SMS-те на кирилицата.

Телекомуникационен форум
Аватар
ogibo
1000+
1000+

SMS-те на кирилицата.

Мнениеот ogibo » 10 Дек 2010, 18:24

Слушам си аз З Рок и разправят за някакви СМС игри като задължително изпращането трябва да е на латинеца. Всички рекламни СМС-и също пристигат на латинеца както и информацията от операторите. Питам се какъв е проблема да се използва кирилица!?! Аз например изпращам моите СМС-и на кирилица и до сега никой не се е оплакал че не ги получава коректно. Ползвам гръцка карта и там всичко си идва на Гръцки. Явно Гърция е силно напреднала технологична държава, може би на светлини години от Япония да речем.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Re: SMS-те на кирилицата.

Мнениеот UGLY_BOY » 10 Дек 2010, 22:12

Това дали ще четеш SMS-и на кирилица зависи единствено и само от апарата, който ползваш и дали той разпознава кирилица, а не от мрежата на операторите.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 10 Дек 2010, 23:11

UGLY_BOY написа:Това дали ще четеш SMS-и на кирилица зависи единствено и само от апарата, който ползваш и дали той разпознава кирилица, а не от мрежата на операторите.

Тцъ....
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 11 Дек 2010, 01:16

UGLY_BOY написа:Това дали ще четеш SMS-и на кирилица зависи единствено и само от апарата, който ползваш и дали той разпознава кирилица, а не от мрежата на операторите.

Прочети отново това което съм написал. :Hmmm
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 12 Дек 2010, 00:57

Да, объркал съм се, съжалявам. Може би изпращат всички съобщения на латиница, предполагайки, че някои телефони не разпознават кирилица. Аз и един приятел ползваме един и същ модел на SE, но тъй като моделът не е много разпространен в България, когато той си го поръча от онлайн магазин, му казаха, че в момента не е наличен и че специално ще го внесат заради него, при което телефонът нямаше българско меню и съответно предполагам не разпознава SMS-и на кирилица. Когато поръчах моя модел от същата компания, ми бяха вкарали българско меню и съответно аз нямам проблеми с кирилските SMS-и.
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 12 Дек 2010, 01:51

Аз имам един SIEMENS C55 който е с китайско и английско меню (направи си сметка къде е произведен) и няма проблем с получаването СМС-и на кирилица както и на гръцки. Някъде бях чел че всички апарати произведени след 2000 година нямат проблем с кирилицата така че май остава топката в нашите оператори. :Hmmm
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 12 Дек 2010, 08:29

Проблемите не идват нито от операторите, нито от приемащия апарат. Дали ще се получава SMS на кирилица зависи от изпращащия апарат - какъв енкодинг ползва. Направете си следния експеримент: Изпратете на апарат, за който сте абсолютно сигурни, че не приема кирилица съобщение от апарат Нокия с кирилица и ще видите резултата.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 12 Дек 2010, 12:37

Lupus написа: Изпратете на апарат, за който сте абсолютно сигурни, че не приема кирилица съобщение от апарат Нокия с кирилица и ще видите резултата.

Да това е ясно. Но мисля че вече не са ползват толкова стари апарати че да не разчитат кирилица. Дори скоро пробвахме и една Нокия купена от Гърция без българско меню през гръцки оператор. Получи съобщението на кирилица съвсем коректно. За това смятам че е крайно време нашите оператори да изпращат „сервизните” си съобщения на кирилица.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 12 Дек 2010, 12:56

ogibo написа:
Lupus написа: Изпратете на апарат, за който сте абсолютно сигурни, че не приема кирилица съобщение от апарат Нокия с кирилица и ще видите резултата.

Да това е ясно. Но мисля че вече не са ползват толкова стари апарати че да не разчитат кирилица. Дори скоро пробвахме и една Нокия купена от Гърция без българско меню през гръцки оператор. Получи съобщението на кирилица съвсем коректно. За това смятам че е крайно време нашите оператори да изпращат „сервизните” си съобщения на кирилица.

За да не се ползват масово азбуки, различни от латиницата има и друга причина - броя на възможните символи за изпращане се съкращава на половина.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 15 Дек 2010, 23:42

Lupus написа:Дали ще се получава SMS на кирилица зависи от изпращащия апарат - какъв енкодинг ползва. Направете си следния експеримент: Изпратете на апарат, за който сте абсолютно сигурни, че не приема кирилица съобщение от апарат Нокия с кирилица и ще видите резултата.

Преди 6-7 години ползвах Motorola T-191 и когато получавах SMS-и на кирилица, ми излизаха само въпросителни. Слагах си картата в друг апарат, за да ги чета.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 16 Дек 2010, 08:52

UGLY_BOY написа:
Lupus написа:Дали ще се получава SMS на кирилица зависи от изпращащия апарат - какъв енкодинг ползва. Направете си следния експеримент: Изпратете на апарат, за който сте абсолютно сигурни, че не приема кирилица съобщение от апарат Нокия с кирилица и ще видите резултата.

