Сръбските DVB-T2 мултиплекси

Телевизиите в България - за телевизионните канали, кабелните мрежи, сателитните оператори, телевизионните кули, телевизионните звезди, сериали и шоу програми
Аватар
palman
1000+
1000+

Re: Сръбските DVB-T2 мултиплекси

Мнениеот palman » 02 Яну 2014, 22:01

Моите извинения!!!!!
Аватар
UGLY_BOY
1000+
1000+

Мнениеот UGLY_BOY » 02 Яну 2014, 22:27

Женева отдавна не се спазва от никого. Конференцията там е регулирала аналоговия ефир, който се смята за отживелица в Европа, затова никой не следи за нарушения. А ние на Балканите сме прекалено бедни и пазарът ни е прекалено малък, за да се занимават с нас и да следят дали не се заглушаваме един друг.
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 02 Яну 2014, 22:37

palman написа:31 к от Мамалигарите няма да заглушава защото си има диаграми на насочване съобразени мощности-виж ЖЕНЕВА!!!!!

И аз съм на мнение, че не е културно да се израяваме така за нашите северни съседи, въпреки че неведнъж съм попадал из техните форуми на названието "краставичари", използвано за нас вместо българи. Но това е въпрос на лична култура. ::)

За Женева 2006 - там се споменават цифровите канали, които има всяка една държава на разположение, а не мощностите и диаграми на излъчване поотделно на Пленици, Решици, Балоти и т.н.

Прави ми впечатление, че нашите канали - сегашни и бъдещи(споменати тук: http://www.itu.int/ITU-D/eur/ri/broadca ... r_2012.pdf , стр. 16 ) са доста добре стиковани с румънските, споменати тук: http://media.hotnews.ro/media_server1/d ... i-dvbt.pdf стр. 11 :Hmmm Поне сравних честотите за нашата СЗ България с тези на ЮЗ Румъния. В случай, че румънските дигитални сигнали тръгнат още тази година то това ще се отрази доста зле на приема на съществуващите аналогови сигнали в изт. Сърбия, освен на дигиталните. :Confused

Само като се сетя, че в момента Балота до Т. Северин се приема почти отлично тук при мен в София на 51 к. то бъдещия 31 к., излъчван от там ще помете същия канал от Тупижница, точно както навремето Про ТВ от вр. Чербу "газеше" нашата Нова ТВ от Белоградчик на 46 канал. За тази легендарна вече 'схватка' на двете ТВ станции имам едно старо видео: http://youtu.be/UWxcabOehDU :ro:/195 km Vs :bg: /23 km :-[
______________ Първият и единствен на Балканите DX форум - www.dxing.org
______________Изображение
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 02 Яну 2014, 23:01

И да стане така-има 59 к-ЧЕСТИТО !!!

И защо в Овча купел не се приема от Ивайло333 ни една румънска а приеманите сръбски аналогови са с добро качество!!!!!!!
ivaylo333
100+
100+

Мнениеот ivaylo333 » 03 Яну 2014, 19:50

Аз съвсем скоро написах, че на 58к излиза TVR-1. Само че трябва да завъртя антената на север. Това го установих когато проверявах какво се хваща около 59к.
Когато антената беше на старото място, на 27к имах TVR-2, само че сега там излиза РТС-2.
И на 51к излиза TVR-1, но сега антената ми е насочена към Пирот и PINK от 50к пречи от едната страна, и 52к от Копитото също.

Иначе нищо ново. Пак е сигналът от 31к е на ръба и от време на време няма качество.

Георги, ако румънците пуснат своя 31к чак с такава мощност, че да стигне в София, това нали означава, че в Сърбия дори на 100 км от румънската граница ще изреват? Доколкото виждам 31к е зает и в Благоевград. Но той не пречи в София, или поне аз така си мисля...
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 03 Яну 2014, 21:47

palman написа:И да стане така-има 59 к-ЧЕСТИТО !!!

На кой е това ЧЕСТИТО? :o На хижарите по Витоша, които единствени ловят този сигнал, или? ;)
palman написа:И защо в Овча купел не се приема от Ивайло333 ни една румънска а приеманите сръбски аналогови са с добро качество!!!!!!!

Защото просто не е завъртял антената на С и СИ, а ако я завърти доста румънски канали ще се появят. :Idea Както на ето това видео: http://youtu.be/ysrGfJZaUmg или тук: http://youtu.be/FAxxs-y_Irw
ivaylo333 написа:Георги, ако румънците пуснат своя 31к чак с такава мощност, че да стигне в София, това нали означава, че в Сърбия дори на 100 км от румънската граница ще изреват? Доколкото виждам 31к е зает и в Благоевград. Но той не пречи в София, или поне аз така си мисля...

Не мисля, че румънския сигнал на 31 к. ще стигне до града ни с толкова силен сигнал, че да смути сръбския на същия канал, идващ от (уж) пиротския Църни връх.

