат ремонтирани, а освен това са купени на по-висока от пазарната цена. Заради това беше повдигнато обвинение на бившия директор на БДЖ Христо Монов.

На пръв поглед "4ДЖИ КОМ" не отговаря на условията за участие в обявения от КРС търг. Причината е, че кандидатите за него трябва да имат над 3 млн. лв. оборот през 2010 г., а компанията не е съществувала през този период. Условията на търга обаче дават възможност оборотът да е реализиран от свързани лица.

От КРС искат още кандидатите да имат опит в осъществяване на обществени електронни съобщения, като ще се зачита и този на свързаните лица. В обявата за търга обаче не е посочено какво точно означава опит в тази сфера. В процедурата не могат да участват свързани лица, както и такива, които имат задължения към КРС.

Документите за участие струват 4 хил. лв. и се подават до 14 ноември. Търгът е насрочен за 7 декември.

Последният опит за пускане на четвърти мобилен оператор на българския пазар беше преди три години. Тогава процедурата беше прекратена, след като документи подаде само една компания - TelCo, макар че тръжни книжа купиха осем фирми.

http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/10/02 ... _operator/
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Re: КРС обяви търг за четвърти мобилен оператор

Мнениеот UGLY_BOY » 03 Окт 2011, 01:45

Хм, интересно, при наличието на такъв малък пазар кой ли би проявил интерес да бъде четвърти играч, освен ако не иска:

а) да си изпере парите;
б) да гради само 3G или 4G мрежа (такива оператори има и в други страни)?

По-скоро, ако някоя от големите европейски компании желае да стъпи на българския пазар, ще предпочете да купи вече съществуващ оператор с изградена мрежа и да доразвие инфраструктурата му (както е правено доста пъти в други държави, измежду които дори Македония и Албания, където големи оператори като T-Mobile и Vodafone вече стъпиха на пазара, въпреки че изобщо не са си правили и труда да въртят бизнес в България).
secet
100+
100+

Мнениеот secet » 03 Окт 2011, 01:53

Колега, Глобул е собственост на Deutsche Telekom, които са собственици и на T-Mobile.Така че, те реално са си в България вече.А Водафон работят с М-тел.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 03 Окт 2011, 02:16

GloBul съвсем не са стопроцентова собственост на Дойче Телеком. Докато на екрана на телефоните на хората не се изпише T-Mobile, няма да повярвам, че гръцките мутри вече не диктуват положението в България. Докато T-Mobile най-пълноправно си купиха MobiMak в Македония, след което при придобиването на дял от Cosmote, в този дял влезе изцяло и македонският Cosmofon, който бе продаден (защото кадърните хора нямат интерес да са монополисти, а да оперират при наличието на конкурентна среда).
Що се отнася до Аустрия Телеком - хич не ми и пука, че са асоциирали операторите си с Vodafone. Това (като се има предвид какъв оператор е M-Tel) е по-скоро плюс за реалните клиенти на Vodafone, които са в роуминг тук, отколкото за българите. И изобщо, австрийската компания-собственик на Мобилтел сигурно е единствената западна компания, предлагаща телефонна услуга, която си позволява да прави източноевропейски мутрафонски изпълнения на запад, което ме навежда на мисълта, че капиталите на тази компания са толкова австрийски, колкото аз съм трамвай. Като ги гледам как оперират в държави като България, Сърбия и (най-фрапантното) Беларус, ми е ясно за какви пари иде реч и как многото мангизи затварят очите на правораздавателните органи и в най-цивилизованите държави.
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 03 Окт 2011, 16:09

Тамън попаднах на новината и видях че Ъгли ме е изпреварил...
Та мен ми се струва че няма реален смисъл от 4ти оператор, единствено ще затрудним китайчетата като търсим телефони с по 4 карти ....
Виваком като стартира телефонията си какво се промени? Цените са високи, услугата е кофти, прилагат се всякакви трикове за надписване, автоматично подновяване на договора и т.н.
И някак си мисля че и 20 оператора да имаме, пак ще си се разберат за цените, пак ще ни ебават с малките шрифтове, и КРС ще продължава да дреме ...
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 03 Окт 2011, 19:19

