преносимост на номерата при стационарните телефони?

Телекомуникационен форум
deni
500+
500+

Re: преносимост на номерата при стационарните телефони?

Мнениеот deni » 12 Юни 2009, 08:04

Doktora написа:В закона за електронни съобщения направиха една серизона промяна относно услугата фиксиран телефонен пост. А тя е че вече няма значение през каква технология се доставя сигнала за стационарния телефон. "Алтернативните" фиксирани оператори ползват основно VoIP, но предоставят номера от фискирания номерационен план съответно с такива цени. Това позволи дори на БТК да прави цифровизация през GSM мрежата си и да предоставя фискиран номер. Ограниченията са че номера трябва да работи в точно определена зона (в случая в района на клетката в която е регистриран) и не можеш да си го пренасяш където падне.

Аз съм с трудовчански телефонен номер с код за Трудовец 07135 и реших да си занеса телефона в София, за да видя дали наистина няма да имам достъп до мрежата. Оказа се, че няма никаква забрана. Обадих се от София до Трудовец и си проведох напълно нормален разговор. Накрая на месеца като видях разпечатката даже ми го бяха отчели като селищен, т.е. като включен в 100-те безплатни минути.

В Ботевградска община се предлага от „Атлантис Нет” телефония чрез модем, който се включва в тока и ETERNET кабела. Дава се номер на абоната срещу съответното плащане от типа 0723/9 33 хх. Даже обявиха, че в най-скоро време ще има и услуга „Преносимост на номерата”. Когато се обадих до абонат на „Атлантис Нет” в Трудовец избрах номер 0723 93354, като на разпечатката ми пишеше „Други фиксирани мрежи с дестинация Ботевград-Ай Ти Ди Нетуърк АД” с тарифа 15 стотинки.

Изводът е, че всеки си прави каквото си иска и никой не спазва ограничението.
Изображение
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 12 Юни 2009, 09:00

UGLY_BOY написа:
playbob написа:Ееее, това е супер ! Дано стане възможно скоро, защото не ми трябват телефнните им услуги... :Clap

Според мен можеш да се простиш и с интернет услугите им и да минеш към по-добър доставчик. Така като гледам, пише, че си от София, тоест избор има.

Има, освен ако не е на двугодишен договор.
Изображение

Изображение
krokodil
Нов
Нов

Мнениеот krokodil » 14 Юни 2009, 18:21

БТК са най-долните, гнусни, мръсни измамници, без да се засягат останалите големи измамници все още стискащи лелеяния монопол, не желая да ги омаловажавам, но сега за БТК. Доколкото знам собственика им в момента е гонен от няколко държави за различни престъпления...

Крайния срок за въвеждане на преносимост на стационарните номера беше 1 Януари 2009 г. от 13 Май 2009 г. за България тече наказателна процедура тъй като все още сме единствената държава в ЕС в която няма преносимост на номерата за стационарните телефони.

До Юли ако не е достъпна услугата, отново предупреждение и дело в Европейския съд, за да се определи парична санкция - която ще плащаме ние жалките, нещастни данъкоплатци.

Обаче тука нашите управници са ги оставили да ни доят като дойни крави, до последно, защо ли ? ами защото и те намазват (някой някъде) на наш гръб, както беше и с преносимостта на мобилните номера, там Мтел се опъваха - защото 50% от хората им бяха абонати - само защото искаха да си запазят номера.

ето аз например получавам днес фактура от БТК за телефон и и-нет за Май 2009 - по принцип плащам 20 лв. И-нет и 30 лв. телефон в който има вкл. 150 мин. които никога не са изговорени както и този месец и изведнъж откривам, че този месец трябва да платя 50 лв. за скапания им и-нет и 70 лв. за телефон ??????

просто като за последно са решили да си измислят някакви неща - обаче наистина ще им бъде за последно - в такива моменти се сещам само за "последното писмо на Васил Левски" прочетено от Сиромахов във Шоуто на Слави (незнам дали е истинско, не ме интересува, ако го е писал Сиромахов - браво на човека)

"За тези, които се възползват от непросветеността на народа ни и го грабят, уж били по-умни и учени, а всъщност лукави и хитри наказанието е Смърт, смърт и пак смърт."

