Глобул - покритие

Телекомуникационен форум

Как оценявате покритието на Глобул на местата, където сте били?

Анкетата свършва на 20 Мар 2005, 01:48

Отлично - пълен обхват в градовете, почти пълен извън тях
13
52%
Добро - пълен обхват в градовете, колеблив извън тях
4
16%
Средно - пълен обхват в градовете и по основните пътни артерии, изчезващ по второкласни и третокласни пътища
8
32%

Общо гласове: 25
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Глобул - покритие

Мнениеот ogibo » 30 Яну 2007, 20:13

В началото на месеца пътувах до Козлодуй и не забелязах някъде да ми се губи обхвата на Вивател.
Аватар
misho36
500+
500+

Re: Глобул - покритие

Мнениеот misho36 » 20 Май 2007, 21:47

Аз съм изпробвал и трите оператора в почти из цяла България и най-стабилния оператор е Глобул,въпреки че има какво да се желае,Вивател в много случаи по стабилност на места надминава Глобул и Мтел.Най-нестабилен оператор е(мн често пада обхвата на важни места)Мобилтел,мисля че се дължи на това че те не подновяват съораженията си.Изградили са мрежа колкото да може да осъществява разговори,тук вобще нестава въпрос за качество на разговор....и така да обобщя най-добро покритие има според мен Глобул
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 21 Май 2007, 10:59

Да. И на мен ми прави впечатление, че понякога на Мобилтел им пада обхвата, а на Глобул си стои стабилен (вече и двата телефона са ми Nokia 1100). Преди не беше така. Допреди година, да речем, ми правеше впечатление, че Глобул са малко по-зле от Мтел, а сега сякаш Мтел са се влошили. Не знам на какво се дължи. Може би причината наистина е, че част от клетките на Мтел са остарели, не са подменяни още от средата на 90-те, когато са поставяни (по центъра на София е пълно с такива клетки). Като цяло и двата оператора имат обхват, но в някои градове на по-забутани места на Мтел не им стигат една до две черти за пълен, а Глобул си е ОК. Може би са решили в името на конкуренцията да направят нещо по въпроса. А може би и всичко се дължи на това, че мачтите на Глобул по пътищата винаги са били по-високи от мачтите на Мтел. Много често ми е правило впечатление, докато пътувам, докато минавам през някое село, че Глобул имат мачта в двора на къщата на някой човек, която съответно си е със стандартната за тях височина, а Мтел са се задовили с клетка на някоя изоставена сградка (бивш ресторант, цех и т. н.), която съответно е много по-ниско разположена. Може би не им се плаща висок наем. Вижте, поне за Карандила мога да кажа, че през лятото нито Мтел, нито Глобул имаха обхват. Я хванеш някоя клетка от града, я не. Може би Вивател имат там, тъй като все пак тв кулата е обект на БТК, което им осигурява неплащане на наем.
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 21 Май 2007, 11:24

Района на Широка Поляна (когато ходим през лятото - намира се между Батак и Доспат) няма грам покритие на МТЕЛ (дори и по високите околно хълмове), а глобул, хорицата, са си сложили клетка на една средновисока възвишинка и покриват с пълно покритие целия район. :)

P.S. Веднъж на една разходка, чак на 6 км вдънгори на един връх хванах 2 черти МТЕЛ (толкова, колкото да си проверя пощата, понеже аз съм на МТЕЛ) :)
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 21 Май 2007, 13:07

Е, да, наистина, когато почнаха да си разгръщат покритието като хората Глобул почнаха да се появяват и мачти. Иначе преди това където видех клетка на Мтел (тогава нямаше Глобул) всичко беше по къщите накачено. И сега в Троян, повечет о клетки на Мтел са в града, което осигурява добро покритие, а на Глобул имат на  2-3 радиопредавателя, което пък от своя страна им дава по-добро покритие извън града и както казахте е и на по-високо. Явно Мтел-а ще разчитат за напред на мънички клетки, каквито цопнаха в центъра на Троян над офиса си  (кажи-речи на 2м от главата на нормално висок човек), както и в Свищов (на около метър на д тротоара). :) Колко ли е "полезно" това за хората, пък минали те и за 10-15 секунди пред, под и зад клетката!? :)
Аватар
misho36
500+
500+

Мнениеот misho36 » 21 Май 2007, 14:12

На мене ми се струва,че проблема на Мтел е че повечето приходи отиват във Telecom Austria а те не оставят нищо за подържане на оператора и вече това си личи всеки който се задълбочи да проучи операторите ще разбере какво става с Мтел.А доколкото разполагането на предавателите,те наистина ги слагат на сгради които са изоставени и даже(на някои места)на сгради които са опасни за хората и които могат да се срутят.Аз като погледна към такав сграда имам чувството че тия предаватели от един силен вятър и ще паднат  :D
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 21 Май 2007, 16:52

Нормално. Така не плащат наеми :)
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 22 Май 2007, 02:23

