Сръбските DVB-T2 мултиплекси

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
Георги
1000+
1000+

Re: Сръбските DVB-T2 мултиплекси

Мнениеот Георги » 30 Мар 2013, 09:16

Колкото повече гледам новия план, толкова все повече се уверявам, че предавателят, разположен на Бесна кобила има чисто пропагандна цел, а не цел за покриване на градове/територия в Сърбия. Няма иначе друга логика да се сложат 50 κW на само 18 км от нашата граница, на също точно толкова км от Фиромската и на 38 км от косовската. :Hmmm Вместо да си ги сложат тези киловати на някой предавател в централна Сърбия за да си покрият с качествен сигнал страната, надлежните слагат 50 kW до границата ни, а в средата на Сърбия(Гоч, Рудник и Торник до Босна) по 5,2 и 10 kW.... ??? WTF?
Диаграмата на излъчване на ДВБ-Т2 сигнал потвърждава, че за разлика от Тупижница, която ще излъчва с ограничена мощност на изток, към нас, то Бесна кобила ще има кръгова диаграма, с изключение на малко ограничение към....СИ, т.е. към Сърбия. :-\ Това се вижда ето, тук, на този ПДФ на Рател на 36 стр. :Book

Зачитаме "Новия План за Значително Разширяване на Инициалната Мрежа" в частта му за Бесна кобила:
"Бесна Кобила, иако доминантна кота (1922 метра) и са врло високом вредношћу ефективно израчене снаге (50kW) нема изразито велику зону покривања.(като нема, тогава защо изобщо има предавател точно там?) Разлог томе је врло специфична (планинско-брдовита) конфигурација терена. Места која могу пратити програм са Бесне Кобиле, су Врање, Бујановац, Велики Трновац и део Владичиног Хана.(това са все градове, които си иамт свой собствени ретранслатори!) Допунско покривање ће се обезбедити са локације Свети Илија, за Прешево, места поред Јужне Мораве до Врања,(слагат се 50kW за да се слага после и 'допълнително покриване' в зоната на вече покритите с 50 kW места?) и источни део Косова и Метохије".(това е изглежда истинската причина за тези киловати - покритие на Косово, нашия шопски край и СИ Фиром)

Та спрямо горенаписано мое умозаключение Палмане, или бонд, - можем да очакваме и тук сигнал от Бесна кобила, но до 2015г. има още две години... :Confused
Сайт за смятане на покритие е ето този например. Тези карти на покритие обаче са предимно илюстративни - в действителност може да има и има доста големи отклонения от показаните карти.

Поздрав!
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
GIF
1000+
1000+

Мнениеот GIF » 30 Мар 2013, 09:55

Има логика в пропагандната цел при избора на точка за сръбския мощен ТВ предавател.
Моля, коментирайте каква е логиката за пускането на мощен български предавател на СВ край Видин, разбира се в съответния раздел !
Аватар
bond
Нов
Нов

Мнениеот bond » 30 Мар 2013, 10:50

Здравей Георги,наистина на този връх ако сложат тази мощност може да се приема в София-говоря от чисто техническа гледна точка.При първият вариант на проекта се предвиждаше 2,5 квт на върха но явно всичко е заради Косово ,вчера се свързах с служител от съответната наша служба ,който също ми каза че такава мощност не е верна в плана,той също следи нещата отблизо ,става дума 50 квт,ако се качи такава мощност там може и до Албания да стигне а да не говорим за София.И още от Авала пускат 100 квт който може да се прихванат от Витоша,тука става много интересно -Авала я пускат в края или догодина на РТС-РС сектор диги пише за най новото -ако излезе новина .Освен това 9 месеца преди пускането на ДТВ-предавател там се предупреждава за това -има го в предишните планове Остава да фърчиме за скан по нашия запад и на високо а също и да точиме антени за евентуално по ниска мощност.Започва да става интересно-чака ни горещо лято и есен а може и студен душ!
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 02 Апр 2013, 10:11

Резултатите от всичките тези нови планове и подобни хартии без краен срок ще бъдат единствено 5-6 поста в повече на нашия форум и 3-4 страници постове по въпроса в сръбските форуми, нищо повече. Нещо като отбиване на въпроса - "ето, работи се по въпроса".... :Ne
Ние иначе и така, и иначе си "фърчим" по западна България - а и не само - в търсене на сигнали, но за сръбското ДВБ-Т2 ще има да почакаме още доста дълго. Ето един трезв цитат от сръбския форум по повод новите планове :
...."drugari, ne svačite se u kupaće dok se ne napuni bazen...

ipak je ovo Srbija."....
...."Другари, не си обличайте банските докато не се напълни басейна...все пак това е Сърбия."...
bond написа:Започва да става интересно-чака ни горещо лято и есен а може и студен душ!