после защо имало евтин национал-популизъм, ами как няма да има - като всичко ни е евтино и долно и съшито с бели конци в тая скапана държава ...
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 14 Юни 2009, 19:58

а като си погледна разпечатката, те с какво оправдават тези 70 лева за телефон и 50 за интернет?
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 15 Юни 2009, 01:49

radiator написа:а като си погледна разпечатката, те с какво оправдават тези 70 лева за телефон и 50 за интернет?

Да и аз искам да попитам това. Не може да се цупиш и да ги псуваш (НЕ ги защитавам), без да имаш факти, които да докажат думите ти. Какво пише на фактурата ???
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
Аватар
Doktora
100+
100+

Мнениеот Doktora » 15 Юни 2009, 23:57

deni написа:
Doktora написа:. Ограниченията са че номера трябва да работи в точно определена зона (в случая в района на клетката в която е регистриран) и не можеш да си го пренасяш където падне.

Аз съм с трудовчански телефонен номер с код за Трудовец 07135 и реших да си занеса телефона в София, за да видя дали наистина няма да имам достъп до мрежата. Оказа се, че няма никаква забрана. Обадих се от София до Трудовец и си проведох напълно нормален разговор. Накрая на месеца като видях разпечатката даже ми го бяха отчели като селищен, т.е. като включен в 100-те безплатни минути.

Изводът е, че всеки си прави каквото си иска и никой не спазва ограничението.

Точно така - не се спазва ограничението. Незнам защо го правят и дали не трябва да ги санкционират
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 21 Юни 2009, 23:21

krokodil написа:БТК са най-долните, гнусни, мръсни измамници, без да се засягат останалите големи измамници все още стискащи лелеяния монопол, не желая да ги омаловажавам, но сега за БТК. Доколкото знам собственика им в момента е гонен от няколко държави за различни престъпления...

Крайния срок за въвеждане на преносимост на стационарните номера беше 1 Януари 2009 г. от 13 Май 2009 г. за България тече наказателна процедура тъй като все още сме единствената държава в ЕС в която няма преносимост на номерата за стационарните телефони.

До Юли ако не е достъпна услугата, отново предупреждение и дело в Европейския съд, за да се определи парична санкция - която ще плащаме ние жалките, нещастни данъкоплатци.

Обаче тука нашите управници са ги оставили да ни доят като дойни крави, до последно, защо ли ? ами защото и те намазват (някой някъде) на наш гръб, както беше и с преносимостта на мобилните номера, там Мтел се опъваха - защото 50% от хората им бяха абонати - само защото искаха да си запазят номера.

ето аз например получавам днес фактура от БТК за телефон и и-нет за Май 2009 - по принцип плащам 20 лв. И-нет и 30 лв. телефон в който има вкл. 150 мин. които никога не са изговорени както и този месец и изведнъж откривам, че този месец трябва да платя 50 лв. за скапания им и-нет и 70 лв. за телефон ??????

просто като за последно са решили да си измислят някакви неща - обаче наистина ще им бъде за последно - в такива моменти се сещам само за "последното писмо на Васил Левски" прочетено от Сиромахов във Шоуто на Слави (незнам дали е истинско, не ме интересува, ако го е писал Сиромахов - браво на човека)

"За тези, които се възползват от непросветеността на народа ни и го грабят, уж били по-умни и учени, а всъщност лукави и хитри наказанието е Смърт, смърт и пак смърт."

после защо имало евтин национал-популизъм, ами как няма да има - като всичко ни е евтино и долно и съшито с бели конци в тая скапана държава ...

