Глобул - покритие

Телекомуникационен форум

Как оценявате покритието на Глобул на местата, където сте били?

Анкетата свършва на 20 Мар 2005, 01:48

Отлично - пълен обхват в градовете, почти пълен извън тях
13
52%
Добро - пълен обхват в градовете, колеблив извън тях
4
16%
Средно - пълен обхват в градовете и по основните пътни артерии, изчезващ по второкласни и третокласни пътища
8
32%

Общо гласове: 25
ico_pol
1000+
1000+

Глобул - покритие

Мнениеот ico_pol » 27 Фев 2006, 17:13

Доста често съм се питал, колко ли е вярно това, което мобилните оператори ни изтиписват, като карта на покритието им. :wink: До сега не съм имал кой знае какви преки наблюдения, тъй като нямах личен мобилен телефон (в смисъл не съм имал никакъв). Преди 2 седмици се сдобих с един такъв и съответно с карта, в моя случай на Глобул. В Троян покритието им е доста добро. Преди година майка ми беше с карта на Мтел и нямаше обхват в едно село. С тази на Глобул обаче има и до колкото знам проблема за първия ни GSM оператор не е само в това село. И си помислих, че съм спечелил и като аз съм към Глобул. Но...май не е така, поне от гледна точка на покритието. :mad: От Троян до Свищов състоянието беше задоволително. От Свищов до Русе обаче беше мъка! Имаше близо 20-30 минути, през които нямах обхват. Апарата ми не е нищо особено - стар Самсунг, но когато го пусках на ръчно търсене откриваше безпогрешно Мтел и Вивател (учудващо имаща по - добър обхват, според мен), както и до известно време (докато пътя минаваше по - близо до Дунава) и на 2 румънски оператора. Картата на покритие на оператора обаче говори съвсем друго! Излиза, че на хартия трябва да имам перфектно покритие, а на практика излиза, че почти половината път нямам обхват.
Някой да има подобни впечатления? И въобще доволни ли сте от обхвата на Глобул. Интересува ме предимно за пътища, които са предимно с областно значение, а не националните. На тях обхвата е добър.
ico_pol
1000+
1000+

Глобул - покритие

Мнениеот ico_pol » 27 Фев 2006, 17:19

Малко допълнение: четете градове, като населени места. Не съобразих това, преди да пратя анкетата, а след това не искаше да ми даде да я редактирам. Също така трябваше да има още един последни отговор, но... :(
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Глобул - покритие

Мнениеот ogibo » 27 Фев 2006, 18:26

На картата, която показват мобилните оператори не може да се вярва. По пътя от Любимец към Харманли има една реклама на М тел и точно там преди нямаше обхват.
Zen
1000+
1000+

Глобул - покритие

Мнениеот Zen » 28 Фев 2006, 02:04

Моите баблюдения върху Глобул са от морето и най-вече Обзор. Там Ментел имат по-малък обхват отколкото Глобул. Като съм съгласен, че картите с покритието, които демонстрират са далече от истината ;)
Imaginary

Глобул - покритие

Мнениеот Imaginary » 28 Фев 2006, 03:42

Аз пък изобщо не съм доволен от услугите на гръцката фирма ГлоНул!
Жена ми е с такава карта, и знам че тръгне ли нанякъде е почти абсурд, да се свържа с нея! Или живо чудо.
Често пътуваме до Силистра, аз съм с Мтел-ска карта, и имам идеален обхват до Русе, докато тя го губи малко след Плевен! По средата м/у Русе и Силистра, аз губя обхват, а тя захваща някакъв румънски оператор. Към Айдемир (2 км., от Силистра -дали има и толкова), на мене ми идва пълен обхват, но тя си остава на румънския оператор (затова и си знаем- наближим ли дунава, преминаваме на ръчно търсене на мрежа, инак преебаваме приятели и познати ;) ).
Когато влезнем в Силистра, тя ту има, ту няма обхват, при мен всичко е окей! Евентуално ГлоБул имат обхват в центъра на града, около клетката им.
Наблюденията ми по черноморието (Варна, Балчик, Слънчев Бряг, Албена), са почти същите, с леки аномалий, при единия или другия оператор.
В извода си бих казал, че засега мрежата на Мтел, е доста по разработена, и надеждна, от тази на ГлоБул. А за третия мобилен оператор (Вивател), не искам и да коментирам! Знам само, че един приятел с такава карта като се качи на Витоша (Копитото, под кулата!!!), не мога да се свържа посмъртно с него....
Аватар
radiator
1000+
1000+

