Глобул - покритие

Телекомуникационен форум

Как оценявате покритието на Глобул на местата, където сте били?

Анкетата свършва на 20 Мар 2005, 01:48

Отлично - пълен обхват в градовете, почти пълен извън тях
13
52%
Добро - пълен обхват в градовете, колеблив извън тях
4
16%
Средно - пълен обхват в градовете и по основните пътни артерии, изчезващ по второкласни и третокласни пътища
8
32%

Общо гласове: 25
ico_pol
1000+
1000+

Re: Глобул - покритие

Мнениеот ico_pol » 29 Май 2007, 12:16

martintzvetomirov написа:Хм, все си мисля, че покритието в една сграда не зависи толкова от дебелината на бетонната стена, а от количеството арматура вътре (фарадеев кафез :) )

Бинго! Човека ви го е казал доста точно! :) Фарадеев кафез! :) В тоя ред на мисли, ако сам трегерите на сградата и т.н. носещи греди да са с арматура, а стените да са зидария, не мисля, че би трябвало да има чак толкова голям проблем. При панелните блокове има, но там в самите панели, мисля, че има арматура и затова става така. И все пак!  В банята на блока ми в Свищов имам отлично покритие и на двата оператора (за Вивател незнам), слушам и радио отлично. Защо!? Ами, защото вратата ми е дървена, пък имам отвор за вентилация. :) Колкото до европейското строителство, не мисля, че се прави така, че да се изолират високочестотните радио вълни - просто в строителстовото все повече се използват железобенонни конструцкии и или стъклопакети с метални рамки. За пример - трагично разрушения Световен търговски център, който е бил "облечен" от вън с нещо, като стъкло-метален кафез, един вид.
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 29 Май 2007, 21:17

Сложете телефона в микровълновата фурна да видите че губи покритие (внимавайте да не я включите :D )
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 30 Май 2007, 01:08

martintzvetomirov написа:Сложете телефона в микровълновата фурна да видите че губи покритие (внимавайте да не я включите :D )

Ей, абе аз това още не съм го пробвал. Добра идея ми даваш!
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 30 Май 2007, 19:53

ico_pol написа: Колкото до европейското строителство, не мисля, че се прави така, че да се изолират високочестотните радио вълни - просто в строителстовото все повече се използват железобенонни конструцкии и или стъклопакети с метални рамки. За пример - трагично разрушения Световен търговски център, който е бил "облечен" от вън с нещо, като стъкло-метален кафез, един вид.
Тепърва започва прилагането на този вид изолация на сградите дори ако не се лъжа тези материали вече се предлагат и на нашият пазар. А относно небостъргачите, ами те са изцяло от стоманени профили и олекотени материали от рода на гипскартон. Дори нямат и добре познати ти ни плочи от стоманобетон.
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 30 Май 2007, 23:17

И к'во? Всеки, който живее в небостъргач, има проблеми с обхвата ли?
Аватар
ogibo
1000+
1000+

Мнениеот ogibo » 31 Май 2007, 13:16

Ако небостъргачът е в България може би. :D Едва ли имат проблеми все пак имат доста големи прозорци, а нищо чудно да имат и някакви вътрешни клетки както в метрото.
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 01 Юни 2007, 22:21

А и не всички небостъргачи са "леки". НАпример Емпайър стейт билдинг си е масивен небостъргач, но пък вътре е изключително тясно поради масивното строителство, но да не се отклоняваме от темата.
Изображение
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 02 Юни 2007, 11:49

Добре, а щом няма обхват в сградата на общината, поне радиостанции и телевизии хващат ли се?
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 03 Юни 2007, 12:43

Има, радито се хваща без проблем, но то е до прозореца.А и проблема е само при Глобул, пък и в момента в който отидеш до прозореца и обхвата се пълни.
Изображение
Аватар
martintzvetomirov
1000+
1000+

Мнениеот martintzvetomirov » 03 Юни 2007, 13:21

Най-добре влезте вътре с радио на mp3 плеър, защото е най-слабо. Така ще се разбере най-добре. Има вариант телефона да получава сигнал от клетката (защото е наблизо), но самия апарат да няма сила да прати информация до нея, така че теста с плеъра (настроен на честота, на която предавателя е най-далеч и въпреки това на улицата пред сградата се хваща) си остава най-добрата проверка според мен :)
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 03 Юни 2007, 16:06

martintzvetomirov написа:Най-добре влезте вътре с радио на mp3 плеър, защото е най-слабо. Така ще се разбере най-добре. Има вариант телефона да получава сигнал от клетката (защото е наблизо), но самия апарат да няма сила да прати информация до нея, така че теста с плеъра (настроен на честота, на която предавателя е най-далеч и въпреки това на улицата пред сградата се хваща) си остава най-добрата проверка според мен :)