Пич, ти си опасен тип! Направо не разбирам какво се оплакваш- хем не си доволен от услугите им, хем ги ползваш! Аз презирам Мтел поради един кош причини и затова не им ползвам миризливите услуги, въпреки, че това ми коства връзката с приятели, които са се минали с хубавичкия им Лууп. А това със смъртта е смехотворно- не тия, които мамят народа трябва да се избиват, а народа, че е тъп и глупав, та им се е връзал на глупостите. В крайна сметка народът е избрал тия главури, които толерират т.нар. монопол на бТК. И като за накрая- никой не те е вързал да си абонат на бТК. Това, че не си догледал нещо или не си оценил някой страничен аспект от ползването на услугите им си е изцяло твой проблем. И аз мислех по едно време, че би било добре да съчетая сметка за мобилен телефон с ADSL, но в последствие претеглих плюсовете и минусите и си останах на ЛАН-ката, която ме остави без нет ден и половина след една хубава буря. Така, че прощавай, но изказванията ти са лишени от смисъл. В случая се оплакваш от себе си, без да звучи като обида. И като за накрая- кой, ако не Вивател наложи евтини програми с безплатни минути в цялата мрежа? И от там нещата се отприщиха. А преди това картела на Ментел и Глобул- безплатни минути към 1 номер, към 3, към 5...
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 23 Юни 2009, 13:47

Ицо, не знам във Вивател как е за частните абонати, но за бизнес абонати си идва доста скъпичко, защото те ти дават някакви минути, но те са само в тяхната си мрежа, което е глупаво. Най-добрите корпоративни условия, особено през последната година са на Глобул - имаш минути в самата мрежа и отделен пакет минути, извън мрежата, в които можеш да си включиш и разговори до други страни в ЕС.
Аз мисля, че не опира до евтиното, а до това, което ти върши работа. Вивател може да е евтино, но аз не вярвам в това, че човек може да общува с хора, абонати само на една мрежа.
За АДСЛ си абсолютно прав - тромава и некачествена услуга, изключително лош и бавен съпорт. Ако вашите ланаджии седнат и си оправят мрежата - много по-добре ще ти бъде да не си абонат на БТК.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 23 Юни 2009, 13:56

radiator написа:Ицо, не знам във Вивател как е за частните абонати, но за бизнес абонати си идва доста скъпичко, защото те ти дават някакви минути, но те са само в тяхната си мрежа, което е глупаво. Най-добрите корпоративни условия, особено през последната година са на Глобул - имаш минути в самата мрежа и отделен пакет минути, извън мрежата, в които можеш да си включиш и разговори до други страни в ЕС.
Аз мисля, че не опира до евтиното, а до това, което ти върши работа. Вивател може да е евтино, но аз не вярвам в това, че човек може да общува с хора, абонати само на една мрежа.
За АДСЛ си абсолютно прав - тромава и некачествена услуга, изключително лош и бавен съпорт. Ако вашите ланаджии седнат и си оправят мрежата - много по-добре ще ти бъде да не си абонат на БТК.

Radiator, аз по принцип никога до сега не съм чул, ама нито един път, една хубава дума за бТК ADSL. Oсвен само, че връзката е стабилна, относно скоростите са пълна трагедия. Интересно ми е защо продължават да подържат толкова допотопно качество на услугата, при условие, че LAN конкуренцията е огромна. Какъв е смисъла ??? Извинявам се за офтипика, но просто ми стана интересно да задам този въпрос.

Иначе за корпоративните програми на Глобул съм абсолютно съгласен - аз съм на такава програма и ми е много изгодно. Въобще вмомента имам чувството, че Глобул си е най-добрият оператор. Аз съм с тях от самото им създаване и съм много доволен.

Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 23 Юни 2009, 21:04

Според мен бтк са отписали АДСЛ, особено в големите градове. АДСЛ има клиенти най-вече по малките градове и села, където няма алтернатива.
Между другото бТК пречи по всякакъв начин на конкуренти за АДСЛ специално. Иначе на Запад не съм точно запознат докъде са докарали АДСЛ технологията, но в България ЛАН технологията за крайни домашни потребители е номер 1. Има достатъчно големи и качествени доставчици, които правят бТК смешни.
Изображение
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 23 Юни 2009, 22:01

Българският лан (вътрешен трафик) е по-бърз от немският адсл. Статистиката е на speedtest.net
България е на 8-мо място, Германия на 11. На 1 и 2 са съответно Корея и Япония.
Изображение

Изображение
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 23 Юни 2009, 22:08

borosport написа:Според мен бтк са отписали АДСЛ, особено в големите градове. АДСЛ има клиенти най-вече по малките градове и села, където няма алтернатива.
Между другото бТК пречи по всякакъв начин на конкуренти за АДСЛ специално. Иначе на Запад не съм точно запознат докъде са докарали АДСЛ технологията, но в България ЛАН технологията за крайни домашни потребители е номер 1. Има достатъчно големи и качествени доставчици, които правят бТК смешни.

E да, именно възможностите на конкуренцията ги прави смешни. В крайна сметка все пак ADSL само за малките и изолирани селца и градчета ли е, защото в крайна сметка така излиза. Всъщност ADSL-а на бТК си е предназначен май само за потребители без други алтернативи, и затова няма смисъл в увеличаване на скорсотите - след като клиента ти няма избор. Поне в градовете където има достатъчно лан мрежи, аз не виждам обективна причина, поради която да предпочетеш услугите на бТК.

ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 25 Юни 2009, 11:41

radiator написа:Ицо, не знам във Вивател как е за частните абонати, но за бизнес абонати си идва доста скъпичко, защото те ти дават някакви минути, но те са само в тяхната си мрежа, което е глупаво. Най-добрите корпоративни условия, особено през последната година са на Глобул - имаш минути в самата мрежа и отделен пакет минути, извън мрежата, в които можеш да си включиш и разговори до други страни в ЕС.

За бизнеса не съм запознат. Съдя за частните клиенти, където мога да си използвам стоте безплатни минути в мрежата на Вивател и БТК. Няма да ти казвам колко удобно ми идва да си цъкам на де що съпорт се сетя и да си лафя с каките без да ме бастисват в цената. И друго- за едно "ало" в Ментела и Глобул визмат около 40 стотинки. При Вивател се таксува на половин минута, което за мен е много ценно. Откакто станах абонат разбрах какво е да се ползва мобилен телефон, дори и да звъня към други мрежи. Така, по новогодишните празници направих 15 лева сметка, от тогава до днес варира около 7-8. Но приемам критиката, че това зависи и до колко номера имаш от конкретна мрежа. Ако преобладават Глобул или Ментел много ясно, че чисто субективно ще си в по-изгодно положение.
playbob написа:Поне в градовете където има достатъчно лан мрежи, аз не виждам обективна причина, поради която да предпочетеш услугите на бТК.

Сега ще изброя няколко причини, с уговорката, че важат за Троян, но предполагам и за не малко други градове. :)
Обективна причина Номер 1- шансът да даде фира машината ти при гръмотевична буря е доста голям. Ако случаят е както с мен, т.е. лаптоп наред с ЛАН картата ще се спомине цялата система. И макар да имам застраховка ще се простя поне за месец с машината, а и едва ли ще мога да спася информацията на нея.
Обективна причина Номер 2- тука има, тука нема. Вчера ми идеше да хвърля компютъра на братовчедка ми през прозореца. При мен (на конкурентната ЛАН) също се получават такива сривове напоследък, макар, че поне до този месец бяха нещо доста рядко.
Обективна причина Номер 3- в един квартал на града, който се намира на има-няма половин километър, искаха по 80 лева на калпак да прекарат линии, че било много вътрешно за доставчика. И не е само в тоя квартал.
Та... всяко нещо си има предимства и недостатъци. Макар, че защитавам тази услуга, не бих я ползвал в града, но е хубаво, че я има. Иначе... 200 МВ за 10 лева щеше да си виси и до ден днешен, и щяхме да се надяваме на нещо по-така да ни пуснат. Ама такива индивиди, като мен, дето не ги вълнуват хитовете на Пайнера или поп бозите к'во праим!? :-\
И в крайна сметка въпросът беше за кабелната телефония на БТК... а тезисът ми бе, че като не ти изнася, не ползвай услугата. :-\ Само, че българинът е научен да ползва нещо, да си плаща, въпреки, че не е доволен и да ломоти само. А така не се прави- не ти харесва нещо, не го ползваш. Следователно маркетинга се хваща за главата и почва да мисли защо не се ползва. Ако така мислеха повечето българи, сега Мтел или щеше да е един доста добре функциониращ оператор с атрактивни оферти, или нямаше въобще да съществува. А БТК най-вероятно щеше да се реорганизира за по-добре, защото капацитета й е в пъти много по-голям от този на който и да е мобилен оператор. Уви... плащаме си и грачим, а това грачене не плаши маркетингово-мениджърските звена. Те си взимат парите и крякането ни по никакъв начин не може да ги убеди, че трябва да направят нещо по-евтино или добро. Така или иначе те си получават парите. Ха сега.. :-\
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 25 Юни 2009, 15:15