Глобул - покритие

Мнениеот radiator » 28 Фев 2006, 06:43

Аз пътувах скоро по това направление - обхватът е железен на Глобул. Аз също имам съображения по обслужването, но по отношение обхват не съм имал проблем, по целия път София-РУсе-Силистра държеше и GPRS с много малки изключения, но като цяло телефонът си беше онлайн. Има една много гадна дупка между Русе и Силистра обаче.
ico_pol
1000+
1000+

Глобул - покритие

Мнениеот ico_pol » 28 Фев 2006, 10:55

[quote=""Imaginary""]Аз пък изобщо не съм доволен от услугите на гръцката фирма ГлоНул!
Жена ми е с такава карта, и знам че тръгне ли нанякъде е почти абсурд, да се свържа с нея! Или живо чудо.
Често пътуваме до Силистра, аз съм с Мтел-ска карта, и имам идеален обхват до Русе, докато тя го губи малко след Плевен! По средата м/у Русе и Силистра, аз губя обхват, а тя захваща някакъв румънски оператор. Към Айдемир (2 км., от Силистра -дали има и толкова), на мене ми идва пълен обхват, но тя си остава на румънския оператор (затова и си знаем- наближим ли дунава, преминаваме на ръчно търсене на мрежа, инак преебаваме приятели и познати ;) ).
Когато влезнем в Силистра, тя ту има, ту няма обхват, при мен всичко е окей! Евентуално ГлоБул имат обхват в центъра на града, около клетката им.
Наблюденията ми по черноморието (Варна, Балчик, Слънчев Бряг, Албена), са почти същите, с леки аномалий, при единия или другия оператор.
В извода си бих казал, че засега мрежата на Мтел, е доста по разработена, и надеждна, от тази на ГлоБул. А за третия мобилен оператор (Вивател), не искам и да коментирам! Знам само, че един приятел с такава карта като се качи на Витоша (Копитото, под кулата!!!), не мога да се свържа посмъртно с него....[/quote]
Малко извън темата, но все пак: какво му е разработеното на Мтел!? Че след 21 часа е доста трудно да се свържес някой ли? Преди си мислех, че това е проблем само при повикване от Мтел, но се оказа, че е и когато ги търсят от външни оператори. Цяла вечер се опитвах да се свържа с един приятел и все ми даваше Network busy, а с другите оператори всичко беше ОК.
sewer
100+
100+

Мисля да се отказвам от Глобул

Мнениеот sewer » 28 Фев 2006, 16:28

Мисля да се отказвам от Глобул , защото нямат покритие в Шипково, Троянско.А бонат съм от 4 години, но имам нужда от покритие точно там. Свързах се с оператор и ми казаха че до пролета ще има.Ако до април няма минавам на Вивател.
crimson

Глобул - покритие

Мнениеот crimson » 28 Фев 2006, 19:30

Картите на покритие по принцип са компютърен модел. На тези честоти (например 900 MHz съответстват на 33 см дължина на вълните) всеки обект с рзмери по-големи от няколко метра е сериозно препятствие. Затова и мобилните оператори поставят под картата си забележка:
"Качеството на сигнала зависи от типа местност, разположението и гъстотата на сградите, от вашето място в сградата (например подземни помещения), от модела на мобилния ви телефон. Тези фактори, както и някои допълнителни, оказват влияние върху качеството на връзката."
В това отношение България е доста добре покрита, даже като се сравни с някои мрежи в развити европейски държави. Проблем пред мобилните оператори беше доскорошният монопол на БТК, и разбира се силно пресечените местности...
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Глобул - покритие

Мнениеот ogibo » 28 Фев 2006, 20:19

За релефа съм напълно съгласен. В разговор с един приятел, който работи в Испания разбрах, че и там покритието е като при нас. Покритие на 100 % е невъзможно и за да избереш на кой оператор да станеш абонат може да се ориентираш по цените, а не по покритие. А за още по-правилна преценка по-добре виж повечето номера, на които звъниш на кой оператор са.
Аватар
Pizhov
100+
100+

