Wi-Fi - Безжичния интернет и имали той почва у нас???

Телекомуникационен форум
Аватар
simeon.bg
100+
100+

Wi-Fi - Безжичния интернет и имали той почва у нас???

Мнениеот simeon.bg » 24 Дек 2008, 19:59

Как смятате все повече и повече българи имат ноутбуци или българското лаптопи, които имат устройство за безжичен интернет Wi-Fi, незнам защо е да си купиш лаптоп и да си теглиш жица за интернет, това е все едно да си купиш GSM, ама да е свързан като домашен телефон. Незнам защо КРС не вземе решение, за конкурс за лиценз на първи български Wi-Fi оператор, според мен, ще се намалят компаниите предлагащи интернет по кабел, а и населението извън големите градове няма досег до това нещо, освен, ако не искат да плащат сулидни суми за интернет към някой от мобилни мрежи или пък на БТК, при положение, че все още има населени места с импулсно набиране, според мен както има мобилни, телевизионни, радио оператори, трябва да има и Wi-Fi. Аз лично не съм се зазорил за лаптоп, защото няма да го използвам пълноцено, при положение, че ако си отида на село не мога един филм да изтегля защото за 1час ще съм минал вероятно лимита от 12GB и ще плащам по 1лв. на 10MB. Моля, ако случайно някой от КРС, чете това да се самосезират и да започнат размисли за бъдещето на безжичния интернет у нас. На бизнеса, на хотелиерите, на общестовото ще е полезен безжичния интернет, крайно време е все пак да не е нужно да плащаш за жици и да не е нужно да ходиш по парковете и метрото за да си в интернет.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Re: Wi-Fi - Безжичния интернет и имали той почва у нас???

Мнениеот ogibo » 25 Дек 2008, 00:36

То си има ама покритието е много скромно.Може би си чувал WiMAX?
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 25 Дек 2008, 09:15

Почва има. Както знаеш в България всичко дето е безплатно се приема :) Не можеш да си представиш колко хора (дали от незнание, дали нарочно) "споделят" домашния си Интернет по WiFi без да му слагат парола. Само в моя град, Враца, като взема телефона и направя няколко кръгчета из квартала, хващам над 10 - 15 свободни точки за нет. В нашия град си имаме "WiFi оператор". Кабелната телевизия е наредила 40 рутера на стратегически места в града и така във Враца имат 90% покритие от територията. Вярно че искат да се плаща, но ти дават 20 мин трайъл, което си е достатъчно да си провериш пощата. В София, Варна а мисля че и в Пловдив има пък друг такъв "оператор", който дава безплатен Интернет, но се появяват едни рекламки из сайтовете.
Все пак WiMax има по-голям шанс. Само трябва да паднат цените. Истината е, обаче, че WiFi няма да умре, защото това е най-удобния начин да имаш нет из целия си апартамент например :)
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 25 Дек 2008, 09:58

martintzvetomirov написа: Не можеш да си представиш колко хора (дали от незнание, дали нарочно) "споделят" домашния си Интернет по WiFi без да му слагат парола.

А има хора които нарочно си споделят нета.Аз съм един от многото, но тава става с малко по-специфичен рутер.
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 25 Дек 2008, 10:12

Е, ти си с фонера (поне от това което виждам на аватара ти). Там е по-различно. Аз ти говоря за обикновени рутери :)
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 25 Дек 2008, 13:32

Извинете, ама какви са тия глупости? Какво значи WiFi оператор?!?!? Идеологията на WiFi е съвсем друга. А това, че няма национална мрежа от хотстопове е защото просто няма бизнес-кейс, на този етап. В нормалния свят хората си купуват ваучери. Да, има безплатен, бавничък, но той е за краен случай и за тъпите българи, които пътуват и карат на аванта. Поради тази причина никой все още не се наема да изгражда сериозна мрежа, защото няма как да си върне инвестицията, която не е малка. Проекти иначе има - аз знам за 2, но са на стендбай засега.

А това, че безжичният интернет ще повлияе на бродбанд услугите не е сериозно твърдение, тъй като най-малкото WiFi интернетът не предлага достатъчно високо ниво на защита... никой няма да седне да го използва сериозно, дори за електронни разплащания...
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 25 Дек 2008, 14:00

Ясно е че няма WiFi оператори. Просто самата технология не става за нещо повече от домашно ползване.
За защитата е напълно вярно. Тези отворени WiFi точки просто са смешни. Всеки с Линукс може да следи в кои страници влиза потребителя, какво изпраща и тн.

