Плащаме най-скъпите GSM-разговори в Европа

Телекомуникационен форум
ico_pol
1000+
1000+

Re: Плащаме най-скъпите GSM-разговори в Европа

Мнениеот ico_pol » 24 Мар 2009, 20:47

Има една огромна истина в България- работи се нерационално! Не може да искаш заплата 1000 лева, а цял ден да прехвърляш разни книжа и прочие. Но такава ни е системата, като цяло. Докато имаше хора, които работеха за смешни пари и безработица, резонно, в последствие, след като избягаха навън повечето хора, стана недостиг на работна ръка и почна куцо и сакато да взима хубави заплати. Е, дано като се работи калпаво и нерационално... продукта не струва или излиза по-скъп. И като добавим алчността на родните предприемачи- пардон, чорбаджии... какво повече да се говори. Но печатането е своеобразно харакити! В прочем, едва ли кой знае колко може да се направи в момента за българската икономика. Просто ни трябват свежа валута, а такава в момента няма кой да вкара. Инвестициите се свиват, износът се свива... като няма валутни резерви, зад които да стои отпечатания лев... за какво говорим!? А производителността ни не е никак добра, че реално зад единица благо да стои единица лев, който да носи стойността му. И... така!
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 25 Мар 2009, 02:46

Според мен, проблемът сега за нашата икономика е, че стоки има, макар и от внос, но пари няма, не се печатат достатъчно. В началото на деветдесетте години беше обратното.
Това се получи след валутния борд в края на деветдесетте, който спря валутните игри и печатането на пари, но не и покачването на цените. След това, цените започнаха да растат много по-бързо от заплатите.
Причина за това беше конкуренцията на развитите пазари спрямо развиващите се нови пазари - обезценяване на местните валути чрез печатане на по-малко долари, след това въвеждане на валутен борд, спиране на печатане на местна валута и оттук дебалансиране на местните пазари и забавяне на развитието им.
Поради това, както и поради повишение на търсенето, цените на мобилните услуги запазиха високи нива, въпреки спирането на растежа и лекото намаление.
Zen
1000+
1000+

Мнениеот Zen » 25 Мар 2009, 08:20

R R П написа:Според мен, проблемът сега за нашата икономика е, че стоки има, макар и от внос, но пари няма, не се печатат достатъчно.

Какви пари няма? Български или чужди?
Съдейки по уточнението ти, че не се печтат - смятам, че говориш за липса на български левчета.
Те парите в обращение се следят внимателно заради кабинета на поставеното лице - другаря Жан Виденов - по-известен в някои среди като агент Дунав, който докара България до невиждана хиперинфлация.
Ако не беше тогава решението на правителството на ОДС да се въведе система на валутен борд сигурно щяхме да се докараме и до по-дълбоки лайна. Обикновено поради една или друга причина, когато преродената от БКП в БСП партийка-майчица управлява България се случва така, че да си пеем "Пари нема, действайте!".
Тия пари дето ги няма - ги няма в моя и в твоя джоб, докато по нечии други джобове ги има в изобилие.
Въпросните пари ги няма, който и да ни управлява след падането на ТатоЛитаризма, но нямането е по-силно изразено, когато на власт не е демократична партия.
Ако ще да напечатат милярди левчета в твоя и в моя джоб пак няма да има пари и не защото не се печатат достатъчно, а защото ни управлява мнозинство открояващо се с един основен недостатък - пословична лакомия.

R R П написа:В началото на деветдесетте години беше обратното.
Това се получи след валутния борд в края на деветдесетте, който спря валутните игри и печатането на пари, но не и покачването на цените. След това, цените започнаха да растат много по-бързо от заплатите.

Кажи ми, че се шегуваш, RRП, моля те, не се излагай с тия думи!
Или може би не си живял в България в годините на Виденовата хиперинфлация. Заради такива знаменити политически фигури от онова време на хиперинфлацята се наложи да си прекръстим левчето от BGL на BGN и 1000 стари левчета да струват 1 ново левче.
Точно по виденово се ходеше буквално с куфарче с пари за да се запасиш с брашно, доколкото купонната система ти дава право да си купиш.
Колко дългове си смениха собствениците тогава. Колко банки фалираха...
Направо бяха блестящи мигове на радост, благополучие и изнасяне на пари, които след години се превърнаха в хотелчета по черноморието, медии (които са ни основна тема на разговора в тоя форум) и още какво ли не!
Мамито им на тия демократори, дето направиха тъй, че да се въведе паричния съвет и да сложи малко банкова дисциплина и ред на краденето и кредитирането.