Но това определено ще бъде факт в СЗ България, където, ако сърбите не си увеличат мощността на излъчване на 31 к. от Тупижница ще бъдат 'сгазени' от североизточните им съседи, излъчващи на 31 к. от Балота до Турну Северин. Ако се запази сегашното "status-quo" 31к. ще бъде трудно уловим северно от Зайчар, същото важи и за Видин, Лом, а колегата Мартински тук от Форума ще забрави за мигновено за сръбския сигнал на 31 к. в Ново село на Дунава. :Confused Сърбите ако не си стиковат честотите - и на теория, и на практика - с румънските, ще изпитат това, което ние изпитвахме преди с аналоговите честоти, когато румънските канали газеха нашите доста навътре в територията ни. >:D

Но преди да почне "цифрово-цифрова битка" в СЗ България първо ще се наблюдава "цифрово-аналогова битка" - т.е. някои от новите румънски мултиплекси са разположени и на канали, на които сега се излъчва аналогово от Тупижница. При което, знаейки че румънската ТВ се приема на Рила, Витоша, Осоговска пл., в Созопол и на Родопите сръбските канали ги чакат тежки дни до края на аналоговото им излъчване.... :-\

Иначе, сигнал от Благоевградска област на 31 к. не достига до Витоша - съответно и до София, за да може да пречи на сръбския на същия канал.
Аватар
RADIOTO
500+
500+

Мнениеот RADIOTO » 05 Яну 2014, 12:47

Вчера 04.01.2014 направихме импровизирана диекспедиция на Витоша заедно с Георги.
Използвахме техниката на Георги (антена, инвертор, телевизор) и моя Synaps 2858.

Резултата: Георги беше правил сканове от тази локация миналата седмица с Amiko HD 8840 и Icecrypt T2300HD и беше "извадил" сръбския мултиплекс на 59 канал. С Synaps 2858 освен сръбския мултиплекс на 59 канал от тази локация излезнаха и два македонски мултиплекса на 24 и 39 канал.

ВИДЕО: http://www.youtube.com/watch?v=6SQoZUBu ... C8&index=7

На 31 и 33 канал качеството е нестабилно за прием.

На Synaps-а съм изключил подредбата по LCN и ни направи впечатление, че списъка на каналите от сръбския мултиплекс на 59 к. са огледални на тези от 31 к. (имам ги записани в приемника още от приема в ivaylo333 - http://www.youtube.com/watch?v=-Au1wYyC ... C8&index=5) т.е. на 31 к. започват с Бела Ми и завършват с РТС 1, а на 59 к. започват с РТС 1 и завършват с Бела Ми.

"Собрански канал" на 618 KHz (39 канал) е без звук и с забавяне спрямо "Собрански канал" на 498 KHz (24 канал).
На RTS HD има омесване на двата звукови канали. Може самият Synaps да не успява да ги раздели.

Off topic: 64 канал си беше с 100% качество в близост до кулата сме, споменавам това заради проблемите с него (описвани от колегите в темата "Цифрова ТВ (DVB-T MPEG4) в София и околностите ") .
Martinski
100+
100+

Мнениеот Martinski » 05 Яну 2014, 12:51

интересно... аз също още като се появи плана за румънците видях, че и те баш там имат 31ви канал и се позачудих моя приемник какво аджеба ще покаже - RTS или TVR после си викам: ми накъдето насочиш антената бе, щото дори сега аналога като ми е към сърбите двете tvr са размазани ужасно, ако пък обърна към Дунава rts-ите бягат. Последно както написах сръбския мукс излиза на 100%, така че не вярвам да си оставят Тимочката краина без или с мижав сигнал.
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 05 Яну 2014, 13:50

В отговор на скана на Радиото и Гошо-ппоздравления за отличния скан -Синапса показва добро поведение въпреки че антената е пасивна-нека това да е еталон- при активна антена 31 и 33 биха се приемали стабилно от тази локация С пасивната антена сте задали сканиране на минимум усилване с цел дали Синапса е чувствителен и как се справя с цфна-обработката на сигнала-качество-за 31 и 33 к предполагам може да има смущения от Благоевград-б г мух-31 а 33 е далеч Желая успех :Clap
35 39 channel s 78 q 3 Besna from Sofija Sinaps 2900 Канална яги за 35 к. с усилвател тера 011 на височина 30 м. над терена.
stoyanfourn
100+
100+

