КРС обяви търг за четвърти мобилен оператор

Телекомуникационен форум
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Re: КРС обяви търг за четвърти мобилен оператор

Мнениеот ogibo » 18 Окт 2011, 19:01

Тези бусчета с монтирани клетки съм ги виждал в Истанбул до пистата за Ф1.
Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 19 Окт 2011, 13:58

UGLY_BOY написа:@Puflet,

Не само че нещата ще продължат да са такива, каквито ги описваш, ами конкурсът пак ще бъде нагласен, за да може собственикът и на четвъртия оператор, пак да е някой, който има интерес да пере. На дисплеите ни никога няма да се изпише Vodafone, T-Mobile и Orange.

За жалост си прав - дори и да иска някой голям оператор да навлезе на мизерния ни пазар, той пак ще бъде порязан.

Иначе за кравичките (CoW) - виждал съм 2 такива бусчета паркирани пред Глобул в бизнес парка, също си спомням че миналата година на Spirit of Burgas имаше мобилна клетка, но не разбрах на кой оператор.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 19 Окт 2011, 14:26

Puflet написа:За жалост си прав - дори и да иска някой голям оператор да навлезе на мизерния ни пазар, той пак ще бъде порязан.

Големите оператори навлизат и на по-мизерни пазари от нашия. Справка:
http://t-mobile.mk/public/

http://www.vodafone.al/

И не мисля, че ако тези оператори влязат в България, ще има проблеми като в Англия. Държавата ни е малка, бюрократичните ограничения, които пречат на операторите във Великобритания, тук могат да бъдат заобиколени, а и разговорите не са толкова много, а дори и най-големите ни градове са си малки в сравнение с европейските.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 02 Ное 2011, 17:54

В Лондон мрежата е прилична, просто минуса е, че прекалено често сменяш клетки в движение и ако не си с добър тел., може да го шашнеш и да загуби връзка (при синхронизация).
Поне на оператора 3 (Three) нямах проблеми с разговорите, даже и в метрото си имат покритие :D
Но, ако наистина улучиш на натоварена зона (някакво събитие) - дропи. И в България е така.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 03 Ное 2011, 03:42

m3gab0y написа:В Лондон мрежата е прилична, просто минуса е, че прекалено често сменяш клетки в движение и ако не си с добър тел., може да го шашнеш и да загуби връзка (при синхронизация).
Поне на оператора 3 (Three) нямах проблеми с разговорите, даже и в метрото си имат покритие :D
Но, ако наистина улучиш на натоварена зона (някакво събитие) - дропи. И в България е така.

Повтарям се сигурно, но пак ще го кажа - главния проблем на Лондон е сравнително ниското строителство.Има високи сграни, но не са толкова нагъсто, а и противно на очакванията ми, малко от тях са накичени с антени. От друга страна има и малко клетки. Защо - знам ли!? Но честно казано, няма да се учудя, ако тук действат на принципа на рестриктиращия маркетинг. Иначе казано, така да върртят нещата, че хем да предлагат, хем да не изискват от тях прекалено много. Като им погледнеш договорите, има хиляда клаузи, които им измиват ръцете, ако имаш бавна връзка, дропи ти или нещо от сорта. Fair usage policy е яко застъпено. Лекарството е едно - телефонно обаждане, PAC (Port authorisation code) и марш при конкурентите. В интерес на истината, проблемите, които съм имал далеч не са били в райони с голяма концентрация на хора. Друг е въпросът колко клетки има във въпросния район. Дреме им на вратовръзките, че емигрантите в Стратфорд (където ще е олимпиадата) им е калпав сигнала, нали им взимат парите, а те мируват и нищо не казват. Иначе, къде казваш си имал сигнал в метрото? Това ще е само на някой надземен участък или някъде по маршрутите на жълтата, зелената или розовата линия. Още по-чудно ми става, че говориш за 3, които са леко пробит оператор.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 03 Ное 2011, 13:37