Сега е толкова "интересно", колкото е било винаги на запад от нас - сигнал отсъства, приказки обаче има и за износ... Иначе не лятото, а есента ще бъде интересна тук - когато нашето аналогово излъчване спре ще се появят не хващани до тогава програми, и то тук в града ни предимно от Румъния, не от Сърбия. Същевременно когато и където да хванем аналогов сигнал в страната ни ще знаем, че той идва от чужбина. :Good

Поздрав!
ivan.lesov
Нов
Нов

Мнениеот ivan.lesov » 03 Апр 2013, 12:04

Румънците няма да спират аналоговото си излъчване скоро, така ли?
Аватар
popovp
1000+
1000+

Мнениеот popovp » 03 Апр 2013, 15:54

Дo 2015г според Wikipedia.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 03 Апр 2013, 16:01

Тема за румънската дигитална ТВ не сме отваряли, защото такава се очаква чак след две години да достигне и други градове у нас освен Русе и околностите му. :Lazy

Намерих междувременно едно доста точно описание на реалната ДВБ-Т ситуация и в Гърция и в Румъния на гръцкия СатЛео форум. :Book
Следва цитат & превод:

...."Αναφέρω τις επίσημες ημερομηνίες πλήρους αναλογικού switch off ευρωπαϊκών χωρών που έχουν ανακοινωθεί για το 2013:

1) FYROM: 1η Ιουνίου 2013

2) Πολωνία: 31 Ιουλίου 2013

3) Bουλγαρία: 1η Σεπτεμβρίου 2013

4) Ουγγαρία: 31 Οκτωβρίου 2013

Αν επιβεβαιωθούν και στην πράξη οι παραπάνω ημερομηνίες, στο τέλος του 2013 η Ελλάδα και η Ρουμανία θα είναι οι δύο τελευταίες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης που δεν θα έχουν πραγματοποιήσει πλήρες αναλογικό switch off.

Σύμφωνα, μάλιστα, με κάποιες πληροφορίες, είναι πιθανόν η Ρουμανία να μην προχωρήσει στην πλήρη κατασκευή επίγειου δικτύου ψηφιακής τηλεόρασης αλλά απλά να διακόψει τη λειτουργία του υπάρχοντος αναλογικού, καθώς ένα μικρό μόνο ποσοστό του πληθυσμού παρακολουθεί αποκλειστικά επίγεια τηλεόραση και μπορεί να απορροφηθεί από τις υπόλοιπες τηλεοπτικές πλατφόρμες (δορυφορικές, καλωδιακές, IPTV)."....
..."Споменавам официалните дати на пълен аналогов switch-off на европейските страни, които са обявени за 2013:

- ФИРОМ - 1 юни 2013
- Полша - 31 юли 2013
- България - 1 септември 2013
- Унгария - 31 октомври 2013

Ако се потвърдят и на практика горепосочените дати, в края на 2013 година Гърция и Румъния ще бъдат последните страни в Европейския съюз, които не са осъществили цялостен аналогов switch-off.

Съгласно, обаче, някои информации, вероятно е Румъния да не продължи с цялостно изграждане на наземна мрежа на цифрова телевизия, но просто да прекъсне работата на съществуващата аналогова, понеже един малък процент от населението гледа/следи изключително наземна телевизия и то може да бъде да погълнато/поето от останалите телевизионни платформи(сателитни, кабелни, IPTV)."....

