DVB-T2 what do you mean?

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
geno vatanas
100+
100+

DVB-T2 what do you mean?

Мнениеот geno vatanas » 16 Апр 2011, 23:38

Исках да зная колко от Вас знаят какво е това и колко ще струва да се случи тук! :)
Аватар
slimi
100+
100+

Re: DVB-T2 what do you mean?

Мнениеот slimi » 16 Апр 2011, 23:52

Повече, отколкото ще струва DVB-T, защото ще трябва да се сменя много техника, която вече е инсталирана ;) .

Код за потвърждение: Избери целия код

] Computer, what is the nature of the universe?
] The universe is a spheroid region 705 meters in diameter.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 17 Апр 2011, 00:34

geno vatanas написа:Исках да зная колко от Вас знаят какво е това и колко ще струва да се случи тук! :)

Второ поколение DVB. Подобрена ефективност. Увеличение на скоростта на цифровия поток с повече от 30% спрямо Т и намаляване на елктрическата консумация на предавателите с около 20%. Модулацията достига до 256QAM, а подносещите на OFDM могат да бъдат 4 пъти повече от на Т. Защитният интервал може да бъде до 1/128, докато при Т максимално е 1/32. Кодирането на канала също е различно и се използва BCH и LDPC код, взаимствани от DVB-S2, които са причина за подобряване на ефективността на канала за връзка с 30%, както написах по-горе. За последното допринасят и различните разпределения на пилотните сигнали, които заемат значително по-малка част от информацията.

Аз винаги съм се чудил, защо в БГ се прие DVB-T, а не започнаха на чисто изграждане по новия (ETSI EN 302 755) стандарт, което е препоръчително, когато започваш от нулата? ???
Дори ITU-Т (ако не се лъжа) препоръчваше да е така. Да вярно, че ще е по-скъпо и приемниците ще са по-скъпи, ама тия неща ще се изплатят с времето. По-голям поток, по-малка консумация - та само това е достатъчно за постепенната положителна възвръщаемост. Така и не разбрах, защо си останахме на DVB-T (че и едвам с мъка, на MPEG4 минахме)...
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

:bg:
Закон
Нов
Нов

Мнениеот Закон » 18 Апр 2011, 00:28

Не съм особенно съгласен. Като се има предвид какво на практика представлява S2 спрямо нормалното DVB QPSK, бих казал -"не, благодаря". Вярно, че спектралната ефективност е по-добра, но системата става по-капризна, изисква по-добро проектиране итнт. DVB-T MPEG-4 за нашите реалности е ОК. Като се замисли човек, колко ТВ канала могат да си позволят по 5 млн евро за разпространение на година, при положение че бТВ сега плащат на половината от тая сума?
hristoslav2
100+
100+

Мнениеот hristoslav2 » 18 Апр 2011, 15:30

http://dvb.org/technology/dvbt2/index.xml
Според мен,нарочно приеха у нас DVB-T вместо DVB-T2 - така след няколко години някои чиновници пак ще се нагушат ,а и търговците ще направят още една далавера при продажба на новите приемници DVB-T2.
Иначе DVB-T2 стандартът е приет във Великобритания , Испания, Украйна, Сърбия...
Как известно, в пятницу в Украине Национальный совет по вопросам телевидения и радиовещания объявил конкурс на вещание в составе цифровых общенациональных сетей МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 в стандарте DVB- T2 (MPEG-4) для общенациональных и региональных и вещателей и утвердил условия конкурсов. Запустить сеть планируют уже осенью.

Eто как Великобритания преминава изцяло на цифрова ефирна телевизия - от 2012г спират аналоговата регион по регион
http://www.digitaluk.co.uk/when_do_i_switch
http://www.tvretune.co.uk/
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 18 Апр 2011, 16:05

hristoslav2 написа:http://dvb.org/technology/dvbt2/index.xml
Според мен,нарочно приеха у нас DVB-T вместо DVB-T2 - така след няколко години някои чиновници пак ще се нагушат ,а и търговците ще направят още една далавера при продажба на новите приемници DVB-T2.