Глобул - покритие

Мнениеот Pizhov » 28 Фев 2006, 21:15

[quote=""ogibo""]За релефа съм напълно съгласен. В разговор с един приятел, който работи в Испания разбрах, че и там покритието е като при нас. Покритие на 100 % е невъзможно и за да избереш на кой оператор да станеш абонат може да се ориентираш по цените, а не по покритие. А за още по-правилна преценка по-добре виж повечето номера, на които звъниш на кой оператор са.[/quote]

Ами аз тук в Германия до сега не ми се е случвало да ми се губи сигнал, поне когато съм над земята (защото понякога между някои метростанции се случва да изчезне, но това мисля че е нормално). Иначе дори и в тунели, които са дълги с километри сигнала е отличен (дори и на радиото, но това е друга тема). Тук също бих казал, че имат доста трудни за покриване релефи, но явно си има начин да се пребори този проблем, така че 100% покритие си е напълно постижимо!!
Иначе 3G мрежата все още не е с много добро покритие...нещо като нашите оператори преди 4-5 години >> в населените места и по главните пътни артерии - екстра, но кривнеш ли малко...
img]http://i36.photobucket.com/albums/e10/pizhov/bg-flag.gif[/img]
Аватар
Pizhov
100+
100+

Глобул - покритие

Мнениеот Pizhov » 28 Фев 2006, 21:21

[quote=""Imaginary""]но тя си остава на румънския оператор затова и си знаем- наближим ли дунава, преминаваме на ръчно търсене на мрежа, инак преебаваме приятели и познати ;) [/quote]

Приятел, само да знаеш, че в такава ситуация единствения преебан си ти :wink:
Просто, защото който и да ти се обади, той ще си плаща съвсем нормалната цена, която си плаща като ти се обажда, но на теб ще ти цъка (въпреки че приемаш разговор) на минута цената за роуминг в съответната държава (в случая Румъния) :wink:
img]http://i36.photobucket.com/albums/e10/pizhov/bg-flag.gif[/img]
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Глобул - покритие

Мнениеот ogibo » 28 Фев 2006, 23:35

[quote=""Pizhov""][quote=""Imaginary""]но тя си остава на румънския оператор затова и си знаем- наближим ли дунава, преминаваме на ръчно търсене на мрежа, инак преебаваме приятели и познати ;) [/quote]

Приятел, само да знаеш, че в такава ситуация единствения преебан си ти :wink:
Просто, защото който и да ти се обади, той ще си плаща съвсем нормалната цена, която си плаща като ти се обажда, но на теб ще ти цъка (въпреки че приемаш разговор) на минута цената за роуминг в съответната държава (в случая Румъния) :wink:[/quote]Някои хора още не могат да направят разлика между роминг и международен разговор, но това си е друга тема, а за Германия ти си там ти знаеш по добре. Моите впечатления пък са от Гърция.Тогава не следях обхвата но на 24 часа телефона беше в зарядното.Просто бях постоянно в движение и харчеше батерия здраво, което ме навежда на мисълта, че постоянно търси обхват.
ico_pol
1000+
1000+

Re: Мисля да се отказвам от Глобул

Мнениеот ico_pol » 01 Мар 2006, 09:22

[quote=""sewer""]Мисля да се отказвам от Глобул , защото нямат покритие в Шипково, Троянско.А бонат съм от 4 години, но имам нужда от покритие точно там. Свързах се с оператор и ми казаха че до пролета ще има.Ако до април няма минавам на Вивател.[/quote]
Странно, наистина! Но пък в Черни и Бели Осъм обхвата им е ОК! Явно и в Троянско имат дупки! Нормално! Все пак са български оператор! :wink:
Варна

Imaginary - жена ти да си смени телефона

Мнениеот Варна » 06 Апр 2006, 14:26

Хей, Imaginary,

Ти може и да си чувал за Варна и черноморието, но аз имам щастието да живея тук и това дето го пишеш е пълна глупост. В града обхвата на Глобул е перфектен, в почти всички случаи е по-стабилен от МТелския даже и в подземните заведения.
По черноморието - също. Няма теория да загубиш обхват на север от Варна и много рядко на юг, където терена е доста по-пресечен и се случва и на 2-та оператора. (Вивател там изобщо няма мрежа и не знам какво се случва :)
Жена ти да вземе да си смени телефона или следващия път като пътувате до Силистра, вземете да си смените SIM картите. И аз имах една бракма Samsung, дето преди да се светна, че е прецакана плюех, плюех оператора си (тогава ментел), както ти правиш сега.
Мобилната комуникация включва 2 страни - мрежата (в частност клетката, към която си регистриран) и телефона - сигурно си чувал.
ico_pol
1000+
1000+