След този :Offtopic (за който се извинявам) можем да се върнем обратно на темата ни тук - ДВБ-Т2 сигнали, идващи от запад. :acute:
Аватар
stankos
500+
500+

Мнениеот stankos » 04 Апр 2013, 09:47

Георги написа:След този :Offtopic (за който се извинявам) можем да се върнем обратно на темата ни тук - ДВБ-Т2 сигнали, идващи от запад. :acute:

Като спомена запада ми светна , че натам е и Косово . Каква е ситуацията там ? Територията ще се покрива от сръбската цифровизация с пропагандна цел предполагам , а местната власт има ли намерение да се включва в процеса със собствени мултиплекси ! Може би не се изразявам съвсем правилно , но тази територия ми е много мътна !
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
megara
100+
100+

Мнениеот megara » 04 Апр 2013, 13:28

Аватар
stankos
500+
500+

Мнениеот stankos » 04 Апр 2013, 13:54

Като тъп счетоводител по-добре се справям с числата ,а този език не ми е матерен ! Та какво пише там ?

П.П. Срам несрам , ама езици не знам , ако ще и на Трънски да е ! Само с Телешкия се спогаждам някакси ! ;)
Последна промяна 1 на stankos, променена общо 4 пъти
Гледам,нищо ...пак гледам,пак нищо....викам си "Тука има нещо "!
megara
100+
100+

Мнениеот megara » 04 Апр 2013, 14:00

Линкът е към английската версия на страницата. Първо беше към албанската, но после го промених.
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 18 Авг 2013, 21:21

И така отдавна не сме захващали тази тема а тя става интересантна.Предстои правителството на Сърбия да даде разпореждане за изграждането и пускането на муховете-изявление на Лалич източник RTS-RS виж раздел дигитализация . За София43 к 49к54к59к 39к -50 квт-31,5 квт еф.мощност-локация Бесна кобила-кръгова диаграма-27к-Ястребац-50квт.- кръгова. Тупижница-50 квт-22 к 350-150 гр--7 дб Най добре да се разгледа Plan raspodele DVB-T2 2501 2013 ncrt .pdf-търси в гугъл.и чакам коментари относно готвената от сърбите голяма мощност на излъчване която ми се струва нереална ако започнат излъчване с такава мощност тука всичко ще заспи на сръбска телевизия !!!!!!!
35 39 channel s 78 q 3 Besna from Sofija Sinaps 2900 Канална яги за 35 к. с усилвател тера 011 на височина 30 м. над терена.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 18 Авг 2013, 22:26

palman написа:И така отдавна не сме захващали тази тема а тя става интересантна.

Ето една логична причина защо "не сме я захващали":

Љајић: Процес дигитализације биће завршен средином 2014.
http://www.rts.rs/page/rts/ci/Digitaliz ... 2014..html
palman написа:Предстои правителството на Сърбия да даде разпореждане за изграждането и пускането на муховете-изявление на Лалич източник RTS-RS виж раздел дигитализация .

Такъв раздел не съществува. Има раздел " ДИГИТАЛНА ТВ", там подраздел "СРБИЈА" и там "добрата вест" за хипотетичен край на дигитализацията догодина. Този край е вече поредния - първо всичко уж щеше да е готово и отдавна приключило до 2011, после до 2012 със сигурност, а сега научаваме и за 2014... Доколко достоверно е това времето ще покаже. :Hmmm
palman написа:.и чакам коментари относно готвената от сърбите голяма мощност на излъчване която ми се струва нереална ако започнат излъчване с такава мощност тука всичко ще заспи на сръбска телевизия !!!!!!!

А как ще заспи? :o
Я да хвърлим едно око върху качеството на сръбската ДВБ-Т2 картина в момента:
..."Besmisleno je gledati preko dvb-t2 Pink i Happy jer se oni preuzimaju iz etra (sa avalskih predajnika) dok se Studio B dotura preko nekog budjavog analognog linka.Pink ima problem sa horizontalnom sinhronizacijom (mislim da ce sutra biti reseno) a kvalitet ce ostati bedan, jer ETV od ranije nije dobio trazenu satisfakciju...
Tek toliko da znate koliko je sve ruzno i tuzno."....

