Re: Къде сте М-тел, Глобул и Вива, как да ви разкрия?

Телекомуникационен форум
GSM question
Нов
Нов

Къде сте М-тел, Глобул и Вива, как да ви разкрия?

Мнениеот GSM question » 10 Дек 2006, 21:59

Често ми се налага да пребивавам в отдалечено от голям град село. В селото има покритие и от трите мобилни оператора, но до толкова, че ... нямам думи! Знам, че в радиус от около 5-6 км клетки(антени) на операторите няма - със сигурност. Трябват ми 10 минути за да намеря подходящо място в селото, за да проведа разговор по GSM. Имам СИМ-карти и на трите оператора – сменям ги според необходимостта ми.
Тъй като не знам къде в района има клетки (антени) на мобилните оператори, има ли начин, без да обикалям с автомобил на 40-60 км наоколо във всички посоки, да разбера в кое направление и на какво приблизително разстояние от мен, има клетка на и на кой оператор е. Знаейки направлението и разстоянието, бих могъл да си направя изводи, на какво място да застана, щото да си проведа нормален разговор.

Моля за компетентен отговор!
Nikolce
Нов
Нов

Мнениеот Nikolce » 10 Дек 2006, 23:48

Как те разбрах ти искаш да имаш разговор на 40-60км е това не мога. Каи GSM наи много е до 35км
Аватар
deian
100+
100+

Мнениеот deian » 11 Дек 2006, 17:36

Ами търси за нова мрежа с телефона си и която ти излезе - слагаш тази карта :wink:
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 11 Дек 2006, 17:40

Моят съвет е да търсиш по-високо място. :focus:
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 11 Дек 2006, 21:40

А може и да кажеш къде е въпросното село ;)
Изображение
GSM question
Нов
Нов

Мнениеот GSM question » 12 Дек 2006, 08:36

До тук, нищо съществено - като отговори!

Моля, обърнете внимание на последното изречение от предложената тема. Основната думичка от него е написана с виолетов цвят.

Казвали са ми, че всяка клетка, при работата си, излъчва и собствен код ( - нещо РДС-а на радиата. Но не казвам, че е точно РДС - даже никак не е РДС).
Някой знае ли, с каква последователност от диези (#), звезди (*), цифри и т.н. може, на екрана на GSM-апарата, временно, да се покаже този код. И най-вероятно за всеки GSM-апарат, тази "комбинация" от диези, цифри и звезди различна.
А някой знае ли, къде има списък (списъци) на клетките на различните оператори - включително с най-близките населени места, или върхове, където (докъдето) се намират те (клетките)?

Моля, за компетентен отговор! МОЛЯ!
Аватар
predavatel
1000+
1000+

Мнениеот predavatel » 12 Дек 2006, 09:22

[quote=""GSM question""]А някой знае ли, къде има списък (списъци) на клетките на различните оператори - включително с най-близките населени места, или върхове, където (докъдето) се намират те (клетките)?[/quote]
Да, такъв списък имат самите мобилни оператори и Комисията за регулиране на съобщенията - http://www.crc.bg Но не очаквай държавните служители да ти го предоставят. Според тях, тази информация, както и същата за радио и ТВ предавателите, е част от техническата документация към всяка лицензия и се разглежда като "не-публична". Опитай да потърсиш техническите отдели на самите оператори, там вероятността да ти помогнат е по-голяма, поне ако става въпрос за конкретен, ограничен регион.