Ицо извинявай ако се засегнеш, но Троян не го броя за голям град и там автоматично отпада конкуренцията на БТК. Във всеки по-голям град читавите лан доставчици си прекарват кабелите под земята, съпорта им е 24/7(гарантирано) и скоростите са в пъти над АДСЛ, да не говорим, че там няма скапан модем който да забива при максимален ъплоуд ;)
А основната причина доставчиците по малките градове да са зле е, че те плащат на някой друг( в доста случаи на БТК) да им докара нета до градчето. В големите градове където БТК не е монополист са умрели от глад. Проблема е че се искат много големи инвестиции за да се разбие монопола на БТК в по-малките населени места. При БТК всичко е наготово от едно време, те даже си подмениха магистралните трасета от медни на оптични и от тоновее мед изкараха още пари. Трудно се преборва такава ламя. Иначе където ги има Спектър, Орбител, Нетера БТК пасти да яде. А в София с доствчик като Мегалан да не ти говоря.
Изображение
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 25 Юни 2009, 15:38

Ицо, в Глобул обаждането на 123 е безплатно, така нареченият тактунг е какъвто си го избереш - може да е първоначален 30-сек или 60-сек... има съответно различни ценови планове. Не знаех, че Мтел искат пари за обажданията към съпорта. Това е доста тъпо, тъй като се практикува от нискотарифни оператори. А Мтел уж са голямата работа.
Виж какво предлагат другите, защота пазарът постоянно се променя.
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 25 Юни 2009, 16:41

Искат пари за съпорт само ако надвишиш няколко искания за съпорт на месец. Това е указано с глас преди да се вкллючи съпорта.
Изображение

Изображение
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 25 Юни 2009, 18:42

За Мтел ли става дума? Ако е така, аргументът на Ицо спрямо Мтел (колкото и да не ги харесвам като оператор) е некоректен. В крайна сметка, това е съпорт, а не линия за обществени и социални контакти.

Между другото, много правилно е посочил Адв, аз чак сега имах време да погледна нагоре. България е една от страните с най-бърз и неограничен трафик на интернет за крайни потребители. Скоростите, които се дават в България са немислими за американския пазар например. Именно затова, наскоро на едни американци, дошли в България, им беше супер чудно, как така има условия за създаване на реална IPTV, като това да не попречи на ползването на интернет. В това отношение, българският потребител е много много облагодетелстван и в голяма степен - разглезен. Никъде, ама никъде по света, няма 40 мегабита интернет по оптика до вкъщи за 20 евро. Никъде.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 25 Юни 2009, 20:31

radiator написа:За Мтел ли става дума? Ако е така, аргументът на Ицо спрямо Мтел (колкото и да не ги харесвам като оператор) е некоректен. В крайна сметка, това е съпорт, а не линия за обществени и социални контакти.