@Puflet,

Не само че нещата ще продължат да са такива, каквито ги описваш, ами конкурсът пак ще бъде нагласен, за да може собственикът и на четвъртия оператор, пак да е някой, който има интерес да пере. На дисплеите ни никога няма да се изпише Vodafone, T-Mobile и Orange.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 04 Окт 2011, 20:27

UGLY_BOY написа:GloBul съвсем не са стопроцентова собственост на Дойче Телеком. ....

Какъв плюс е М-тел, пишман станах, че си активирах дневния дата роуминг. Няма такава некадърна услуга, да съм ползвал връзката като хората има-няма 10 минути. Седмица по-късно, след като си активирах дата към българската карта на Виваком се върнах в света на нормалните телекомуникации. В интерес на истината, дори в Лондон не съм попадал на толкова стабилен, като скорост, мобилен интернет. с изключение на 2-3 дупки (една от които точно на входа на Троян), връзката беше стабилна и най-вече бърза. Евала! А М-тел... о, Господи! Освен, че беше през по-голямата част EDGE, и едвам сработваше.
Честно казано, аз съм песимист за навлизането на голям оператор. Пак ще е малък играч, но дано предложи нещо интересно и работещо, а не боршлваф работи.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 04 Окт 2011, 22:36

Да, връзката на М-Тел е отвратителна. Но разликата е, че като си в роуминг плащаш мижави пари за нея. А ако си българин, даваш най-много пари за най-калпавата услуга. :D

ico_pol написа:Честно казано, аз съм песимист за навлизането на голям оператор. Пак ще е малък играч, но дано предложи нещо интересно и работещо, а не боршлваф работи.

Не че големите оператори не проявяват интерес. Просто нашите соц(иологически) агенции лъжат и мажат, за да могат трите ни оператора да перат яко, необозпокоявани от наличието на реална конкуренция.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 16 Окт 2011, 02:52

UGLY_BOY написа:Да, връзката на М-Тел е отвратителна. Но разликата е, че като си в роуминг плащаш мижави пари за нея. А ако си българин, даваш най-много пари за най-калпавата услуга. :D

ico_pol написа:Честно казано, аз съм песимист за навлизането на голям оператор. Пак ще е малък играч, но дано предложи нещо интересно и работещо, а не боршлваф работи.

Не че големите оператори не проявяват интерес. Просто нашите соц(иологически) агенции лъжат и мажат, за да могат трите ни оператора да перат яко, необозпокоявани от наличието на реална конкуренция.

Кои са тези големи играчи? Само да не са Франс Телеком и Дойче Телеком. Във Великобритания тези двете са нарицателно за калпазански оператори, макар, че французите имат все още не малка потребителска бройка, главно хора, каращи по инерция, вероятно от времето, когато тези са били единствени и най-добри. Сега обаче тези два телекома толкова сговнясаха, че се принудиха да се обединят, за да преборят, моля ви се - Телефоника (О2). Та, опазил ни Господ от такива сериозни оператори.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 16 Окт 2011, 10:54

ico_pol написа: Кои са тези големи играчи? Само да не са Франс Телеком и Дойче Телеком. Във Великобритания тези двете са нарицателно за калпазански оператори, макар, че французите имат все още не малка потребителска бройка, главно хора, каращи по инерция, вероятно от времето, когато тези са били единствени и най-добри. Сега обаче тези два телекома толкова сговнясаха, че се принудиха да се обединят, за да преборят, моля ви се - Телефоника (О2). Та, опазил ни Господ от такива сериозни оператори.