Глобул - покритие

Мнениеот ico_pol » 10 Апр 2006, 10:02

А, бе, че им куца обхвата, куца им! Вчера, като се прибирах от Русе нарочно сложих една Мтел-ска карта и...не се изгуби нито за миг, докато Глобул ми чезне на доста места, да не кажа половината път. Апарата ми е стар, Сименс С35, ама...явно не е от него, щом едните ги има, а другите не. Много ми е интересно как стои положението с Вивател. :)
tonkostz
Нов
Нов

Глобул - покритие

Мнениеот tonkostz » 21 Апр 2006, 07:51

Mtel виж от колко години си изграждат мрежата.Някой може да каже сега,че не е важно само времето и ще е прав,но и то има голямо значение.
И картата им(на мтел) според мен на места не е точна.Вижда се някъде,че трябва да има обхват,а като отидеш-няма никой.
странна птица

Доволен съм от Глобул !

Мнениеот странна птица » 27 Яну 2007, 19:46

От две години ползвам услугите им и смея да твърдя, че имат добро покритие. Вярно е, че М-Тел са по-добри от тях, но малко. Изобщо не липсват места където Глобул имат перфектен сигнал, а М-Тел ги няма.
UGLY_BOY

Глобул - покритие

Мнениеот UGLY_BOY » 29 Яну 2007, 01:08

Абе, аз май само по главни артерии ходя, но смея да твърдя, че на GloBul, а може би и на vivatel обхватът им в Южна България е значително по-добър, отколкото в Северна. Проблмеът е, че селото ми (с. Пъдарево, община Котел, област Сливен) е на главен път, а освен това е и на 5 км от прословутия полигон Ново село и поради тази причина понастоящем и трите оператора имат обхват. Да не говорим, че напоследък все стоя само в София, където обхватът логично е супер. А като си ходя към Сливен, все минавам по магистрала Тракия и съответно нямам никакви проблеми. Често минавам и по подбалканската линия на влака и ми прави впечатление, че обхватът на М-Тел и Глобул по тези места е абсолютно еднакъв. Обще взето, има само едно място, където покритието и на двата оператора се губи, на останалите места е ОК. Като изключим тунелите, разбира се. Там всичко е пълна нула, за разлика от Германия и Австрия, където хората си слагат клетки и в тунела. При нас клетки има все още само в метрото, за съжаление. Но поне и трите оператора имат покритие в метрото. А относно подбалканската линия, през пролетта пътувах с едни пич, който беше на vivatel. Доста му се губеше (докато бяхме на равното беше ОК, де), но като доближахме населено място беше ОК. Но мисля, че от тогава насам за около близо година са напреднали доста с покритието.
BTW, трябва да ви кажа, че имам два телефона - първият ми е на Глобул, а отскоро имам и втори - на М-Тел. Доста често ми се случва на М-Тел да ми показва, че не му стига една черта за пълен, а на Глобул да дъни пълен, но според мен причината не е в оператора, а по-скоро във факта, че нещастният Alcatel OT310 не може да се мери с желязната лейди - Nokia 1100, чиято батерия ми държи десет дена.
ico_pol
1000+
1000+

Глобул - покритие

Мнениеот ico_pol » 30 Яну 2007, 19:20

Хехе! Аз пък имам Моторола С139, която ми държи...доста. 10 дена изкара и само една чертичка им падна от 3 възможни. Дават й 350 часа. А, иначе Алкателите не са лоши телефони, въпрос на това вече колко е говорено с него. На сестра ми стария Алкател ОТ 310 има по-добра антена, наприем от един СониЕриксон Т310, ако не се лъжа.
Така...отнсно покритието. Наистина, и на мен ми прави впечатление, че Глобул са си постегнали вече покритието. Явно в България нещата стават мноооого бавно. :) А, колкото до Вивател, накой пътивал ли е скоро по магистрала Хемус. Есента, когато ходих до София си пусках телефона да търси някъде към Витиня и след това, дето отдибваха пътя за ремонт и ми откриваше само Глобул и Мтел. Чак като се подаде София ми излезе и той.

Назад към