Вивател

Телекомуникационен форум
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Re: Вивател

Мнениеот ogibo » 29 Яну 2009, 19:58

Само не схващам каква е файдата да на хвърля във върбите!?! В колата имаше поне 50 апарата да не кажа че са били повече.А били пояснил нещо за тези телефони c "изнесен капацитет"? Това не е ли свързано с много кабел? Според мен за едно село от 100 къщи (в Сакар това се води за голямо село), е по-рентабилно да се използва GSM мрежата. Само за пояснение, в Дервишка Могила има 5-6 обитаеми къщи.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 29 Яну 2009, 21:27

ogibo написа:Само не схващам каква е файдата да на хвърля във върбите!?! В колата имаше поне 50 апарата да не кажа че са били повече.А били пояснил нещо за тези телефони c "изнесен капацитет"? Това не е ли свързано с много кабел? Според мен за едно село от 100 къщи (в Сакар това се води за голямо село), е по-рентабилно да се използва GSM мрежата. Само за пояснение, в Дервишка Могила има 5-6 обитаеми къщи.

Дервиш могила??? Ти да не живееш там бе човек? Това е в джендема направо... Попаднах веднъж там по време на едно изпитание.... Спомени....
Та по темата...
Изнесения капацитет се прави по съществуващите кабели (където са в добро състояние) с PCM. Възможно е обаче да са стигнали и до това решение да ползват GSM мрежата за места с малко абонати и лоша кабелна мрежа. Щом става дума за толкова много телефони....
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 29 Яну 2009, 22:52

radiator написа:Ами Ицо не си прав. Мисля, че беше учил икономика или греша?

Изобщо не е маловажен брандингът, напротив. А ти като очакваш качествена услуга, как може да се вържеш към най-евтиния оператор, да те питам аз? Един сравнително нов играч на пазара е нормално да има проблеми с мрежата.

АМи, едната прична е точно тази, поради която Мтел все още има абонати- един авер от Троян, с който най-много си говоря ( или по-скоро, който мен най-много ме търсеше, защото бях на предплатена карта) е абонат на Вивател, защото пък с приятелката си двамата са абонати на програмата СИМпания- да си гукат сладко. :D Та, на човека му писна да плаща по 15-20 лева на месец само да говори с мен, понеже имах Мтел и Глобул-ски карти и миналата година по това време ми подари такава, но Вивателска. Логично и я превърнах в абонамент, защото пак набутвах моя човек, макар и с по-малко. Другата причина, освен тази, бе, че края на септември все още само Вивател предлагаше абонаментни планове за по 5-10 лева, с които можеш да си говориш безплатните минути само в цялата мрежа, а не към няколко номера. Че и в мрежата на БТК. Та, наистина, досадно е това Network is busy, но по-добре това, от колкото в края на месеца да има "Остатъка по вашата сметка не е достатъчен за извършването на транзакцията". :D Е, вече и Глобул се усетиха, но малко късно и офертата им е за 10 лева, до колкото си спомням. Е, минутите са повече, но и сега имам 160 минути, от които трябва някак си да изприказвам над час, че да ми ги прехвърлят другия месец. Та, така с Вивател. Принципно си прав за бранда, но все пак настоящия звучи много повече от добре, поне за мен. Все пак е в пъти по-добре от Космоте, Космором, О Ту и т.н., които ми звучат доста... незвучно. Затова и мнението ми по върпоса за бранда бе такова, не че отричам силата му.
@ Лупус и Оги
А дали тези телефони не са предназначени за места, където няма изградена кабелна инфраструктура, но има връзка с клетките. В прочем, не се ли писа преди тук (а и не само), че честотите на Мобиком ще се използват именно за обезпечаване на стационарна телефония при липса на кабелни трасета?
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 29 Яну 2009, 23:37

ico_pol написа:...........
@ Лупус и Оги
А дали тези телефони не са предназначени за места, където няма изградена кабелна инфраструктура, но има връзка с клетките. В прочем, не се ли писа преди тук (а и не само), че честотите на Мобиком ще се използват именно за обезпечаване на стационарна телефония при липса на кабелни трасета?

И аз това казвам.... Колкото до честотите на Мобиком - той май още си работи. И ако има подходящи устройства и добро покритие - защо не!
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 30 Яну 2009, 00:13

Lupus написа:Дервиш могила??? Ти да не живееш там бе човек? Това е в джендема направо... Попаднах веднъж там по време на едно изпитание.... Спомени....