Преди 6-7 години ползвах Motorola T-191 и когато получавах SMS-и на кирилица, ми излизаха само въпросителни. Слагах си картата в друг апарат, за да ги чета.

Аз преди 10 години ползвах една Motorola 20. тя въобще нямаше кирилица. :D
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 17 Дек 2010, 00:38

Ми тя и тази Motorola нямаше кирилица, но нали твърдиш, че всичко зависи от апарата, който изпраща SMS-а, а не от този, който го получава? ???
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 17 Дек 2010, 09:27

UGLY_BOY написа:Ми тя и тази Motorola нямаше кирилица, но нали твърдиш, че всичко зависи от апарата, който изпраща SMS-а, а не от този, който го получава? ???

Нямах в предвид музейни екземпляри. Нокия първи въведоха кодировка, която изпращаше SMS на кирилица, който се получаваше от всички на кирилица. Попрочети нещата за кодовите таблици в GSM и ще разбереш какво имам в предвид. (http://en.wikipedia.org/wiki/SMS Message size)
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 18 Дек 2010, 00:41

Добре, мерси за информацията.

P.S. Значи при UTF-16 70 символа се броят за един SMS поради броя на битовете, които се изпращат до клетката и съответно мрежата на мобилния оператор. Тоест, смяташ, че на българските оператори им е по-рентабилно да изпращат съобщения на латиница, за да пестят ресурс, така ли?

P.S. 2: Доколкото разбирам, проблемите идват от това, че като кодираш съобщенията си по Unicode, това изисква по-голям обем на обменена информация предвид начините на кодиране при тази система, съдържаща куп азбуки.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 18 Дек 2010, 09:25

Горе-долу така стоят нещата. За изпращането на един SMS е заделена строго определена дължина на фрейма. Тя е заложена в стандарта на системата и не може да се промени. Нещо като буркан за консерви, сметнат да събере 15 дребни доматчета. Ако искаш да са двойно по-едри, можеш да натъпчеш максимум 7.
Операторите нито печелят нито губят от кодировката. Просто обема информация, който се предава се свива наполовина. Съвременните телефони позволяват изпращането на така наречените "concated" съобщения - ако съобщението съдържа повече символи от позволеното, то се цепи и се изпраща като няколко съобщения. Поекспериментирай с телефона си и ще видиш.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 18 Дек 2010, 10:29

Това за нацепването на SMS-ите ми е ясно. Когато прескоча символите, моят Sony Ericsson ми изписва SMS 2, но реципиентът ги приема като едно свързано съобщение.
Иначе, предполагам, че вече всички телефони могат да получават съобщения на всички азбуки, тъй като всеки апарат има вкарана 16-битовата Unicode кодировка в чипа си и я разпознава, без значение какво меню (българско, гръцко, арабско, китайско) му е инсталирано. Оттам, предвид факта, че Unicode обединява символите на много азбуки, телефонът разчита всичко. Но ми е правило впечатление и друго. Под Unicode различни символи от различни азбуки май понякога се кодират по един и същи начин (поне когато си настроя Windows-а от Language & Regional Options да работи по Unicode системата, се получава така), при което във френския примерно e-то с ударение съответства на нашето "й" и когато слушам френски песни, Winamp (а и всички други плеъри) ми разчитат тага на песента с "й". Как се справят телефоните с този проблем?
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 18 Дек 2010, 11:30

Току що преброих символите на SMS-са от гръцката карта. 140 включително интервалите. Общо взето няма проблем операторите да изпращат рекламните си съобщения на кирилица. Какво като дойдат на две части например, да не би да плащат за това.
Аватар
simeon.bg
100+
100+

Мнениеот simeon.bg » 20 Дек 2010, 18:41

енкодинка е UTF-8 или UTF-16, като последния ще включва повече сиволи.
Аватар
radiomanbg
1000+
1000+

Мнениеот radiomanbg » 13 Фев 2011, 11:29

Не знам дали знаете но есемесите на кирилица се таксуват двойно по-съкпо от операторите от другите на латиница което продължава да бъде дискриминация спрямо българите. И никой не казва защо е това а малко хора го знаят за да се надигнат да протестират
Ако сте забелязали когато пращате есемес от интеренет към номер на Глобул веднага преработват с латински букви.
Другого което малко хора знаят , е че ако звъннеш на номер от неприето повикване без да махнеш отпред +359 и добавиш 0, ще ти се таксува, като международен разговор и се чудиге защо сметките са големи.
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 13 Фев 2011, 14:38

radiomanbg написа:Не знам дали знаете но есемесите на кирилица се таксуват двойно по-съкпо от операторите от другите на латиница което продължава да бъде дискриминация спрямо българите. И никой не казва защо е това а малко хора го знаят за да се надигнат да протестират

Защо е така бе обяснено по-нагоре. Просто трябва да четеш. И причината не е продукт на дискриминация.

Назад към