[quote=""GSM question""]И най-вероятно за всеки GSM-апарат, тази "комбинация" от диези, цифри и звезди различна.[/quote]
Имам един телефон Сименс М55, за които преди време съм търсил трикове, допълнителнения и така нереченото инженерно меню. Един от важните пачове, които си сложих е показването на силита на приеманите клетки на "десктопа". Тази функция се нарича NetIndicator, NetMonitor или SuperMonitor, има го за различни модели на Siemens. В описанията на въпросния пач, този параметър на клетките е описан като Cell ID. Индикатора показва силата на сигнала от шестте околни клетки със стойност от 0 до 9. Самото Cell ID не се показва, но ако потърсиш, сигурно ще намериш софтуерче, който да ти показва и това. Препоръчвам ти да се насочиш по-скоро в тази посока - открий си трикове на телефона, по които да познаваш къде какъв обхват има, а с придвижването най-вероятно можеш да установиш и приблизително къде се намират клетките :wink:
GSM question
Нов
Нов

Мнениеот GSM question » 12 Дек 2006, 19:09

Predavatel, благодаря за интересния отговор! :da: :da: :da:

Това вече е друг разговор. :) :da:

И аз имам под ръка Simens, дори два - CX65 и CF75. Моля, ако се сещаш, дай информация, как става извеждането (показването) на дисплея на индикатор, показващ силата на сигнала от околни (дано да са шест) клетки.
А, ако знаеш и други "фокуси", сподели, моля.

Поздрави! :)
radozv
Нов
Нов

Мнениеот radozv » 12 Дек 2006, 20:24

абсолютно всички алкатели имат инженерно меню което показва подробна информация(като име на клетката и на клъстъра в които тя се намира) за клетката в която си се регистрирал горе долу даваща представа информация за околни 6 клетки и при по новите модели бегла информация за до още 6 допълнителни клетки които са в обсега на телефона. въпросното меню се извиква с 000000* от клавиатурата на телефона. искам да използвам случая да попитам за кодовете на други модели телефони които да вършат същата работа защото в момента използвам алкател главно поради причината че мога да следя мрежите където и да се намирам. благодаря бледварително ако някои успее да ми помогне
На_гости
Нов
Нов

Мнениеот На_гости » 15 Фев 2007, 10:12

Много GSM-апарати (но не всички), в горната част на гърба си (им), имат гнездо (място, вход за букса или жак и т.н.), което, предполагам, че е вход/изход за някаква допълнителна антена. Предположението ми се основава на това, че там някъде - в горната част на GSM-апарата  (но не задължително), е антената на телефона. На повечето GSM-апарати, това "гнездо" е закрито с гумена (силиконова) тапичка и е почти незабележимо.
Дори, повечето такива "входове/изходи" ми изглеждат еднакви, независимо че марките и моделите на GSM-апаратите са твърде разнообразни. Казвам "изглеждат ми", защото не съм правил измервания с шублер, за да установя - точно - (или отхвърля, ) това мое предположение.

Въпрос 1 : Дали правилно предполагам, че това е вход/изход за допълнителна антена на GSM-апаратите?

Ако мислите, че отговорът на Въпрос 1, е положителен - Въпрос 2: Къде има подобни антени, кой ги произвежда, продава и т.н. Дали, изобщо, има някакъв положителен (за по-добра, сигурна връзка с клетките-антени на мобил-операторите) ефект от подобни допълнителни антени към GSM-апаратите?

Ако мислите, че отговорът на Въпрос 1 е отрицателен - Въпрос 3: За какво тогава, е въпросният вход-изход?

Не се притеснявайте да пишете!
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 15 Фев 2007, 16:42

На_гости написа:[size=100]

Въпрос 1 : Дали правилно предполагам, че това е вход/изход за допълнителна антена на GSM-апаратите?

Да.
Има едни стойки за кола, на които като поставиш телефона отдолу се свързва зарядното + микрофон и говорител, а задния час на телефона ляга на един „жак”, който е свързан към външна антена. Автомобилното купе екранира телефонът, който се намира вътре и сигналът пада за това се монтират външни антени, които са два вида. Едните са за градско другите са за извън градско. Не мога да ти кажа каква е разликата, защото съм чел, затова преди доста години и това ми е останало като спомен. Мястото, което се препоръчва за монтаж на такава антена е точно по средата на автомобилния покрив. Също така се препоръчва антената да не се лепи с магнит, а да се направи дупка за нейното закрепване.
http://eshop.bg/eshop3/index.php?url=/e ... _keys=myid
На_гости
Нов
Нов

Мнениеот На_гости » 16 Фев 2007, 00:22

Къде, в областните градове, е нормално да потърсиш подобни антени - в магазин или в сервиз. Че GSM-магазините са пишман-магазини, а GSM-сервизите са ... не'ам думи ...
А за всеки модел GSM-апарат ли стават подобни антени, или ....