Слагането на шифри и кодировки пък означава, че може да се използва само от затворена група хора, защото ако някой разбере паролата, то подслушването става детска играчка. Аз например мога да разбия WEP парола на WiFi клетка за 10 минути и съм го правил :) Ако защитата е WPA нещата са по-сложни, а с правилните настройки WPA може да се направи непробиваемо.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 25 Дек 2008, 14:07

Можеш да си запишеш и този в Свиленград за трети който стои на стенбайт. :Drunk
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 26 Дек 2008, 02:56

Хубаво де, някой тук няма ли да се запита аджеба, к'во е т'ва Wi-Fi и въобще какъв му е замисълът!? Е, извниявайте, но дори да се направи Draft N мрежа в град с габаритите на Троян (дълъг 16км, ама доста десен затова) ще трябват един камьон с рутери. Да не говорим, че самия N стандарт още не е сертифициран и понякога се създават разни колизии между различни устройства. Добрият стар и унифициран G пък е с твърде малко покритие и тия 54 мегабита... незнам. Въобще... пълнноценна Wi-Fi мрежа в един град аз не виждам как може да стане. Още повече, че има много "ако"- дали между тебе и точката има някакви прегради, колко е съдържанието на арматура и железа по тях и прочие. Каквото и да си говорите, Wi-Fi си е замислено, като отръвка от кабелите в офиси и къщи, а не за комерсиално ползване (ала мобилни телефони).
plamencho_85
Нов
Нов

Мнениеот plamencho_85 » 02 Ное 2009, 17:50

Виж тези линкове ----> http://www.maxtelecom.bg/
http://transtelecom.bg/ Това са двата WiMAX оператора,за който знам.Има бъдеще в България,но става много бавно :( :( :( за съжаление :-[ :'( Все още е доста скъпичко ;D
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 02 Ное 2009, 21:47

Приятел, виж от кога е темата ;) Вече година ще навършва...
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 03 Ное 2009, 14:57

martintzvetomirov написа:Приятел, виж от кога е темата ;) Вече година ще навършва...

И все още е актуална, в смисъл че нещата не са се променили значително.
Изображение

Изображение
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 03 Ное 2009, 15:06

Именно :) Ако цените бяха конкурентни на ADSL-а или на кварталните LAN-ки, определено щеше да има място за коментар по темата.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 03 Ное 2009, 23:30

plamencho_85 написа:Виж тези линкове ----> http://www.maxtelecom.bg/
http://transtelecom.bg/ Това са двата WiMAX оператора,за който знам.Има бъдеще в България,но става много бавно :( :( :( за съжаление :-[ :'( Все още е доста скъпичко ;D

И какво общо имат WiMax операторите с Wi-Fi? Освен, че използват радиовълни.
deni
500+
500+

Мнениеот deni » 11 Ное 2009, 20:48

По принцип чрез WLAN, т.е. Wi- Fi цялата вилна зона в Трудовец получава интернет чрез една секторна антена. unsecureted network e, а кодирането на пакети се задава май от самия потребител, незнам какво е от централата. Логваш се без парола и си работиш. И действително, ако си направиш настройките както трябва не могат да те барнат! Можеш да си плащаш чрез банковата карта до където си поискаш.

И на въпроса от темата: Има почва у нас безжичния интернет.
Изображение
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Мнениеот Halfdead » 11 Ное 2009, 22:27

Ами Дени неизбежно е.. WiFi се разширява., Все повече хора у нас имат Лаптопи, цените им падат, параметрите им се доближават, даже вече и надхвърлят тези на обикновенните Office PC-та с големите бръмчащи щайги и т.н. Е, сега, не говоря за сървъри и т.н. - Говоря за обикновенните Юзъри и техните PC-та. :Cylon
А кой би искал в бъдеще да е 'завързан' за Лан-кабела си с лаптопа, за да има internet.. Toва е моето мнение по въпроса.
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 11 Ное 2009, 23:04

WiMAX балона отдавна се спука.. още повече покрай кризата измислени компании като посочените са полуживи. Набутаха маса пари в мрежа които не могат да върнат, най-вероятно скоро въобще ще изчезнат
Аватар
simeon.bg
100+
100+

Мнениеот simeon.bg » 12 Ное 2009, 16:06

Според мен, както е започнало фиксираните телефони да са СИМ карти и да си ги пренасяш от UMTS на безжичен телефон, така вече няма да има кабели за нет, а всеки потребител с USB адаптер и ще лови нет като UMTS сигнал. Пак ще се плаща за интернет, както е при мобилните телефони, но е хубаво да имаш възможност и на безплатен такъв.
plamencho_85
Нов
Нов

Мнениеот plamencho_85 » 14 Апр 2010, 20:28

martintzvetomirov написа:Именно :) Ако цените бяха конкурентни на ADSL-а или на кварталните LAN-ки, определено щеше да има място за коментар по темата.

Прочети новините ще има скорошно вдигане на скоростите и ще има максимална скорост до 8 Kbps,което е сериозна скорост за тази технология и развитието и в България.А на БТК максимума е 10 Kbps.Ако се развие добре ще е много по-добре от кабелите.
plamencho_85
Нов
Нов

Мнениеот plamencho_85 » 14 Апр 2010, 20:30

Doktora написа:

WiMAX балона отдавна се спука.. още повече покрай кризата измислени компании като посочените са полуживи. Набутаха маса пари в мрежа които не могат да върнат, най-вероятно скоро въобще ще изчезнат

Много се съмнявам.Ако се развиват с добри темпове,няма да има проблем.А и скоро ще имат и покачване на скоростите.Ще стигнат до 8Kbps.Което не е малконо проблема е в цената.

Назад към