О, Боже, най-несериозните европейски оператори са по-сериозни от нашите, дори и от VIVACOM. Какво? Да не би M-Tel и GloBul да стават повече от Orange и T-Mobile?
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 16 Окт 2011, 14:09

UGLY_BOY написа:
ico_pol написа: Кои са тези големи играчи? Само да не са Франс Телеком и Дойче Телеком. Във Великобритания тези двете са нарицателно за калпазански оператори, макар, че французите имат все още не малка потребителска бройка, главно хора, каращи по инерция, вероятно от времето, когато тези са били единствени и най-добри. Сега обаче тези два телекома толкова сговнясаха, че се принудиха да се обединят, за да преборят, моля ви се - Телефоника (О2). Та, опазил ни Господ от такива сериозни оператори.

О, Боже, най-несериозните европейски оператори са по-сериозни от нашите, дори и от VIVACOM. Какво? Да не би M-Tel и GloBul да стават повече от Orange и T-Mobile?

Да, мангалски истории, като тези на Ментел няма как да те огреят тук. Просто ще ги смажат с глоби и съдебни дела още първия месец. Ще им е по-изгодно да закрият оператора, отколкото да плащат за всичко това. И тук разликите свършват. Сериозно ли е, според теб, по линията Лондон-Манчестър да ти дропи разговора над 10 пъти. И то без значение дали си около населено място или не. Справка - О2 (Телефоника). Или пък да ти играе 3G покритието - в този квартал е ОК, в следващия се мени от 3G на 2G през две преки. Справка - Водафон (поне има връзка винаги, макар и бавна). Нормално ли е всичко по телефона да ти индикира, че имаш отлична връзка, а да получаваш съобщения за липса на интернет, да ти дропи разговори и т.н? Справка - Ориндж (Франс телеком). За Т-Мобайл да не говорим - тук им стават абонати представителите на някои етноси, защото им дават евтини БелкБърита с още по-евтини планове. Или пък компании, които действат на българския принцип - колкото по-евтино, толкова по-евтино. В този ред на мисли - Виваком са си направо отличен опратор. За Глобул не мога да кажа, защото така и не им използвах услугите тези седмици. Мтел не искам и да ги чувам. Това е пародия на оператор, мутенско-бандитско сдружение за скубене на наивници.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 16 Окт 2011, 21:39

Е, значи VIVACOM имат по-добро 3G покритие от британските оператори (и по-добър интернет). Това си е сериозен напредък.
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 17 Окт 2011, 00:41

UGLY_BOY написа:Е, значи VIVACOM имат по-добро 3G покритие от британските оператори (и по-добър интернет). Това си е сериозен напредък.

Сравнявате несравними почти неща. Някъде пак бяха дали за пример Лондон, че обяд не можело да говориш по GSM. Не може, и дропи, защото е претоварена мрежата, там са много хора. Къде сме ние с 2 млн души в столицата и 4 по цялата страна. Тук операторите слагат достатъчно брой клетки, за да могат да покрият разстояния, и на всяка клетка се падат сравнително малък брой закачени, оттам и услугата работи като цяло. В Лондон колкото и клетки да слагат, вероятно ограничението им идва от тамошния лиценз на честотна лента, а и целият noise от всичките у-ва, и така като се напълни капацитета и се движиш и попаднеш на претоварена клетка те дропи. Тука сме си добре, просто защото услугите не са особено използваеми. Малък брой хора, малко хора говорят(не всеки е тръгнал с GSM да спи на него), и за кратко(скъпо е, с малко безплатни минути). А мобилния нет на виваком е доста добър, стига след година, когато се увеличи потреблението да не им кляка мрежата... Глобул са най-слабо подготвени за натоварвания и с най-бавно и най-слабо като покритие 3G, но пък и най-стабилно. Мтел незнам, нямам допир до тях.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 17 Окт 2011, 00:45

Да, мерси за компетентния отговор, Даниеле. Просто ми е интересно дали и в Берлин, Париж или пък в САЩ имат същите проблеми като в Лондон? Бас държа, че германците съвсем не се дънят като британците, каквото и да си говорим.
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 17 Окт 2011, 09:40

UGLY_BOY написа:Да, мерси за компетентния отговор, Даниеле. Просто ми е интересно дали и в Берлин, Париж или пък в САЩ имат същите проблеми като в Лондон? Бас държа, че германците съвсем не се дънят като британците, каквото и да си говорим.