А, на odibo - 10x !
На_гости
Нов
Нов

Мнениеот На_гости » 16 Фев 2007, 00:32

Приятелю, ogibo, сбърках ти името - за което се извинявам!
Просто -правописна грешка. Извинявай!
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 16 Фев 2007, 01:10

На_гости написа:Къде, в областните градове, е нормално да потърсиш подобни антени - в магазин или в сервиз. Че GSM-магазините са пишман-магазини, а GSM-сервизите са ... не'ам думи ...

По мои наблюдения е най-добре да се разгледа в нета.
А за всеки модел GSM-апарат ли стават подобни антени, или ....
Имам Сименс и Сони Ерексон - на двата телефона „жака” е един и същ, което ме навежда на мисълта, че за всички телефони става. Лично мнение, което не е изпробвано.
Приятелю, ogibo, сбърках ти името - за което се извинявам![/i][/size]
Просто -правописна грешка. Извинявай!
Извинения приемам във вид на джин и тоник, но предвид обстоятелствата от мен да мини. :D :Drinks
На_гости
Нов
Нов

Мнениеот На_гости » 18 Фев 2007, 00:28

Цитат 1

По мои наблюдения е най-добре да се разгледа в нета.

Цитат 2

Извинения приемам във вид на джин и тоник, но предвид обстоятелствата от мен да мини. 

Относно предположението ESHOP.bg

Както повечето универсални пишман-търговци, ми отговориха:
...ние не предлагаме антени за усилване на обхвата на GSM. Можете да се обърнете към фирма JEFF.

Проверих и при JEFF .  Хм... познай ... И те са набедени продавачи!

Та ... поради    Цитат 1  и неправилното ти (и подвело ме)  предположение, предлагам, да се видим на по тъмно , записано на твоя сметка .

Относно  Цитат 2

За да не мине от теб,  срещнем ли се, джина с тоник , който ще пийнеш ти, ще платя аз.

Ха наздраве!
Аватар
Malina
Нов
Нов

Мнениеот Malina » 18 Фев 2007, 09:51

Здравей На_гости.
Не знам дали това ще ти е от полза но хвърли един поглед тук ( в тайните кодове има инфо за инженерното меню на някои марки GSM )
http://www.gsm-mania.hit.bg/codes/start.html
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 18 Фев 2007, 17:38

Ei, tuk mai ot forum za radio i televiziq stana forum "Na po 4a6ka". :)
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 19 Фев 2007, 00:31

:Offtopic До колкото си спомням и от теб имам една Троянска. Малеее ще се превърна в алкохолика на форума. :Drinks :D
@ На_гости
Целта на външната антена не е толкова да усили сигнала, а да получиш по-добър сигнал от вън, защото автомобилното купе се превръща в екран и влошава сигналът вътре в самото купе. До сега не съм пробвал с външна антена, но много пъти се е случвало, когато съм в автомобил, а телефона в джоба да губи обхват. Според мен е достатъчно апаратът да е на поставка някъде близо до прозореца и всичко ще е наред.
На_гости
Нов
Нов

Мнениеот На_гости » 27 Фев 2007, 13:50

Темата по "разконспирирането" на клетките-антени ни СЛАВНИТЕ ни GSM-оператори и на приблизителното местоположение на тези клетки се оказва твърде сложна за нас - простосмъртните GSM-маниаци.
Продължението на темата - за подобряване (по какъвто и да е начин) на качествата на антената на GSM-апаратите ни - също не доведе до конкретни резултати с изключение на извода, че, като че ли, всички трябва да се примирим с идиотските тайни на ВЕЛИКИТЕ ни оператори за това, къде се намират техните клетки-антени. И, още, да се примирим с идиотските "тайни инженерни менюта" на сравнително новите ни GSM-апарати. (Блазе им на имащите "ALKATEL"-и, че техните апарати имали що-годе, сравнително не-толкова "тайни" и не-толкова неразбираеми инженерни менюта.)