R R П написа:Поради това, както и поради повишение на търсенето, цените на мобилните услуги запазиха високи нива, въпреки спирането на растежа и лекото намаление.

Високите цени се запазват заради това, че GSM операторите си правят договаряния под масата в свой собствен интерес и поради ширещата се корупция и натрупаното през годините богатство успяват да си платят на определени институции за удоволствието да поддържат тези високи цени необезпокоявано.
Дано кризата им дойде като студен душ и да изпофалират по-лакомите дори.
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 25 Мар 2009, 10:34

Zen написа:
R R П написа:В началото на деветдесетте години беше обратното.

Кажи ми, че се шегуваш, RRП, моля те, не се излагай с тия думи!
Или може би не си живял в България в годините на Виденовата хиперинфлация. Заради такива знаменити политически фигури от онова време на хиперинфлацята се наложи да си прекръстим левчето от BGL на BGN и 1000 стари левчета да струват 1 ново левче.
Точно по виденово се ходеше буквално с куфарче с пари за да се запасиш с брашно, доколкото купонната система ти дава право да си купиш.
Колко дългове си смениха собствениците тогава. Колко банки фалираха...
Направо бяха блестящи мигове на радост, благополучие и изнасяне на пари, които след години се превърнаха в хотелчета по черноморието, медии (които са ни основна тема на разговора в тоя форум) и още какво ли не!
Мамито им на тия демократори, дето направиха тъй, че да се въведе паричния съвет и да сложи малко банкова дисциплина и ред на краденето и кредитирането.

Е, имаше и вътрешни причини за инфлацията и това беше добрата страна на борда, но не забравяй, че в играта бяха и "демократите". А брашното "изчезна" умишлено от опозицията, за да доведе до смяна на властта.
Последна промяна 1 на R R П, променена общо 25 пъти
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 25 Мар 2009, 10:35

Zen написа:
R R П написа:Поради това, както и поради повишение на търсенето, цените на мобилните услуги запазиха високи нива, въпреки спирането на растежа и лекото намаление.

Високите цени се запазват заради това, че GSM операторите си правят договаряния под масата в свой собствен интерес и поради ширещата се корупция и натрупаното през годините богатство успяват да си платят на определени институции за удоволствието да поддържат тези високи цени необезпокоявано.
Дано кризата им дойде като студен душ и да изпофалират по-лакомите дори.

И това е вярно.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 25 Мар 2009, 16:32

Това, което Zen казва за БСП, е повече от вярно, но не бива да отдаваме такава голяма роля на ОДС за въвежднаето на валутния борд и нормализирането на икономическата ситуация в страната, защото, поне според мен, въпреки че съм малък, по всичко си личеше, че събитията от 1997 година, когато на власт дойдоха сините, бяха умело и задкулисно режисирани. Освен това, няма да се учудя, ако и Петър Стоянов си е тръгнал с куфарче от фалиралите банки тип Първа частна, TSBank, Balkanbank и подобни.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 25 Мар 2009, 18:27

Има ли демократични партии у нас въобще!? Какво е направил Иванча Костов!? То нямаше какво друго да направи, който и да беше щеше да го направи. Колкото до Жан Виденов- оставете тоя човек на мира! Него сте виждали, него плюете, а в същност един друг човек е разигравал коня си, както ще го разиграва някой друг сега, ако едно друго лице завземе властта лятото. :)
Аватар
radiator
1000+
1000+

Мнениеот radiator » 25 Мар 2009, 19:15

Дойче Телеком ще дойде в България, чрез Глобул и ще сложи в ред всичките местни идиоти. Доколкото разбрах, сделката с ОТЕ е в движение, което значи, че вятърът ще задуха силно и в Глобул след година. Те са много сериозна компания, станахме свидетели как направиха революция на американския пазар и навсякъде, където присъстват играят много важна роля.