Имам странното усещане, че от цивилизованите държави само във Великобритания операторите не са OK. Едва ли германците и скандинавците си позволяват такива селянии, смърдящи на Балкански полуостров. Великобритания е една от малкото държави, където политиката за преносимост на номерата е подобна на българската - няма обща база данни, а старият оператор осъществява call forwarding към новия. С две думи - пълна тъпотия.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 03 Ное 2011, 15:49

UGLY_BOY написа:Имам странното усещане, че от цивилизованите държави само във Великобритания операторите не са OK. Едва ли германците и скандинавците си позволяват такива селянии, смърдящи на Балкански полуостров. Великобритания е една от малкото държави, където политиката за преносимост на номерата е подобна на българската - няма обща база данни, а старият оператор осъществява call forwarding към новия. С две думи - пълна тъпотия.

Иха, да не би да искаш да кажеш, че в България вече ти дават номера без бой!? Това направо не ми се вярва, предвид мърляшко-търгашкото отношение на българските оператори. Тук, най-много да те попитат каква е причината да им биеш дузпата, но повече увъртания няма.
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 03 Ное 2011, 16:42

ico_pol написа:
UGLY_BOY написа:Имам странното усещане, че от цивилизованите държави само във Великобритания операторите не са OK. Едва ли германците и скандинавците си позволяват такива селянии, смърдящи на Балкански полуостров. Великобритания е една от малкото държави, където политиката за преносимост на номерата е подобна на българската - няма обща база данни, а старият оператор осъществява call forwarding към новия. С две думи - пълна тъпотия.

Иха, да не би да искаш да кажеш, че в България вече ти дават номера без бой!? Това направо не ми се вярва, предвид мърляшко-търгашкото отношение на българските оператори. Тук, най-много да те попитат каква е причината да им биеш дузпата, но повече увъртания няма.

Ами то и в БГ трябва да е така, ама не винаги е така, особено ако е намесен мтел ...
За Лондон си говориме за линията до Wood Green, *маи* е синята, но не съм сигурен....

И ... да ти кажа поне при мен не са толкова пробити 3-ката, търпят се :Devil
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 03 Ное 2011, 21:47

ico_pol написа:Иха, да не би да искаш да кажеш, че в България вече ти дават номера без бой!? Това направо не ми се вярва, предвид мърляшко-търгашкото отношение на българските оператори. Тук, най-много да те попитат каква е причината да им биеш дузпата, но повече увъртания няма.

Не, не съм искал да кажа нищо такова. Това, което успяха да постигнат, е да осигурят преносимост на едно гише - отиваш само при приемащия оператор, той информира отдаващия, а съответно този отдаващ бива чакан от теб 3 месеца, за да ти пусне номера (чаках GloBul 2 месеца, докато VIVACOM вече бяха активирали картата ми и буквално имах две SIM карти с един и същи номер, само дето имах вдигнат IDN и в GloBul, и във VIVACOM). Но, не говорех за това. Говорех за факта, че няма обща база данни нито във Великобритания, нито в България, а трябва да има.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 04 Ное 2011, 01:49

m3gab0y написа:
ico_pol написа:

Ами то и в БГ трябва да е така, ама не винаги е така, особено ако е намесен мтел ...
За Лондон си говориме за линията до Wood Green, *маи* е синята, но не съм сигурен....

И ... да ти кажа поне при мен не са толкова пробити 3-ката, търпят се :Devil

Оу, от Сейт Панкрас до Wood Green Picadily line (тъмно синята) е подземна, няма шанс да имаш сигнал там. Сигурен ли си, че през цялото време си имал сигнал? Ще ме накараш да се разходя за по едно кафе с една колежка от университета, пътьом да проверя и това. ;)
@UGLY
Какво имаш предвид под обща база данни? Процедурата на Острова не е зле, в рамките на 3 работни дни, след като си предоставиш РАС номера на новия оператор и вече си пренесен. Има един период, в който номера работи на двете карти, има и такъв, в порядъка на 20-30 минути, в който нямаш и телефон, но това е обявено предварително.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 04 Ное 2011, 10:29