Точно така. Не им се плащат наеми. Целта опира до бърза печалба на пари. Единствено в големите градове клетките на всички оператори са върху блокове. В по-малките, както Ицо каза, Глобул разчитат на мачти, а Мтел - знам ли ги какво правят. Те нямат унифицирана политика по тези въпроси. Но, между другото, ми прави впечатление, че в доста градове Глобул предпочитат по-високи блокове (тип свещ) за клетките си, спрямо Мтел, които сякаш повече разчитат на честота на поставянето им, отколкото на максимален периметър на покритие с една клетка. И е нормално. Мтел имат много повече клиенти и голяма част от клетките не могат да поемат разговорите. Затова се набляга на честотата им. Хващам баса, че тук, в София, имат адски много клетки, защото им е доста трудно. Сигурен съм, че имат два пъти повече абонати от Глобул. Поне имат добра рекламна стратегия, с която затвърждават мнението на хората, че другите оператори (Глобул и Вивател), не стават. А всъщност, не е точно така.
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 22 Май 2007, 15:19

София, Столична община, Глобул го нЕма просто.В момента вв който колегата влезе по-навътре в стаята и става като черна дупка.Да им имам покритието.Не знам как мислите вие, но аз с М-тел не съм имал проблем в никоя точка на България, че даже и малко на сръбска територия, а Глобул ми прави такива мизерии, че не ми се говори :Chair
Изображение
Аватар
misho36
500+
500+

Мнениеот misho36 » 22 Май 2007, 17:01

Еми всеки живее на различно място и минава по различни места от другите.Аз ви казвам на моето село Мтел има едва 2 черти а Глобул и Вивател пълен обхват.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 22 Май 2007, 18:25

borosport написа:София, Столична община, Глобул го нЕма просто.В момента вв който колегата влезе по-навътре в стаята и става като черна дупка.Да им имам покритието.Не знам как мислите вие, но аз с М-тел не съм имал проблем в никоя точка на България, че даже и малко на сръбска територия, а Глобул ми прави такива мизерии, че не ми се говори :Chair

Просто явно има някакви смущения. Такива места, където някой оператор има обхват, има навсякъде. Със сигурност ще откриеш такива и за Мтел. Аз съм откривал. Иначе, се разкравам из цяла София с моята Nokia 1100 и обхватът ми на GloBul е железен. Ти с един и същи телефон и две карти ли си или с два телефона? Ако си с два телефона, може би просто единият не е ОК.
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 22 Май 2007, 20:18

Не е от апарата.Просто на това място имат някакво смущение, а и самата сграда е много масивна с яка арматура и дебели стени.Просто дадох пример иначе аз имам впечатление, че М-Тел имат най-добро покритие.
Изображение
Аватар
Enchev
1000+
1000+

Мнениеот Enchev » 22 Май 2007, 20:24

Това са последните тенденции в строитоелството просто. Проблема не е във вашият телевизор дето се вика. :)
Наскоро четох някъде че вече е тенденция да се строят жилища които да изолират до някаква степен високочестотните сигнали и тези на мобилните оператори, радио и тв предаватели и разни такива. Щом на запад хората го има, значи в при нас ще навлезе.
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 22 Май 2007, 20:33

Сградата на Столична община е стара.
Аватар
misho36
500+
500+

Мнениеот misho36 » 22 Май 2007, 21:06

Ми то ако говорим за сгради с дебели стени то почти всичи общински сгради в по-големите градове са с дебели стени,аз като вляза във Община Варна там има само една "заблудена" клетка или черта като индикация и тя е на Глобул ама невърши никаква работа. :-\
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 23 Май 2007, 10:37

R R П написа:Сградата на Столична община е стара.

Да, но е масивна и много здрава.Ако имаш път в нея да разгледаш носещите стени и трегерите какви са.Също такава сграда е и на СОАП на Графа.
Изображение
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 24 Май 2007, 03:10

Абе и СУ е масивна сграда, ама вътре има обхват по обясними причини.
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 24 Май 2007, 13:32

Хм, все си мисля, че покритието в една сграда не зависи толкова от дебелината на бетонната стена, а от количеството арматура вътре (фарадеев кафез :) )
Аватар
mita6ki
1000+
1000+

Мнениеот mita6ki » 27 Май 2007, 23:42

Enchev написа:Това са последните тенденции в строитоелството просто. Проблема не е във вашият телевизор дето се вика. :)
Наскоро четох някъде че вече е тенденция да се строят жилища които да изолират до някаква степен високочестотните сигнали и тези на мобилните оператори, радио и тв предаватели и разни такива. Щом на запад хората го има, значи в при нас ще навлезе.

и от какъв зор се прави това
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 28 Май 2007, 11:43

martintzvetomirov написа:Хм, все си мисля, че покритието в една сграда не зависи толкова от дебелината на бетонната стена, а от количеството арматура вътре (фарадеев кафез :) )

Именно :up
Изображение

Назад към