НЕК ще изгражда оптична телекомуникационна мрежа

Телекомуникационен форум
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 13 Дек 2010, 01:47

Националната електрическа компания изгражда оптична телекомуникационна мрежа, която позволява пренасянето на голям обем информация с висока скорост и на далечни разстояния, съобщи изпълнителният директор Красимир Първанов.
Мрежата може да поеме 70 на сто от трафика на интернет или цифрофизацията на телевизиите. НЕК използва около една трета от капацитета й. Останалото смята да преотстъпва на фирми, които се занимават с пренос на данни, за да печели, каза Красимир Първанов.
Директорът на НЕК съобщи още, че компанията смята да изгради собствени вятърен и соларен парк.

Източник: БНР
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Re: НЕК ще изгражда оптична телекомуникационна мрежа

Мнениеот mita6ki » 19 Дек 2010, 18:55

Похвално! :)
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 19 Дек 2010, 23:26

mita6ki написа:Похвално! :)

Само дето не знам за какво им е на НЕК да имат оптики. Какви са вътрешните им нужди?
Аватар
simeon.bg
100+
100+

Мнениеот simeon.bg » 20 Дек 2010, 16:26

НЕК се занимава с пренос на ток, не на информация. Също така аз не съм чул по оптика да се предава ток. Иначе, както предполагам, че става въпрос за собствена информационна система и подкрепям тази идея. Така ще се пестят пари за аутсорсиснг услуги по телекомуникация, а това е голямо перо. В момента също има къде софтуерни, къде и хардуерни системи за управление на националната електроенергийна система - ЕЕСО. Иначе бъдещата информационна система, трябва да се свържат освен НЕК, а и ЕРП-тата и електроцентралите. Останалия капацитет може да се използва за националните служби на гражданска защита, спешните служби, горски, военни,управление на наземен, жп, воден и въздушен трафик, национална система за радио, телевизия, даекосъобщения - интернет, телеграфия, телефония.
Аз даже бих предложил голяма капацитетна мрежа за всички държавни служби, а отделно за граждански нужди, като телефония, интернет, радио и тв мрежи. Отделно оптичните трасета имат невероятен капацитет, ниска консумация на електричество. Един вид ще замести загубената БТК.

Назад към