Копирам ти информацията от Wikipedia:

A significant technical aspect of MNP (Mobile Number Portability) is related to the routing of calls or mobile messages (SMS, MMS) to a number once it has been ported. There are various flavours of call routing implementation across the globe but the international and European best practice is via the use of a central database (CDB) of ported numbers. Network operator makes copies of CDB and queries it to find out which network to send a call to. This is also known as All Call Query (ACQ) and is highly efficient and scalable. Majority of the established and upcoming MNP systems across the world are based on this ACQ/CDB method of call routing. One of the very few countries to not use ACQ/CDB is the UK where calls to a number once it has been ported are still routed via the Donor network. This is also known as 'Indirect Routing' and is highly inefficient as it is wasteful of transmission and switching capacity. Because of its Donor dependent nature, Indirect Routing also means that if the Donor network develops a fault or goes out of business, the customers who have ported out of that network will lose incoming calls to their numbers.

В България могат просто да направят такава база данни в независима от трите оператора институция (КРС) и операторите да я копират през определен период от време, а не когато ми звънят, един пакет да ходи до Глобул, те да пренасочват (call forwarding) и чак тогава всички пакети да тръгват към Виваком.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 04 Ное 2011, 10:55

@UGLY_BOY,
Както сам виждаш, проблеми с преносимостта на номерата излизат и там, където не ги очакваш.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 06 Ное 2011, 11:53

Lupus написа:@UGLY_BOY,
Както сам виждаш, проблеми с преносимостта на номерата излизат и там, където не ги очакваш.

Най-вероятно. Не получих нито един от твоите SMS-и.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 06 Ное 2011, 12:04

UGLY_BOY написа:
Lupus написа:@UGLY_BOY,

Най-вероятно. Не получих нито един от твоите SMS-и.

Да, първия тур беше неуспешен. Но ще има още тестове. Ако получиш нещо - пиши!
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 06 Ное 2011, 21:02

UGLY_BOY написа:Копирам ти информацията от Wikipedia:

A significant technical aspect of MNP (Mobile Number Portability) is related to the routing of calls or mobile messages (SMS, MMS) to a number once it has been ported. There are various flavours of call routing implementation across the globe but the international and European best practice is via the use of a central database (CDB) of ported numbers. Network operator makes copies of CDB and queries it to find out which network to send a call to. This is also known as All Call Query (ACQ) and is highly efficient and scalable. Majority of the established and upcoming MNP systems across the world are based on this ACQ/CDB method of call routing. One of the very few countries to not use ACQ/CDB is the UK where calls to a number once it has been ported are still routed via the Donor network. This is also known as 'Indirect Routing' and is highly inefficient as it is wasteful of transmission and switching capacity. Because of its Donor dependent nature, Indirect Routing also means that if the Donor network develops a fault or goes out of business, the customers who have ported out of that network will lose incoming calls to their numbers.

В България могат просто да направят такава база данни в независима от трите оператора институция (КРС) и операторите да я копират през определен период от време, а не когато ми звънят, един пакет да ходи до Глобул, те да пренасочват (call forwarding) и чак тогава всички пакети да тръгват към Виваком.

Благодаря за ценната информация. Идея си нямах, че портиран номер отново зависи от старата си мрежа. Предполагах, че има нещо, като база данни за номерата и един път излязъл от оператора, повече не зависи от него. Е, грешах. Пак балгодаря за ценната информация.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 07 Ное 2011, 13:42

Е, има държави, в които портираните номера не зависят по никакъв начин от старата мрежа. Когато, все пак, зависят от нея, изходящите ти повиквания както и входящите в рамките на оператора, към който си преминал, нямат нищо общо с донорната мрежа, но входящите повиквания от другите оператори и SMS-ите от техни абонати се прерутират към теб чрез call forwarding. В България КРС, ако искат, да градят база данни. Макар че, едва ли ще се занимават.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 28 Ное 2011, 20:47

Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) е решила да прекрати процедурата по провеждане на търг за радиочестотен спектър в обхват 2 GHz. Телеком регулаторът беше решил да отпусне две честотни ленти по 15 мехахерца, които на теория можеха да бъдат използвани за изграждане на четвърти мобилен оператор на базата на технологията UMTS.