Да, той е прав. Понякога и в полето имаш пряка видимост към клетка, която е някъде нависоко, но ако е на десетки километри, дори и да хванеш нещо от нея, телефонът ти дава, че няма обхват, защото не може да прати с мизерното си предавателче сигнал до там. Ей затова предпочитам обикновени телефони, които ти пържат мозъка, но дават обхват, а не някакви модерни джиджавки.
Аватар
borosport
1000+
1000+

Мнениеот borosport » 04 Юни 2007, 11:28

Аз ти говоря, че телефона си е недостъпен направо. Но в последно време има доста подобрение, а и съм наясно горе долу къде са най-близките клетки.Иначе тест съм правил с радиото на телефона и вътре в стаята няма проблем.
Изображение
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 04 Юни 2007, 15:02

Вчера, покрай събора на село Голяма Желязна направих една тъжна констатация - Глобул имат покритие на принципа "тук-там" във въпросното село. Вивател, пък въбоще не ги засече, когато го пуснах да търси. Тук там засичах по 1-2, максимум 3 черти. Явно сигнала, който ловях беше от клетката при село Дълбок дол, което е на около 10-тина км по права линия. В съседното село Борима също обхвата ми беше на 1-2 чертички, но все пак беше в движени. Впечатленията са от Нокиа 1100 и Моторола С139, като Моторолата ми, колкото и мизерна да изглежда държеше малко по-добре обхвата. Друг е въпросът дали може да се говори, когато ти показва 1 чертичка или резултата щеше да е като при Нокиа-та, която не инкасираше нищо.
Иначе М-тел са се сетили да си монтират клетка, което е хитринка - все пак близо до селото има язовир (Сопот се казва), на който събота и неделя се пренася значителна част от рибарите от троянско, пък и доста софиянци имат вили в района. :) Черна точка за Глобул ( и Вивател, може би). :) И все пак... господата от М-тел пък нямат в Чифлик. :) Глупава работа! :)
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 04 Юни 2007, 23:43

Покритието е твърде относително. Зависи от много фактори. Понякога БС-ите на Мтел, Глобул и Вивател са в близост от няколко стотин метра и покритието и на трите би било еднакво. Но може да се случи да си близо до БС на единият оператор, и далече от на другият, затова сигнала е силен, а на другият слаб. Отделно, че се ползва различно оборудване, планирането на мрежата и покритие може да е различно и като цяло, някой тук беше споменал, че не покритието определя "качеството" на един оператор. От скоро имам и карта на Вивател, при тях забелязвам пък, че много малък капацитет имат самите им БС-и. Често като набирам през деня ми дава "network is busy". А това, кой къде и какво покритие има е въпрос на политика на самият оператор.
Тук някъде прочетох, че едните(Мтел) монтират много БС-и, на гъсто, а Глобул монтирали по-малко, с по-голямо покритие. Незнам доколко е вярно това, но така е правилно(имам предвид Мтел), защото мрежа, и то безжична се гради с перспектива, че капацитета лесно и в бъдеще няма да достига.
Има и нещо с което не съм запознат, а именно дали при съседни БС-и, когато едната достигне лимит на капацитета, дали прехвърля клиента към друга налична, дори с по-слаб сигнал да е.

Ето едно интересно четиво. :)
http://www.physica.hit.bg/physnews/anteni.html

Това е част от MIMO (множество предавани и множество приемани сигнали) технологията залегнала в 802.11n стандарта за RadioLAN мрежите.
Последна промяна 1 на Даниел, променена общо 4 пъти
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 05 Юни 2007, 00:00

Чувал съм, че клетките на Глобул са по-модерни от тези на Мобилтел, като една от причините е, че имат повече памет от тях и затова по-рядко правят връзка с намиращите се в обсега им свързани абонати. Сигурно защото някои от клетките на Мобилтел са рециклирани и пренастроени на високи честоти от амортизирани австрийски клетки за мобифони.
Чувал съм още, че клетките по принцип имат мощност от 1 kW.
Даниел
100+
100+

Мнениеот Даниел » 05 Юни 2007, 00:25

R R П написа:Чувал съм, че клетките на Глобул са по-модерни от тези на Мобилтел, като една от причините е, че имат повече памет от тях и затова по-рядко правят връзка с намиращите се в обсега им свързани абонати. Сигурно защото някои от клетките на Мобилтел са рециклирани и пренастроени на високи честоти от амортизирани австрийски клетки за мобифони.
Чувал съм още, че клетките по принцип имат мощност от 1 kW.