Шапка им свалям на МИЛИТЕ ни GSM-оператори, така са се "покрили", че никой от нас - простолюдието - не можа да ги разкрие. И им свалям, още, шапка за това, че като им гледам картите на покритието им - просто няма непокрити територии. Единствено непокрити с GSM-връзка са само най-високите части на планините ни! Което отново не е вярно - все от някъде, там на високото,  пристигат сигнали, макар и от далечни клетки-антени, макар и (съмнявам се) слаби сигнали отиват до върховете на планините.

И се чудя на УМНИТЕ ни GSM-оператори... В никакъв случай, техните клетки-антени, не са разположени на най-високите места в даден район - така, че да покриват по-голяма територия. И то не заради това, че там няма ток. Не! Напритив - тези СЛАДУРИ - сякаш абсолютно нарочно и преднамерено оставят високите баири на ветровете и си монтират (завират) клетките-антени на всевъзможно забутани места - дето и слънце не огрява. ( Е, има и изключения - връх "Шейновец", мисля, е изключение, "Карандила" - едва ли? )

Аз ли? ... Аз не съм се примирил! Но за да не се примиря и за вбъдеще, разчитам на всички GSM-маниаци.

Дайте да изнамерим тези УБАВЦИ!

А тези, дето завиждат на онези, които си пийваме за здраве, да заповядат при нас. Заповядайте..., но си носете! И мезе носете!
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 27 Фев 2007, 18:16

До известна степен бих се съгласил с повечето от критиките на по-горесоящия посетително, но все пак...да нраправя някои забележки. Относно покритието на върховете на планините - това лято видях какво представлява. :) Телефонът показва пълен обхват, а при повикване всичко отива по дяволите. Защо ли!? Ами, защото телефонът намира някоя клетка в ниското, която има силен сигнал, но...самия телефон или не може или клетката не е настроена да приема отгоре сигнал. Все пак, това не е радио или телевизия - трябва хем да се приема силен сигнал, хем да се подава. Поне така аз си го обяснявам, като човек със скормни познания. Колкото до това, къде си слагат антените, не ми се струва логично да сложат станция някъде в ниското, при положение, че имат възможност и не са материално затруднение да е някъде по-високо. Ако има проблем, той е по-скоро от гледна точка на собствеността на земята и сигурността за самата клетка - в Ловешко бях чул че са окрали така една на Мтел. Е, КРС може също да оказва някаква регулация, за това незнам. Нека каже накой, който е в час със нещата. Но според мен едва ли е преднамерено монтирането на клетки на по-лоши места, ако на по-добрите няма някакви юридически или технически пречки. Все пак, така се разгръща възможността да свързват потребителите си, а от там - да си увеличат приходите. И все пак..няма да е зле да се замислите, къде са тия клетки, които смятате, че са на ниско. Ако имате предвид, че ще е по-добре една клетка, която покрива село, да се качи на по-високо, така, че ловджийте, гъбарите, горските и т.н. да имат по-добро покритие, когато са в някое дере...едва ли оператора ще се трогне да влага средства за да покрие 1-2 кв.км, в които има средногодишно по 100 души. :) Все пак мобилните оператори не са дружества с иделана цел, те търсят печалба, а тя се получава...като се рационализират разходите им.
Имат много кусури нащите оператори, но...все пак ги има. Според мен поне за сега ценовата им политика е доста по-зле от покритието им.

Назад към