Причината за провала на търга е липса на подадени заявления за участие, се посочва в решението на регулатора. Комисията обяви търга на 27 септември, като евентуалните участници трябваше да подадат заявленията си до 14 октомври, след което да внесат първоначален депозит за участие в наддаването в размер на 2 млн. лв. Това от своя страна трябваше да се случи до 14 ноември.

Търгът, който можеше да доведе до навлизането на четвърти играч на мобилния пазар, беше иницииран след заявен интерес от неизвестната в телекомуникационните среди компания "4джи ком". Самият търг трябваше да се проведе на 7 декември.

Началната тръжна цена беше сравнително висока – 49,5 млн. лв., а депозитът за участие - 2 млн. лв. Тръжни книжа на стойност 4000 лв. купиха шест компании – трите мобилни оператора, Blizoo, 4джи ком и Тракском. Нито една от тях обаче явно не е харесала тръжните условия и не е имала излишни 2 млн. лв.. Трите основни телекомуникационни оператора още преди седмица обявиха своята незаинтересованост към предлаганите честоти.

Специфичното в случая беше, че търгът щеше да бъде само за UMTS лиценз в 2-гигахерцовия обхват, тоест за изграждане само на мобилна мрежа от трето поколение за пренос на данни. Това би трябвало да означава, че тя би трябвало да е предназначена приоритетно за мобилен интернет, а не за говорене.

Разбира се, през мрежа за пренос на данни може да бъде доставяна и гласова услуга. Но победителят в наддаването нямаше да бъде GSM оператор в класическия смисъл.

Другият проблем, който потенциалните участници в търга изтъкнаха като пречка, е липсата на клауза, която да гарантира въвеждането регулиран вътрешен роуминг. Казано по-просто това означава, че евентуалният бъдещ четвърти играч на мобилния пазар може да не покрива цялата територия на страната, а да наема клетки от останалите мобилни оператори в рядконаселените райони на страната.

За да има икономическа логика от навлизането на нов оператор, вътрешният роуминг трябва да става на цени, определени от регулатора, коментираха от Blizoo и Макс Телеком - две от компаниите, които проявяваха интерес към процедурата. Още преди началото на търга обаче председателят на КРС Веселин Божков намекна пред "Капитал", че такава клауза в тръжната документация няма да има. Логично се стигна и до оттеглянето на всички потенциални заинтересовани компании.

"Според мен няма да има четвърти оператор в класическия смисъл на думата", обобщи ситуацията за Капитал преди месец Антони Славински, председател на Асоциация "Телекомуникации". "Под оператор аз разбирам такъв, който генерира приходи основно от безжична гласова телефония. Просто различни компании ще предлагат най-разнообразни мобилни услуги, базирани на SIM-карти", допълни той.

Това е вторият опит за провеждане на търг за четвърти мобилен оператор, организиран от настоящото ръководство на КРС. Предишният датира от 2008 г. и отново завърши по аналогичен начин - всички кандидати, закупили тръжната документация, очевидно не бяха доволни от предложените условия и се оттеглиха от надпреварата по един или друг начин.

http://www.capital.bg/biznes/tehnologii ... e_provali/
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 29 Ное 2011, 10:04

В момента няма интерес от която и да било компания за стандартен, идентичен на другите три, четвърти мобилен оператор, камо ли за такъв, който да гради само 4G мрежа, която изисква тройно и четворно повече клетки, много по-голяма инвестиция и е продукт на нови технологии, които много трудно навлизат в България и към които българите едва-едва проявяват интерес.

Назад към