Ицо, ако питаш какво е направил Иван Костов... не знам... за мен поне това е странен въпрос. Той взе едно единствено политическо решение, което му костваше мнооого проблеми после, включително и негативния вот през 2001, но благодарение на това решение България получи поканата за НАТО, а без тази покана нямаше да има покана за ЕС. Веднага някои биха казали - е да, но ЕС има нужда от нас... Ами така е по принцип, но давам ви пример с Хърватска. Хърватската държава отговаря на всички изисквания за ЕС много преди България, икономически е готова от сума ти години, но политически изпусна влака, когато трябваше. След това започнаха проблемите за границата със Словения и т.н. и сега чакат... до кога не е ясно.
А вече ако ти си противник на ЕС, това е друг въпрос... Ако не е ЕС-то (с всичките си кусури) да дава зор на българските идиоти да правят промени, щеше да е... спомни си България през 98-ма... Аз я помня много добре и не искам това време да се връща.
Кое е това политическо решение, дори бих казал, че са две свързани едно с друго решения, можем да дискутираме в друга тема...
ЗА Жан Виденов си прав, той е един човечец, който обра негативите на мръсните комунистически функционери, които и сега си боцкат в бурето. Относно валутния борд - далаверката тепърва ще е много голяма. Интересно ми е да видим какво ще стане след изборите в България, когато щат не щат ще трябва да предоговорят курса, защото реално левът струва колкото румънската нова леа, а не колкото струва сега. Затова Серж даваше толкова зор за еврозоната, за да пропуснат този момент, ама ЕК-то не са колкова луди, за колкото ги мислят. Лошото е, че за българите едно предоговаряне на курса ще означава обезценяване на доходите, последвано от второ обезценяване при влизане в еврозоната някога...
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 25 Мар 2009, 20:50

Това за Дойче Телеком е интересно, дано само не стане като с ЕОН.

А не съвсем по темата Жан обра негативите, докато Премянов (и други ест.) обра парите. Кофти ситуация.
Колкото до Костов аз не мисля, че НАТО беше виновно за наказателния му вот. На никой не му пука за Алианса. Вотът беше такъв, защото управлението беше затънало в корупция. То не бяха Мистър 10%, сделки като Балкан, лоби ходове като Мтелските и т.н. Просто си припомнете какво беше тогава.
Изображение

Изображение
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 25 Мар 2009, 22:37

Adv написа:Това за Дойче Телеком е интересно, дано само не стане като с ЕОН.

А не съвсем по темата Жан обра негативите, докато Премянов (и други ест.) обра парите. Кофти ситуация.
Колкото до Костов аз не мисля, че НАТО беше виновно за наказателния му вот. На никой не му пука за Алианса. Вотът беше такъв, защото управлението беше затънало в корупция. То не бяха Мистър 10%, сделки като Балкан, лоби ходове като Мтелските и т.н. Просто си припомнете какво беше тогава.

8)
Zen
1000+
1000+

Мнениеот Zen » 26 Мар 2009, 00:01

ico_pol написа:Колкото до Жан Виденов- оставете тоя човек на мира! Него сте виждали, него плюете, а в същност един друг човек е разигравал коня си, както ще го разиграва някой друг сега, ако едно друго лице завземе властта лятото. :)

Туй е доста ясно, но извънземните ли да виня, защото не те са били на чело на онова правителство. Виня Жан Рибенов, защото е мекотелно, подпомогна (дори с бездействието си) за поредното разграбване на България, но е нормално да го направи, той е растнал по руски модел, учил в Русия и България не му е особено близка, както и настоящия премиер ;-)
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 26 Мар 2009, 00:58

Жан си беше една марионетка, която поставиха, за да си въртят задкулисните игрички. Много ясно си спомням как постоянно подминаваше микрофона на БНТ, все едно никой не му е задавал въпрос.
Zen
1000+
1000+

Мнениеот Zen » 26 Мар 2009, 01:28

А аз си спомням и други работи: Кой не скача е червен! Кой не скача е червен! Уууууууу! Уууууууу! :Bounce
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 26 Мар 2009, 07:46

