SMS-те на кирилицата.

Телекомуникационен форум
Аватар
Halfdead
1000+
1000+

Re: SMS-те на кирилицата.

Мнениеот Halfdead » 13 Фев 2011, 15:29

Имам телефон SE, закупен от България, но с преинсталиран фирмуер(най-новия за модела), който няма (и не поддържа) Български/Руски/Кирелица, но въпреки това разчита смс-и на кирилица. :)
Последна промяна 1 на Halfdead, променена общо 14 пъти
Everybody has a radio. To listen to a radio is normal. To listen to a radio, that is far away from you is a DARE!
BoskoIgic
100+
100+

Мнениеот BoskoIgic » 13 Фев 2011, 21:13

Аз имам Сони K770i, Нокиа 3110c и някой стар Самсунг и трите разчитат СМС-и на кирилица.
Аватар
simeon.bg
100+
100+

Мнениеот simeon.bg » 24 Фев 2011, 01:42

radiomanbg написа:Не знам дали знаете но есемесите на кирилица се таксуват двойно по-съкпо от операторите от другите на латиница което продължава да бъде дискриминация спрямо българите. И никой не казва защо е това а малко хора го знаят за да се надигнат да протестират
Ако сте забелязали когато пращате есемес от интеренет към номер на Глобул веднага преработват с латински букви.
Другого което малко хора знаят , е че ако звъннеш на номер от неприето повикване без да махнеш отпред +359 и добавиш 0, ще ти се таксува, като международен разговор и се чудиге защо сметките са големи.

А това за международното таксуване на такава по принцип глупава грешка, явно Мобикомите не са си направили кадърен софтуер. Принципно номерата идват така в цял свят, защото мобилния стандарт е направен така, ако сте забелязали на домашните линии излиза само националния номер. Според мен, ако се направи нещо като национален стандарт не е толкова трудно да ти идва номера като национално повикване.

Колкото за СМС-ите, масово в България мобилните оператори трансформират СМС-ите към латиница, поне кирилските букви, за гръцки, арабски и китайски не знам.

Аз си бях правил опита поне с М-тел и Глобул е така, за Виваком не знам, понеже скоро въведоха тази услуга и е само за техни клиенти - пиша им един и същи СМС към няколко номера, като сред тях говорим за апарати и на 3-те оператори, разбъркано. СМС на кирилица и СМС на латиница на телефони, дори Смартфони с възможност за 3.5G мрежа получават СМС на латиница. Според мен това не е от апарата, поне ако говоря за Нокия 5800, която е побългарена и се има предвид, че би трябвало да се правят и такива настройки на апаратите. Интересен е и друг факт, че примерно когато получавам СМС от Нокия - оvi storе получавам СМС на български, т.е. със сигурност не е проблема в апарата.

Мобилните оператори особено у нас винаги са доказали некадърност и монопол. Аз не виждам защо, не се изградят няколко държавни мрежи , като от тях да си излачват, ако ще и 20 оператора, поне ще съм сигурен, че има конкуренция, а колкото до държавния монопол, то така и така и сега се плаща лицензионна такса от мобилните оператори, то е същото. Даже тогава е възможно да е по-ниска за даден оператор и повече като сума пари.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 24 Фев 2011, 09:13

simeon.bg написа:.....
Колкото за СМС-ите, масово в България мобилните оператори трансформират СМС-ите към латиница, поне кирилските букви, за гръцки, арабски и китайски не знам.

Аз си бях правил опита поне с М-тел и Глобул е така, за Виваком не знам, понеже скоро въведоха тази услуга и е само за техни клиенти - пиша им един и същи СМС към няколко номера, като сред тях говорим за апарати и на 3-те оператори, разбъркано. СМС на кирилица и СМС на латиница на телефони, дори Смартфони с възможност за 3.5G мрежа получават СМС на латиница. Според мен това не е от апарата, поне ако говоря за Нокия 5800, която е побългарена и се има предвид, че би трябвало да се правят и такива настройки на апаратите. Интересен е и друг факт, че примерно когато получавам СМС от Нокия - оvi storе получавам СМС на български, т.е. със сигурност не е проблема в апарата.
.....

Това за трансформирането от кирилица на латиница не е вярно!!! Имам карти на трите мобилни оператора и сега направих тестове със смесен текст. Ако апаратите го позволяват всичко си минава както го изпратиш.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
http://www.bsms.bg - SMS услуга за фирми
http://www.tscommunication.com
HG07,MG08 - GSM устройства за охрана и управление на обекти.
Аватар
simeon.bg
100+
100+

Мнениеот simeon.bg » 04 Мар 2011, 14:16

Ами апарата ми със сигурност го позволява, след като получавам СМС на кирилица от Нокиа. Може и да е в картата, все пак е на едно 3 години поне.
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 04 Мар 2011, 15:04

simeon.bg написа:Ами апарата ми със сигурност го позволява, след като получавам СМС на кирилица от Нокиа. Може и да е в картата, все пак е на едно 3 години поне.

СМС от Нокия, изпратен на кирилица винаги се получава на кирилица! Има обаче апарати, на които пишеш на кирилица, а отсреща се получават магамуди. Картите нямат нищо общо с енкодингите.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова,че се превърне в точка,той казва:"Това е моята гледна точка"
Аватар
Аспарух
100+
100+

Мнениеот Аспарух » 06 Дек 2011, 22:43

Колеги, мога само силно да ви замоля - пишете на кирилица! Притежаваме нещо толкова ценно и най-малкото нещо, което можем да направим е да го използваме. Още страдам по бутилката на Кока-Кола с етикет на кирилица :(
Аватар
Lupus
1000+
1000+

Мнениеот Lupus » 06 Дек 2011, 23:10

Аспарух написа:Колеги, мога само силно да ви замоля - пишете на кирилица! Притежаваме нещо толкова ценно и най-малкото нещо, което можем да направим е да го използваме. Още страдам по бутилката на Кока-Кола с етикет на кирилица :(

Ха сега де! Че кой в тази тема е писал на шльокавица?
Аватар
Аспарух
100+
100+

Мнениеот Аспарух » 07 Дек 2011, 01:05

Имах предвид смс-ите. Добре е да уточня, имаш право Lupus.

Назад към