Опазел ма господ.Малко в страни от темата, ама защото пра дядо ми е бил кмет на това село искам да спомена че е било най-голямото в околията.
@ Ицо
Та, наистина, досадно е това Network is busy,

Не знам колко пъти ти си е случвало това, но при мен никога.
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 30 Яну 2009, 00:45

Lupus написа:
ico_pol написа:...........
@ Лупус и Оги

И аз това казвам.... Колкото до честотите на Мобиком - той май още си работи. И ако има подходящи устройства и добро покритие - защо не!

Преди 4 месеца дръпнаха шалтера..Мобиком остана в историята. Сега да видим дали ще ползват 450 MHz за CDMA, щото това ще е перфектна комбинация.
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 30 Яну 2009, 01:00

Lupus написа:
ogibo написа:Явно обединяването на БТК и Вивател е започнало.Вчера както си лафим с комшията в неговата автомивка, дойде една кола на БТК.Гледаме отзад едни телефони с антенка, абе представете си обикновен домашен телефон но там където е кабела за връзка с мрежата има антена. След като го попитах кависа тези телефони човека обясни че по селата спират кабелната поддръжка и всичко ще минава през GSM клетките.Тарифните планови си остават същите и май спомена че се запазва и номера.

А според мен здраво се е изгаврил с вас. :D
Да, има такива телефони, това си е GSM апарат, но в обвивката на класически телефон. Слагат такива в някои офиси, където е по-добре да има телефон на бюрото и ги дават на старците по селата, които не могат да свикнат да работят с GSM. А имаче по селата сега махат местните централки, които са аналогови и селските телефони стават "изнесен капацитет" на районната централа. Така се икономисват средства от поддръжка и селските номера придобиват цифровите екстри.

Махат почти всички по-малки аналогови централи и цифровизират с такива китайски телефони работещи през GSM мрежата на вивател, но с фиксиран номер и съответно стандартни цени. Бързо и ефективно цифровизиране..Това с изнесения капацитет отпада. Подобна услуга е Ментел Homebox, само че без "високоскоростния" интернет.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 30 Яну 2009, 08:49

Doktora написа:
Lupus написа:
ogibo написа:Явно обединяването на БТК и Вивател е започнало.Вчера както си лафим с комшията в неговата автомивка, дойде една кола на БТК.Гледаме отзад едни телефони с антенка, абе представете си обикновен домашен телефон но там където е кабела за връзка с мрежата има антена. След като го попитах кависа тези телефони човека обясни че по селата спират кабелната поддръжка и всичко ще минава през GSM клетките.Тарифните планови си остават същите и май спомена че се запазва и номера.

Да, има такива телефони, това си е GSM апарат, но в обвивката на класически телефон. Слагат такива в някои офиси, където е по-добре да има телефон на бюрото и ги дават на старците по селата, които не могат да свикнат да работят с GSM. А имаче по селата сега махат местните централки, които са аналогови и селските телефони стават "изнесен капацитет" на районната централа. Така се икономисват средства от поддръжка и селските номера придобиват цифровите екстри.

Махат почти всички по-малки аналогови централи и цифровизират с такива китайски телефони работещи през GSM мрежата на вивател, но с фиксиран номер и съответно стандартни цени. Бързо и ефективно цифровизиране..Това с изнесения капацитет отпада. Подобна услуга е Ментел Homebox, само че без "високоскоростния" интернет.

Явно ми е поостаряла информацията.... А кога си смениха концепцията?
А иначе идеята за CDMA2000 и на мен ми харесва. :)
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 30 Яну 2009, 09:48

Lupus написа:
Doktora написа:
Lupus написа:

Явно ми е поостаряла информацията.... А кога си смениха концепцията?
А иначе идеята за CDMA2000 и на мен ми харесва. :)

Абе почнаха миналата година и май до края на тая трябва да са цифровизирали всичко що е аналогово
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 30 Яну 2009, 11:49

И още една подробност която научих днес: Ще ти дадат такъв телефон ако подпишеш три годишен договор. Това ми каза едно приятелче което живее на село.
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 30 Яну 2009, 11:54

Аман от тия срочни договори. Иначе какво? Оставят те бе телефон ли? Това си е монопол, би трябвало да забранят изнудването.
Изображение

Изображение
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 31 Яну 2009, 14:28

Adv написа:Аман от тия срочни договори. Иначе какво? Оставят те бе телефон ли? Това си е монопол, би трябвало да забранят изнудването.

