Въпрос

Телекомуникационен форум
alonso998
500+
500+

Въпрос

Мнениеот alonso998 » 25 Май 2010, 11:18

Мобилните оператори имат ли покритие по върховете: Мусала,Ботев,Перелик,Вихрен и други ?
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Re: Въпрос

Мнениеот martintzvetomirov » 25 Май 2010, 14:35

Принципно върховете са много проблемно място за мобилни телефони. Причината е защото телефона хваща огрвомно количество клетки и не знае към коя да се върже. Принципно заради това са забранени и разговорите по телефон от самолет (или поне това е една от теориите).
Преди няколко години бях на вр. Мусала, и там пълно покритие, но за да направиш разговор ще трябва да опитваш много пъти докато "закачи". Малко по-надолу от върха почти няма проблеми, но отгоре, където се хващат голямо количество мрежи, е доста трудно. Предполагам същото важи и за други върхове :)
alonso998
500+
500+

Мнениеот alonso998 » 25 Май 2010, 14:44

Мартине.,тогава как от РРТС вр.Ботев се свързват надолу например когато има 2 метра сняг ??? Дочух,че имало клетка на Виваком на вр.Ботев,но като гледам на вр.Мусала на синята сграда има някъкви клетки !!
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 25 Май 2010, 16:34

Ами може да имат радиостанции, от къде да ги знам :D Не казвам, че е невъзможно свързването, казвам че е доста трудно. А ако има клетка в такава близост, телефона би трябвало да се върже за нея и да няма проблеми (вместо да сменя от клетка на клетка в далечината). А пробата ми беше с МТЕЛ.

P.S. Това на синята сграда са антени за Интернет (WiFi предполагам или подобно). Доколкото знам, мобилните оператори избягват да слагат клетки на толкова високи места, когато покритието ще захване много потребители. Хем такива съоражения ще са трудни за поддръжка защото са трудно достъпни, хем като са на високо място бързо ще се претоварват (заради многото клиенти), хем ще спестят батерия на телефоните на потребителите (защото няма да има нужда телефона да превключва от някоя местна клетка към клетката на вр. Мусала, ако съществуваше, примерно).
Последна промяна 1 на martintzvetomirov, променена общо 25 пъти
Аватар
m3gab0y
1000+
1000+

Мнениеот m3gab0y » 25 Май 2010, 16:38

Ми ще имаш проблеми, зависи от телефона. Ако си с някакъв по-умен тел, той се предполага, че ще се справи с разговор (качеството му ще е под въпрос). На Черни Връх провеждах разговор без проблеми от Nokia N95 , но от моя HTC Hero имаше само безкрайно swap-ване между клетките, нищо, че наблизо има дозина :)

Реално най-много зависи и от телефона и от оператора. Ние горе бяхме на МТЕЛ и ситуацията варираше. Както ти казах през NOKIA се закачи а през HTC - не (телефоните бяха на една и съша локация). В същото време изпробвахме един iPhone и се върза но бързо се разкачи и отчиташе пълно покритие, но не можеше да набира.
FM-RX:
@Home: Sony XDR F1HD + 1/2 Wave Open Dipole antenna
@Car: Sony DSX-A50BT + 1/4 Wave antenna
@Mobile: Sony Xperia-Z with SpiritFM Unlocked + Logitech UE 350 earphones
WiFi RX/TX:
@Home: 2xAirlive N.Power + 5db ant.
@Laptop: Alfa AWUS036H + 10db ant.
alonso998
500+
500+

Мнениеот alonso998 » 25 Май 2010, 17:02

На моята вила доста на високо (400 м. н.в.) М-Тел имат добър обхват,но само до "Повикване до само стига и така стои.

а в моето село Доброглед нещата стоят така:

LG KP 500 Cookie-забелязал съм,че там където Нокиа и Сони Ериксон показват 2-3 черти LG показва 5-6!!

С този телефон нещата стоят така:

М-Тел:на улицата обхвата рядко мърда от 6 черти (максималното),а на Самсунг рядко мърда от 0 :? И с LG в стаята на 1 етаж варира от 1 до 4-5 черти и рядко прекъсва,на 2 етаж от 4 до 6 (макс)

Глобул:На улицата 3-4 черти,на 1 етаж само до прозореца има 1-2,а навътре го няма,на 2 етаж 4 черти максимално достига

Виваком:Почти винаги навсякъде обхвата не мърда от 6 черти,но и много често особенно в часовете 18:00-00:00 и през почивните дни при набиране се изписва Мрежата е заета!

Понякога хората с устройства за интернет и антени на Рутил,когато теглят филми на мен интернета ми пада на 1 МБПС/с ,но това е рядко явление,но поне за 26 лв съм на LAN интернет в града и имам Wi-FI потребит. име и парола с покритие в Варна и около 8 села в региона и Търговище,Омуртаг,Котел и около 30-40 села в техния регион!! За повече информация http://rutil.net давате в ляво на безжичен интернет като ви отвори страницата,давате пак в ляво кой регион искате да видите. *

* Там цените са за потребители с устройства,а за цени на LAN интернет давате Кабелен интернет.
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 25 Май 2010, 19:46

Аз съм с глобулски телефон и съм говорил от Мусала,Вихрен и Черни връх. :)

Назад към