Аз винаги съм имал същите съмнения, за това е интересно да се дискутира тази тема и да ? се обърне внимание. Не виждам друга логика освен тази. Ето сръбските ни съседи си действат по препоръката и директно стартират на Т2. Ще се радвам, ако има някой, който е по-запознат икономически и успее да обоснове решението да се придържаме към "вечно изоставащият" ни български модел, но мисля, че колегата hristoslav2 достатъчно ясно го каза...

hristoslav2
100+
100+

Мнениеот hristoslav2 » 18 Апр 2011, 19:49

Според мен пръст в тази далавера имат КРС и Българският институт за стандартизация (БИС)
В института 4-5 човека са прилапали 1-2 милиона за да напишат /разбирай препишат/ по поръчка на КРС стандарт за цифрова телевизия.
http://www.bds-bg.org/
След 3-4 години ще лапнат пак 1-2 милиона за DVB-T2 стандарт. Сега вносителите и търговците си продават телевизорите с DVB-T/С тунери ..но след 3-4 години със смяната на стандарта пак ще им се наложи на някои да си сменят телевизорите с нови /или да си купят външни приемници/ и...далаверата е двойна.

Между другото в Германия има вече два кабелни оператора ,които предават в DVB-С2 стандарт. Кога ли този стандарт ще се наложи и в България ? Пак далавера....
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 18 Апр 2011, 20:00

hristoslav2 написа:Според мен пръст в тази далавера имат КРС и Българският институт за стандартизация (БИС)
В института 4-5 човека са прилапали 1-2 милиона за да напишат /разбирай препишат/ по поръчка на КРС стандарт за цифрова телевизия.
http://www.bds-bg.org/
След 3-4 години ще лапнат пак 1-2 милиона за DVB-T2 стандарт. Сега вносителите и търговците си продават телевизорите с DVB-T/С тунери ..но след 3-4 години със смяната на стандарта пак ще им се наложи на някои да си сменят телевизорите с нови /или да си купят външни приемници/ и...далаверата е двойна.

Между другото в Германия има вече два кабелни оператора ,които предават в DVB-С2 стандарт. Кога ли този стандарт ще се наложи и в България ? Пак далавера....

БИС едва ли има общо по начина по който ти казваш, защото те не са създали никакъв стандарт, а просто са превели на български ETSI EN 300 744 и съпътстващите го документи. Те могат да стандартизират каквото и да е, като това не определя дали даденото нещо ще се използва или не. За това си има други органи и там е голямата пералня, а не в БИС.
Относно кабеларките - там си е частен бизнес и кога ще си въведат С2 си е техен проблем, който не се решава с държавни пари.

Автора на темата, къде се загуби? :)

Аватар
geno vatanas
100+
100+

Мнениеот geno vatanas » 18 Апр 2011, 23:43

Много се радвам, че има дискусия по въпроса. Аз съм лют фен на въвеждането на DVB-T2 Вярно е инвестицията е голяма, но сегашната е нула. Хората ще успеят да си намерят приемници, качеството е безупречно. :Clap
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 19 Апр 2011, 01:38

geno vatanas написа:Много се радвам, че има дискусия по въпроса. Аз съм лют фен на въвеждането на DVB-T2 Вярно е инвестицията е голяма, но сегашната е нула. Хората ще успеят да си намерят приемници, качеството е безупречно. :Clap

Aми то разумната логика е нормално да води към Т2, т.е. към развитие, а не да циклим на старото, както ние.

Аватар
luboj
100+
100+

Мнениеот luboj » 19 Апр 2011, 05:58

добре, при 256QAM ефирно това не афектира ли качеството на сигнала, не го ли прави по-чувствителен към шум? От сигнали нищо не разбирам но от това което съм чел колкото по-голям е QAM толкова по-чувствителен е сигнала?