Между другото, много правилно е посочил Адв, аз чак сега имах време да погледна нагоре. България е една от страните с най-бърз и неограничен трафик на интернет за крайни потребители. Скоростите, които се дават в България са немислими за американския пазар например. Именно затова, наскоро на едни американци, дошли в България, им беше супер чудно, как така има условия за създаване на реална IPTV, като това да не попречи на ползването на интернет. В това отношение, българският потребител е много много облагодетелстван и в голяма степен - разглезен. Никъде, ама никъде по света, няма 40 мегабита интернет по оптика до вкъщи за 20 евро. Никъде.

Така! :) Признавам си, заблудил съм те с... доста неразбираемо изказване. Под лафене с каките от съпорта имах предвид съпорт на кредитна/дебитната ми карта, ISP-то, антивируса и т.н. фирми, които не са отрязали от безплатните си телефони на колцентровете мобилните номера. Не мисля, че Мтел слагат такси за връзка с операторите им.
Колкото до Глобул- мотивира ме да се разровя из абонаментните им планове за частни лица (понеже фирма нямам, а не обичам да муфтя, като влизам в схеми с фирми и т.н.). Какво излиза- и си прав, и не си прав за 30-те секунди. Прав, защото някои от плановете им наистина позволяват 30 секундно първоначално таксуване. И не си- защото това е на по-скъпите планове. На аналогичния на моя план за 5 лева си цъка на 60 секунди. За капак минутите са към 3 номера. Сравни 5 лева, 100 минути към мобилна и фиксирана мрежа и 5 лева и 100 минути към 3 номера на Глобул. Представям си, както се американизирах в последно време и звъня редовно по колцентровете как ще ми излезе през носа сметката. За капак гърчолята не прехвърлят неизразходваните минути в следващия месец. Така, че в тоя случай 5-чката на Вивател бие тази на Глобул, стига разбира се, да не говорите само с 3- души, които при това са с карти на Глобул.
Спорът е дълъг и... явно е от типа "Левски или ЦСКА". Ясно е, че за едни един оператор е по-изгоден и обратното. Важното е в крайна сметка за всеки да е изгодно това, което ползва. А ако не му е... предложих по-горе какво да се прави.
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 25 Юни 2009, 20:41

Ицо, нормално е по-новият оператор да е по-евтин. Не разбирам спора. Все пак той трябва да дръпне клиенти от старите. А това няма как да стане с аналогични на тените цени.
Изображение

Изображение
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 25 Юни 2009, 21:03

Бих добавил и още нещо - цената на минута като абсолютна стойност, както и размера на абонамента не са единствените фактори, на базата на които казваме, че един оператор е с добри цени или не. Важно е, след като се направи оценка на консумирания трафик и фактурата, която си платил, да се види дали си доволен от резултата.
В твоя случай, ако говорим за сметки от 7-8 лева, всяка стотинка ти е от значение. Аз като си сравня потреблението на телефония и данни месечно, което не е чак толкова много, и направя съответните изчисления, на базата на годишното ми потребление и това към какви номера звъня, най-изгодно ми е в Глобул, тъй като те дават пакети, без значение къде звъниш... което за бизнес абонат е изключително важно.
Това за колцентровете, зависи единствено от фирмите, на които звъниш, а не от операторите. По принцип, всеки оператор си има група номера от номерационния план "зелен телефон". Това, че БТК ги шерват и за Вивател е друг въпрос. По принцип дадена фирма плаща едни пари всеки месец плюс разговорите, които ти провеждаш към нея, за да ползва това 0800. Съответно, за да им е достъпно през мобилни номера, те трябва да плащат и мобилните разговори, което им излиза доста скъпичко. Затова е измислено така, че да можеш да си купиш зелен номер и от мобилните оператори, като съответните им абонати звънят безплатно и ти плащаш на адекватна цена трафика.
И нещо в кръга на шегата да вметна (то е истина, но тук ще дойде като забавна глътка въздух) - нека не обиждаме Глобул, че са гърчоля. Вече са си дойч от всякъде. Дори в офиса им в София се чува приятния звук на немските ботуши, които ще сложат ред набързо.

Назад към