Нямам идея, не познавам толкова страните, но като цяло съм останал с впечатление, че британците не са от тези, които карат нещата джаста праста. Предполагам има някакво техническо или бюрократично ограничение(честотен ресурс), а не че самите оператори искат да е такова положението. Тези проблеми японците са ги имали преди 10 години, така са измислили технологията MIMO - за работа с повече от един сигнал и антена едновременно.

бтв за пропадането на 3G-то - нарича се "дишане". Това е метод на балансиране между 3G клетките, когато се натоварват и започва да им се запълва капацитета, сами намалят сигнала и покритието си, за да може по-далечните у-ва да дропнат и да се прехвърлят към друга 3G Клетка или 2G, защото така или иначе въпросната клетка е на ръба. Не е особено интелигентно замислено(според мен), но е така измислено. 2G-от от своя страна не "диша" колкото и сигнал да имаш, колкото и да е натоварено, просто ще те дропи(което е кофти замислено), по-добре би било да те "изрита" от клетката и да се закачиш на друга съседна макар и с по-слаб сигнал.

Мрежите никога не работят както ние искаме :D, работят на принципи и правила, които често се разминават с очакванията на обикновения човек. :)
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 17 Окт 2011, 10:52

Да, разбирам те, просто мисля, че немците и скандинавците са по-педантични и от англичаните, така че може би са намерили решение на проблема. Бях чул от приятел, че някакъв негов познат нямал покритие на определено място в града (покритието буквално се губело на 1-2 квадратни метра) и уведомил оператора си, след което операторът не само си оправил покритието, но и му дал някакъв бонус.
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 17 Окт 2011, 12:30

UGLY_BOY написа:Да, разбирам те, просто мисля, че немците и скандинавците са по-педантични и от англичаните, така че може би са намерили решение на проблема. Бях чул от приятел, че някакъв негов познат нямал покритие на определено място в града (покритието буквално се губело на 1-2 квадратни метра) и уведомил оператора си, след което операторът не само си оправил покритието, но и му дал някакъв бонус.

В Америка решават частично проблема с Кравите :Baby COW - Cell on wheels, камьонче с антени, което докарват на място където ще трябва допълнителен капацитет при очаквано струпване на хора. :Bounce
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 18 Окт 2011, 09:37

Даниел написа:
UGLY_BOY написа:Да, разбирам те, просто мисля, че немците и скандинавците са по-педантични и от англичаните, така че може би са намерили решение на проблема. Бях чул от приятел, че някакъв негов познат нямал покритие на определено място в града (покритието буквално се губело на 1-2 квадратни метра) и уведомил оператора си, след което операторът не само си оправил покритието, но и му дал някакъв бонус.

В Америка решават частично проблема с Кравите :Baby COW - Cell on wheels, камьонче с антени, което докарват на място където ще трябва допълнителен капацитет при очаквано струпване на хора. :Bounce

Това е много интересен и рационален подход!
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 18 Окт 2011, 11:03

Lupus написа:
Даниел написа:

Това е много интересен и рационален подход!

И тук има такива. Опънаха една такава, подвижна временна клетка на последното обръщало на бул. България. Отдавна не съм минавал от там и не знам още ли е там. Иначе при струпвания на мн. хора не съм виждал такива пред някой стадион, например.
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 18 Окт 2011, 11:32

Ами аз съм виждал на AT&T , пускат нет, wi-fi, 3G, даже с оптики ги терминират. Но те мрежите на AT&T не са особено капацитивни, така че за тях е нормално. :)

Назад към