Що да те оставят без телефон!? Едва ли ще прекратят предоставянето на услуга, само защото не искаш да си купиш от тях устройство. Само, че ще трябва да си го купиш на свободна продажба. ;) Което явно е доста скъпо. Така, че хората ти дават алтернатива- 3 години договор и апарат или без договор, но и сам трябва да си набавиш устройството. Друг е въпросът, че може само БТК да продава такива устройства поради ред причини. То, и в момента предлагат цифрови апарати за в градовете- де жични с разни екстри, де DECT, но с договори. Е, аз като не искам да давам 30-40 лева за апарат (скопосен) и да сключвам договор, какво!? Да не съм останал без телефон? :D Мне! Карам си със старата белоградчишка шайба от '63-та година... която е доша у нас, когато са сменили манивелите с автоматично избиращи. ??? Пък това, че ходя до пощата да звъня на съпорта на Лаптопа ми, че кол сентъра им е изнесен в чужбина и може да се избира само от стационарен телефон с тонално набиране си е мой проблем. То, хубаво,че ми се наложи само 1 път да ги диря! :D

@Оги
Уви, понякога ми се случва доста често. Това, предополагам че от една страна е, защото най-близката клетка е на РТС-а и от там пичовете явно са решили, че се покрива доста добре, че да не монтират още клетки, от друга- че хората си говорят по телефоните, а не ги държат да си клипват само. Предполагам, че при теб нещата стоят по-добре, защото си в близост до границата. Троян обаче винаги е бил ПДК, нищо, че батьовците редовно се понасят насам. То, може и да има умисъл в това- като ги търсят жените им, да казват, че няма обхват, че да не ги безпокоят, докато дондуркат някоя любовница :D
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 31 Яну 2009, 15:21

Хах, във връзка с договорите и БТК искам да споделя с вас нещо.

Чуковете от БТК и "новото ръководство" имат чудна нова политика, от която се убедих, че по-пропаднал щат от България няма. Важно е да отбележа, че става дума за корпоративни услуги.
Запитването към БТК е за изграждане на свързаност между няколко офиса чрез Intercity MAN, услуга която предлагат и въпросната е листната в списъка им с услуги. Какво казва на среща ключов мениджър във въпросната компания - ами то за да стане работата, трябва да купите и Вивател карти хахахахахахахахаахахаха. Смях в залата!!
При което възниква логичният въпрос: добре де, от този WAN вие ще печелите около 1500 евро всеки месец. Опитвате се да принудите клиента да купи примерно 10 сим-карти, които той очевидно не иска да ползва, т.е. те ще си стоят на минималната там такса, например 15 лева. Накратко, рискувате да загубите 1500 евро на месец, само и само защото някой тъпак е решил, че на всяка цена трябва да продадете някакви карти, от които ще ви дойдат 70-80 евро месечно? Отговорът е усмивка :Clap

ADV,

Договори има навсякъде, съвсем елементарен е отговорът на въпроса "защо". В нормалния свят те ти предоставят услуга + устройство, чрез което да я използваш. За да ти дадат устройството за 0 евро, ти подписваш договор, с който гарантираш, че за тези 2 или 3 години, ползвайки услугата ще си заплатиш и телефона (защото безплатни работи, както всички знаем - няма). Друг е въпросът, че в България не съм чул за адекватна оферта телефон + пакет. Всичките телефони са уж с "отстъпка", която всъщност е нормалната пазарна цена, а "нормалната" уж цена при оператора, без договор, е с 30% и нагоре. :Drunk
И така. Затова сега в Австрия отиваш в Ориндж и за 90 евро ти дават новия iPhone примерно и си цъкаш колкото си искаш за 25 евро месечно. В България гледам рекламират само някакви безподобри пръчки, а ако решиш някой истински телефон да вземеш уж с отстъпката, то пак ти е по-скъпо, отколкото да отидеш в магазин за телефони и да си го купиш на общо основание.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 31 Яну 2009, 17:09

radiator написа:Хах, във връзка с договорите и БТК искам да споделя с вас нещо.