Източник: http://www.rtvforum.net/thread-1425-pos ... l#pid73154

Може би колегата palman ще бъде така любезен да ни преведе латиницата? ;)
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 18 Авг 2013, 22:42

Много ми се ще да успеем да хванем тяхната цифрова телевизия някой ден, но като гледам наще от колко години успяват да заглушат сигнала на радио Белами(което дори след войната се хващаше в цяла софийска област с най-обикновено радио) си мисля , че ще заглушават и телевизионния сигнал!Дано не съм прав!Ориентирал съм се към закупуване на DVB-T2 приемник именно заради тяхната телевизия и ще се радвам ако успея след време да хвана поне националния им мултиплекс!Според мен малко са се поизхвърлили с всички тия канали, на които са обявили, че ще излъчват, защото те нямат толкова телевизиии, че да ги запълнят!Ако предположим, че могат да качат по 16 SD канала на мукс(все пак това е T2) излиза че трябва да излъчват ефирно 80 телевизии!Давам пример само с SD канали, понеже до сега не съм засичал сръбски HD канал(поправете ме ако греша)!Дори и да излъчват каналите на всичките бивши юго републики пак няма да могат да запълнят мултиплексите!Силно се надявам обаче да не са се изхвърлили с мощностите, защото като знам от клиповете на колегата Георги до къде има сигнал нашата цифрова телевизия, дето се излъчва с толкова малки мощности, то ако те наистина излъчват с 30 киловата нищо чудно в западните райони на София да не се налага да слагаме антени по покривите, а просто да си включим стайната антенка и да гледаме(но това при положение, че от наша страна никой не заглушава сигнала)!!!
Не зная колко хора от форума се интересуват от сръбската цифровизация, но ще е хубаво, ако има някои по-запознат да съобщава инфо за случващото се там именно в тази тема!Ще я следя с интерес ;)
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 18 Авг 2013, 23:38

Георги това е така в момента чел съм го.ама защо го натякваш!Малко оф-на 38к се излъчва аналог от вр.Църноок -много чиста картина на ртбосилеград приемаща се в с. Стефаново с АБМ-4550 на Цифроним-Сканирал ли си го в София и ако с каква сила се приема-от техническа гледна точка.Моля за извинение за офа!!!!
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 19 Авг 2013, 00:05

@nikitrz,

В Загреб действа 50 квт двб-т но не знам до къде покрива и котата е малка-справка-coverage map Ако имаш инфо давай -много благодаря за отзива-успех!!!!
Аватар
ЖОРО
1000+
1000+

Мнениеот ЖОРО » 19 Авг 2013, 00:53

А къде забравихте че всичко ще е кодирано ! на NDS само националния ще е свободен и 43/49к ги забравете защото влизат в нашия план !
Аватар
Воев
100+
100+

Мнениеот Воев » 19 Авг 2013, 14:17

@nikitrz,

Защо мислите, че Белами се заглушава в София? Доколкото си спомням, се приемаше на 104.4 напълно свободно, освен когато предавателят на сърбите спре да работи (както знаем, те не го поддържат много добре).
Аз съм едно малко перде
и ти, ако искаш, ела да сме две.
Така на прозореца ще стоим закачени,
за да закрием всички вътрешни проблеми.
Аватар
nikitrz
100+
100+

Мнениеот nikitrz » 19 Авг 2013, 15:00

Извинявам се за офа, но да отговоря!
От няколко години Белами ту се появява, ту изчезва!Един път се появява на 104.4, друг път на 104.8!
Според мен се заглушава, защото като настроя на 104.4 или 104.8 не се чува обичайното пръщене, което се чува на всяка друга празна честота, а има само тишина!Не знам дали правилно се изразявам, но с по-прост език мога да кажа, че все едно радиото върви, но някой му е натиснал mute-то или че от тук се излъчва друго радио на същата честота, само че по него не звучи нищо!

А иначе по темата - как така каналите им ще са кодирани?Няма ли поне телевизийте, които в момента се разпространяват аналогово да бъдат излъчвани некодирано?За мен ще е достатъчно да хвана Pink, RTS1,RTS2 и В92 - дано поне те са свободни!
tonimak
100+
100+

Мнениеот tonimak » 19 Авг 2013, 15:50

BELAMI V MOMENTA NE SE IZLACHVA NA 104 8,V ZAPADNA SOFIA SEGA NA TAZI CHESTOTA SE CHUVA ANTENA5,NIAMA KOI I ZA KAKVO DA IA ZAGLUSHAVA TAZI CHESTOTA ,AKO BESHE TAKA NIAMASHE DA IZLIZA I ANTENA 5,NORMALNO E DA IMA KODIRANI KANALI I PRI SARBITE ,TAKA E I PRI MAKEDONCITE TAKA SHTE BADE I TUKA

Назад към