Американците тук избраха ATSC с 8VSB модулация за ефира, само ТВ-то ни през кабела е QAM и то такъв висок, и съм забелязал че от както минахме на цифров сигнал често имам проблем при гледането на ONDemand или на кеширани програми в DVR записвачката. То може и да е от скапаната Моторола по принцип но и със закопани кабели пак като е жега на вън сигнала на кабелната често пъти не може да коригира грешките и картината накъсва или прескача, ако е запис и е имало проблем замръзва.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 19 Апр 2011, 11:33

Колкото е по-висок порядъка QAM толкова по-чувствителен на шумове става - да. Но всичко опира до качествено планиране. Зависи как е изградена мрежата от предаватели. Има доста фактори.
8VSB по-принцип е препоръчителна за 6MHz-овите американски NTSC мрежи.

Аватар
Puflet
500+
500+

Мнениеот Puflet » 19 Апр 2011, 16:22

Тия буквички половината нищо не ми говорят...
Но предвид факта, че евентуално 2013 може би ще имаме официален DVB mux, май е по-логично да бъде въведен новият стандарт.
От друга страна пък - ще имаме с какво да си чешем езиците, след няколко гoдини в темата "Преминаване от DVB-T към DVB-T2" ;)
hristoslav2
100+
100+

Мнениеот hristoslav2 » 19 Апр 2011, 19:37

Playbob написа:Относно кабеларките - там си е частен бизнес и кога ще си въведат С2 си е техен проблем, който не се решава с държавни пари.

Работа на КРС е да определи стандарт и за кабелна телевизия...а те не го правят вече сума ти време. Затова и кабелните оператори си правят каквото си искат - включително предават в MPEG2 ,даже са ми споделяли че някои приемат кабелна с вграденият DVB-T тунер :o

Не са си оправили някои пидове в цифровата мрежа. Често цифровите боксове четат EPG а телевизорите не , това означава че има несъответствие във EIT, NID и SID на съответните канали. Операторите не спазват параметрите...
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 20 Апр 2011, 01:08

А може ли да обясните на по-простите лаици като мен защо е необходимо да има DVB-T и DVB-C? Разликата между двете да не е като между DVD-R и DVD+R?
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 20 Апр 2011, 11:44

UGLY_BOY написа:А може ли да обясните на по-простите лаици като мен защо е необходимо да има DVB-T и DVB-C? Разликата между двете да не е като между DVD-R и DVD+R?

Принципите на работа са идентични, но се различават някои параметри. По принцип кодирането на източнка е еднакво и при трите стандарта (DVB-Т, C, S), разликите идват в кодирането на канала (защото все пак преносните среди са много различни).
Тъй като тук средата за разпространение е кабела, а тази среда притежава сравнително постоянни във времето качествени показатели (в сравнение с наземните и спътникови канали), това позволява използването на висок порядък на QAM модулацията. Отношението сигнал/шум е значително по-добро, а също трябва да се има предвид, че влианието на отразени сигнали е много малко, а и те съществуват само при разсъгласуване между елементи от мрежата. Поради това при DVB-C може да се използва QAM 16, 64 и 256QAM. При новия стандарт С2 достига до 4094QAM, което е немислимо при ефирните.
Практически през мрежата на кабеларка може да се пренася и DVB-T, но е безсмислено, защото не се използва пълноценно капацитета на мрежата, поради по-ниската спектрална ефективност на Т.

В обобщение и кратък отговор на въпроса на Ъгли, отделните стандарти за наземна, спътникова и кабелна ТВ ги има с идеята за максимално ефективно използване на преносната среда, в зависимост от нейните параметри и особености, която е различна в трите случая.

Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 23 Апр 2011, 10:47

Мерси за подробната информация, Playbob. Весело изкарване на великденските празници.
Аватар
Playbob
1000+
1000+

Мнениеот Playbob » 23 Апр 2011, 11:00

Няма защо :-)
Весели празници на всички. Бъдете щастливи.

Аватар
LZ2GPB
1000+
1000+

Мнениеот LZ2GPB » 30 Апр 2011, 10:26

Отдавна съм загубил надежда в близките 2 години да се премине към цифрово излъчване... Не стига, че го отлагат, но и преминаваме към стария стандарт, който до 2015 постепенно ще бъде оставен.

Аз си гледам канали от спътник, връткам си чинийката от изток на запад, та даже и кака ш*р ми пее, доволен съм!

Назад към