Чуковете от БТК и "новото ръководство" имат чудна нова политика, от която се убедих, че по-пропаднал щат от България няма. Важно е да отбележа, че става дума за корпоративни услуги.
Запитването към БТК е за изграждане на свързаност между няколко офиса чрез Intercity MAN, услуга която предлагат и въпросната е листната в списъка им с услуги. Какво казва на среща ключов мениджър във въпросната компания - ами то за да стане работата, трябва да купите и Вивател карти хахахахахахахахаахахаха. Смях в залата!!
При което възниква логичният въпрос: добре де, от този WAN вие ще печелите около 1500 евро всеки месец. Опитвате се да принудите клиента да купи примерно 10 сим-карти, които той очевидно не иска да ползва, т.е. те ще си стоят на минималната там такса, например 15 лева. Накратко, рискувате да загубите 1500 евро на месец, само и само защото някой тъпак е решил, че на всяка цена трябва да продадете някакви карти, от които ще ви дойдат 70-80 евро месечно? Отговорът е усмивка :Clap
............

:D :D :D
Подобен раззговор при сродна ситуация ми се наложи и аз да водя тази седмица с тях, но ставаше дума за договор за ползване на услугата bSMS.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 01 Фев 2009, 20:41

Така, мога да потвърдя думите на ogibo, защото при баба ми на село ситуацията е аналогична. Има едно АТЦ (аналогово, разбира се), което обслужва 3 села. АТЦ-то не е в нашето село, а в съседното, което е на 4 км. БТК вече съкратиха човека, който отговаряше за телефоните на цялата околност, просто защото са го уведомили, че няма да се занимават с кабела, който свързва съседното село, в което е АТЦ-то, с моето, а ще сложат някаква релейка, по която да минава сигнала между двете села. Сега, не знам как ще стоят нещата с точност, но явно им е скимнало да зарежат и този вариант и да сложат такива мобилни телефони с антенка.

P. S. Имам карта на vivatel, засега не ми е давало Network Busy.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 01 Фев 2009, 21:28

Ъгли, все пак си в София. При мен нещата са малко по-различни. Реално, откакто има Вивател нова клетка в радиус от километър някъде около мен няма. Само тази, която е на върха на РТС мачтата. Което би било достатъчно, ако не живея в раьона центъра, където логично се струпват най-много хора. Поне с това си го обяснявам аз, а и както казах плановете на Вивател са доста предполагащи към активно говорене.
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 02 Фев 2009, 10:06

@radiator
Наистина таксите в чужбина ти покриват телефона, който ти дава компанията на много ниска цена, често пъти за 0 евро (освен ако не е прекалено нов или прекалено скъп модел). Оттам нататък компанията разчита на разговорите. При нас отстъпките наистина са крайно съмнителни, а таксите хич не са малки. Бонусите са някакви жалки минути към 5-10 номера от собствения оператор и стават наполовина след шестия месец от договора. Услугите, които предлагат операторите са идентични. Плановете не са гъвкави. Всички напъват за премиум сегмента, дори Вивател. Като цяло работата е по-кофти от заеби.
Изображение

Изображение
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 02 Фев 2009, 10:18

Честно да ти кажа, не знам при физическите лица в България какво е положението. Аз от години съм на корпоративен план и общо взето цените са ни около 2 пъти по-ниски от тези, които са листнати в страницата на оператора. Действително операторите се борят за корпоративните клиенти... Част от тях обаче са доста неадекватни в тази борба. Преди 3 седмици от МТЕЛ бяха изпратили "офертата на нашия живот", с която нали очакваха веднагически да се преместим при тях. След малка игра с калкулатора се оказа, че ни предлагат условия и разходи за телефония и данни, каквито са ни предложили от Глобул преди 2 години... съответно в момента Глобул предлагат в пъти по-добри цени и договори.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 03 Фев 2009, 00:32

ico_pol написа:Ъгли, все пак си в София. При мен нещата са малко по-различни. Реално, откакто има Вивател нова клетка в радиус от километър някъде около мен няма. Само тази, която е на върха на РТС мачтата. Което би било достатъчно, ако не живея в раьона центъра, където логично се струпват най-много хора. Поне с това си го обяснявам аз, а и както казах плановете на Вивател са доста предполагащи към активно говорене.

Добре, при теб една клетка ли обслужва целия град? При някои по-малки градове правят тоя номер... За жалост.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 07 Фев 2009, 01:41

Едва ли е само една клетка, но пък и Троян е дълъг град. И като се добави застрояването с концентрацията на доста хора на едно място, ето ти пада в мрежата. Незнам, но с Мтел и Глобул подобни проблеми не съм имал. Е, с Мтел покрай недоразумението с безплатните разговори вечерно време имаше подобно положение, но тогава нещата бяха малко по-различни. Но съм абсолютно сигрен, че това не е от апарата ми.

Назад към