Мнениеот stoyanfourn » 05 Яну 2014, 18:03

Имам конкретен въпрос към всички които могат да отговорят.
Понеже темата е за сръбската DVB-T2 телевизия, доколкото разбирам става въпрос за приемането и в София, въпросът ми е следния:
Живея в Младост-1 и съм на 1-вия етаж на блока за съжаление.
Навремето се хващаше от балкона аналогово сръбската национална на метровия обхват, естествено с много смущения от българската телевизия на съседния канал и правехме любителски режекторни филтри да я изчистим.
Без усилвател, с най-елементарна пасивна антена.
Не съм сигурен дали правилно прочетох, стори ми се че някъде от Дружба някой беше хванал нещо.
От Витоша е ясно че ще се хване нещо, но това не ме грее.
От Черни връх може да хванем телевизиите на повечето ни съседни страни.
Но има ли шанс примерно, с най-голямата активна антена на Цифроним да речем и с техния тунер (за около 100 лв беше май) да хвана сръбски мултиплекс стабилно?
Логиката ми е първо да изнеса на терасата една по-голяма антена и да пробвам, пък после да мисля за тунер. Тъпото в случая е, че вече се снабдих с два нови LCD телевизора с вградени тунери за нашата телевизия, а ще се налага да слагам допълнителен тунер ако искам сръбски мултиплекс.
Много тъпо. Имам един стар телевизор който макар че работи смятам да изхвърлям или да го заменя с някой по някоя промоция с рециклиране на стари апарати. Работи още, ама е голям сандък, заема място и тежи.
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 05 Яну 2014, 18:50

Стояне пускам ти лично в отговор на твоя пост
35 39 channel s 78 q 3 Besna from Sofija Sinaps 2900 Канална яги за 35 к. с усилвател тера 011 на височина 30 м. над терена.
Аватар
radiolubitel
500+
500+

Мнениеот radiolubitel » 05 Яну 2014, 19:26

RADIOTO написа:Вчера 04.01.2014 направихме импровизирана диекспедиция на Витоша заедно с Георги.
Използвахме техниката на Георги (антена, инвертор, телевизор) и моя Synaps 2858.С Synaps 2858 освен сръбския мултиплекс на 59 канал от тази локация излезнаха и два македонски мултиплекса на 24 и 39 канал.

Поздрави за отличните приеми! 24 и 39к от къде излъчват-от Голак или Туртел?
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 05 Яну 2014, 20:05

И двата приети канала се излъчват от Туртел, както сме написали вече в темата за Фиромската дигитализация: viewtopic.php?f=40&t=11147&start=20#p145719 :Book

Странно защо излъчват на различни мултиплекси едни и същи програми, без ЕПГ, без Телетекст, даже и без звук.... :-[ но там всичко е възможно. O0

Извинявам се за :Offtopic
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Към казаното от колегата по хоби RADIOTO бих искал да добавя и моите наблюдения:

- на тази локация: - http://wikimapia.org/#lang=en&lat=42.64 ... 2&z=15&m=b където обикновено Тупижница и пиротския Църни връх аналогово излизат безупречно и Синапс-а не можа да изкара никакъв сигнал на 31к ., освен моите Амико, Стронг и Айскрипт. :No
- на втората локация, където "разгърнахме антените" и където е заснето видеото на РАДИОТО Синапс-а определено се представи по-добре от всичките мои Т2 приемници, хващайки Фиромските мултиплекси. :Good На 33 и 31 к. отново нищо не излезе, освен слаба индикация за сигнал, която не ни върши никава работа. На 46 к. - Копаоник С-метърът не се помръдна.
Минус на Синапс-а е несправянето му с Долби звука на една от програмите на сръбския мултиплекс - омешваше звука доста досадно между трите налични опции за звук. За момент си помислихме, че това може да е предизвикано и от самите сърби, но за съжаление на хванахме никакъв друг сръбски мултиплекс, за да можем да сравним по него, както и не носехме друг Т2 приемник. :(
- Този полеви ден(Field Day)потвърди само едно нещо, което знаехме и от преди - в момента Сърбите излъчват със символични мощности и е изобщо цяло чудо - поне за нас в западна България(не СЗ) - , че ги хващаме изобщо. Съдя за това по приемите на наша цифрова ТВ из съседните ни страни на голяма отдалеченост с почти никакво оборудване, и 'мъките', които полагаме тук за прием на каквото и да било от Сърбия.(голяма надморска височина, чувствителни приемници, средни антени...)
Аватар
cifronim
500+
500+

Мнениеот cifronim » 05 Яну 2014, 20:45

"Минус на Синапс-а е несправянето му с Долби звука на една от програмите на сръбския мултиплекс - омешваше звука доста досадно между трите налични опции за звук. За момент си помислихме, че това може да е предизвикано и от самите сърби, но за съжаление на хванахме никакъв друг сръбски мултиплекс, за да можем да сравним по него, както и не носехме друг Т2 приемник."