Zen написа: той е растнал по руски модел, учил в Русия и България не му е особено близка, както и настоящия премиер ;-)

Интересно ми е какъв е руският модел според теб? Според мен това е олигархичният модел, моделът на Путин - човек-държава. Но това определено не е моделът нито на Виденов (който по споделено мнение е пионка), нито на Станишев, който е всичко друго, но не и олигарх.
Изображение

Изображение
Zen
1000+
1000+

Мнениеот Zen » 26 Мар 2009, 08:01

Тцък. Дух на преданост към великата руска империя съм имал предвид в съобщението по-горе (нещо като - правен по ссср-калъп). Иначе ясно за човекът-империя ;-)
Аватар
Adv
1000+
1000+

Мнениеот Adv » 26 Мар 2009, 08:31

Да, пояснението беше нужно.
А къде го видя това нещо в Станишев? Аз и във Виденов не си го спомням това нещо, той дори се опъна на договора на Газпром, което май беше и фатално за него. Като дойде Костов на власт го подписа набързо.
Изображение

Изображение
Zen
1000+
1000+

Мнениеот Zen » 26 Мар 2009, 08:51

Ами Станшката "никак" не е предан на майката-Русията по мое виждане.
След като беше изключително мек в "желанието" си да търси неустойки за спирането на газа. Сакън нещо да се не вгорчат отношенията ни с Русията...
Да припомним и продължаващото извиване на ръце за Белене (май тоя проект няма да го просъществува изобщо както си мислих) и видимото желание Станишо да трупа активи с популизъм (България на три централи).
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 26 Мар 2009, 13:38

Популизма е повсеместно явление в българския политически "елит". Типичния пример са именно лидерите на управляващите- Станишев и на опизицията- Борисов. Един от друг дрънкат все по-големи вицове и простотии, които едва ли ще се изпълнят. За Белене обаче съм склонен да споря, защото там руснаците ще си пуснат корените в ЕС, а това не е за измъкване. Още повече, като се има на предвид, че домакинствата и индустрията залагат все повече на ел. енергията (където позволява, разбира се).
Относно Жан Виденов- как човек да се противи на нещо, което ще му донесе единствено и само смъртта му!? Я ми кажете Вие, драги патриоти, нямаше ли да постъпите по абсолютно същия начин, ако ви заплашваше нещо? Не, ми се както се вика! Така, че оставете на страна Жан Виденов- него виждахме, но проблемът е много по-далеч. И често казано, като се замисля- проблемът си остава единствено и само в нас, защото ако бяхме толкова добри и яки, нямаше да слугуваме на мутрите, обслужващи екс партиици. Е, да ама не- ревем срещу тия екскременти, а в същото време им слугуваме и им трупаме парички в джебовете. 8)
bubic
1000+
1000+

Мнениеот bubic » 27 Мар 2009, 08:33

RRP, ти пак забрави,че не разбираш от финанси,нали го уточнихме преди две години този факт,не помниш ли ,че не знаеше кои са световните пари,сега забелязвам,че и други неща не знаеш в областта на икономиката и финансите. По история си за поправителен,нито знаеш,кога е започнала Втората св. война,нито кога е свършила,нито къде е подписано примирието,нито кога и къде е правен парада на победата за войната. Нито знаеш кога е подписано примирието между СССР и Царство България. Дай нещо,което го занеш със сигурност,първия който ще те аплодира съм аз. И няма ли да се решиш да видиш тази скапана Америка ,за да видиш как живеят хората и да се убедиш,че няма никакви специфични американски модели. Вчера се запознах с едно момче от Габрово,работи за калифорнийска фирма, 80% на час,на 27 години е,искаш ли да те свържа с него и ще чуеш неща от първа ръка,нито ще ти говори за капитализъм,нито за комунизъм,нито за модели,нито за валутен борд,нито за патриотизъм... Не четеш ,не учиш и си мислиш,че всичко от старите учебници е непоклатима истина. Влез в руските сайтове и ще видиш,че руснаците издават по десетки книги ежедневно,издателства колкото искаш. Втора страна като Русия няма в това отношение,определено положително.
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 27 Мар 2009, 11:27

Добре, че ти разбираш.

Назад към