Старите на Мтел - да, но те монтират и нови. 1кВт - това е невъзможно. Това са 900MHz все пак. А и е КРАЙНО безсмислено, GSM апарата и на 200км да хване сигнал от БС-а, като не може да предаде, за да се "закачи" към нея се обезсмисля тази мощност. От порядъка на няколко вата са, убеден съм, но нямам конкретни данни.  :Confused
Аватар
R R П
1000+
1000+

Мнениеот R R П » 05 Юни 2007, 00:35

И аз не вярвам да са толкова мощни.
Или е грешка или това не е изходна мощност.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 05 Юни 2007, 14:47

Даниел написа:Покритието е твърде относително. Зависи от много фактори. Понякога БС-ите на Мтел, Глобул и Вивател са в близост от няколко стотин метра и покритието и на трите би било еднакво. Но може да се случи да си близо до БС на единият оператор, и далече от на другият, затова сигнала е силен, а на другият слаб. Отделно, че се ползва различно оборудване, планирането на мрежата и покритие може да е различно и като цяло, някой тук беше споменал, че не покритието определя "качеството" на един оператор. От скоро имам и карта на Вивател, при тях забелязвам пък, че много малък капацитет имат самите им БС-и. Често като набирам през деня ми дава "network is busy". А това, кой къде и какво покритие има е въпрос на политика на самият оператор.
Тук някъде прочетох, че едните(Мтел) монтират много БС-и, на гъсто, а Глобул монтирали по-малко, с по-голямо покритие. Незнам доколко е вярно това, но така е правилно(имам предвид Мтел), защото мрежа, и то безжична се гради с перспектива, че капацитета лесно и в бъдеще няма да достига.
Има и нещо с което не съм запознат, а именно дали при съседни БС-и, когато едната достигне лимит на капацитета, дали прехвърля клиента към друга налична, дори с по-слаб сигнал да е.

Ето едно интересно четиво. :)
http://www.physica.hit.bg/physnews/anteni.html

Това е част от MIMO (множество предавани и множество приемани сигнали) технологията залегнала в 802.11n стандарта за RadioLAN мрежите.

Хубав пример даваш с наситеността на базовите станции, но... предполагам си спомняте кошмара, когато Мтел пусна предплатените карти с безплатни разговори вечер от 21 сутрин до 7 часът. :) И множеството базови станции не ги спаси тогава от блокиране (не, че блокираха в буквалния смисъл, просто капацитета им беше малък). Къде ли е истината... и как ли на запад такова чудо не става, като се има предвид, че в един много милионен град, каквито в България няма, едва ли има подобни зацикляния и отхвърляния на разговори.
ico_pol
1000+
1000+

Мнениеот ico_pol » 05 Юни 2007, 15:16

martintzvetomirov написа:Сложете телефона в микровълновата фурна да видите че губи покритие (внимавайте да не я включите :D )

Хъм... днес го направих теста (даже предварително дръпнах щепсела, да не я пусна по инерция :) ). Та... кофтито беше, че стъклото беше доста зацапано, в комбинация с решетъчното покриеит тип "точици" малко трудно се виждаше, но... обхвата наистина падна тотално, но логото на оператора (Глобул) не се изгуби. И все пак...едва ли ще може да се проведе разговор. Чудно, защо ли не почна да показва "Търсене...". :) Та... това дали говори добре за микровълновата ми фурна? :G
UGLY_BOY

Мнениеот UGLY_BOY » 06 Юни 2007, 15:43

Да, прави ст. Добре е интезивността на клетките да е по-голяма. Преди няколко години ми направи впечатление, че Мтел монтират нови клетки на места, където покрититето е добро и няма смисъл от клетка. Но дефакто смисъл има, тъй като всичко опира до въпросния капацитет и до количеството хора, които искат да проведат разговор. Лично на мен в единствения милионен град в България - София, Глобул не са ми правили проблеми с претоварени клетки. Но по центъра интензивността на клетките май е по-голяма от който и да е друг град в България. В Сливен ми се е случвало един-два пъти да ми даде Network Busy. В другите градове, в които съм бил, също не съм имал проблеми. Не знам защо, но съм останал с впечатлението, че най-желязно покритие Глобул имат във Варна, за разлика от Пловдив, да речем, където ми се струва по-слабо на някои места по центъра.

Назад към