Това е на HD канала предполагам или...? Защото с тонко като тествахме айскрипт и арива нямаше проблеми със звука никъде :Hmmm
Аватар
palman
1000+
1000+

Мнениеот palman » 05 Яну 2014, 21:00

Възможно е предавателните антени на 31 к било на Пирот или Тупижница да са с вертикален изглед наклонен под определен малък ъгъл към земната повърхност с цел уплътняване на полето-затова на високото не излиза а при Тонко и Ивайло333 -ОК-Освен това Гошо и Радиото са сканирали с Пасивна антена!!!! И срб предаватели изл. с малка мощност-но да изчакаме до юли-август т.г.-тогава ще излезе истината !!!!
Аватар
cifronim
500+
500+

Мнениеот cifronim » 05 Яну 2014, 21:32

Да не стане като при нас обаче.... :D всички чакахме да спре аналога и да тръгнат големите мощи :D
Аватар
PGF
500+
500+

Мнениеот PGF » 05 Яну 2014, 21:36

palman написа:Възможно е предавателните антени на 31 к било на Пирот или Тупижница да са с вертикален изглед наклонен под определен малък ъгъл към земната повърхност с цел уплътняване на полето-затова на високото не излиза а при Тонко и Ивайло333 -ОК-Освен това Гошо и Радиото са сканирали с Пасивна антена!!!! И срб предаватели изл. с малка мощност-но да изчакаме до юли-август т.г.-тогава ще излезе истината !!!!

Да изчакаме юли-август , но 2015 година за съжаление.
bosilegrad
Нов
Нов

Мнениеот bosilegrad » 06 Яну 2014, 00:51

32red написа:Георги, ще запалиш нова Балканска война бре! :D :D

Няма такава опасност - спокойно! Тук става въпрос за ситуацията с българския казан в ада :D
Всичко което съм написал ако се прочете последователно - не е офтопик и е съвсем свързано.

С риск отново г-на мразещ сърбите да ми разкости поста и без да го чете да ме репликира ще пусна картинки - карта на предавателната мрежа на Сърбия която в момента се използва за аналогова ТВ и от части за цифрова.
Дали Цифровата мрежа ще се разрастне до този капацитет ще видим ако успеем да го доживеем и не измрат всички до които тя трябва да стигне :D :D :D

Изображение
Download kartas.jpg
Тук линк към цялата карта
източник: http://www.etv.rs/tevevizija-1
Аватар
Георги
1000+
1000+

Мнениеот Георги » 06 Яну 2014, 16:09

На показаната по-горе не виждаме нищо ново - в момента всичко на всичко три сръбски ДВБ-Т2 предавателя достигат до наша територия и то с доста трудности. За прием на ДВБ-Т2 сигнал от Сърбия в страната ни се изисква наличие на солидни, големи и скъпи антени(не какви да е)или самоделки, и ДВБ-Т2 приемници, които се намират доста трудно у нас, а и цената им е поне двойна на ДВБ-Т приемниците. Самите ДВБ-Т2 приемници отново не могат да бъдат каквито и да са, а такива с висока чувствителност.
Едното(големите антени), комбинирано с другото(високочувствителни ДВБ-Т2 приемници) кара повечето зрители да се откажат от опитите си за прием на дигитален сигнал, идващ от запад. Поне засега.

Всъщност, картата по-горе ме подтикна и аз да си пограя да направя една. :Constr За разлика от горната обаче, където са нанесени много предаватели колкото за обем, на моята съм се потрудил да отбележа къде реално в момента в страната ни се приема и сръбска дигитална ТВ, както и къде реално в момента се приема наша цифрова ТВ в съседните ни страни. :Idea

Информация за прием на наша ТВ съм намерил в сръбски, гръцки, румънски форуми, плюс лични DXпедиции. За Турция покритието е ориентировъчно - като се знае, че Шейновец праща цифров сигнал с лекота в Стара Загора може да се предположи колко навътре в Турция достига той, плюс това там се приемат - евентуално - и Карандила, и Еделвайс над Сл. Бряг и други.

Ето я картата:
Изображение
palman написа:Освен това Гошо и Радиото са сканирали с Пасивна антена!!!!

С пасивна, разбира се, че с такава! Все пак "гоним" сигнал от предаватели, на които нощем им се виждат, и то с невъоръжено око червените мигащи лампички!(в случай, че имат такива, разбира се ;) )

За нашата цифрова ТВ от кота нула на Халкидики(153 км до Снежанка) е достатъчна стайна антенка и 'куча марка' приемник, а за сръбската дигитална ТВ е необходима активна, голяма антена на кота +1300 м, плюс 'специален' приемник? За сигнал, идващ от 77 км + пряка видимост? WTF? :o
Аватар
32red
100+
100+

Мнениеот 32red » 06 Яну 2014, 16:53

Георги, я слагай нещо такова на покрива и после разправяй! :D
Изображение
Апропо, тая румънска телевизия в София от каква посока идва?
Дай нещо инфо за предавател и номер на канали.

Назад към